Ekran kartı ısı sorunu

Bu konuyu okuyanlar

nacho

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Herkese merhaba. Msi Gaming X Gtx1060 6gb ekran kartım var. Oyunlarda ekran kartı 2 ay öncesine kadar 65-70 derece olurken bu değer 72-76 dereceler arasında oluyor. Ultra ayardan en düşük ayara aldığım zaman bile değerler hep aynı. Bir oyunda bir kere 81 dereceyi gördüm. Ekran kartı bir yıllık termal macun sorunu olduğunu bu yüzden düşünmüyorum. Arıza desem kart kendini kapatırdı öyle olsa. Bilgisayarda virüs yok. Sürücüyü silip eski ekran kartı sürücülerine döndüğümde değişen bir şey olmadı. Windows 10 kullanıyorum güncellemeler yapılı. Güç kaynağımın 12V kanalından verdiği güç yeterli. Bios güncel. Kasa konumu iyi. Kasa fanları temiz. Kasa içi kablolama iyi. Aldığım yerdeki çalışan bir kişiye sorduğumda normal dedi ama kartın eski sıcaklık değerleri ile arasında 6-7 derece ısı farkı var. Yardımlarınızı bekliyorum.

BHA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Merhaba,

Isıya neden olabilecek etkenler bellidir.. Kasa içerisinin ve fanların tozlu olması bunların başında gelir.

- Termal macun uygulaması yapmanız gerekir.
- Kasa içerisindeki kabloları hava sirkülasyonu oluşabilecek şekilde izole etmeniz gerekir.
- Kasa içerisindeki fanları konumlandırırken soğuk havanın kasa içerisindeki bileşenlerin üzerinden sağlıklı bir şekilde geçmesini sağlayabailirsin.
- Ekran kartının fanı arızalı olabilir.

Özellikle kasa içerisindeki fanları şu şekilde konumlandırırsan sağlıklı bir soğutma elde edebilirsin.. Tabii ilk olarak Termal macun uygulaması ve Kasa içerisi kablo düzeni önemli.

Fanlar içinse;

- Kasanın ön paneline takacağın fan içeriye doğru soğuk hava alsın.
- Kasanın yan kapağına takacağın fan da yine içeriye doğru soğuk hava alsın.
- Kasanın altına fan takabiliyorsan, yine bu fan da içeri doğru soğuk hava alsın. Fakat mutlaka kasanın altına takacağın fan ile birlikte Filtre de kullan. Bir zaman sonra kasanın içerisi tamamen toz ile dolar.
- Kasanın arka tarafına takacağın fan ısınan havayı dışarı tahliye edeceği için egsoz görevi görmesi lazım.
- Kasanın tavanına fan takabilme şansın varsa, ısınan hava her daim yukarı doğru çıkacağı için bunuda egsoz fan olarak konumlandırman gerekli.
(a)

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
tozlanmış ve ısılar normal hava tut karta...

nacho

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Benim dediklerimden farklı bana öneri verecek bana faydası olabilecek biri var mı?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
tozunu al tamam kartın garantisi varsa zaten söküp macunu değiştirme daha sonra arıza olursa garanti dışı sayabilirler...
servise ver.