Haber Ekmeğe Tarihi Zam Geliyor: "3-4 TL'ye Satılacak"

Reaksiyon puanı
1,212
Canan Karatay bunu beğendi.

1637609220249.jpeg
1637609241955.jpeg

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,506
Ekmeğe neden zam geliyor biliyor musunuz? Çünkü Türk ekmeği diye. Yani diğer ekmeklerden daha değerli. Ekmeğimizin değeri arttıkça da diğer ülkeler kıskançlıktan ölecek. Yerli ve milli ekmek. Böyle güçlü ülke olacağız işte. Her şey daha pahalı olunca daha değerli gözüküyor.

Son düzenleme:

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,998
Nerede demiş ne zaman demiş, kaynak? Devlet paranızı illa lirada tutun demedi sadece dövize yatırmayın dedi. Türk lirasında tutmuyorsanız bile dövize değil altına yatırın dedi. İkisi çok farklı şey. Kaldı ki benim bahsettiğim insanların elindeki TLyi dövize veya altına yatırması değil, devletten ihtiyacım var diye kredi alıp bunu ihtiyacında kullanmak yerine dövize veya altına yatırması. Bir kez daha ikisi çok farklı şey. İhtiyaç kredisi alıp dövize veya altına yatıran adamın canına ot tıkamalı devlet.

Güven ortamı yok ve bir şey üretemiyoruz muhabbeti de sıktı artık. Ben kendimi bildim bileli, yani kabaca 20 22 senedir, siz hep bu ülke hiçbir şey üretmiyo/üretemiyo her şeyi dışardan alıyo der durursunuz. Merkez bankası başkanı İPli Durmuş Yılmaz veya onun gibilerken (geçen spekülasyon yapıp piyasayı kaba tabirle alt üst edip, milleti uykusuz bırakan Cüneyt Özdemirin bile değdi mi Durmuş Bey diye isyan ettiği ki bana göre hainlikle eş değerdir bu) MB çok bağımsızdı da gece 4te MB başkanı görevden alınınca mı bağımlı oldu? Bu bağımsızlık muhabbetlerinin muhalefetin her fırsatta yaptığı liyakat edebiyatından farkı yok. Son olarak doları iyi kötü belli bir seviyede tutabilen kişi o MB başkanı değil, sabah akşam 7/24 linç edip istifa ettirdiğiniz kişiydi...
Onun gibilerken dediğin Naci Ağbal'ı bir araştır bakayım. AKP'nin son yıllarda işi ehline verme deyimini uyguladığı belki de tek insan olabilir kendisi ama sağ olsun CB'nin dediğini dinlemedi diye görevden alındı. Sonra CB kendi kafasına göre faizlerle oynayınca dolar hoop 8 üstünü gördü birden. Yani bu sizin maruz kaldığınız körlük harbi az buz bir şey değil. Dolar 6 günde 10'dan 11'e çıkmış yok daha halen kredi çekip dövize yatıran, dolar dolar diye bağıran suçlu. Düşün kardeşim şu milletin yakasından bir. Bu ülke fakir veya kaynağı olmayan bir ülke değil. Kaynaklarını dibine kadar peşkeş çekenlerin cebine dolduran bir ülke. Halen de bunu destekliyorsunuz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

He bu arada, bağımlı bağımsız olayında pek bir şey bilmediğin belli ve bu olayın ne kadar önemli olduğunu anlamaman normal tabi. Ancak bak sayın Ersan Şen senin gibiler için tane tane anlatmış.

Son düzenleme:

Usui Takumi

Profesör
Reaksiyon puanı
1,177
Onun gibilerken dediğin Naci Ağbal'ı bir araştır bakayım. AKP'nin son yıllarda işi ehline verme deyimini uyguladığı belki de tek insan olabilir kendisi ama sağ olsun CB'nin dediğini dinlemedi diye görevden alındı. Sonra CB kendi kafasına göre faizlerle oynayınca dolar hoop 8 üstünü gördü birden. Yani bu sizin maruz kaldığınız körlük harbi az buz bir şey değil. Dolar 6 günde 10'dan 11'e çıkmış yok daha halen kredi çekip dövize yatıran, dolar dolar diye bağıran suçlu. Düşün kardeşim şu milletin yakasından bir. Bu ülke fakir veya kaynağı olmayan bir ülke değil. Kaynaklarını dibine kadar peşkeş çekenlerin cebine dolduran bir ülke. Halen de bunu destekliyorsunuz.

He bu arada, bağımlı bağımsız olayında pek bir şey bilmediğin belli ve bu olayın ne kadar önemli olduğunu anlamaman normal tabi. Ancak bak sayın Ersan Şen senin gibiler için tane tane anlatmış.

Ülkenin kaynaklarını peşkeş çekenler ve bunu başına geldiğinde yapacaklarını açık açık söyleyenler bunu geçmiştede yapanların barındığı muhalefet. Biden dostlarımızla birlikte Erdoğanı devireceğiz derken beni mi kastediyordu? Üstüne Necip Fazılın bizdeki muhalefet iktidarı devirmek için ülkeyi devirmeye razıdır, demesini koy. Gerisini söylememe gerek yok.

Ben doların yükselmesinin tek sebebi bu demedim veya ona bağlamadım sadece etkenlerden biri olabilir buna önlem alınmalı dedim. Yine işine geldiği gibi anlamışsın.

Bağımlı bağımsızın ne anlama geldiğini çok iyi biliyorum. Benim söylediğim şey sizin için ne anlama geldiğiydi tıpkı liyakat muhabbetiniz gibi. Naci Ağbalın görevden alınması bana göre de yanlıştı ama arka planda ne olduğunu bilmediğim için %100 yanlış diyemem %90 derim. Görevden alındı dolar arttı kalsaydı dolar artmazdı züğürt bahanesi.

Bir diğer husus, bu Ersan Şen ceza hukukçusu mu, avukat mı, ekonomist mi, siyasetçi mi bir karar versin. Futbol programında teknik taktik yorumlarsa şaşırmam. Ünvanında prof yazıyor diye her dediğini sorgusuz tasdikleyecek değilim. Bu genel sadece Ersan Şene özel değil. Bu adamın ciddiye alınacağı tek konu alanı olan hukuktur gerisi sadece görüştür. Örnek verdiği Japonya konusunda kur ve cari açık hariç saçmalamış. Ne 700 milyar doları japonyanın gsyih sı 5 trilyon dolar ama borcu 12 trilyon dolar (2020). Japonyada kur yüksek deyip uzun süredir aşağı yukarı aynı seviyede olmadığını söylemeyen de doğru konuşmuyor, japonyanın gelirinden bahsedip borcunu söylemeyen de.

Kur artışına hayat pahalılığına bir çözüm üretilmeli o ayrı orada hemfikirim ama kalıcı çözüm yarını değil 50 sene sonrasını yani geleceği kurtaracak çözüm. Muhalefet buna yönelik öneriler getirsin projeler üretsin destekleyelim.

ozciceky

Profesör
Reaksiyon puanı
2,747
Ekmek de zamlanırsa içimizdeki İrlandalılardandır kesin !

Yalnız şöyle bir şey var dolar 10 olacak diyenlerin çoğu 2018 bitmeden dolar 10 tl olacak, evi arabayı satın dolara basın dolar yılbaşında 10 lirayı geçecek diyorlardı. Devlet ihtiyacını görsün diye kredi veriyor adam götürüp dolara basıyor aldığı krediyi. Böyle bir sürü kişi var ihtiyacım var kredi alıp dolara basan, bunların ve sürekli dolar şu kadar olacak bu kadar olacak diyenlerin hiç mi etkisi yok kurun bu kadar ve hızlı artmasında?
Dolar 10 TL olacak diyenler müneccim değil. Neyin ne zaman olacağını bilsinler. Ama trend olarak bunun yakın gelecekte olacağını söylüyorlardı. 10 Lira değil 11.45 oldu zaten. Onu da bilemediler. Ama o kadar kusur kadı kızında da olur. Senin için aşağıya 2018 1 Ocaktan beri TL nin Brezilya Realinin ve Güney Afrika Zarının Dolara karşı yüzdesel ne kadar değer kaybettiği... 2018den beri TL dolara karşı yüzde 200 değer kaybederken bu rakamlar Real için yüzde 75 ve Zar için de yüzde 25...

Japon Yenini hiç koymak istemedim grafiğe. Bazıları iyice rezil olacak çünkü aksi takdirde....

11,75 oldu

Ekli dosyalar

• Capturecccccccccccc.JPG
    Capturecccccccccccc.JPG
    80.8 KB · Görüntüleme: 47
Son düzenleme:

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,998
Ülkenin kaynaklarını peşkeş çekenler ve bunu başına geldiğinde yapacaklarını açık açık söyleyenler bunu geçmiştede yapanların barındığı muhalefet. Biden dostlarımızla birlikte Erdoğanı devireceğiz derken beni mi kastediyordu? Üstüne Necip Fazılın bizdeki muhalefet iktidarı devirmek için ülkeyi devirmeye razıdır, demesini koy. Gerisini söylememe gerek yok.

Ben doların yükselmesinin tek sebebi bu demedim veya ona bağlamadım sadece etkenlerden biri olabilir buna önlem alınmalı dedim. Yine işine geldiği gibi anlamışsın.

Bağımlı bağımsızın ne anlama geldiğini çok iyi biliyorum. Benim söylediğim şey sizin için ne anlama geldiğiydi tıpkı liyakat muhabbetiniz gibi. Naci Ağbalın görevden alınması bana göre de yanlıştı ama arka planda ne olduğunu bilmediğim için %100 yanlış diyemem %90 derim. Görevden alındı dolar arttı kalsaydı dolar artmazdı züğürt bahanesi.

Bir diğer husus, bu Ersan Şen ceza hukukçusu mu, avukat mı, ekonomist mi, siyasetçi mi bir karar versin. Futbol programında teknik taktik yorumlarsa şaşırmam. Ünvanında prof yazıyor diye her dediğini sorgusuz tasdikleyecek değilim. Bu genel sadece Ersan Şene özel değil. Bu adamın ciddiye alınacağı tek konu alanı olan hukuktur gerisi sadece görüştür. Örnek verdiği Japonya konusunda kur ve cari açık hariç saçmalamış. Ne 700 milyar doları japonyanın gsyih sı 5 trilyon dolar ama borcu 12 trilyon dolar (2020). Japonyada kur yüksek deyip uzun süredir aşağı yukarı aynı seviyede olmadığını söylemeyen de doğru konuşmuyor, japonyanın gelirinden bahsedip borcunu söylemeyen de.

Kur artışına hayat pahalılığına bir çözüm üretilmeli o ayrı orada hemfikirim ama kalıcı çözüm yarını değil 50 sene sonrasını yani geleceği kurtaracak çözüm. Muhalefet buna yönelik öneriler getirsin projeler üretsin destekleyelim.
Adalet desen kalmamış, mülteciler yüzünden insanlar sokağa çıkmaya korkuyor, zenginle fakirin arasındaki fark uçurum olmuş ve orta sınıf diye bir şey kalmamış, AKP'yi destekleyenler hep daha zengin olmuş, daha verilen söylenen ne kadar söz varsa hepsi yutulmuş. Buysa senin 50 yılı kurtarma planın vah haline o zaman. Sizin gibiler yüzünden bu ülkede zorluk çeken insanlar öbür dünyada yakanıza yapışır merak etmeyin. Seni bu duruma sokan kişi senin desteklediğin hükümet, sen halen muhalefet diyorsun. Başkasını getir, beğenmezsen 4 yıl sonra değiştirirsin. Ancak siz değiştirmediğiniz sürece baştaki adam bunun olabileceğini anlamayacak. Anlamadıkça da diktatör gibi devam edecek.

Dünyanın en güçlü üçüncü ekonomisine halen borç falan diyorsun. Borcu olmayan ülke mi var? Oradaki borç parayı döndürmek için. Borcu olmayan futbol kulübü de yok ona bakarsan. Adamların 20 yılda dolar karşısında para birimlerin 1 yen ya değer kaybetmiş ya da kaybetmemiş. Al sana istikrar, geleceği kurtarma vs. artık ne diyorsan.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Ne var ki 3-4 lira olmasında? 5 lira bile olsa, şu anki kura göre 0.35 €. Avrupa'nın en ucuz ekmeği. Almanya bizi kıskanıyor derken şaka mı sanıyorsunuz? Almanya batmış durumda, bir ekmek 1.23 € arkadaşlar. Ekmek bizde 5 lira olsa, bizim neredeyse 4 tane ekmek aldığımız parayla bir Alman ancak bir tane ekmek alabilir. Şu anki fiyatıyla kıyaslamıyorum bile; ortalama bir Alman'dan 10 kat fazla ekmek alabiliyoruz.

Avrupa'nın en ucuz yakıtı gibi, en ucuz ekmeği de bizde..

Şu "Avrupa'nın en ucuz yakıtını kullanıyoruz" diye haber yapan editörü, haber müdürünü, hatta haber kanalını bütünüyle Allah o yakıtın içinde yaksın.

Usui Takumi

Profesör
Reaksiyon puanı
1,177
Adalet desen kalmamış, mülteciler yüzünden insanlar sokağa çıkmaya korkuyor, zenginle fakirin arasındaki fark uçurum olmuş ve orta sınıf diye bir şey kalmamış, AKP'yi destekleyenler hep daha zengin olmuş, daha verilen söylenen ne kadar söz varsa hepsi yutulmuş. Buysa senin 50 yılı kurtarma planın vah haline o zaman. Sizin gibiler yüzünden bu ülkede zorluk çeken insanlar öbür dünyada yakanıza yapışır merak etmeyin. Seni bu duruma sokan kişi senin desteklediğin hükümet, sen halen muhalefet diyorsun. Başkasını getir, beğenmezsen 4 yıl sonra değiştirirsin. Ancak siz değiştirmediğiniz sürece baştaki adam bunun olabileceğini anlamayacak. Anlamadıkça da diktatör gibi devam edecek.

Dünyanın en güçlü üçüncü ekonomisine halen borç falan diyorsun. Borcu olmayan ülke mi var? Oradaki borç parayı döndürmek için. Borcu olmayan futbol kulübü de yok ona bakarsan. Adamların 20 yılda dolar karşısında para birimlerin 1 yen ya değer kaybetmiş ya da kaybetmemiş. Al sana istikrar, geleceği kurtarma vs. artık ne diyorsan.
Adalet yok veya kötü konusuna katılırım ama siz baştayken A'sını bile anamıyorduk şimdi hiç olmazsa Adalet yok diyebiliyoruz. Ne sudan sebeplerle nice insanları astınız saymaya kalksak bitiremeyiz ki zaten kanun engeli de var anca bir kısmını söyleyebiliyoruz.

Akpyi destekleyen zengin olmuş da desteklemeyen fakirleşmiş mi? İktidara sabah akşam sövüp bu iktidar zamanında servetini katlayan hatta bu iktidardan önce çulsuz olup bu iktidar zamanında karun gibi zenginleşen bir sürü muhalif var. En basiti prensiniz Ekrem bile bu iktidar zamanında zenginleşti.

Söylenen söz var da hepsi yutulmuş mu? Kendinizle karıştırdın galiba. Ya da kişi kendinden bilirmiş işi mi diyeyim. Kasetle başınıza gelen genel başkanınız daha doğrusu muhalefetin lideri olan zat bile "Biz öyle Erdoğan gibi söz verip sözünde duranlardan değiliz." demedi mi? Diyeceksin ki dili sürçtü dogru sürçtü ama dediği doğru. O kadar yakın tarih okurum araştırırım savunduğun daha doğrusu bir de bunlara şans ver dediğin adamların, bir kere söz verip de sözünü tuttuğuna denk gelmedim. Geçmişte takiyye yapıyorlardı günümüzde sosyal medya algısı.

Beğenmezsen 4 yıl sonra değiştirirsin sözü tam bir komedi. Pazardan pantolon mu alıyorsun, uymazsa haftaya getir degiştiririz... Beni ikna etsin oyumu alsın. 19 senedir bir sürü yanlışına hatasına rağmen bir parti hala seçimlerde birinci çıkabiliyor ve hala yüzde 40 civarı oy barındırabiliyorsa bunun suçlusu savunduğun çarşı her şeye karşı zihniyetindeki muhalefettir. Sen de gelmiş benden, dünyanın en doğru işini yapsam bile karşı çıkacak, bir ton laf edecek yalan ve iftira üzerine kurulu ahlaksız siyaset yapanlara oy vermemi onları seçmemi bekliyorsun, sırf dolar arttı diye. Şaka gibi. Bunu bizim cenahtan yok poşetti yok patates soğandı diyenler (onlar için bir tabir var da yazmayayım) yapar anca. Dolar 2 lira olsa ekonomi gayet iyi olsa ihracat ithalatı 5e katlasa vs vs ve ben senin savunduğun adamların bunu daha iyi yapacağına daha da ilerleteceğine ikna olsam gider onlara oy veririm. Ama siz dolar 1,5 faiz 5 enflasyon altıyken ekonomi genel olarak iyiyken eylemler düzenleyip bu adamı devirmeye çalışıyordunuz.

Ben dünyada borçsuz ülke yok demedim Japonya borcunu çeviremiyor da demedim aksine iki tarafa da laf söyledim. Her zamanki gibi kendini göre yontup işine geldiği gibi anlamışsın.

Bak bir konuda takdir ediyorum sizi, canınıza ot tıkasa bile sizden olanları sonsuz destekliyorsunuz. Bir köpeğin b...unun etrafında dahi birleşebiliyorsunuz (araştırılsa o pisliği o koltuğa koyan yüzde 99 sizden biri çıkar ama dediğim o değil) oysa bizimkiler en küçük hatasında yok poşetti yok patatesti diyerek adam satıyor.

ozciceky

Profesör
Reaksiyon puanı
2,747
Arkadaşlar herkes gergin. Ama bir köpeğin bokunun etrafında birleşiyorsunuz gibi yapıcı olmayan bir söylemde bulunmak kadar saçma bir şey olamaz. Lütfen biraz düşünerek yazın yazdıklarınızı.

Dolar 1.5 faiz 6-7 iken de ekonomi genel olarak iyiyken de eylemler düzenliyordunuz demişsiniz. Şunu net söyleyeyim benim oy verme kriterim ekonominin iyi olup olmaması değil sadece. Kriterlerden bir tanesi bu. Daha detaya girmeyeceğim çünkü burası siyaset bölümü değil.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,998
Yahu kime laf anlatmaya çalışıyorsak. Adamın siz dediği yıllar da 2000'ler öncesi. Arkadaş şunun farkında değil sanırım, teknoloji çağına 2000 yılından sonra girdik. 20 yılda, son 100 yılda yapabileceğinden çok daha hızlı bir şekilde kalkınabilirsin istersen. Güney Kore, Taiwan ve Singapur gibi bunun pek çok örneği var. Ancak teknolojiye ve insana değil de başka yerlere yatırım yaparsan bugün 1 günde yüzde 8-9 eriyen paramızı konuşuruz.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
son 100 yılda yapabileceğinden çok daha hızlı bir şekilde kalkınabilirsin istersen. Güney Kore, Taiwan ve Singapur gibi bunun pek çok örneği var.

Yanlış eleştiri yapıyon o zaman.

Gerek Almanya olsun gerek Güney Kore - Taiwan Singapur hatta japonya ve Çin şuan Türkiye'nin yapmaya çalıştığı ile bu günlerine geldiler.

Yüksek kur düşük faiz ile. Üretim yaparak turist çekerek yatırımcı çekerek Bütün köklü ve büyük firmalar neden Taiwan'da Çin'de fabrika açıyordu ! Çünkü dolar değerliydi orada ve iş gücü ucuzdu diye. Çin'de Tayvan'da veya eski ilk zamanlar Almanya'da asgari ücret çok düşük Dolar Euro yüksek taktiği ile gelişti. Sürekli turist çekerek sürekli ihracat yaparak ama içerde de ithalat yapmayıp sıkarak halk döviz harcamayarak...

Not: Bu taktik dünyada tutar ama bizim ülkede yemez çünkü gösteriş meraklısı bir toplumuz. Bizim insanımıza her sene yeni telefon almayacan araba almayacan Ps5 almayacan dedimi delirir duramaz. Dişini sıkamaz ne yazık ki... Borç harçta olsa en iyisini el pahalısını almak isteyecektir.

ozciceky

Profesör
Reaksiyon puanı
2,747
Nerede demiş ne zaman demiş, kaynak? Devlet paranızı illa lirada tutun demedi sadece dövize yatırmayın dedi. Türk lirasında tutmuyorsanız bile dövize değil altına yatırın dedi. İkisi çok farklı şey. Kaldı ki benim bahsettiğim insanların elindeki TLyi dövize veya altına yatırması değil, devletten ihtiyacım var diye kredi alıp bunu ihtiyacında kullanmak yerine dövize veya altına yatırması. Bir kez daha ikisi çok farklı şey. İhtiyaç kredisi alıp dövize veya altına yatıran adamın canına ot tıkamalı devlet.

Güven ortamı yok ve bir şey üretemiyoruz muhabbeti de sıktı artık. Ben kendimi bildim bileli, yani kabaca 20 22 senedir, siz hep bu ülke hiçbir şey üretmiyo/üretemiyo her şeyi dışardan alıyo der durursunuz. Merkez bankası başkanı İPli Durmuş Yılmaz veya onun gibilerken (geçen spekülasyon yapıp piyasayı kaba tabirle alt üst edip, milleti uykusuz bırakan Cüneyt Özdemirin bile değdi mi Durmuş Bey diye isyan ettiği ki bana göre hainlikle eş değerdir bu) MB çok bağımsızdı da gece 4te MB başkanı görevden alınınca mı bağımlı oldu? Bu bağımsızlık muhabbetlerinin muhalefetin her fırsatta yaptığı liyakat edebiyatından farkı yok. Son olarak doları iyi kötü belli bir seviyede tutabilen kişi o MB başkanı değil, sabah akşam 7/24 linç edip istifa ettirdiğiniz kişiydi...

Sevgili Kardeşim ekonomi bilginin kısıtlı olduğu belli ve ek olarak da geçmiş dönemdeki siyaseten yaşananlar hakkında da pek bir bilgin olmadığını üzülerek görüyorum. Merkez Bankasının bağımsız olması demek para politikası konusunda izleyeceği yöntemlerin Hükümetlerin uhdesinde olmaması demektedir. Sayın Erdoğan önceki başkan sözümüzü dinlemiyordu ondan görevden aldı dedi mi ? Dedi. Sen hükümetin başı olarak istediğin gibi başkanı görevden alırsan bağımsızlıktan söz edilemez. Sorunun cevabı ister gene 4 dörte ister öğlen 13 de ister cuma namaz öncesi isterse cuma namaz sonrası görevden alabiliyorsa bu durumda TCMB bağımsız değil demektir bu.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,998
Yanlış eleştiri yapıyon o zaman.

Gerek Almanya olsun gerek Güney Kore - Taiwan Singapur hatta japonya ve Çin şuan Türkiye'nin yapmaya çalıştığı ile bu günlerine geldiler.

Yüksek kur düşük faiz ile. Üretim yaparak turist çekerek yatırımcı çekerek Bütün köklü ve büyük firmalar neden Taiwan'da Çin'de fabrika açıyordu ! Çünkü dolar değerliydi orada ve iş gücü ucuzdu diye. Çin'de Tayvan'da veya eski ilk zamanlar Almanya'da asgari ücret çok düşük Dolar Euro yüksek taktiği ile gelişti. Sürekli turist çekerek sürekli ihracat yaparak ama içerde de ithalat yapmayıp sıkarak halk döviz harcamayarak...

Not: Bu taktik dünyada tutar ama bizim ülkede yemez çünkü gösteriş meraklısı bir toplumuz. Bizim insanımıza her sene yeni telefon almayacan araba almayacan Ps5 almayacan dedimi delirir duramaz. Dişini sıkamaz ne yazık ki... Borç harçta olsa en iyisini el pahalısını almak isteyecektir.
OFFF off her şey nasıl bu kadar yanlış yorumlanabilir harbi kafam almıyor artık sizin düşünce yapınızı.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
OFFF off her şey nasıl bu kadar yanlış yorumlanabilir harbi kafam almıyor artık sizin düşünce yapınızı.

Kendi yazdığın ile çelişiyon.

Tayvan olsun Çin olsun Güney Kore olsun Japonya olsun nasıl bu günlerine geldi diyorsun bende nasıl geldiklerini söylüyom araştırmadan sırf laf olsun diye eleştirecem diye konuşuyorsun.

2. Dünya savaşında en ağır yaralar alan Almanya ile japonya değil mi. Halkı 2 ye bölünen o kadar zarar göre Güney Kore veya Tayland Endonezya flan nasıl gelişti sanıyon !!!

Almanya Japonya dünya ekonomisinden ilk 5 te. Kore ilk 10 de Tayland ilk 20 yi zorluyor. Bunlar nasıl oldu hangi ekonomik plan programla oldu bilmeden konuşuyon.

İki üç çeşit gelişme şekli var ya Emperyal devlet olacak ağır kapitalizm savunacan sömürecen. ( ABD-Fransa - İngiltere gibi ) Yada fedakarlık yapıp dişini sıracan sürekli üretecen çalışacan ( Almanya - Japonya- Çin Kore gibi )... Yada ülkende yer altı ve yer üsttü kaynakları olacak deli gibi onları satıp satıp yiyecen. ( Suudi ARabistan - Katar - İran gibi ... )

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,998
Kendi yazdığın ile çelişiyon.

Tayvan olsun Çin olsun Güney Kore olsun Japonya olsun nasıl bu günlerine geldi diyorsun bende nasıl geldiklerini söylüyom araştırmadan sırf laf olsun diye eleştirecem diye konuşuyorsun.

2. Dünya savaşında en ağır yaralar alan Almanya ile japonya değil mi. Halkı 2 ye bölünen o kadar zarar göre Güney Kore veya Tayland Endonezya flan nasıl gelişti sanıyon !!!

Almanya Japonya dünya ekonomisinden ilk 5 te. Kore ilk 10 de Tayland ilk 20 yi zorluyor. Bunlar nasıl oldu hangi ekonomik plan programla oldu bilmeden konuşuyon.

İki üç çeşit gelişme şekli var ya Emperyal devlet olacak ağır kapitalizm savunacan sömürecen. ( ABD-Fransa - İngiltere gibi ) Yada fedakarlık yapıp dişini sıracan sürekli üretecen çalışacan ( Almanya - Japonya- Çin Kore gibi )... Yada ülkende yer altı ve yer üsttü kaynakları olacak deli gibi onları satıp satıp yiyecen. ( Suudi ARabistan - Katar - İran gibi ... )
Ya usta, bana halen fedakarlık diyorsun. Şu dediğin ülkelerden ucuz işçi olayı sadece Çin'de vardı. Onun bizzat sebebi de nüfus ile alakalı. Adamların kasıtlı bir şey yapması değil. Cidden nasıl kıyas yaptığının farkında mısın? Türkiye'nin son 20 yılda kendine ait çıkardığı tek bir büyük markası var mı? Bu dediğin ülkelerin hemen hemen hepsi teknoloji alanına yatırım yaptı. Sen gittin inşaata yatırım yaptın ülkenin bütün parasını betona gömdün. Bu saatten sonra Samsung dengini geçtim Asus'la rekabet edecek seviyede yerli ve milli herhangi bir marka çıkacağına dair inancın var mı? Bu kurla nasıl çıkaracaksın? Yani sadece ucuz işçilik ile nasıl ekonomi büyüteceksin gerçekten anlamıyorum, anlayan ekonomist de bulamıyorum açıkçası.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Ya usta, bana halen fedakarlık diyorsun. Şu dediğin ülkelerden ucuz işçi olayı sadece Çin'de vardı. Onun bizzat sebebi de nüfus ile alakalı. Adamların kasıtlı bir şey yapması değil. Cidden nasıl kıyas yaptığının farkında mısın? Türkiye'nin son 20 yılda kendine ait çıkardığı tek bir büyük markası var mı? Bu dediğin ülkelerin hemen hemen hepsi teknoloji alanına yatırım yaptı. Sen gittin inşaata yatırım yaptın ülkenin bütün parasını betona gömdün. Bu saatten sonra Samsung dengini geçtim Asus'la rekabet edecek seviyede yerli ve milli herhangi bir marka çıkacağına dair inancın var mı? Bu kurla nasıl çıkaracaksın? Yani sadece ucuz işçilik ile nasıl ekonomi büyüteceksin gerçekten anlamıyorum, anlayan ekonomist de bulamıyorum açıkçası.

Belli bir refah seviyesine ulaşana kadar Almanya'da Japonya'da Kore'de de işçilik ucuzdu diyorum artık o eşiği aştılar.
Tayland flan halen o yolda. Bütün ayakkabı firmalarının veya giyim sektörünün veya elektronik firmalarının Tayland ta fabrikası vardır çünkü halen orada işçilik ucuz.

Not: Üstte yazdığım gibi bizim insanımız bu ekonomik modelini benimsemez. Bizim insanımıza kısa yoldan para kazanmak olacak. Karaborsacılık stokçuluk faiş fiyat yaparlar yatırım için verilen krediyi çeker Gider gene dolara yatırır. Üretmek istemez tüketmek ister.

Yerli bir marka üretmek istesen en çok bizim insanımız bizim muhalefetimiz karşı çıkar köstek olur çünkü. Bu ülkede İHA-SİHA'ya karşı çıkan TOGG'u desteklemeyen muhalefet var yerli üretim projelerini baltalayan batırmaya çalışan insanlar var.

Onlara ÖTV-KDV sıfır olsun sürekli araba alayım ev alayım telefon alayım PC alayım kafasında dayanamazlar diyorum.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,998
Belli bir refah seviyesine ulaşana kadar Almanya'da Japonya'da Kore'de de işçilik ucuzdu diyorum artık o eşiği aştılar.
Tayland flan halen o yolda. Bütün ayakkabı firmalarının veya giyim sektörünün veya elektronik firmalarının Tayland ta fabrikası vardır çünkü halen orada işçilik ucuz.

Not: Üstte yazdığım gibi bizim insanımız bu ekonomik modelini benimsemez. Bizim insanımıza kısa yoldan para kazanmak olacak. Karaborsacılık stokçuluk faiş fiyat yaparlar yatırım için verilen krediyi çeker Gider gene dolara yatırır. Üretmek istemez tüketmek ister.

Yerli bir marka üretmek istesen en çok bizim insanımız bizim muhalefetimiz karşı çıkar köstek olur çünkü. Bu ülkede İHA-SİHA'ya karşı çıkan TOGG'u desteklemeyen muhalefet var yerli üretim projelerini baltalayan batırmaya çalışan insanlar var.

Onlara ÖTV-KDV sıfır olsun sürekli araba alayım ev alayım telefon alayım PC alayım kafasında dayanamazlar diyorum.
Dünyaya bir kere geliyorsun, bir tane güzel araba, bir tane güzel evi rahatça alıp yaşamak herkesin hakkı. İnsanlara bunu çok görüyorsunuz işte siz. Halen anlamıyorsun, bu ülke doğru politikalar ile kazandığı paraların hepsini betona gömdü ve eldeki bitti. Bu saatten sonra ne büyük bir firma çıkarabilirsin ne de teknolojiyi yakalayabilirsin bu zihniyetle. Bu ülkede halen fiber internet sorunu var yıl 2022 olacak. Hadi her fırsatı kaçırdın bari kripto para fırsatını kaçırma, diğer devletlerin yapamadığını yap ama onu da yapamadılar ve görünüşe göre yapmayacaklar. Bu zihniyetle bu ülke 100 yılda geçse senin dediğin yükselişi yapamaz. Sen sanıyor musun yabancı yatırımcı gelecek hemen fabrika açaçacak, ürünlerini burada üretecek. Senin işçin teknoloji bilmiyor bir kere. Şirketlerin Çin'i seçmesinin tek nedeni ucuz işçilik değil. Alet kullanmasını bilen kalifiye eleman çok. Sürekli zihniyet zihniyet diyorsun, bu zihniyeti eğitim olmadan değiştiremezsin ama pardon onun da içinden geçtiler, her yere imam hatip açtılar ve sadece şükretmeyi öğrettiler...

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Bu saatten sonra ne büyük bir firma çıkarabilirsin ne de teknolojiyi yakalayabilirsin bu zihniyetle.

Alternatif sunan plan program öneren başka zihniyet mi var ! Hiç yoktan deniyen birileri var. Körlemesine eleştirip bol keseden atıp nasıl yapıcağını söylemese alkışlarsın :)

Hadi her fırsatı kaçırdın bari kripto para fırsatını kaçırma, diğer devletlerin yapamadığını yap ama onu da yapamadılar ve görünüşe göre yapmayacaklar.

Devletin Kripto para ile ne işi olur ! Elinde sonunda batıracaklar kripto para sektörünü.

en sanıyor musun yabancı yatırımcı gelecek hemen fabrika açaçacak, ürünlerini burada üretecek. Senin işçin teknoloji bilmiyor bir kere. Şirketlerin Çin'i seçmesinin tek nedeni ucuz işçilik değil.

Kısa vadede olmayacaktır ama uzun vadede illaha gelecektirler. AMa bizim insanımız o kadar dayanamaz düşüncesindeyim halen. Yatırımcı gelmese bile Turizm ile bir şeyler olur diyecem ama onada pandemi balta vuruyor...

Sürekli zihniyet zihniyet diyorsun, bu zihniyeti eğitim olmadan değiştiremezsin ama pardon onun da içinden geçtiler, her yere imam hatip açtılar ve sadece şükretmeyi öğrettiler...

İmamhatiplerin okul sayısına oranı yüzde 10 bile değil. Öğrenciye oranladımı yüzde 13 flan. Sen okumak istedinde paçandan mı çektiler ! Fen lisesi Anadolu lisesi kazandında içeri mi sokmadılar ? Siz olayları halen yok o ilahiyat okumuş yok bu şunu yapmış bunun kafası kapalı bu laik bu değil kafasına çekerseniz gere gram bir şey değişmez...

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,998
Alternatif sunan plan program öneren başka zihniyet mi var ! Hiç yoktan deniyen birileri var. Körlemesine eleştirip bol keseden atıp nasıl yapıcağını söylemese alkışlarsın :)

Devletin Kripto para ile ne işi olur ! Elinde sonunda batıracaklar kripto para sektörünü.

Kısa vadede olmayacaktır ama uzun vadede illaha gelecektirler. AMa bizim insanımız o kadar dayanamaz düşüncesindeyim halen. Yatırımcı gelmese bile Turizm ile bir şeyler olur diyecem ama onada pandemi balta vuruyor...

İmamhatiplerin okul sayısına oranı yüzde 10 bile değil. Öğrenciye oranladımı yüzde 13 flan. Sen okumak istedinde paçandan mı çektiler ! Fen lisesi Anadolu lisesi kazandında içeri mi sokmadılar ? Siz olayları halen yok o ilahiyat okumuş yok bu şunu yapmış bunun kafası kapalı bu laik bu değil kafasına çekerseniz gere gram bir şey değişmez...
Kripto yorumunu okuduktan sonra daha fazla cevap vermeye gerek yok bence. Vizyon farklı bir şey tabi.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,998
Aynen aynen kesin vizyon :) Kolay yoldan zengin olursunuz neyin var neyin yok sat kriptoya yatır...
Krito deyince aklına sadece ucuzdan alıp yükselince satıp zengin olmak geldiği için vizyonsuzsun işte. 2000'de kaçan balık yeniden kaçacak ve 10 yıl sonra sadece izleyeceğiz. O zaman da dersin yatırım var diye.