Yardım Dual Boot'la yüklenmiş Linux Mint nasıl silinir?

Bu konuyu okuyanlar

ODIOS02

Asistan
Reaksiyon puanı
190
Merhabalar. Dual Boot ile Linux Mint yükledim ancak beğenmedim. Geri silmek istiyorum ancak nasıl yapacağım? Çabuk cevap verirseniz çok sevirim. Mint için 30 GB yer ayırtmıştım (disk yönetiminden).

glossofobhia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
515
Windows disk yönetiminden veya windows kurulum ekranından istediğin diski biçimlendirebilirsin.

ODIOS02

Asistan
Reaksiyon puanı
190
Windows disk yönetiminden veya windows kurulum ekranından istediğin diski biçimlendirebilirsin.
Dediğinizi yapınca tamamen siliniyor mu? Bir yerde şöyle bir yazı görmüştüm.

1. Windows 10 Arama Çubuğu'na "diskmgmt.msc" yazıyoruz.
2. Çıkan görselde Linux Mint'in diskini bulup sağ tıklıyoruz. Birimi Sil'e basıyoruz.
3. Birimi sildikten sonra boyutunu arttırmak istediğiniz diske gelip Birimi Genişlet'e basıp diskimizi genişletiyoruz.
4. Bilgisayar başladıktan sonra Boot Menu'de diskini kaldırdığımız halde gelen GRUB kısmını silmek için Windows 10 Format USB/DVD'sini takıp Şimdi Yükle'nin altındaki "Bilgisayarınızı Onarın" kısmına gelin.
5. Gelen menüde Sorun Giderme'ye basın, oradan Komut İstemi'ne basın.
6. "bootrec.exe /fixmbr" komutunu girin. Ondan sonra işlemin başarıyla tamamlandığına dair bir ileti alacaksınız.

GRUB dediği şey nedir? Yani onu illa yapmak zorunda mıyım?

Son düzenleme:

Emnn

Jet Sesi, Özgürlüğün Sesidir!
Emektar
Reaksiyon puanı
1,848
Dediğinizi yapınca tamamen siliniyor mu? Bir yerde şöyle bir yazı görmüştüm.

1. Windows 10 Arama Çubuğu'na "diskmgmt.msc" yazıyoruz.
2. Çıkan görselde Linux Mint'in diskini bulup sağ tıklıyoruz. Birimi Sil'e basıyoruz.
3. Birimi sildikten sonra boyutunu arttırmak istediğiniz diske gelip Birimi Genişlet'e basıp diskimizi genişletiyoruz.
4. Bilgisayar başladıktan sonra Boot Menu'de diskini kaldırdığımız halde gelen GRUB kısmını silmek için Windows 10
Format USB/DVD'sini takıp Şimdi Yükle'nin altındaki "Bilgisayarınızı Onarın" kısmına gelin.
5.Bilgisayar başladıktan sonra Boot Menu'de diskini kaldırdığımız halde gelen GRUB kısmını silmek için Windows 10
Format USB/DVD'sini takıp Şimdi Yükle'nin altındaki "Bilgisayarınızı Onarın" kısmına gelin.
6. "bootrec.exe /fixmbr" komutunu girin. Ondan sonra işlemin başarıyla tamamlandığına dair bir ileti alacaksınız.

GRUB dediği şey nedir? Yani onu illa yapmak zorunda mıyım?
GRUB : Bilgisayar açılışında devreye girerek işletim sisteminin yüklenmesini sağlar.
Evet yoksa grub hatası alırsınız

ODIOS02

Asistan
Reaksiyon puanı
190
GRUB : Bilgisayar açılışında devreye girerek işletim sisteminin yüklenmesini sağlar.
Evet yoksa grub hatası alırsınız
O zaman GRUB kısmını da sileceğim. Yardımınız için teşekkürler.
Mesaj otomatik birleştirildi:

@Eminkrkt hocam Mint boot kısmında hala gözüküyor. Bu bir sıkıntı mıdır? Yoksa silinmiş midir? GRUB'u da hallettim ben.

Son düzenleme:

Emnn

Emektar
Reaksiyon puanı
1,848
O zaman GRUB kısmını da sileceğim. Yardımınız için teşekkürler.
Mesaj otomatik birleştirildi:

@Eminkrkt hocam Mint boot kısmında hala gözüküyor. Bu bir sıkıntı mıdır? Yoksa silinmiş midir? GRUB'u da hallettim ben.
boot kısmı derken ?
Diskleri birleştirdiniz mi geri ?

ODIOS02

Asistan
Reaksiyon puanı
190
boot kısmı derken ?
Diskleri birleştirdiniz mi geri ?
Disk yönetiminden Mint'e ait kısmı (30 GB) sildim, sonra Bilgisayarınızı onarın > sorun giderin kısmından CMD'yi açtıktan sonra "bootrec.exe /fixmbr" kodunu girince "başarılı" diye bir şey çıkıyor. Sonra kapatıp, BIOS'a girdiğimde hala Mint orada duruyor.
Acaba disk yönetiminden Mint'le alakalı olan bir kısmı mı silmedim?
Boot derken BIOS'ta hani boot var ya. Ondan bahsettim.

Emnn

Emektar
Reaksiyon puanı
1,848
Disk yönetiminden Mint'e ait kısmı (30 GB) sildim, sonra Bilgisayarınızı onarın > sorun giderin kısmından CMD'yi açtıktan sonra "bootrec.exe /fixmbr" kodunu girince "başarılı" diye bir şey çıkıyor. Sonra kapatıp, BIOS'a girdiğimde hala Mint orada duruyor.
Acaba disk yönetiminden Mint'le alakalı olan bir kısmı mı silmedim?
Boot derken BIOS'ta hani boot var ya. Ondan bahsettim.
30 gb alanı sildikten sonra o diski biçimlendirme veya diğer diskle birleştirme yaptınız mı ?

ODIOS02

Asistan
Reaksiyon puanı
190
30 gb alanı sildikten sonra o diski biçimlendirme veya diğer diskle birleştirme yaptınız mı ?
Disk yönetiminde 30 gb'lık kısmı biçimlendireim ve ssd ile birleştirdim. Sonra ise komut isteminden (cmd) kodu yazdım.

Emnn

Emektar
Reaksiyon puanı
1,848
Yaptığınız adımlardan sonra Linux gitmiştir. Ancak boot menüsünde hala gözükmesi olayını tam olarak bilmiyorum .

Castaft

Doçent
Reaksiyon puanı
900
UEFI mi Legacy mi?
boot menüsünde gözüküyorsa UEFI'dir. CMD'ye Diskpart yazıp açılan ekrana list disk yazın. Select disk 0 yazıp kendi diskinizi seçtikten sonra list volume yazıp çıktısını atın.

ODIOS02

Asistan
Reaksiyon puanı
190
UEFI mi Legacy mi?
boot menüsünde gözüküyorsa UEFI'dir. CMD'ye Diskpart yazıp açılan ekrana list disk yazın. Select disk 0 yazıp kendi diskinizi seçtikten sonra list volume yazıp çıktısını atın.
windowsu silerdim Linux Mint'i silmem mate daha iyi.
Peki Windows temiz kurulum yapacağım. Oradan bütün diski silsem Mint silinir mi?
@ConfickerBelasi ben Mint'e alışamadım. Ne var bunda? Yıllardır Windows kullanıyorum.

Harnapazade

Profesör
Reaksiyon puanı
1,442
Windowsu ne yaparsan yap silme çünkü tekrar yüklemen gerekeceği zaman bu sefer Linux'ı da silmen gerekir ama Linux tarafını silersen sorun olmaz unallocated space yani ayrılmamış alan oluşur oraya gene EFI + Root şeklinde yine bir dağıtım yüklersin ve çalışır.

ODIOS02

Asistan
Reaksiyon puanı
190
Windowsu ne yaparsan yap silme çünkü tekrar yüklemen gerekeceği zaman bu sefer Linux'ı da silmen gerekir ama Linux tarafını silersen sorun olmaz unallocated space yani ayrılmamış alan oluşur oraya gene EFI + Root şeklinde yine bir dağıtım yüklersin ve çalışır.
Hocam çok erken yazdınız ya, biraz daha bekleseydiniz daha iyi olurdu. Hocam ben temiz kurulum yaptım bile. Diskteki bütün her şeyi sildim. Baktığımda 'Boot' kısmında artık gözükmüyor.