Öneri Ekran kartı düşük performans sorunu çözümü

Bu konuyu okuyanlar

BalistikAdam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Arkadaşlar herkese merhaba, başlıktan anlaşılacağı gibi orta segment ekran kartlarında, düşük kullanım sorununa kendimce çözüm buldum.
Forumda bazı arkadaşlarında çözüm aradığını ve bulamadığını fark ettim. Belki sizede çözüm yolu olur diye paylaşıyorum.
Sistemim R5 3600 +XFX Rx 6600xt + Asus B450m-a + Neo Forza 16 GB CL16 Ram (Tek Kanal)+ 480 GB SSD
Arkadaşlar ben sorunumu bios ayarları üzerinden çözdüm sizin sisteminizde olumlu olurmu bilemem.
Yaptığım işlemleri sırasıyla yazıyorum. Önce R5 3600 işlemcimde turbo boost kapatıp 4200 mhz sabitleyip voltajı düşürdüm.
Yani desteklediği en yüksek frekansa sabitledim overclock işlemi değildir sürekli en yüksek hızda düşük voltajda çalışmasını sağladım.
Hem daha uzun ömürlü olması ve ısınma problemini ortadan kaldırması amaçlı hemde yüksek performans amaçlı yapılan bir işlemdir.
Daha sonraki işlem ise Fclk frequency ayarı mevcut bu ayar ram ile ilgili raminiz kaç mhz ise örnek veriyorum benimki 3200 mhz olduğu için
1600 mhz seçtim. Daha yüksek frekans veya daha düşük frekans performansta bozulma yapar sadece yarı değerini giriyoruz.
SVM Mode ( Sanallaştırma Teknolojisi ) bu ayarı enabled yani açık yapıyoruz. Bu ayarlar sizin anakart marka ve modeline göre farklı isimlerde çıkabilir.
Sata Configuration bu kısımda bağlı olan ssd portlarımın kapalı olduğunu fark ettim sadece bağlı olanları disabled ise enabled yapıyoruz.
Sata mode ise AHCI olacak şekilde ayarlıyoruz. Resize Bar Support enabled yapıyoruz.
Ben bu ayarları yaptıktan sonra işlemci kullanımı %30-50 arasında kaldı ekran kartım ise %90 üzeri kullanım performansı sergiledi.
Oyunlarda ortalama %40 civarında performans artışı yakaladım ve en ufak fps drop yemeden stabil çalışmasını sağladım.
Sormak istedikleriniz olursa yardımcı olabilirim. Herkese sorunsuz mutlu günler dilerim.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Yaptıkların doğru. FCLK (İNFİNİTY FABRİC FREKANSINI) değerini, ram ile 1:1 moduna getirmişsin. Doğru. En performanslı çalışma şekli budur.

Yalnız işlemciyi overclock yapmışsın. O voltaj düşürme olayı,anakrtın zaten olması gerektiğinden fazla voltaj verdiği için işe yaradı. Ama sonuçta işlemcin overclock oldu,yani.

3600,6600XT için stok haliyle düşük fps verir. Overclock ile fps lerin artmış böylece. :)

BalistikAdam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Yaptıkların doğru. FCLK (İNFİNİTY FABRİC FREKANSINI) değerini, ram ile 1:1 moduna getirmişsin. Doğru. En performanslı çalışma şekli budur.

Yalnız işlemciyi overclock yapmışsın. O voltaj düşürme olayı,anakrtın zaten olması gerektiğinden fazla voltaj verdiği için işe yaradı. Ama sonuçta işlemcin overclock oldu,yani.

3600,6600XT için stok haliyle düşük fps verir. Overclock ile fps lerin artmış böylece. :)
Hocam aslında overclock sayılmaz zaten turbo frekansta çalışırken 4200Mhz değerlerine çıkıyor. Bunu desteklediği en yüksek frekansa çıkardım. 4200 değilde 4400 yapsam overclock olurdu.