Donanım sorusu test 1

Bu konuyu okuyanlar

Efe Zoroğlu

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Bilgisayar ve Donanım konusunda benim de sözüm geçer diyorsanız ,sizi zorlu donanım sorularından oluşan testimizi çözmeye davet ediyoruz.

Cevap Anahtarını Yönetim verecektir.

SDN üyelerimiz bu sorularla hem bilgilerini pekiştirecek hemde web üzerinden araştırma yaparak konuyla ilgili bilgilerini artıracaktır.

Arkadaşımız Ahmet'in,biri evinde,diğeri evine çok uzakta olmayan iş yerinde iki bilgisayarı var.Bu Bilgisayarlar maksimum 40 Kb/sn aktarım hızına ulaşabilen bir uzak mesafe Wİ-Fİ bağlantısı ile haberleşiyorlar.
Ahmet'in aynı zamanda 40 GB lık taşınabilir bir USB diski var,büyük dosyaları bu diski kullanarak taşımayı seviyor.Ahmet'in yürüme hızının 8 km/saat,işyeri ile evi arasındaki mesafeninse 4 km olduğunu biliyoruz.Ahmet,taşınabilir diskine en az kaç MB'lık bir dosya kopyalamalıdır ki,yola çıkmadan önce ilgili dosyayı Wİ-Fİ üzerinden göndermediğine değsin?.
Ahmet'in yolda yürüdüğü süre boyunca Wİ-Fİ bağlantı kalitesinin düşmeyeceğini var sayarsak.

A ) 90 MB
B ) 9 MB
C ) 2 MB
D ) 50 MB

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
70,3 MB dğerinden büyük dosya yüklemesi lazım gittiğine değmesi için.
Şıklarda yok yani :) Eğer mantıken en uygun olanını soruyorsanız o zaman A seçeneği yani 90.
Şöyle ki;
Ahmet oraya gidene kadar 30 dakika harcar. 8/4 = 2; 60/2 = 30
30 dk içinde Wi-Fi 30*60*40 = 72000 Kilobyte veri gönderir.
Bu da 70,3125 Megabyte eder. O halde Ahmet'in Wi-Fi kullanmak yerine oraya gitmeyi tercih etmesine değmesi için bu değerden büyük bir dosya yüklemesi gerekir ki Wi-Fi'den daha hızlı transfer yapabilmiş olsun. Ama soru mantıken eksik ve hatalı. Çünkü Ahmet dosyayı Wi-Fi ile gönderseydi, dosya iş yerindeki bilgisayara doğrudan kayıt edilmiş olacaktı. Ama şimdi Ahmet dosyayı USB flash disk ile taşıdığı için iki defa zaman kaybına uğradı. Birincisi, önce evden flash diski kayıt yaparken zaman harcadı, ikincisi de flash diskten işteki bilgisayara kayıt yaparken harcadığı zaman. Bir de Ahmet'in geri dönüşü var :) Dolayısıyla toplamda yaklaşık 150 Megabyte değerinden büyük bir dosya göndermesi lazım ki gittiğine değsin :)

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
güzel soru ama soruda eksiklikler var usb yazma/okuma hızı, Ahmetin yürümesi değil koşuyor resmen; ayrıca işyerine 40kb ile dosya yolluyorsa evde yaklaşık 2mbit bağlantısı vardır işyerine boşuna zahmet etmesin indirme yaparken direk usb diskine indirme yapsın yarın öbür gün işe giderken alsın usb diskini yanına hem zamandan tasarruf hem de yürümemiş olur, yazık gidiş dönüş 8 km minibüse fln binsin yani.

not: şıklara göre ben 90 mb için karşı komuşuma gidip uğraşmam 5-10 gb olsun ki gittiğime değsin :D

buhari

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
72 mb'dan fazla olmalı bu durumda 90 mb. yani A şıkkı.:)

Wolker

Profesör
Reaksiyon puanı
2
anam bu nasıl soru, bilgisayardan sogudum yeminlen :D