Donanım Hakkında.

Bu konuyu okuyanlar

Tuura

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Öncelikle merhabalar arkadaşlar,

9-10 senelik bir bilgisayar sahibiyim zamanının belki iyilerinden olabilir. Şu zamanda bile pes 2020 full ayarlarda, Rainbow six siege yi orta ayarlarda oynuyordum . Fakat geçenlerde Asus GTX 570 ( ENGTX570 DCII/2DIS/1280MD5 | Graphics Cards | ASUS Global ) olan ekran kartımın artık canına tak etti (sanırsam yandı) ekran yeşil yeşil oldu ve pc reset attı dahada açılmadı.

Aklımda şuanda bütçe/performans olarak bakındığım Sapphire rx570 4GB Nitro +OC 256 bit veya rx580 olanı var. Ama donanımdan çok anladığım söylenemez bu yüzden ekran kartını işlemcim destekler mi darboğaz yapar mı bilmiyorum. Aşağıya bilgisayarımın özelliklerini bıraksam bana yardımcı olabilir misiniz? Tabi ki de önerebileceğiniz başka ekran kartları var ise zevkle araştırıp alıp kullanabilirim. Duruma göre belki Ram desteği de yapabilirim.

Ana Kart - M4A89GTD PRO/USB3

İşlemci - AMD PHENOM II X6 1090T (3.2GHz) 9MB AM3 BLACK ED.

Ram - 2 gb 1600mhz CL9 * 4
KINGSTON KHX1600C8D3T1K2/4GX

Güç Kaynağı - Aerocool KCAS 750W 80+ Bronze Aktif PFC Güç Kaynağı (AE-KCAS750M)

Şimdiden herkese çok teşekkür ederim. Desteğiniz ve bilgileriniz bana çok yardımcı olacaktır.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Oyy,oy,oy.
Elinizdeki işlemci RX 570,i sıka sıka suyunu çıkarmıştır. RX 570 de,hiç bi zaman gerçek gücünü gösteremeden mevta olmuş gitmiş.:(

Neyse,işin espri tarafı gibi oldu ama,maalesef dediklerim gerçek. 1090T ,RX570 için zayıf bi işlemci. E.kartından tam performans alamamışsınızdır.Bu nedenle şimde de RX 580 e yönelmek daha büyük bi hata olacaktır. Siz ,eğer ilerde anakart ve işlemciyi değişmeyi düşünmüyorsanız, RX 570 alın yine .

İşlemcinize güzel bi overclock yapalım. FPS leriniz eski durumuna göre epey bi artacaktır. Ama soğutucunuzun düzgün bi şey olması da lazım. Öyleyse,overclock işini ben hallederim.:)

Tuura

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Oyy,oy,oy.
Elinizdeki işlemci RX 570,i sıka sıka suyunu çıkarmıştır. RX 570 de,hiç bi zaman gerçek gücünü gösteremeden mevta olmuş gitmiş.:(

Neyse,işin espri tarafı gibi oldu ama,maalesef dediklerim gerçek. 1090T ,RX570 için zayıf bi işlemci. E.kartından tam performans alamamışsınızdır.Bu nedenle şimde de RX 580 e yönelmek daha büyük bi hata olacaktır. Siz ,eğer ilerde anakart ve işlemciyi değişmeyi düşünmüyorsanız, RX 570 alın yine .

İşlemcinize güzel bi overclock yapalım. FPS leriniz eski durumuna göre epey bi artacaktır. Ama soğutucunuzun düzgün bi şey olması da lazım. Öyleyse,overclock işini ben hallederim.:)

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Kendi yanan ekran kartım 2010 model asus gtx 570 idi 10 sene iyi dayandı gibi :):) Yanınca Sapphire rx570nitro 4gb + oc ye baktım. Alacağım ekran Kartında fabrikasyon Overclock olması yada olmaması bizim işimize yarar mı?

Tekrardan teşekkürler
Mesaj otomatik birleştirildi:

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Bi dakka ,ben GTX 570 İ, RX 570 olarak görmüşüm acele ile okurken. :)
ASUS GTX 570 olduğuna göre pek bi darboğaz olmamıştır. Yani, yanan e.kartınız için konuşuyorum.

Ama RX 570 de ,kesin olur.Yani kesinlikle ,RX 570 i tam performansında kullanamzsınız. Ancak bi de şu durum var.RX 570 şu an,fiatına göre ,alınacak en doğru seçim.

İlerde sistemide upgrade ederim derseniz,alın. Fakat işlemciye overclock yapmazsanız pek bi hayrını da göremezsiniz. Overclocklu iken bile yine de bi miktar darboğaz olacaktır.

Overclocku, e.kartı için düşünmeyin. İşlemciye ,overclocck yapacağız.:cool:

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Kanka o sistemin en iyi parçası ekran kartınmış. sistemi yenile Anakart+İşlemci+Ram değiştir. En azından artık aşağıdaki gibi birşeyler alamanın vakti gelmiş 10 sene yeter da :) ekran kartı eklemedim belki de bozulmamıştır.

Ekli dosyalar

• Adsız1.jpg
    Adsız1.jpg
    57.6 KB · Görüntüleme: 127

Tuura

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Kendi yanan ekran kartım 2010 model asus gtx 570 idi 10 sene iyi dayandı gibi :):) Yanınca Sapphire rx570nitro 4gb + oc ye baktım. Alacağım ekran Kartında fabrikasyon Overclock olması yada olmaması bizim işimize yarar mı?

Tekrardan teşekkürler
ASUS GTX 570 olduğuna göre pek bi darboğaz olmamıştır. Yani, yanan e.kartınız için konuşuyorum.

Ama RX 570 de ,kesin olur.Yani kesinlikle ,RX 570 i tam performansında kullanamzsınız. Ancak bi de şu durum var.RX 570 şu an,fiatına göre ,alınacak en doğru seçim.

İlerde sistemide upgrade ederim derseniz,alın. Fakat işlemciye overclock yapmazsanız pek bi hayrını da göremezsiniz. Overclocklu iken bile yine de bi miktar darboğaz olacaktır.

Büyük bir ihtimal çok hızlı olmasada yavaş yavaş upgrade etmeyi düşünüyorum. Oyun canavarı bir insan değilim süper ötesi olmasına gerek yok ama canım sıkıldığında açıp oynarken beni bezdirmesin bile yeter. Eski ekran kartımı bile 10 sene kullandım. Rx570 i de upgrade yaparak bi 5 sene daha kullanırım herhalde ?

Kanka o sistemin en iyi parçası ekran kartınmış. sistemi yenile Anakart+İşlemci+Ram değiştir. En azından artık aşağıdaki gibi birşeyler alamanın vakti gelmiş 10 sene yeter da :) ekran kartı eklemedim belki de bozulmamıştır.

Ekran kartı bir alayım, yavaş yavaş bu dediklerinizede bakarım olmadı. şu virüs olayları falan geçip düzgün bir şeklde işimizin başına dönünce komple baştan sistem kurabilirim. Teşekkür ederim sizede. Zaten ufak bir değişimde sizlere danışacağım.

Tuura

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

Merhabalar,

Ekran kartı olarak 1 hafta evvel Rog Strix rx570 almış bulunmaktayım. Şuanda anakartın üstündeki overclock tuşunu açtım normalde 3.20 olan ghz şuanda 3.720 ghz olarak çalışıyor. Bunun üzerine daha yapmamız gereken overclock işlemi var mıdır?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
normalde 3,20 ama zaten turbo boost ile en 2 ila 3 çekirdek, 3,60 civarı, oluyordu. Yani 3,70 yüksek bi değer değil overclock için. MSI AFTERBURNERİ kullanın veya daha basit olarak, playclaw programını.Oyunda gpu kullanım yüzdesine bi bakın.

Tuura

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
normalde 3,20 ama zaten turbo boost ile en 2 ila 3 çekirdek, 3,60 civarı, oluyordu. Yani 3,70 yüksek bi değer değil overclock için. MSI AFTERBURNERİ kullanın veya daha basit olarak, playclaw programını.Oyunda gpu kullanım yüzdesine bi bakın.

Şuandaki bf5 deki hemen hemen ultra ayarlarda 40 50 fps oynatmakta. Gpu kullanımıda 100% olarak göstermekte. Asus'un gpu twerk II uygulamasını kullanıyorum oc mod yapıyorum.
Cpu sıcaklık mac 70-75 derece görüyor

Gpu sıcaklık max 65-70 derece göstermekte

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Fena değilmiş .GPU KUllanımının yüzde 100lerde olması .Diğer oyunlarda da ayn ıoran olursa AMD yi phenom işlemcilerinden dolayı tebrik etmek lazım. o kadar eski bi işlemci olmasına rağmen.

Tuura

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Fena değilmiş .GPU KUllanımının yüzde 100lerde olması .Diğer oyunlarda da ayn ıoran olursa AMD yi phenom işlemcilerinden dolayı tebrik etmek lazım. o kadar eski bi işlemci olmasına rağmen.

Bazen derece düşüyor ama sonra tekrardan 95 100 oluyor.

Screenshot_20200413_002730_com.huawei.himovie.overseas.jpg

Screenshot_20200413_002520_com.huawei.himovie.overseas.jpg

Sizce daha overclock falan yapmaya gerek var mı ?

Ekli dosyalar

• Screenshot_20200413_002117_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    Screenshot_20200413_002117_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    68.9 KB · Görüntüleme: 90

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Fotoda yüzde 60 mı görünüyor,net değil. Öyleyse daha fazla overclock kesin yapılmalı.

Tuura

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Fotoda yüzde 60 mı görünüyor,net değil. Öyleyse daha fazla overclock kesin yapılmalı.

Resimler buraya yükleyince çok net olmadı maalesef. 60 olan ekran kartının sıcaklık derecesi. bir resimde kullanım oranı 99 diğer resimde 100 gösteriyor. elimde net fotoğraflar olduğu için.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Diğer oyunlarada bi bakın Ani düşme ,drop vs.olmazsa 3,70 ilekullanın.

Tuura

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Diğer oyunlarada bi bakın Ani düşme ,drop vs.olmazsa 3,70 ilekullanın.

Bir sıkıntı falan olmuyor çok şükür fakat çoğu oyunu rahatlıkla oynarken. Cod Warfare ı açmıyor işlemci yeterli değil demekte. Sanırsam yaşından dolayı bir sıkıntı çıkartıyor. Minimum sistem gereksimlerini fazlasıyla karşılıyor ama açılmıyor. Satış politikasına takıldım sanırım :D

Önerebileceğiniz işlemci var mı ? Anakartım - m4a89gtd pro/usb3

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
FX serisinin 1. nesil FX 8120-8150 takılabiliyor ama onlarda pek iyi değiller. FX 83XX serisi olsaydı çok daha iyi olurdu.
Artık 2.el bi anakart ve işlemci alsanız diye düşündüm,yani.:)
ŞÖyle ,H61 bi anakart ve i7 3770 Veya 3570K. oVERCLOCK YAPARIM derseniz,P67,z68, anakart.