Dünyanın en güçlü ordusuna sahip ülkelerin sıralaması

Bu konuyu okuyanlar

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,934
Almanya'yı Abd koruyor, Almanya'nın etkin bir ordusu da yok bu arada. Ayrıca Almanya bir ordu kurmak isterse mevcut sanayisiyle dünyanın en iyi ordularından ilk 3'te kısa zamanda yer alırdı. Ayrıca ilk ve son cümlenize cevap vermeye tenezzül etmiyorum. Gözden geçiriniz, böyle bir yorum yapılmaz.
Almanya etkin blr ordu kuramaz ilk 3 e de giremez savaştan sonra Almanlar çok ağır koşullarda anlaşma yaptılar ve etkileri halen devam ediyor.

Nixc0r

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,627
Sıralama neye göre? Hindistan neden sıralamada? Güney kore ve Japonya teknolojiden desek.Hindistan kalabalıktan mı acaba?
1,353 milyar karşısında teknoloji pek bişey yapmaz bence :D sürü gibi bi anda saldıırlar :D

Nietzscheee

Asistan
Reaksiyon puanı
192
Almanya etkin blr ordu kuramaz ilk 3 e de giremez savaştan sonra Almanlar çok ağır koşullarda anlaşma yaptılar ve etkileri halen devam ediyor.
Tamam işte boşuna Abd koruması altında demiyorum. Kurarsa yapabilir, bu kapasite var diyorum.

Dilara Kaya

Profesör
Reaksiyon puanı
3,756
Mesajımı düzenleyen moderatör arkadaş...
"Klasik bir Murat sallaması"
sözü ne bir hakaret, ne de bir küfürdür.
Bundan bin beter ağır sözler sarfedilir bu forumda, kimseye laf edilmez.
Adam Türk ordusunu aşağılıyor, kimse laf etmiyor, ama biz "Sallıyorsun" deyince uygunsuz oluyor öyle mi?

Ya sizin, ya da benim Türkçem'de bir sorun var. Ya da algımızda...
Bu kadar basit şeyler için mesajımızı kuşa çevireceksen bir daha hiç yazmayalım daha iyi...

Düzenleme:
Az evvel gördüm, alıntılıyorum. Aynı arkadaş biraz evvel başka bir konuda moderatör arkadaşa cevaben yazdığı mesaj.

Benim yazdığım silinen cümle ile bunun bir farkı mı var? O yerinde duruyor, kimse dokunmuyor ama benim aynı mealde yazdığım cümle uygunsuz olmaktan mütevellit siliniyor. 30 yaşlarında bir bayan arkadaşımız nerdeyse yatak daveti olarak algılanacak bir konu açabiliyor, kimse dokunmuyor, ama bizim sallama sözü uygunsuz oluyor. Uygunsuz deyip mesajımı silerken adını yazmadığın için kim olduğunu bilemedim arkadaşım, lakin kim olursan ol cidden ayıp ettin, kalbimi kırdın. Vesselam.

Ben geçmişi hiç unutmadım, unutmam da...
Lakin geçmişte kendilerine haksızlık yapılanların hepsi de masum değillerdi.
Şu açıdan: Türk ordusu adını peygamberinden alır, bir dini kavram olan şehadet şehitler olarak kullanılır. Lakin, 90 yaşında bir nine torununun düğününe başı kapalı olarak alınmaz, uzaklardan bakakalırdı garibim. Atatürk'ü maske olarak kullanıp din kavramının kökünü kazımaya çalıştılar ordunun. Halbuki Atatürk'ün annesi de başı örtülüydü, kız kardeşi de. Hatta çoğu zaman eşi Latife hanımın da...

Mesela 90'lı yıllarda Lüleburgaz'da görevliydim. Eşi bizim teşkilattan olan bir yüzbaşı arkadaşım vardı. Türk ordusunun yetiştirdiği belkide en seçkin subaylardan biriydi. Onlarca şilt, berat sahibiydi. Onun komuta ettiği birlikler her yıl en iyi, en disiplinli ve başarılı birlik olarak seçilir, en üstün beratlarla taltif edilirlerdi. Ne ki bu arkadaşımın bir kusuru(!) vardı, o da eşinin başörtülü olmasıydı. Çünkü kadıncağız diyanet teşkilatında çalışıyordu, bir nevi mecburdu da buna.

Ama o ergenekon ve balyoz'dan yargılanan kişiler bu arkadaşı sırf o başörtü yüzünden ordudan tard ettiler. Yetmedi, bütün haklarını elinden aldılar. O da yetmedi çarşıda bir simit satmasına bile müsaade etmediler. Binbaşı olarak terfi edip Urfa'ya gitmişti, orada bu korkunç baskıların akabinde dayanamayıp bir otelin 9. katından atlayarak intihar etti.

Bir şehit uğurlanırken Mozart'ın, Beethoven'ın cenaze marşlarını çaldırırlardı. Şimdi tekbirlerle uğurlanıyor şehitlerimiz. Halkıyla içiçe, aynı safta omuz omuza milletiyle bütünleşmesi belli ki birilerinin kanına fena dokunuyor.

Askeri okulların kapatılması, kurmaylığın kaldırılması vs. tartışılabilir, lakin ben şu anki ordumuzdan çok memnunum ve büyük gurur duyuyorum. Dünyanın dört bir tarafında yazdıkları destanlara bakarsanız dinamizminden, tecrübesinden pek birşey kaybettiği yok.
Seyyah amcacım sakin ol olabilir böyle şeyler...

Reaksiyon puanı
10,325
Bir üyenin görüşüne "sallama" demekten öte hakaret mi olur?
Anlaşıldı!
Da, "Atma şekerim, atma" ile "Sallama" arasındaki 'boyut' farkını izah edebilecek misin?
Forumda kullanılan 'Hakaret' tanımına girebilecek sözcükler içinde belki en sonuncusu, en masumu bile değildir Utkucum. Seksenler dizisinde bir motto kullanılır: "İcat çıkarma!" diye... Kusura bakma da seninki biraz öyle oldu. Neyse...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Türk ordusu adını peygamberden almaz. Türk ordusu 2200 yıldan fazla süredir var, daha ortada İslamiyetten yokken bile... Türklerde vatan kavramı ve parasız askerlik hep vardı, vatan her zaman namustu ve onun için ölünürdü. Tarih konusunda yazdıklarınızı gözden geçirmenizde fayda var. Sizin anlattıklarınız zamanında kumpaslar yapılırken fetöcülerin argümanı idi... Ergenekon ve Balyoz'dan yargılananlara laf atmak da kimsenin haddine değildir; daha sonra alınları dik çıktılar. Kullandığınız argümanların temeli pek iyi değil. Benim kuzenim 97'de şehit düştü, bizimkiler de Allah'u Ekber diye uğurladı. Bence tutarlı şeyler söyleyin. Fetöcüler Tsk camileri vuracak diye iftira atardı, kafa aynı kafa kimse bir şeyden ders almamış. Hala orduya dini sokmaya, dolaylı olarak anayasaya aykırı hareket etmeye devam edenlerin olduğunu görmek üzücü. Zamanında fetöcülerle ele ele gezenlerin kim olduğunu herkes biliyor, şimdilerde vatansever tavırları da samimi değil. Ancak kendilerini kandırırlar.
Türk askerine "Mehmetçik" sıfatını yakıştıran ben değilim kardeşim. Türkler müslüman olduğu günden bu yana askerini bu sıfatla anar. Mehmet "Muhammed" ile aynı harflerle yazılan ama onun küçüğü anlamında bir taltif ifadesi olarak kullanılır. Yok bilmem vatan kavramı, bilmem ne kavramı diye edebiyat yapıyorsun. Bu kavramların bununla ne alakası var? Elbette vatan kavramı sade bizim değil, dünyadaki her ordunun en tabii önceliği ve amacıdır.

Balyoz, Ergenekon'dan yatanlar için ben suçlu falan demedim, Türk ordusunu budamak için tezgâhlanmış bir kalleşlik olduğunu her zaman vurgulamış biriyimdir. Çünkü FETÖ denen iblis'in köpeklik ettiği ABD adına yaptığı 5. kol faaliyetinin amacı buydu.

Benim demek istediğim sadece onların kendilerine tuzak kuranların işlerini kolaylaştırdığını, milli ve manevi değerlere karşı çok haşin davranarak kendilerini milletin sevgisinden izole ettiğini anlatmak istedim. Bu onları kendilerine biçilen ceza konusunda elbet haklı kılmaz lakin hatalı kılar. Elbette aklanacaklardı sonuçta, ama bugün manevi değerlere gösterilen müsamaha, tolerans ne kaybettirdi Türk ordusuna? Bilakis onu çok daha coşkun hale getirdiğine inanıyorum bütün kalbimle.

Son düzenleyen moderatör:

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,189
Anlaşıldı!
Da, "Atma şekerim, atma" ile "Sallama" arasındaki 'boyut' farkını izah edebilecek misin?
Forumda kullanılan 'Hakaret' tanımına girebilecek sözcükler içinde belki en sonuncusu, en masumu bile değildir Utkucum. Seksenler dizisinde bir motto kullanılır: "İcat çıkarma!" diye... Kusura bakma da seninki biraz öyle oldu. Neyse...

Türk askerine "Mehmetçik" sıfatını yakıştıran ben değilim kardeşim. Türkler müslüman olduğu günden bu yana askerini bu sıfatla anar. Mehmet "Muhammed" ile aynı harflerle yazılan ama onun küçüğü anlamında bir taltif ifadesi olarak kullanılır. Yok bilmem vatan kavramı, bilmem ne kavramı diye edebiyat yapıyorsun. Bu kavramların bununla ne alakası var? Elbette vatan kavramı sade bizim değil, dünyadaki her ordunun en tabii önceliği ve amacıdır.

Balyoz, Ergenekon'dan yatanlar için ben suçlu falan demedim, Türk ordusunu budamak için tezgâhlanmış bir kalleşlik olduğunu her zaman vurgulamış biriyimdir. Çünkü FETÖ denen iblis'in köpeklik ettiği ABD adına yaptığı 5. kol faaliyetinin amacı buydu.

Benim demek istediğim sadece onların kendilerine tuzak kuranların işlerini kolaylaştırdığını, milli ve manevi değerlere karşı çok haşin davranarak kendilerini milletin sevgisinden izole ettiğini anlatmak istedim. Bu onları kendilerine biçilen ceza konusunda elbet haklı kılmaz lakin hatalı kılar. Elbette aklanacaklardı sonuçta, ama bugün manevi değerlere gösterilen müsamaha, tolerans ne kaybettirdi Türk ordusuna? Bilakis onu çok daha coşkun hale getirdiğine inanıyorum bütün kalbimle.
Bilmez miyim, Fehmi Babanın icat çıkarmalarını... En sevdiğim dizilerdendir.

Ona da buna da işlem yapılır sıkıntı yok. Saygı çerçevesinde lütfen. O öyle değil diyebilirdiniz.

Nietzscheee

Asistan
Reaksiyon puanı
192
e.
Anlaşıldı!

Yahu siz Türk ordusu adı peygamberden gelmiş diyorsunuz, ne yazdığınızın farkında değilsiniz. Mehmetçiği de şimdi söz konusu ediyor. Edebiyat mı? Tarihi gerçeklerden uzak laflarınızın farkında değilsiniz. Türkler İslamiyet olmadan da vardı, İslamiyet olduktan sonra da. Türklüğü yücelten hiçbir din yoktur. Vatan kavramı bilmem ne gibi laf mı edilir? ahahhaha komedi. :D Tarihten bir haber insanların Türklüğü İslam ile var olmuş ya da Türklüğü İslam'ın yücelttiği gibi içi boş argümanlarla savunması da garip. Türk ordusunun tarihinden bihaber insanların (Salt Türklük tarihinden bahsetmiyorum bile)böyle yorum yapmasına sadece gülüyorum. Sırf Türk ordusunun tarihi M.ö 209 ile başlamıştır. Daha ortada İslam'ın İ'si yoktu, peygamberin de... Mehmetçik kavramı bile sonradan Ocak 1912'de Trablusgarp'ta Tobruk Savaşında meydana gelmiştir. Daha çok yenidir. Bilgi sahibi olmadan fikirlerle dolup koca Türk tarihi başka ideolojilerin senteziyle küçültüyorlar farkında değiller.

Daha sonra yazdıklarınıza cevap verme tenezzülünde bile bulunmuyorum, yazdıklarınız birbiriyle hep çelişmekte.

CoffeX

Doçent
Reaksiyon puanı
518
Hadi o zaman, bunun şerefine savaş başlatalım. :cool: :cool: :cool:

STB

Profesör
Reaksiyon puanı
740
La türkiyede ne silah var? Almanya 18. Sırada? Almanya bizden 10 kat güçlü bir silahlandırmaya sahip. Biz daha s 400 alamıyoruz.
S400 leri alma amaçlarımızda biri SİHA ları daha da geliştirmek ki onun için bir tane S400 Ankara'da kuruldu. Bir örnek vericem Türkiye'nin Silah gücünü anlaman için:
Lazer teknolojisini ilk geliştiren ülke Amerika ama o da laborutarda Türkiye ise bu teknolojiyi savaş alanında kullanan tek ülke, Libya'da bir çin sihasını lazer teknolojisi ile vuruldu ve düşürüldü. Şimdi de bu ülkenin neler yaptığını anladın mı?

Youtube linki de ister misin:

Son düzenleme:

CoffeX

Doçent
Reaksiyon puanı
518
Almanya'ya savaş açalım, nasıl olsa sıralamamız yüksek. Berlin felan iyi şehir alırız, iyi olur. :oops:

crow88

Dekan
Reaksiyon puanı
3,129
Başlıksız-10-1024x768.jpg
111111.jpg
omer-muhtar-kimdir-88-olum-yil-donumunde-col-12432623_3842_m.jpg

Reaksiyon puanı
10,325
Daha sonra yazdıklarınıza cevap verme tenezzülünde bile bulunmuyorum, yazdıklarınız birbiriyle hep çelişmekte.
Ben hayatımda senin kadar boş boş konuşan birini daha görmedim. Ve de saygısız birini... İsmini aldığın akıl hastası Almana özenip çiziktiriyorsun, güya edebiyat paralıyorsun, lakin içi bomboş. Asıl ben senin kof hezeyanlarına cevap yazmağa tenezzül etmekten sarfı nazar ediyorum.

yashozimmer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İnşallah daha üst seviyelere çıkarız.
Bir kez daha inşallah diyorum:Bu güçleri kullanmaya hiç gerek olmaz inşallah...

arbysdelisi

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
3
Bence de öyle. Bütçe az olmasına rağmen rağmen asker sayısı ve ekipmanlara bakıldığında çoğu ülkeden daha iyiyiz.
Evet, Mesela ABD'nin bütçesi 500 milyar dolar. Türkiye'nin 19 milyar dolar, E şimdi bu adil değil çünkü ekipman farkı var mesela uçak vardır: Seçenekler şunlar F16-SU-57 bunların fiyatları kaliteye göre değişiyor tabi. Amerika bütçesi ile kaliteli ve pahalı olanı alır, Türkiye daha ucuz ve daha kalitesizini alır. Bu iş bütçe mevzusu.

Nietzscheee

Asistan
Reaksiyon puanı
192
Ben hayatımda senin kadar boş boş konuşan birini daha görmedim. Ve de saygısız birini... İsmini aldığın akıl hastası Almana özenip çiziktiriyorsun, güya edebiyat paralıyorsun, lakin içi bomboş. Asıl ben senin kof hezeyanlarına cevap yazmağa tenezzül etmekten sarfı nazar ediyorum.
Hahahah aynen öyle. :D

DonX

Asistan
Reaksiyon puanı
132
Bizim iman gücümüz var iman ✊
Onun için mi millet bedelli askerlik sırasında. Herkes asker kaçağı bedelli yada dövizli askerlik yapıyor. Maazallah savaş mavaş falan çıksa herkes Avrupaya topuklar. Sosyal medyada vatan millet sakaryacı atar gider yapan tiplere bakmayın. İlkönce onlar kaçar.

Dilara Kaya

Profesör
Reaksiyon puanı
3,756
Kimin dediğini direkt olarak söylemeyeceğim ama kolay bir ipucu vereceğim:

Bu konuda moderatörden şikayetçi olan birisi.
vatan haini o kadar çok kullanılıyor ki ben artık hakaret olarak sayamıyorum en ufak şeyde vatan haini deniliyor

Reaksiyon puanı
427
Ülkelere göre çok kötü bir sırada değiliz ama daha iyi de olabilir ilerde:cool:
1- ABD
2- Rusya
3- Çin
4- Japonya
5- Hindistan
6- Fransa
7- Güney Kore
8- İtalya
9- Birleşik Krallık
10- Türkiye
11- Pakistan
12- Mısır
13- Tayvan
14- İsrail
15- Avustralya
16- Tayland
17- Polonya
18- Almanya
19- Endonezya
20- Kanada

Ekonomi kötü olduğu müddetçe ordunun pek bir önemi kalmıyor lakin ordu elbette önemli.

Son mesajlar