Ekran kartı sorunu, oyunları açamıyorum

neons41

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar Sa..

Daha öncede defalarca yazdım foruma.Ben yaklaşık 3 ay filan önce hiç bilmediğim bir işe kalkıştım ve Pc ye format attım.Gerçi becermedim değil format attım ama dediğim gibi acemi oldugum için ekran kartı , ses kartı driverları olayını hesaba katmamıştım.Bir hafta iki hafta araya araya en sonunda ses kartı ve ekran kartı driverlarını kurmayı başardım ve artık bu konuda daha bilgiliyim.Ancak sorunum şu ben format atmadan önce her türlü oyunu vs. açabiliyordum.Hard diskimi incelediğimde ATI dosyaları oldugunu görüyorum.Ama benim yüklediğim driver VIA/S3G UniChrome Pro IGP.Ben tabi bu dosyaları görünce ve eskiden tüm oynamak istediğim oyunları oynarken şimdi Pc nin açmadıgını fark edince dedim ben su kasayı bir açayımda bakayım.Gerçektende ekran kartının üzerinde VIA yazıyor.Benim Pc eski gerçi.Kare bir şey var üstünde VIA yazıyor.Sanırım ekran kartı o :) Madem VIA ekran kartı modeli neden ATI dosyaları var Pc 'm de.Format atarken silmeden atmıştım o yüzden böyle yorum yapabiliyorum.Ben format atmadan önce bilgisayarcı atmış ve o yüklemiş ATI dosyalarını.Şimdi kafamda o kadar çok soru biriktiki.Oyun sistem gereksinimlerine bakıyorum hepsi ATI ve NVIDIA yazıyor.Farkındayımki VIA da pek iyi bir marka değil.Şimdi sizden yardım istiyorum ben bir format daha atsam acaba bilgisayarcının yaptıgı gibi ATI driveri yükleyerek bazı oyunların açılmasını sağlayabilirmiyim ? Yada format atmadanda driver değiştirebilir miyim ? Dediğim gibi bıktım artık sistemimin çok rahat kaldırdıgı oyunları ekran kartı nedeniyle açamıyorum.Bana bir fikir verin arkadaşlar ne yapayım ne edeyim bıktım usandım artık..Hepinize çok çok teşekkürler..

İyi Forumlar..

neons41

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar konuya hiç cevap yazılmamış kimse bilmiyor sanırım bu konuda uzman kişilerden yardım bekliyorum..Lütfen çok zor durumdayım .. :S

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
via ekran kartının markasıdır. üzerindeki çipset önemli olan. o çipset ya ati ya da nvidia'dır. dolayısıyla kuracağın sürücü de amd veya nvidia olmalı. eskiden ati dosyaları vardı madem, demekki ekran kartın ati (yeni adı ile amd) yani amd sürücü kuracaksın.

ancak ekran kartın agp mi, pci-express mi, bilmiyorum. bu yüzden en iyisi sürücü bulma yazılımları.

http://www.pcnet.com.tr/forum/yazilim/263051-driver-bulma-programi.html

şu adresteki yazılımları dene. sistemini tarayıp eksik yazılımları bulup kuruyorlar. işine yarar umarım. :)

neons41

Asistan
Reaksiyon puanı
0
via ekran kartının markasıdır. üzerindeki çipset önemli olan. o çipset ya ati ya da nvidia'dır. dolayısıyla kuracağın sürücü de amd veya nvidia olmalı. eskiden ati dosyaları vardı madem, demekki ekran kartın ati (yeni adı ile amd) yani amd sürücü kuracaksın.

ancak ekran kartın agp mi, pci-express mi, bilmiyorum. bu yüzden en iyisi sürücü bulma yazılımları.

http://www.pcnet.com.tr/forum/yazilim/263051-driver-bulma-programi.html

şu adresteki yazılımları dene. sistemini tarayıp eksik yazılımları bulup kuruyorlar. işine yarar umarım. :)

Öncelikle teşekkür ediyorum.Yani siz şimdi diyorsunuzki Via ekran kartı modelinizdir ancak çipset modelini bulup sonra ona göre bir ekran kartı driver yüklerseniz ekran kartı driveri yüklenmiş olur ? Bu programlar zaten yüklü olan driverin üstüne işlem yapıyor mu ? Yoksa önce driverimi kaldırmalıyım ? Cevap yazabilirseniz sevinirim.

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
Öncelikle teşekkür ediyorum.Yani siz şimdi diyorsunuzki Via ekran kartı modelinizdir ancak çipset modelini bulup sonra ona göre bir ekran kartı driver yüklerseniz ekran kartı driveri yüklenmiş olur ? Bu programlar zaten yüklü olan driverin üstüne işlem yapıyor mu ? Yoksa önce driverimi kaldırmalıyım ? Cevap yazabilirseniz sevinirim.
yüklü olması fark etmez. ancak kaldırıp kurarsanız daha iyi olur.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bilader bilgisayar'a sağ tıkla aygıt yöneticisine gir ordan görüntü bağdaştırıcıları diye bir bölüm var oradan ekran kartı bilgilerini al ve o bilgiyi googleye yaz ve yükle bu yeterli olacaktır