Dosya Güvenliği, Şifreleme ve Wipe

kingandfox

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Merhaba arkadaşlar, sizlere bir kac senden beri kullandiğim iki programi tanıtmak istiyorum. Öncelikle her dökümanimiz her yazdigimiz satır elektronik ortamda olmaya başladi ve bu da beraberinde bilgi hirsizligi gibi bir cok sorunlari beraberinde getirdi.

Piyasada bir cok şifreleme programlari ama hangisine güvenmeliyiz, hangisi hangi metodla hangi algoritma ile şifreliyor hangisi daha güvenli, hangisinde prgrami yazan firmalar tarafindan kendilerinin girebilecegi bir ikinci şifre var ? Bunlari böyle sıralayabiliriz...

(Mesela Sıkıştırma progamlarinin çoğu şifreleme yapiyor hemde en güncel metodlarla, bu kadar insan nereden bilebilir ki o firmanin kendisnin açabilecegi bir şifre daha bulunmadığından:) )

Şimdi size önereciğim programin adı Truecrypt, acık yazılım mimarisinin oldukça başarılı ve güvenli bir programdir, içinde en popüler şifreleme algoritmalari vardir. Program isterseniz diskin bir bölümünü gösterek orasini biçimlendirerek şifreliyor veya isterseniz diskinizde bir tane image dosyası oluşturuyor o dosyayı şifreliyor, acmak istediginiz zaman ayni sanal CD-Rom sürücülerini mount eder gibi bağlıyorsunuz. Tabiki bu programi açmadan ve şifresini girmeden o bölümü ve image dosyasını mount etmek imkazsiz oğlu imkansiz.

Aes 256'yi çözmek imkansizdir arkadaşlar zaten uluslar arasi standanrt olarak kabul edilmektedir. (Advanced Encryption Standard)

Diğer Program ise BcWipe arkadaslar bilindigi gibi dosyalarimizi ne kadar silersek silelim recover edilebiliyor, bunun içinde dosyalarinizi ne kadar güvenle şifrelerseniz şifreleyin eğer diskten tamamen yok etmediginiz sürece hic bir anlami yoktur, gerci ben biraz işin paranoyak kismindan bakiyorum ama neden bakilsin ki, sonuçta diskimiz arizalaniyor verilerimiz içinde kaliyor garantiye gidiyor o da aldigi yere gönderiyor falan derken bizim bilgiler dünyanin kim bilir neresine gidiyor :) o yüzden bu program ile dosyalarinizi güvenli bir silebilirsiniz, dosyanin üzerine 35 kere veri yaziyor ve siliyor, ayrıca diğer wipe programlarinda olman bir özellik var bunda arkadaşlar bu program swap dosyasının içini de açarak oradaki belleğide boşaltiyor.. geri getirmek ne kadar imkansiz olur? veya olurmu onu da siz yorumlayin.

Umarim beyenirsiniz iki programi kullanmanizi özellikle tavsiye ederim.

burock

Doçent
Reaksiyon puanı
0
TrueCrypt' ı 1 senedir kullanıyorum gerçekten hoş.Tavsiye ederim herkese. ;)

Yazı için teşekkürler....

tudRoY

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Kingandfox, yazını inceledim ve aklıma bir soru takıldı,

Mesela ben klasör şifrelemek için FolderAccess in free versiyonunu kullanıyorum. Format attıktan sonra tekrar programı kurduğumda çalışmasına devam eder şifrelediğim klasörleri açmasam da.

Peki bu programda mesela olurşturduğumuz volume un içinde önemli klasörlerimiz var. Format attığımızda o volume un içnindeki verilerimiz kaybolacak mı? Yoksa formattan sonra tekrar geliyorlar mı?

yetkilibiri

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Folder Security personel

tavsiye ederim arkadaşlar.
erişim engelleme
sadece okunur yapma
silinemez fakat yazılabilir yapma
gizleme
gibi özellikleri var flash belleğe bile bu işlemleri yapabilirsiniz.
üstelik sisteme format atsanız dahi programı kurup aynı şifreyi belirlerseniz dosyalara ulaşabiliyorsunuz...

Umarım açıklayıcı olmuştur.

kingandfox

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Selam

Öncelikle günaydın herkese;

FolderAccess programini hic kullanmadim bilmiyorum acikcasi, truecrypt 'e gelincede aslinda cok basit bir program ama odukca kullanışlıdır. Bu programda oluşturduğun volume klasoylerini kaydediyorsun zaten daha kopyalarken şifreliyor, diğer şifreleme programlari gibi sadece headers'ları (dosya adları yani index) şifrelemiyor, oluşturduğun volume'ü windows'una format atarken dikkat ediceksin o kismini silmiceksin, yani xp var format atiyorsun hani yapariz ya c bölümünü sileriz de diğer d kısmını bırakiriz bunu da aynen oyle yapcaksın, windows yuklerken disk bilgileri geldigi zaman orada isimsiz bir partition goreceksin zaten ayırdıgın bölümü boyutundan da tanırsın.

Formattan sonra programi tekrardan yükleyerek şifreledigin volume'ü veya image dosyasını tekrardan mount edebilirsin, hersey düşünülmüş bir program, istersen iki tane şifre koyabiliyorsun biri fake biri gercek, yani zorunlu durumlarda fake şifreyi giriyorsun fake olarak attigin dosya ve klasoyler çıkıyor.

tudRoY

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Vaay tamam o zaman buna geçiş yapayım :) Benim özel bilgilerim yok ama kurcalanmasını veya silinmesini istemediğim bilgilerim var. ve bana 2 gb lık bir alan bunlar için hayli hayli yeterli olur. (yaptığım web siteleri, yararlı bilgi arşivim vs.) Dos ortamında da tanıyorsa zaten süper programdır. Teşekkür ederim verdiin bilgiler için.

@MsD0s söylediğin programı deneyeceğim uygun bir zamanda, ama gördüğüm kadaryıla ücretli bir program (Free to try; $39.95 to buy. Bu programlar açık kaynak kodlu olduğundan en azından kullanırken vicdanımız biraz daha rahat oluyor :) Yoksa zaten çok gerekliyse warez sitelerinden indiriyoruz. Sana da teşekkürler. :)

kingandfox

Asistan
Reaksiyon puanı
1
yok ya nereden cikardin para olayini, nerede gördün? belki bağış falan yapmak içindir. sana verdigim linklerdeki programlarin hepsi acik kaynak kodlu ve bedava (wipe hariç)

tudRoY

Profesör
Reaksiyon puanı
1
yok ya nereden cikardin para olayini, nerede gördün? belki bağış falan yapmak içindir. sana verdigim linklerdeki programlarin hepsi acik kaynak kodlu ve bedava (wipe hariç)

MsD0s için söyledim Folder Security personel programı ücretli diye :)

messi1989

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Anlamadim :(. Simdi bu program (Truecrypt) nasil bir program? Dosya sifreleme derken mesala masaüstüne bir dosya actim fotograflarmi koydum ve baskasinin benim bilgisayarimi eline aldiginda dosyadaki fotolarima bakmamasi icin o dosyanin benim belirledigim bir sifreyle acilmasinin istiyorum. Boylelikle o dosyayi baskasi acamaz Burada kastedilen sifreleme olayi benim istedigim gibi mi? :) Eger öyleyse ben bu programi yükledim ama nasil kullanacigimi bilmiyorum :( mesala sifre istiyor eski sifre diye.Iilk kullanimda sifre ne? teferruatli bir sekilde program kullanimini izah ederseniz sevinirim. Simdiden cok tesekkürler.

kingandfox

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Anlamadim :(. Simdi bu program (Truecrypt) nasil bir program? Dosya sifreleme derken mesala masaüstüne bir dosya actim fotograflarmi koydum ve baskasinin benim bilgisayarimi eline aldiginda dosyadaki fotolarima bakmamasi icin o dosyanin benim belirledigim bir sifreyle acilmasinin istiyorum. Boylelikle o dosyayi baskasi acamaz Burada kastedilen sifreleme olayi benim istedigim gibi mi? :) Eger öyleyse ben bu programi yükledim ama nasil kullanacigimi bilmiyorum :( mesala sifre istiyor eski sifre diye.Iilk kullanimda sifre ne? teferruatli bir sekilde program kullanimini izah ederseniz sevinirim. Simdiden cok tesekkürler.

hayir öyle degil. deamont tools'u düşün, cdlerin image'lari var sen onlari mount ediyorsun onun gibi düşün, "masa üzerinde resimlerim var, bunlara çift tıkladiginda şifre sormasini istiyorum" demişsin, o tür program bilmiyorum, zaten o tur programlarin ismide dosya şifreleme degil, windows explorer'a bir şey yaziyor sen o klasor ağıcına gittiginde o prgram devreye giriyor ve şifre girmeni istiyor, yani ortada klasor veya dosya şifreleme yok. sadece basit bir güvenlik önlemi, belkide windows'u güvenli modda başlatsan belkise windows servislerinden o programin servisini kapatsan dosyalarin görünecek,

ben sana truecryp onu tavsiye ederim, kullanmasi çok basit. gidersin kendine 1 gb'lık bir image dosyasi oluşturusun sonra lazim oldukca flash disk takar gibi, cd image mount eder gibi sistemine bağlayabilirsin. hemde oldukça güvenli yukarida yaziyi sabrederek sonuna kadar okuduysan orada acikladim.

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
BestCrypt kullanıyorum.

kingandfox

Asistan
Reaksiyon puanı
1
BestCrypt kullanıyorum.

oda cok güzel bir program, hatta yukarida bahsettiğim wipe programi jetico firmasinin, büyük bir ihtimalle BestCrypt'in içinde bc wipe bile vardir. ben o programi sadece acik kaynak kodlu olmadigi için kullanmiyorum. oda çok mükemmel bir program, true crypt bence daha güvenli daha sade daha kullanışlı.

sagitus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
256 bit AES, ECC (Elliprstic Curve Cryptology) ve PKID (Public Key Identity) kullanan ve kırılması imkansız sayılan bir program daha var http://www.gizdata.com/tr/gizlite.html

Oldukça güvenli. Back Door yok. Programı yazanlar bile sizin dosyalarınızı bir şekilde kurtaramıyorlar. Uyarı bölümünde açıkça yazmışlar. Ben deniyorum. Üstelik Türkçe ve çok basit bir menü. Her türden bilgisayar kullanıcısı rahat kullanır. XP ve Vista'da sorunsuz çalışıyor. Şifreleme esnasında fazla ram kullanmıyor. Detaylı bilgilerini zaten siteden görebilirsiniz. Satış fiyatı yazmıyordu mail attım. 1 haftalık ücretsiz kullanımdan sonra satın almak isteyenler 53$ + kdv ödüyor. 1 Yıllık kullanım karşılığı için 3 kurulum hakkı tanıyor.