Dosyaları Süper Sıkıştırma

Elbruz46

Rektör
Dosyaları Süper Sıkıştırma
Günümüzde bilgisayar kullanıp da dosyaları klasörleri bilmeyen pek yoktur. Hal böyle olunca insanlar ister istemez çeşitli kısıtlılıklar nedeniyle boyutu kabul edilemez sınırlara ulaşan dosyalarını ufaltabilmeyi isterler ve sonuç olarak oldukça çok kullanılan sıkıştırma sistemleriyle tanışıklıkları başlamış olur. Ancak dosyanın türüne göre ya da başka nedenlerle elde edilen sıkıştırma oranları çoğu zaman yeterli görülmemektedir. Öyle bir zaman geliyor ki bir mp3'ü sıkıştırdığınızda (bazen) 3-5kb arasında disk alanından tasarrufunuz oluyor. Ama bazen gb'larca txt formatlı dokümanları birkaç mb'a kadar indirmek mümkün oluyor.


Gelelim süper sıkıştırma olgusuna.. Bu yöntem de aslında yukarıda sayılandan başka mucizevi bir yöntem kullanmıyor. Yine benzer algoritmalar çevresinde bir kaç ekleme ya da çıkartma yapılarak işler görülüyor ama bu programları oluşturan kişilerin bir tek ortak parametresi bulunuyor. O da "zaman".
Kimi firma diyor ki "bizim programımız dosyaları hem sıkıştırsın hem de bunu oldukça süratli gerçekleştirsin". Bu durumda dosyalardan elde edilecek yer tasarrufu düşük oluyor ama görece kısa sürede işini bitiriyor.
Kimi firmalar da diyor ki "bizim programımız dosyaları deli bağlar gibi sıkıştırsın ama kullanan kişiyi de bilgisayarının başında yaşlandırsın". İşte bu durumda zamandan ödün verilerek oldukça yüksek yer tasarruf oranları yakalanıyor.
Bizzat yapmış olduğum bir denemede yaklaşık 400mb boyutu olan microsoft office kurulum dosyalarını 4mb'a kadar düşürmeyi başardım! Pentium 4 3.0 HT bir işlemci ve 1024mb kingston dual channel ram ile 2 koca ay'ı feda ettim. Açmak için yine aynı makine ile 15 gün vermek gerekecektir.
Şu adresteki program oldukça kullanışlı bir süper sıkıştırma programıdır. Programın kararlı sürümü ve yeni bir beta sürümü buunmaktadır ve açık kaynaklı bir yazılım olduğunu belirtmek gerekir. Bilgisayarınıza kurduktan sonra istediğiniz dosyalara sağ tıklayıp bu programa kolayca yollayabiliyorsunuz. Yine oldukça büyük bir sıkıştırma ayarı seçeneği bulunuyor. Şimdi dilerseniz işleyişe ilişkin ayrıntılara geçelim.
Öncelikle yazılım sizden oldukça yüksek bir ram miktarı talep edecektir. Eğer yok ise, yüksek oranlı sıkıştırma ayarlarında program çalışmayı reddedecektir. Eğer sisteminiz düşük kapasiteli ise, cevap veremeyecek kadar kasılacağını belirtmek gerek. Ayrıca winZip ve winRar'dan alışık olduğumuz gibi sıkışan dosyayı açtığımızda içeriğindeki dosyalara uzantılarına ve sıkışma öncesi-sonrası boyutlarına bakabilme olanağımız bulunuyor. İstersek tamamı yerine istediğimiz dosyaları da ayıklayıp açma imkanımız bulunuyor.
Son olarak internette yaygın olarak rastlanılabilecek bir hadiseye değinip bitirmek istiyorum. Çok tanınmış bilindik bazı bilgisayar oyunlarının, kimliği belirsiz kişilerce gayri resmi bir şekilde kurulum dosyaları yayınlanıyor. Üstelik sıkıştırılmış deniyor ve hakikaten 10-15 MB (gb değil!) civarındaki kurulum dosyasını indirip açtığınızda çıkan dosyalar yaklaşık 4-5 gb yer işgal ediyor. Ama açılan dosyaların içeriği tamamen whitespace ile doldurulmuş. Takdir edilir ki oyunu kurmanız da imkan dahilinde değil. Böylece süper sıkıştırmanın çakması da karşınıza çıkabilecektir ancak aldanmayınız. Gerçek anlamıyla süper sıkıştırma anlattığım şekilde sağlanabilmektedir ve gerek açarken gerek sıkıştırırken büyük zamansal maliyetlere katlanmak zorunluluğu vardır (henüz) ...


KAYNAK
 

knightx

Profesör
winrarda sıkıştırma yapılıyo bunu herkes biliyo tamam ama ben şunu anlamıyorum winrardada doyalar baya bi sıkıştırılıyo ben gta san andreas aldım tek cd normali 6 cd ydi o zmanalar ben tek cd aldım hatta cd içinde 245 mb tı bence buda güzel bi sıkıştırma ki bunu nasıl yapıyolar arda arda sıkıştırarakmı :?
 

PlainLogic

Profesör
7-zip adlı program kesinlikle winrardan daha fazla sıkıştırıyor ama şöyle bir grafik çıkarabiliriz.
dosya orjina boyutu: 80mb

WinRar 50mb
7-Zip 40-45mb

genel olarak çok bir fark yok ama yüksek boyutlarda 3-4 gb larda 500mb varan boyut farkı oluşabiliyor..
 

rise

Linux, Windows, ...
Yönetici
Moderatör
Sistemde Winrar+7zip+Winuha kurulu olması yeter.
Sıra ve öncelik olarak bende bu şekilde.
 

Peter

Dekan
Onursal Üye
Winrar bunu daha iyi yapıyor ;) (katı şıkıştırma,en iyi seçenekleriyle)
 

Rom.

Rektör
Onursal Üye
winrarda sıkıştırma yapılıyo bunu herkes biliyo tamam ama ben şunu anlamıyorum winrardada doyalar baya bi sıkıştırılıyo ben gta san andreas aldım tek cd normali 6 cd ydi o zmanalar ben tek cd aldım hatta cd içinde 245 mb tı bence buda güzel bi sıkıştırma ki bunu nasıl yapıyolar arda arda sıkıştırarakmı :?

Usta seni kandırmışlar :D
6 Cd'lik Veri tek Cd'ye Nasıl Yazılabilir ki :D :D
Böyle sıkıştırma programı daha icat edilmedi :icon_:
 
Usta seni kandırmışlar :D
6 Cd'lik Veri tek Cd'ye Nasıl Yazılabilir ki :D :D
Böyle sıkıştırma programı daha icat edilmedi :icon_:

Winrar bunu daha iyi yapıyor ;) (katı şıkıştırma,en iyi seçenekleriyle)

Yazıda sözü geçen KGB Archiever, yaklaşık 3068KB'lık Calgary Corpus'u* en iyi sıkıştıran sıkıştırma yazılımıdır. Aşağıda güncel programların sıkıştırma oranlarını bulabilirsiniz. KGB, 5'te 1 oranında sıkıştırmayla birinci sırada yer alır:*Calgary Corpus: Kanada'daki Calgary Üniversitesi'nden bir grup bilim adamı tarafından sıkıştırma yazılımlarını test amaçlı oluşturulmuş yaklaşık 3MB'lık bir pakettir. Sıkıştırma oranını ve hızını ispatlamak isteyen herkes bunu kullanır.
 

maxtreme

Asistan
Bu sıkıştırma hikayelerinin bir türlü sonu gelmiyor. :)
Zaten şu anda bilinen/kullanılan 3-5 tane sıkıştırma algoritması var.
Üç aşağı beş yukarı her program o algoritmaları kullanıyor.
MP3'ün sıkıştırılmasında bahsedilmiş, MP3 zaten bir codec türüdür ve sıkıştırılarak kodlanır ama araya kalite olayı girdiği için, codec'in kodlama yaparken daha az/çok bit kullanma gibi girdileri vardır.4mb'a kadar sıkıştırılmış ofis kurulumunu gerçekten merak ettim.Eğer elinizde o dosya var ise ben onu 15-30 gün içinde açmaya razıyım.
Ama bazı alanlarda kendini ispatlamış sıkıştırma programları da yok değil.Genede bunlar diğerlerine göre, dosya boyutunda büyük bir farklar oluşturmaz.Mesela "uharc" multimedia şıkıştırmada iyidir."7zip" arşiv şıkıştırmasında iyidir.Vs. vs.
 

yetkilibiri

Profesör
Arkadaşlar bu tür programlarda ufak donanımsal problemlerde dahi büyük veri kaybı yaşayabilirsiniz. Önemli dosyalarda güvendiğiniz programdan şaşmayın.
 
Üst