Efsanevi boksör Muhammed Ali hayatını kaybetti

Bu konuyu okuyanlar

Darknes$

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
351
Efsanevi boksör Muhammed Ali hayatını kaybetti

Uzun zamandır parkinson rahatsızlığı bulunan 74 yaşındaki Muhammed Ali, solunum rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı

ABD'li efsanevi boksör eski ağır sıklet dünya şampiyonu Muhammed Ali tedaviye gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Uzun zamandır parkinson rahatsızlığı bulunan 74 yaşındaki Muhammed Ali, solunum rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı.

1249018_c42901928caeeba27b3478cae0f392ac.jpg

Boks kariyerini sonlandırmasının ardından Parkinson hastalığına yakalanan ve asıl adı Cassius Marcellus Clay Jr olan ABD'li boksör, 1964'te İslam dinini seçerek Muhammed Ali adını aldı.

1964, 1974, 1978 yıllarında olmak üzere dünya ağır sıklet boks şampiyonluğunu 3 kez eline geçiren Muhammed Ali, bu unvanı rakipleri karşısında 19 kez korumayı başardı. Kariyeri boyunca çıktığı 61 maçın 56'sından galibiyetle ayrılan Ali, profesyonel boksa geçmeden önce 1960 Roma Olimpiyatları'nda hafif ağır sıklet kategorisinde altın madalya kazanmıştı. Haberturk

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Kelebek gibi uçar, arı gibi sokarım.

yucesezar

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
557
Allah rahmet eylesin.

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,116
Allah rahmet eylesin.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Allah rahmet eylesin.

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,116
Duayen spor spikeri ve boks maçlarının unutulmaz ismi Orhan Ayhan, efsane boksör Muhammed Ali'nin vefatını üzüntüyle karşıladığını belirterek, "Sadece boks değil dünya sporunun önemli bir ismini kaybettik, kendisini rahmetle anıyorum." dedi.

Ünlü boksörün birçok maçını televizyon ekranlarında yorumlayan Ayhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ABD'nin Kentucky eyaletinin Louisville kentinde 1942 yılında doğan Muhammed Ali'nin, spor hayatı boyunca çok önemli başarılara imza attığını belirterek, "3 şampiyonluk maçına çıktı, 3'ünü de kazandı. Bunun yanında 25 ünvan maçı aldı. Toplamda çıktığı 61 maçın 56'sından zaferle ayrıldı. Sadece 5 mağlubiyeti oldu." diye konuştu.

thumbs_b_c_24cd1d8ec3d5e50d0572b7df27aa099e.jpg

"Maçlarını anlatırken çok keyif aldım"

Muhammed Ali'nin 1960 Roma Olimpiyatları'nda, henüz 18 yaşındayken, 81 kiloda altın madalya kazandığını hatırlatan Ayhan, şöyle devam etti:

"Bu kadar genç yaşta olimpiyat şampiyonu olan nadir sporculardandır. Daha sonra profesyonel boksa başladı ve bunların içinde George Foreman ile Joe Frazier ile yaptıkları en öne çıkan maçlarıdır. Bu maçların ikisini de ben anlattım. Muhammed Ali'yi sadece bir maçında yerinde izledim. 1976'da Münih'teki maçında ringin yanındaydım. Maçın organizatörü, Avrupa şampiyonumuz Cemal Kamacı'nın menajeriydi ve bana Muhammed Ali'nin odasına girebileceğim bir kart verdi. Tanıştık, fotoğraf çektirdik, başarılar diledim."

1976 yılında, eski başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Muhammed Ali ile kaldığı otelde röportaj yapma fırsatı da bulduğunu dile getiren Ayhan, "Daha sonra cuma namazı kılıp, Topkapı Sarayı'nı gezdiler." dedi.

Muhammed Ali'nin kişiliğini "isyankar" olarak tanımlayan Ayhan, şunları söyledi:

"İsyankardı çünkü ırkçılık mağduruydu. Olimpiyat şampiyonu olduktan sonra doğduğu kent Louisville'de, ırmağın yanında bir restorana girerken kapıda durdurup, 'zenciler giremez' dediler ve madalyasını fırlatıp suya attı. 1996 Atlanta Olimpiyatları'nda ben açılış maçını anlatırken, ABD Başkanı Bill Clinton ona hem olimpiyat meşalesini yaktırdı hem de madalyasını yeniden boynuna taktı."

Orhan Ayhan, büyük bir sporcuyu kaybettiklerini belirterek, Muhammed Ali'ye Allah'tan rahmet diledi. AA

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
Allah rahmet eylesin..
Unutulmaz anları ile ilgili şurada güzel bir derleme yapmışlar.