Domuz Eti Neden Haram Yabancı Bilim Adamından Açıklama

sabayon

Asistan
Reaksiyon puanı
6
aman dikkat ateistler basmasın forumu bu başlığı okuyunca :)
paylaşımiçin teşekkürler

gezegen

Profesör
Reaksiyon puanı
37
İzmitte tesadüfen girdiyim bir camide bir imamın vaazına denk geldim imam ABD den yeni dönmüş NASA yı filan gezmiş baya bi etkilenmiş oldugu her halinden belli şöyle demişti

adamlar bilimde okadar ilerlemiş fezayla ugraşıyor her şeye kafa yoruyor ama ALLAHı bulamıyorlar size verilen hidayet nimetinin kıymetini bilin demişti

neden bilmem cok etkilenmiştim ve neden bilmem konuyu ve yorumları okuyunca bu anım aklıma geldi

Ali TEMEL

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Rica ederim arkadaşlar.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Ben bu konuda ısrarcıyım...
Sadece başlığa bakarsak bile bu yeter...
Domuz eti neden haram?
Bunun tek cevabı var Allah haram olarak hükmettiği için haram...

Ancak bu bilimsel açıklamaları yok saymamız anlamına gelmez...
Bu başlık domuzun zararları pisliği konusunda da atılabilirdi...

Ama sanki neden haram olduğuna Allah adına açıklama getiriliyor gibi bir durum çıkıyor ortaya...

Bu durumda bir yanlış anlaşılma var diyelim mi? :) Çünkü aslında konuda açıklanan şey "domuz etinin haram oluşundaki hikmet/sebep"tir. Yani zaten sunumu yapan (sanırım rahip) kişi de yaratıcı (Allah) açısından değerlendiriyor olayı; durduk yerde kendisi haram olduğunu söyleyip ileri bir sebep sürmüyor, bilakis tam da senin dediğin gibi domuz etini Allah'ın haram ettiğini söylüyor ve bunun da kendi (göre)bildiği ölçüde hikmetini açıklıyor; ki bence bu gayet güzel bir şey. Böylece biz de Allah'ın "ayetlerimizi açıklıyoruz ki ibret alasınız" buyurduğu gibi ibret alıyoruz.

Domuzun haram oluşu Allah'ın ayetidir, hikmetler de ayetlerin açıklamasıdır.