Düşünce Özgürlüğü

Bu konuyu okuyanlar

Rena

Asistan
Reaksiyon puanı
2
1 saattir bir arkadaşımla düşünce özgürlüğü konusunda tartışmalar yapıyoruz, tartışma konusu olarak buraya açmayı düşündüm.. Sizce " düşünce özgürlüğümü kullandığımda, birisi o düşüncenin üzerine yorum yaptığında bu benim düşünce özgürlüğümü kısıtlamış anlamına gelir mi? "

ZorhaK

Müdavim
Reaksiyon puanı
259
Hayır...Gelmez...

Hakaret etmeden aksi şekilde fikrini beyan edebilir..Ayrıca yorumunu ve seni sevmek zorunda değildir ama saygı duymak zorundadır..

mekanikdesign

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Saçmalık, madem senin düşüncene karşı arkadaşının yorumu düşünce özgürlüğünü kısıtlıyor neden arkadaşınla düşünceni paylaşıyorsun? Sorduğun soruya göre herkes düşüncesini kendisine mi saklasın? Sen düşünceni söyliyceksin bende bu düşüncene kendi yorumumu katıcam eğrisini doğrusunu konuşucaz, ondan sonra sen ister düşünceni değiştir ister değiştirme orası sana kalmış... Düşünce özgürlüğünü kısıtlamak demek senin düşünme gücününün elinden alınması demektir. Bu da olamayacağına göre özgürsün arkadaşım...

venselos

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Düşünce özgürlüğü mü, seni komunist seni al sana Jop.:D

RosenRood65

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Düşünce Hür Olmak'tır Bir kimse senin düşüncen hakkında olumsuz cevap verirse o senin düşüncene ne saygıda bulunur ne de hür bırakır.

Rena

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Saçmalık, madem senin düşüncene karşı arkadaşının yorumu düşünce özgürlüğünü kısıtlıyor neden arkadaşınla düşünceni paylaşıyorsun? Sorduğun soruya göre herkes düşüncesini kendisine mi saklasın? Sen düşünceni söyliyceksin bende bu düşüncene kendi yorumumu katıcam eğrisini doğrusunu konuşucaz, ondan sonra sen ister düşünceni değiştir ister değiştirme orası sana kalmış... Düşünce özgürlüğünü kısıtlamak demek senin düşünme gücününün elinden alınması demektir. Bu da olamayacağına göre özgürsün arkadaşım...

Bunu arkadaş çevresi değilde, bir medya çerçevesinde bakalım. Birisi düşüncelerini aslında açıklamıyor, ama dolaylı yönlerden kısaca " ben Türkiye'yi sevmiyorum " diyor, medyada çıkıyor ve " sen kimsin de Türkiye'yi sevmiyorsun " falan filan diyor. (olmayan olaylar değil) Eee, böyle dedikten sonra düşünce özgürlüğü denen şey nerede kalıyor?

Veya hepsini geçtim, beni bir satanist olarak düşün. Ben satanist olduğumu söylüyorum, ve anında ortamdan bi dışlanma oluyor. Buda düşünce özgürlüğünün sürekli ve sürekli kısıtlandığı anlamına gelmezmi? Bence yanlış düşünüyorsun, elinden alınması yerine dışlanmak anlamına gelmesi daha doğru değil mi?

fish

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
bizim insanımız düşünce özgürlüğü nedir bilmez ancak "düşünce fanatizmi" denen olgu vardır bizde..

o sebeple mümkünse herkes kendine saklasın...insanlarımızın eğitim ve hayata bakış açısı itibariyle durumu malesef düşünce özgürlüğünü kaldıracak seviyede değil ..

bunu forumda da görüyoruz mesela...birisi bişi söylüyo diğeri onun söylediği üzerinden fikrine saygı duymaktansa karşıdakinin fikrini değiştirmeye onu fikrinden dolayı yargılamaya siyasi ya da dini olarak sorgulamaya kalkıyor..

o sebeple ben mesela ancak anlayabileceğini düşündüğüm kitleye fikrimi söylerim ....anlamadıkları noktada da sadece dinlerim...

Rena

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Düşünce Hür Olmak'tır Bir kimse senin düşüncen hakkında olumsuz cevap verirse o senin düşüncene ne saygıda bulunur ne de hür bırakır.

Bende bundan bahsediyorum, felsefeden düşünün mesela. Herkes bilir, felsefe saçmalama birimidir.

"Hiçbirşey bilmediğin bile birşey bildiğindir" falan filan gibi kelimeler bazılarına anlamsız gelebilir, ama bunu kim yargılayabilir ki? Bu sonuçta bir insanın düşüncesi, hayır bu böyle değildir diye kimse diyemez ve kimsede yorum yapamaz. (bence)

Bana göre H2O bir eşek ismidir, bilim adamlarına göre H2O kimya terimidir. Ama ikisinde de " bence " var değil mi? Bence varsa bunu kimse yargılayamaması bizim en doğal hakkımızdır. (bence)

xxBlackPearl

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Tabiki gelmez, her fert istediğini düşünmek, istediğine inanmak hakkına sahiptir kimse buna müdahale edemez ama eleştiride bulunabilir.

mekanikdesign

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bunu arkadaş çevresi değilde, bir medya çerçevesinde bakalım. Birisi düşüncelerini aslında açıklamıyor, ama dolaylı yönlerden kısaca " ben Türkiye'yi sevmiyorum " diyor, medyada çıkıyor ve " sen kimsin de Türkiye'yi sevmiyorsun " falan filan diyor. (olmayan olaylar değil) Eee, böyle dedikten sonra düşünce özgürlüğü denen şey nerede kalıyor?

Veya hepsini geçtim, beni bir satanist olarak düşün. Ben satanist olduğumu söylüyorum, ve anında ortamdan bi dışlanma oluyor. Buda düşünce özgürlüğünün sürekli ve sürekli kısıtlandığı anlamına gelmezmi? Bence yanlış düşünüyorsun, elinden alınması yerine dışlanmak anlamına gelmesi daha doğru değil mi?

Medyadan bahsetöişsin de medyanın yaptığı hangi iş doğru ki onu örnek verdin.

Gel gelelim satanis olduğunu söylediğinde dışlanmana, unutmaki seni dışlayanlar da kendi düşünce özgürlüklerince seni dışlamaları gerektiğini düşünürler, bu da onların düşünce özgürlüğü saygı duymak lazım öyle değil mi?

Big

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Bunları kafanıza takmayın fazla düşünmeyin :)

Rena

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Medyadan bahsetöişsin de medyanın yaptığı hangi iş doğru ki onu örnek verdin.

Gel gelelim satanis olduğunu söylediğinde dışlanmana, unutmaki seni dışlayanlar da kendi düşünce özgürlüklerince seni dışlamaları gerektiğini düşünürler, bu da onların düşünce özgürlüğü saygı duymak lazım öyle değil mi?

Ama dikkat ettiysen, benim düşünce özgürlüğümden hareketle kendi düşünce özgürlüklerini kullanıyorlar, bir başkasının düşünce özgürlüğünü kısıtlayıp kendi düşünce özgürlünü yukarı çıkartıyorlar.

Sonuçta yine benim düşünce özgürlüğüm kısıtlanıyor..

mekanikdesign

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Ama dikkat ettiysen, benim düşünce özgürlüğümden hareketle kendi düşünce özgürlüklerini kullanıyorlar, bir başkasının düşünce özgürlüğünü kısıtlayıp kendi düşünce özgürlünü yukarı çıkartıyorlar.

Sonuçta yine benim düşünce özgürlüğüm kısıtlanıyor..

Arkadaşım sen iyice saçmaladın yazdığımı dikkatli okumalısın. Ona bakarsan sende satanizmi seçerken bazı düşüncerlere göre kendi düşünceni ortaya koyarak seçtin onu, o zaman sende onların düşünce özgürlüğünü mü kısıtlamış oldun? Yanlış düşünme.

Rena

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Haklısın.. Ama sonuçta özgürlüğünü yerine getirebilmen için ilk önce başka kişilerin özgürlüğüne saygılı davranman gerekmiyor mu?

mekanikdesign

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Haklısın.. Ama sonuçta özgürlüğünü yerine getirebilmen için ilk önce başka kişilerin özgürlüğüne saygılı davranman gerekmiyor mu?

Evet söylediğin doğru ama dikat ettiysen yukarıda yazdığına göre sen onların düşüncelerine saygı duymuyorsun. :happy:

Rena

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Evet söylediğin doğru ama dikat ettiysen yukarıda yazdığına göre sen onların düşüncelerine saygı duymuyorsun. :happy:

Ben satanistken onlar beni dışlıyorsa, ilk önce onlar benim özgürlüğüme saygı duymuyorlar. Saygısızlığa saygısızlık adını verebilir miyiz buna?

mekanikdesign

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Ben satanistken onlar beni dışlıyorsa, ilk önce onlar benim özgürlüğüme saygı duymuyorlar. Saygısızlığa saygısızlık adını verebilir miyiz buna?

Az önce de bahsetmiştim, onlar kendi düşünce özgürlüklerince öyle düşünüyorlar, sende kendi düşünce özgürlüğüne göre onların bu yaptığını saygısızlık olarak kabul ediyorsun. Olay bu...

Rena

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Az önce de bahsetmiştim, onlar kendi düşünce özgürlüklerince öyle düşünüyorlar, sende kendi düşünce özgürlüğüne göre onların bu yaptığını saygısızlık olarak kabul ediyorsun. Olay bu...

Anladım, yani "abinin yaptığı hareketler abinin fikirlerine göre iyi, yine aynı abinin yaptığı hareketler kardeşe göre kötü" olabilir, sonuçta bu bakış açılarına bağlı o zaman..