Dünyanın en güçlü ordusuna sahip ülkelerin sıralaması

Bu konuyu okuyanlar

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
Ülkelere göre çok kötü bir sırada değiliz ama daha iyi de olabilir ilerde:cool:
1- ABD
2- Rusya
3- Çin
4- Japonya
5- Hindistan
6- Fransa
7- Güney Kore
8- İtalya
9- Birleşik Krallık
10- Türkiye
11- Pakistan
12- Mısır
13- Tayvan
14- İsrail
15- Avustralya
16- Tayland
17- Polonya
18- Almanya
19- Endonezya
20- Kanada

Nietzscheee

Asistan
Reaksiyon puanı
192
Bunlar savunmaya yapılan harcamalara- ayrılan bütçeye göre yapılıyor. Bir orduyu güçlü yapan en önemli unsurlardan bazıları da subaylardır, mevcut personeller, gelenekler ve ordunun aktifliğidir. Ellerinde en iyi silahları bulundursa bile onu verimli şekilde kullanacak personel yoksa işe yaramaz -ki bununla ilgili o listede birçok ülke sayabilirim.

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
Bunlar savunmaya yapılan harcamalara- ayrılan bütçeye göre yapılıyor. Bir orduyu güçlü yapan en önemli unsurlardan bazıları da subaylardır, mevcut personeller, gelenekler ve ordunun aktifliğidir. Ellerinde en iyi silahları bulundursa bile onu verimli şekilde kullanacak personel yoksa işe yaramaz -ki bununla ilgili o listede birçok ülke sayabilirim.
Bence de öyle. Bütçe az olmasına rağmen rağmen asker sayısı ve ekipmanlara bakıldığında çoğu ülkeden daha iyiyiz.

Nietzscheee

Asistan
Reaksiyon puanı
192
Bence de öyle. Bütçe az olmasına rağmen rağmen asker sayısı ve ekipmanlara bakıldığında çoğu ülkeden daha iyiyiz.
Ben kendi ülkemizden örnek vermek istemiyorum, daha tarafsız olmak açısından İsrail'i ele alalım: İsrail mevcut aktifliği, ''son yıllardaki'' savaş tecrübesi ve kriz yönetimi ile İtalya ve Fransa yanından geçemez. Sayılar önemlidir ama kesinlikle kilit rol değildir. (Zamanında her yönden eksik olan İsrail ordusunun çok kısa zamanda Mısır'ı ezip geçmesi gibi) (Zira biz de Nato'nun en güçlü ve aktif 2. ordusuyuz)

_MusTy_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,310
inşallah ülke adına ileride bir şeyler yapar ülke puanını yükseltirsiniz ?
inşallah tübitak projelerim var fakat üniversiteyi türkiyede okumayı pek düşünmüyorum ama birgün dönersem düşünürüm bu güzel tavsiyeni ,bana karşı gevezelik yapana kadar sen birşeyler yapsaydın
Mesaj otomatik birleştirildi:

@SinHa ?

Son düzenleme:

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Bu savaş teknolojisi sıralaması. Ama harp meydanında işler öyle gitmiyor. Örnek:

1601301013179.png

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
inşallah tübitak projelerim var fakat üniversiteyi türkiyede okumayı pek düşünmüyorum ama birgün dönersem düşünürüm bu güzel tavsiyeni ,bana karşı gevezelik yapana kadar sen birşeyler yapsaydın

@SinHa ?
Böyle konusunca gevezelik mi oluyor? Peki hic yorum yapmayalım siz istediğiniz gibi yorum yapın. Ülkemde çalışıyor mesaimi tam verimli kullanmaya çalışıyorum vergimi veriyorum. Herhangi bir konuda iddam yok yapılan işleri begenmemezlik yapmayıp bunların başlangıç ileride daha iyi olabileceğini ümit ediyorum. Sanada hayırlı yolculuklar bence gidince kal dönme yurt dışı daha güzel ?

_MusTy_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,310
Böyle konusunca gevezelik mi oluyor? Peki hic yorum yapmayalım siz istediğiniz gibi yorum yapın. Ülkemde çalışıyor mesaimi tam verimli kullanmaya çalışıyorum vergimi veriyorum. Herhangi bir konuda iddam yok yapılan işleri begenmemezlik yapmayıp bunların başlangıç ileride daha iyi olabileceğini ümit ediyorum. Sanada hayırlı yolculuklar bence gidince kal dönme yurt dışı daha güzel ?
zaten öyle keyfimden değil şartlar zor beyin göçü

panzr

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,487
Fransa'nın ne zamandan beri ordusu var ? ?

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Sıralama neye göre? Hindistan neden sıralamada? Güney kore ve Japonya teknolojiden desek.Hindistan kalabalıktan mı acaba?

M

Murat Burç

SDN Okuru
Ordunun omurgası fetönün ergenekon, balyoz operasyonları ile çökmüş. orduda ordu kültürü kalmamış, askerin genel kurmay başkanı ile selfie çekmeye çaıştığı, yediği yemekten zehirlendiği bir ortamda bizim orduyu nereden överim diye kasmışsın da yemezler gerçekçi olalım.

Bu savaş teknolojisi sıralaması. Ama harp meydanında işler öyle gitmiyor. Örnek:

Ekli dosyayı görüntüle 117965
Hikaye. Osmanlı da Selçuklu(moğollar bir kenara) da dönemin en üstün savaş teknolojilerine ve en iyi eğitimlerine sahiptiler. Bırakın şu biz güçsüzken ezdik goygoyunu. Basbaya askeri anlamda gayet sert bir şekilde üstündük.

Bugün bizim askerlerimiz soğukta donarken, helikopterleri düşüp şehit olurken Amerikanın özel kuvvetlerine harcadığı parayla bizim dış borcumuz kapanır.

crow88

Dekan
Reaksiyon puanı
3,129
Çok uzağa gitmeyin
1974 wietnam savaşı amerikanın hezimeti (75 bin civarı ölü-saklanan esirler)
1980 afganistan rusyanın hezimeti,dağılması

Nietzscheee

Asistan
Reaksiyon puanı
192
Klasik bir Murat sallaması daha...
Devleti, sırf Tayyip bey nefreti yüzünden yerden yere vurmak, hiçbir ölçüye, hiçbir mantıklı veriye dayanmadan kara çalmak bir haslet halini almış.
Eski genelkurmay başkanı, yeni savunma bakanı Hulusi AKAR'ın ziyaret ettiği ve terörle mücadelede hayatlarını ortaya koyan bir askerimizle selfie çektirmesi Türk ordusunun kalite ve klasını bozmuş mu oluyor? Yahu ben 1987 yılında 1. Taktik hava Kuvvetleri, 1. Ana jet üssü'nde askerlik yaparken o çok övülen ABD askerlerini yakinen tanımıştım. Bir er bir albayla tavla oynayabiliyordu. Çok disiplinli olan bizim ordumuzda ise o yıllarda bir er ancak komutan karısının beslediği süs köpeklerine bakıcılık yapıyordu. Disiplin işte!

Ama şimdi, tamamen profesyonelleşmiş, disiplini yanında insani değerleri de sinesinde barındıran, en üst teknolojiyle mücehhez hale getirilmiş, dünyanın her yerinde destanlar yazan, ülkemizde PKK belasının köküne kibrit suyu dökmüş Türk tarihinin belkide en başarılı ordusuna çamur atmak...

Hiç yakışmadı...
Hemde hiç!

Ordumuz Ergenekon ve Balyoz ile komuta kademesinde çok büyük yaralar aldı. Zira o davalara dönemin başbakanı destek verdi cemaatçilerle el ele. Ben bu konunun başından beri ordumuzu övdüm, okumuşsunuzdur... Askeri okulların kapatılması, (İleride kurmay kadroda büyük sıkıntılar yaratır) hala bazı cemaatlerin orduda etkin olma gayretleri bazı gelenekleri bozmuştur, disiplin açısından büyük sorunlar olmasa da sıkıntılar mevcut o konudan bağımsız olarak. Özellikle kumpas davaları TSK'yı bir 10 yıl geriye itmiştir, yaşananları çabuk unutuyorsunuz. Bu davalarda en büyük yarayı da Deniz Kuvvetleri aldı. Evet, ordumuz hala ayaktadır, güçlüdür ve caydırıcıdır ama bu bazı yaralar aldığı gerçeğini değiştirmez. Bu yaralar sarılır şüphem yok ancak geçmişi de unutmayınız. Zamanında cemaatçilerle el ele kol kola gezenlerin, Türk ordusuna kin kusanların şimdilerde vatansever davranmalarına da izin vermeyiniz çünkü hiç masum değiller, hele ki samimi hiç değiller. Ve o kişilerin konuşmaya dahi hakları yoktur. Ergenekon ve Balyoz'dan sonra çoğu görevde aktif rol almış paşalar oldu, halen görevinde olanlar da var, ait oldukları yerdeler. Türk ordusu cemaatçilere, siyasal islama, pkk ile açılımcılara, liboşlara rağmen ayaktadır. Bunun nedeni de kendi geleneğindendir. Orduya zamanında türlü zarar vermiş kişilerin çığırtkanlığını yapanlar vatansever değildir, dönemin adamlarıdır o kadar. Neyse son olarak; her şeye rağmen Türk ordusu var olsun!

Nietzscheee

Asistan
Reaksiyon puanı
192
Mesajımı düzenleyen moderatör arkadaş...
"Klasik bir Murat sallaması"
sözü ne bir hakaret, ne de bir küfürdür.
Bundan bin beter ağır sözler sarfedilir bu forumda, kimseye laf edilmez.
Adam Türk ordusunu aşağılıyor, kimse laf etmiyor, ama biz "Sallıyorsun" deyince uygunsuz oluyor öyle mi?

Ya sizin, ya da benim Türkçem'de bir sorun var. Ya da algımızda...
Bu kadar basit şeyler için mesajımızı kuşa çevireceksen bir daha hiç yazmayalım daha iyi...

Ben geçmişi hiç unutmadım, unutmam da...
Lakin geçmişte kendilerine haksızlık yapılanların hepsi de masum değillerdi.
Şu açıdan: Türk ordusu adını peygamberinden alır, bir dini kavram olan şehadet şehitler olarak kullanılır. Lakin, 90 yaşında bir nine torununun düğününe başı kapalı olarak alınmaz, uzaklardan bakakalırdı garibim. Atatürk'ü maske olarak kullanıp din kavramının kökünü kazımaya çalıştılar ordunun. Halbuki Atatürk'ün annesi de başı örtülüydü, kız kardeşi de. Hatta çoğu zaman eşi Latife hanımın da...

Mesela 90'lı yıllarda Lüleburgaz'da görevliydim. Eşi bizim teşkilattan olan bir yüzbaşı arkadaşım vardı. Türk ordusunun yetiştirdiği belkide en seçkin subaylardan biriydi. Onlarca şilt, berat sahibiydi. Onun komuta ettiği birlikler her yıl en iyi, en disiplinli ve başarılı birlik olarak seçilir, en üstün beratlarla taltif edilirlerdi. Ne ki bu arkadaşımın bir kusuru(!) vardı, o da eşinin başörtülü olmasıydı. Çünkü kadıncağız diyanet teşkilatında çalışıyordu, bir nevi mecburdu da buna.

Ama o ergenekon ve balyoz'dan yargılanan kişiler bu arkadaşı sırf o başörtü yüzünden ordudan tard ettiler. Yetmedi, bütün haklarını elinden aldılar. O da yetmedi çarşıda bir simit satmasına bile müsaade etmediler. Binbaşı olarak terfi edip Urfa'ya gitmişti, orada bu korkunç baskıların akabinde dayanamayıp bir otelin 9. katından atlayarak intihar etti.

Bir şehit uğurlanırken Mozart'ın, Beethoven'ın cenaze marşlarını çaldırırlardı. Şimdi tekbirlerle uğurlanıyor şehitlerimiz. Halkıyla içiçe, aynı safta omuz omuza milletiyle bütünleşmesi belli ki birilerinin kanına fena dokunuyor.

Askeri okulların kapatılması, kurmaylığın kaldırılması vs. tartışılabilir, lakin ben şu anki ordumuzdan çok memnunum ve büyük gurur duyuyorum. Dünyanın dört bir tarafında yazdıkları destanlara bakarsanız dinamizminden, tecrübesinden pek birşey kaybettiği yok.
Türk ordusu adını peygamberden almaz. Türk ordusu 2200 yıldan fazla süredir var, daha ortada İslamiyetten yokken bile... Türklerde vatan kavramı ve parasız askerlik hep vardı, vatan her zaman namustu ve onun için ölünürdü. Tarih konusunda yazdıklarınızı gözden geçirmenizde fayda var. Sizin anlattıklarınız zamanında kumpaslar yapılırken fetöcülerin argümanı idi... Ergenekon ve Balyoz'dan yargılananlara laf atmak da kimsenin haddine değildir; daha sonra alınları dik çıktılar. Kullandığınız argümanların temeli pek iyi değil. Benim kuzenim 97'de şehit düştü, bizimkiler de Allah'u Ekber diye uğurladı. Bence tutarlı şeyler söyleyin. Fetöcüler Tsk camileri vuracak diye iftira atardı, kafa aynı kafa kimse bir şeyden ders almamış. Hala orduya dini sokmaya, dolaylı olarak anayasaya aykırı hareket etmeye devam edenlerin olduğunu görmek üzücü. Zamanında fetöcülerle ele ele gezenlerin kim olduğunu herkes biliyor, şimdilerde vatansever tavırları da samimi değil. Ancak kendilerini kandırırlar.

Reaksiyon puanı
221
Ülkelere göre çok kötü bir sırada değiliz ama daha iyi de olabilir ilerde:cool:
1- ABD
2- Rusya
3- Çin
4- Japonya
5- Hindistan
6- Fransa
7- Güney Kore
8- İtalya
9- Birleşik Krallık
10- Türkiye
11- Pakistan
12- Mısır
13- Tayvan
14- İsrail
15- Avustralya
16- Tayland
17- Polonya
18- Almanya
19- Endonezya
20- Kanada

La türkiyede ne silah var? Almanya 18. Sırada? Almanya bizden 10 kat güçlü bir silahlandırmaya sahip. Biz daha s 400 alamıyoruz.

• Komik
Reactions: STB

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
La türkiyede ne silah var? Almanya 18. Sırada? Almanya bizden 10 kat güçlü bir silahlandırmaya sahip. Biz daha s 400 alamıyoruz.
Almanya savunma sanayisine fazla para aktaran bir ülke değil sebebi o. S400 dediğin hava savunma sistemlerine alternatif bir tane var zaten dünya genelinde onu da Amerika yapıyor. Hava savunma sistemi üzerinden düşünmek saçma olur.

Nietzscheee

Asistan
Reaksiyon puanı
192
Almanya'yı Abd koruyor, Almanya'nın etkin bir ordusu da yok bu arada. Ayrıca Almanya bir ordu kurmak isterse mevcut sanayisiyle dünyanın en iyi ordularından ilk 3'te kısa zamanda yer alırdı. Ayrıca ilk ve son cümlenize cevap vermeye tenezzül etmiyorum. Gözden geçiriniz, böyle bir yorum yapılmaz.

Reaksiyon puanı
221
Almanya'yı Abd koruyor, Almanya'nın etkin bir ordusu da yok bu arada. Ayrıca Almanya bir ordu kurmak isterse mevcut sanayisiyle dünyanın en iyi ordularından ilk 3'te kısa zamanda yer alırdı. Ayrıca ilk ve son cümlenize cevap vermeye tenezzül etmiyorum. Gözden geçiriniz, böyle bir yorum yapılmaz.
AMERİKA DA HALA BİZİM S400 lerimizin bir bölümü.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,139
Bir üyenin görüşüne "sallama" demekten öte hakaret mi olur?

Son mesajlar