Dolar Tarihi zirvesini kırdı...

Bu konuyu okuyanlar

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Ya kendinizi cidden çok zeki sanıyorsunuz. Şu listeyi dolar cinsinden atınca ucuz mu oldu şimdi?

Ben ucuz demiyorum zaten veya asgari ücret çok iyi flanda demiyorum. Ama her şeyde en pahalısı değiliz diyorum sadece.

Ama sürekli EN PAHALI PETROL bizde
En pahalı elektirik bizde
En pahalı doğalgaz bizde
En kötü demokrasi dünya çapında bizde
Dünyadaen kötü yargı bizde
dünyanin en kötü bilmem neyi biziz
yok Enn ama enn enn kötü biziz gibi sürekli yazılmasına benim lafım... Sürekli ama sürekli kötümser tablo çizmeye çalışmak hiç öneri çözüm sunmayıp 2005 te çok kötüydü 2010 da da kötüydü 2012 de kötü 2015 te kötü 2020 de kötü sürekli aynı laflar dönüyor belli bir kesimin ağızında...

Sen ne yapayacan dediğinde tek kelime yok kötü kötü kötü sadece...

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,983
Ben ucuz demiyorum zaten veya asgari ücret çok iyi flanda demiyorum. Ama her şeyde en pahalısı değiliz diyorum sadece.

En pahalı doğalgaz bizde
yok Enn ama enn enn kötü biziz gibi sürekli yazılmasına benim lafım... Sürekli ama sürekli kötümser tablo çizmeye çalışmak hiç öneri çözüm sunmayıp 2005 te çok kötüydü 2010 da da kötüydü 2012 de kötü 2015 te kötü 2020 de kötü sürekli aynı laflar dönüyor belli bir kesimin ağızında...

Değildi ??????
2008'de ekonomi iyi ve enflasyonun en düşük olduğu yıl?

Reaksiyon puanı
193
Ulke vatandaslari olarak hic bir uretim yapmiyoruz bizde de suc var. `Ne yabaccam begh Devlet yapsin` Diyerek her seyi Devlet e yukluyoruz fakat, Devlet bir sey yapmiyorsa bizler bir sey yapabiliriz. Ulke capinda her koy aldigi sebzeleri menemen yapmaktansa bir yerlere bir kismini ekebilir zor bir sey degil.

Arife F`

Asistan
Reaksiyon puanı
200
:')

Ekli dosyalar

• images (8).jpeg
    images (8).jpeg
    5.5 KB · Görüntüleme: 145
  • 20211025_202108.jpg
    20211025_202108.jpg
    15.6 KB · Görüntüleme: 155

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Ulke vatandaslari olarak hic bir uretim yapmiyoruz bizde de suc var. `Ne yabaccam begh Devlet yapsin` Diyerek her seyi Devlet e yukluyoruz fakat, Devlet bir sey yapmiyorsa bizler bir sey yapabiliriz. Ulke capinda her koy aldigi sebzeleri menemen yapmaktansa bir yerlere bir kismini ekebilir zor bir sey degil.
Ne bu ekonomiye girmeyiş dersi mi?

Həyat Qatarı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
28
hiç öneri çözüm sunmayıp

Şu videoyu izle sonra yorum yap bence.

Çözüm sunmasına sunuluyor, hatta hemen hemen her platformda Bilal'e anlatır gibi anlatan ekonomistler, bilir kişiler mevcut. Bunlar her yerde bas bas bağırıyor. Şunlar şunlar olursa ekonomi iyiye gider diyor. Misal, Özgür Demirtaş, bu adam geçen yıldan beri bas bas bağırıyor, ve dediklerinin hepsi birebir gerçekleşti, neden bu adamı dinlemedik ülke olarak? Neden bu adamın söylediklerini dikkate almadık?

Üstteki videoyu izlersen anlarsın, baştaki malum kişi, halkını umursamıyor, adam orda feryat figan derdini döküyor, baştakinin umurunda değil. Böyle bir durum içinde biz çözüm sunsak ne olacak? Fetöcü, vatan haini ilan edileceğiz.

Öyle bir yazıyorsun ki, okuyan da sanacak bu millet hep kötülüyor hiç çözüm yöntemi sunmuyor, hayır efendim sunuyoruz. 20 yıldır bas bas bağırıyoruz, şehirlerde adım başı cami var, hâlen daha cami yapmak yerine fabrika yapın, kütüphane yapın, okuldaki laboratuvarlara malzeme koyun, eğitime yatırım yapın.

Ama yok, yine baştaki bildiğini okuyor. Bu durumda çözüm sunsak ne olacak...

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,233

En pahalı doğalgaz bizde

En ucuz insan hayatı bizde en ucuz en değersiz mavi yakalı işçi bizde, sende haklısın ucuz olduğumuz konularda var

Arife F`

Asistan
Reaksiyon puanı
200
bu arada biz ne yapabiliriz yani vatandaş öneri yapsa fetocu ilan ediliyor
hadi doviz girsin ulkeye, disari satis yapsak o da yasak (izin alinca kazandiginin cogu zaten vergiyle gidiyor freelance calisanlar icin) sonrada yok efendim kara para akladi, vergi kacirdi, lisansi yok, su yok bu yok ne hakla para kazanir bu

oysa ki malum kisi 5-6 yerden maas aliyor. Cok komik degil mi ya :D Ne yapalim simdi sen soyle

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Çözüm sunmasına sunuluyor

Hani nerde kim sunuyor ! Bana Muhalefet partilerinin 1 tanesinin ekonomiden sorumlu yetkilisini söylermisin adı nedir TV de kaç kere gördün ? Biz şu şekilde bir bütçe planlıyoruz şöyle bir ekonomi planımız var diyen mi var ?

Veya Özgür Demirtaş çok biliyor diyorsun ya mesela. Alsın bir parti biz iktidar olursak ekonominin başına şu ismi geçirecez desin ! Veya Merkez bankasının başına şu değerli ismi geçirecez şu tarz bir ekonomi programı uygulayacaz desin şeklinde diyorum. Yoksa sokağa çık sağı solu yak protesto et gırtlağın patlayana kadar bağır şeklinde çözüm sun demiyorum veya git sen aday ol ülkeyi kurtar anlamında demiyorum.

Öyle bir yazıyorsun ki, okuyan da sanacak bu millet hep kötülüyor hiç çözüm yöntemi sunmuyor, hayır efendim sunuyoruz. 20 yıldır bas bas bağırıyoruz, şehirlerde adım başı cami var, hâlen daha cami yapmak yerine fabrika yapın, kütüphane yapın, okuldaki laboratuvarlara malzeme koyun, eğitime yatırım yapın.

:) Camii leri DEVLET YAPMIYOR işte şunu daha bilmiyonuz. Camii leri hayırseverler yapıyor veya oradaki esnaf vatandaş cemaat arasında para toplayıp yardımlarla yapıyor. Bu camii konusunu bazı insanlar islam ile savaş şeklinde dillendirip yok diyaneti komple kapatacaz imamlara gerek yok camiiler gereksiz kapatacaz şeklinde dillendirince iş farklı boyuta gidiyor ayrıca....

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Hani nerde kim sunuyor ! Bana Muhalefet partilerinin 1 tanesinin ekonomiden sorumlu yetkilisini söylermisin adı nedir TV de kaç kere gördün ? Biz şu şekilde bir bütçe planlıyoruz şöyle bir ekonomi planımız var diyen mi var ?

Veya Özgür Demirtaş çok biliyor diyorsun ya mesela. Alsın bir parti biz iktidar olursak ekonominin başına şu ismi geçirecez desin ! Veya Merkez bankasının başına şu değerli ismi geçirecez şu tarz bir ekonomi programı uygulayacaz desin şeklinde diyorum. Yoksa sokağa çık sağı solu yak protesto et gırtlağın patlayana kadar bağır şeklinde çözüm sun demiyorum veya git sen aday ol ülkeyi kurtar anlamında demiyorum.

:) Camii leri DEVLET YAPMIYOR işte şunu daha bilmiyonuz. Camii leri hayırseverler yapıyor veya oradaki esnaf vatandaş cemaat arasında para toplayıp yardımlarla yapıyor. Bu camii konusunu bazı insanlar islam ile savaş şeklinde dillendirip yok diyaneti komple kapatacaz imamlara gerek yok camiiler gereksiz kapatacaz şeklinde dillendirince iş farklı boyuta gidiyor ayrıca....
Senin bu dediklerinin bir tanesini desteklediğin hükümet yapmıyor kimin aklıyla alay ediyorsun? Adamın işi ekonomist. Kalkmış parti işine sokuyorsun. Yahu bir insan ekonomiden iyi anlıyor diye parti kurup siyasete mi girmek zorunda. Atatürk mezardan kalksa gelse siz yine oy vermezsiniz ne anlatıyorsun.

Həyat Qatarı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
28

Ben ne iktidar yanlısıyım ne de muhalefet yanlısı. İlk başta böyle yargılaman yanlış. Muhalefetten ekonomi adına plan sunmayan olmaması beni haksız çıkarmıyor ki. Ben, ne yaparsa muhalefet yapar, her şeyi o düzeltir de demiyorum. Muhalefet de iktidar da birbirinden beter.

Kaldı ki muhalefetten böyle biri çıkması neyi değiştirecek? Sen olayı anlamamışsın, tek adam rejimi ile yönetiliyoruz, muhalefettekiler isterse bir taraflarını yırtsın yine bir şey değişmeyecek, son söz baştakinin.

Sen diyorsun ya, hep kötülüyorsunuz ama çözüm üretmiyorsunuz diye, ben de diyorum çözüm üreten var ama onları kâle alıp uygulayacak başkan yok. Bana ne muhalefetten, muhalefetin çözüm sunmamasını öne sürmen beni yanlışlamıyor ki, asıl noktaya odaklan.

Reaksiyon puanı
193
Ne bu ekonomiye girmeyiş dersi mi?
Senin bu davranisin nedir `Ekonomiden anlayan adam` gibi davranip haksiz gibiymisim gostermen mi?

hadi doviz girsin ulkeye, disari satis yapsak o da yasak (izin alinca kazandiginin cogu zaten vergiyle gidiyor freelance calisanlar icin) sonrada yok efendim kara para akladi, vergi kacirdi, lisansi yok, su yok bu yok ne hakla para kazanir bu

oysa ki malum kisi 5-6 yerden maas aliyor. Cok komik degil mi ya :D Ne yapalim simdi sen soyle
Ya kardes ben diyorum ki ulke capinda her koy, aldigi sebze veya meyvelerin hepsini yiyecek yapmayip ekim yapsa. Disariya satis olmasa bile ithal aldigimiz tarimsal mallar dusecegi icin hafif bir rahatlariz. Diger alanlar da da boyle olmali tabii ki tek tarim degil.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Senin bu davranisin nedir `Ekonomiden anlayan adam` gibi davranip haksiz gibiymisim gostermen mi?

Ya kardes ben diyorum ki ulke capinda her koy, aldigi sebze veya meyvelerin hepsini yiyecek yapmayip ekim yapsa. Disariya satis olmasa bile ithal aldigimiz tarimsal mallar dusecegi icin hafif bir rahatlariz. Diger alanlar da da boyle olmali tabii ki tek tarim degil.
Tane tane açıklayacağım.

Sen burada imece yardımı yapmıyorsun, ülke ekonomisinden bahsediyoruz. Bireylerin insiyatif alarak bir alanı kalkındırması mümkün değil. İnsanların ekim yapıp daha fazla ürün üretmesi için önce köylerine dönmesi lazım. Bak bakalım köyde insan kalmış mı? Köye dönmeleri için bu insanların ektiklerini satarak geçinmesi lazım. Mazotun litresi kaç TL? İlaçlar, gübreler, sulama, ekipman ve traktör ihtiyacı ne kadar tutuyor ilk bunları bir hesapla bakalım. Ülkende ilk önce adalet, hukuk ve eşitlik olacak. Enflasyon her yıl artmayacak, belirli bir kararlılık sağlanacak ki yatırımcılar güvensin. Ülkenin tarım alanında iyi olmasını istiyorsan öyle köyde yaşayan herkes şunu yapsınla olacak şey değil o. Avrupa'ya en fazla tarım ihracatı yapan ülkelerden biri olan İspanya'nın seraları uzaydan görünüyor. Plan, program ve sistem lazım. Çok biliyorsan köyüne dön ve ekim yapmaya başla o zaman.

Reaksiyon puanı
193
Tane tane açıklayacağım.

Sen burada imece yardımı yapmıyorsun, ülke ekonomisinden bahsediyoruz. Bireylerin insiyatif alarak bir alanı kalkındırması mümkün değil. İnsanların ekim yapıp daha fazla ürün üretmesi için önce köylerine dönmesi lazım. Bak bakalım köyde insan kalmış mı? Köye dönmeleri için bu insanların ektiklerini satarak geçinmesi lazım. Mazotun litresi kaç TL? İlaçlar, gübreler, sulama, ekipman ve traktör ihtiyacı ne kadar tutuyor ilk bunları bir hesapla bakalım. Ülkende ilk önce adalet, hukuk ve eşitlik olacak. Enflasyon her yıl artmayacak, belirli bir kararlılık sağlanacak ki yatırımcılar güvensin. Ülkenin tarım alanında iyi olmasını istiyorsan öyle köyde yaşayan herkes şunu yapsınla olacak şey değil o. Avrupa'ya en fazla tarım ihracatı yapan ülkelerden biri olan İspanya'nın seraları uzaydan görünüyor. Plan, program ve sistem lazım. Çok biliyorsan köyüne dön ve ekim yapmaya başla o zaman.
Bak dostum sen anlayamamissin galiba satmadan felan bahsetmissin. Hangi ulke ithal mal almayi sever? O mal illa ki satilir orasini gec. Imkanlardan bahsetmissin. Simdi bunlar bahane oncelikle bunu soyliyeyim. Tas devrinde imkanlar olmadan bitkiler yetisip urun veriyordu insan elinden bagimsiz. O haldeyken bu kadar iyi urun veriyorlardi, Simdi ise imkanlar mi bahane oldu Su, Gunes isini ve yeterli besinler insan eliyle veriliyorken bitkilere? `abi bunlar bizegh yetmiyor` Mu oldu? Birak dostum.

Çok biliyorsan köyüne dön ve ekim yapmaya başla o zaman.
Ha bak bu `baskasi yapsin` zihniyetinden bahsediyordum ya, o zihniyet bu kiside de var fazla munakasaya girmeyin o yuzden. Ki ben ayriyetten koylu degilim + Fiziksel engelliyim + Sehirdeyim + Ailem pek umursamaz beni. Normal bir insanin imkanlari bende olsaydi tabii ekerdim saksiya felan. Milleti tanimadan ne kadar cok seviyorsunuz konusmayi! Normal insan imkani dedigimde koydekilerin imkani he. Koy de toprak bol fakat bunu katmayacagim cunku sehirdeyim. Ben normal insan gibi Meyve veya Sebze + Saksi alabilsem ekmeyecegim mi saniyorsun? KI koyde ne kadar toprak var! O yuzden `imkanlar` bir bahane olamaz normal insanlar icin.

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Emin ol ABD bize hiç bir yerde iyi açıklama yapmıyor baya uzun zamandır...

Mesajım silinmeyecek ve banlanmayacaksam yazayım. Ayın 30 ve 31'inde G20 zirvesinde Erdoğan Biden görüşmesi olacak. Bu görüşme öncesi karşılıklı Satranç oynanıyor resmen.

ABD her yerden kaşıyor Türkiye'yi bir şey yapsında masaya topal gelsin geri adım atsın diye. Bir Çıkıyor Suriye diyor Türkiye orada bize bela diyor çıkmalı diyor 1 haftada onlarca şehit haberi gelmeye başlıyor. Cumhurbaşkanı çıkıyor gerekirse Suriye'ye tekrar müdahale edecez diyor birden duruluyor her şey !

Bir bakıyor ABD Yunanistan'a yığınak yapmayı arttırmış ordan onlara silah veriyor uçak veriyor kaşıyor yeni doğu akdenizde yeni petrol arama yeri açıklıyorlar Yunan bakan bir adadan arkasına İzmir'i alıp foto paylaşıyor savaşa hazırız flan şeklinde saçmalıyorlar. ABD ile ortak tatbikat yapacaklar bu yakında Bizim Türk Tarafı bu kadar saldırıya rağmen sakin kalıp diplomatik cevap veriyor.

Sonra herkes Faiz arttırımı bekler iken birden 200 baz puan faiz indirimi geliyor ben yakın tarihte böyle bir şey hatırlamıyorum. Üstüne Kasımda tekrar indirecekler şeklinde söylemler var !

Sonra birden ABD önderliğinde 10 Büyükelçi çıkıyor Osman Kavalayı derhal serbest bırakın diyor. Cumhurbaşkanı bunları istenmeyen adam ilan edecez diyor Sonra Büyükelçiler geri adım atıyor flan.

Benim gördüğüm karşılıklı satranç oynanıyor ve hamleler yapılıyor bu görüşme öncesi. Türkiye'ye F16 vermemek ve yaptırım yapmak Suriye'den çıkarmak için o masaya zayıf oturalım diye uğraşıyorlar sadece. Üstüne siyasi cinayetler olabilir laflar söyleniyor son 1-2 haftadır Türkiye'da yakalanan İranlı İsrailli Rus Amerikan ajanının haddi hesabı yok...

Ama bizim muhalefet olayı nasıl yorumlıyor :) Erdoğan ne yapıyorsa yanlış ABD sağolsun onun sayesinde dolar yükselmesi durdu !!!
CB Erdoğan: "Büyükelçilerin hadsiz açıklamaları ülkemizin egemenlik haklarını hedef almıştır. Türk yargısı kimseden talimat almaz."

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Uçuyoruz son sürat uçurum aşağı...

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Ekonomi idaresi rasyonel olmayı gerektir. Özellikle verdiler yetkiyi gördüler etkiyi sistemine geçildiğinden beri ne ekonomide ne dış politikada rasyonel kararlar alınamıyor.

Jarvisit

Tech is my home
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
2,840
Ekonomi idaresi rasyonel olmayı gerektir. Özellikle verdiler yetkiyi gördüler etkiyi sistemine geçildiğinden beri ne ekonomide ne dış politikada rasyonel kararlar alınamıyor.
Bence artık bu ülke yönetiminin tüm karar yeteneği yok oldu. Şu an ortaokulda birbirine sataşan çocukların kavga seviyesinde bir şey dönüyor.

Graffyavuz

Asistan
Reaksiyon puanı
213

Ne yaparım diye sorma icat yap kimsenin üretmediğini üret istihdam yarat. Bu yüzden kimse sana fetöcü diyemez korkma. Aldığının çogu vergiye gitmez doğru maliyet hesapla aldığının çoğu vergiye gitse özel işletme kalmazdı. İlk cümlede yazdığımı millet yapsın kimse kimseye yok kara para akladın, vergi kaçırdın yada sen ne hakla para kazanıyon diyemez. Kamuda birden fazla maaş alınmasına bende karşıyım bunun için kanun çıkması lazım bence. Ama emin ol bu kişilerin sayısı çok fazla değil.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Aynı grafiği daha kolay anlaşılsın diye TL'den 6 sıfır atıldığı 2005 başından itibaren tekrar koyacağım. Danimarka kronu ile Türk Lirasının 2005 yılından bugüne dolara karşı ne kadar değer kaybettiğinin grafiği.
Danimarkalı bu son 16 senede belli bir bant içinde parasının değerini korurken bizim TL'miz ne yazık ki hep değer kaybeden tarafta. Bu grafiğin anlattığı şu: Ekonomimiz iyi yönetilmiyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ne yaparım diye sorma icat yap kimsenin üretmediğini üret istihdam yarat. Bu yüzden kimse sana fetöcü diyemez korkma. Aldığının çogu vergiye gitmez doğru maliyet hesapla aldığının çoğu vergiye gitse özel işletme kalmazdı. İlk cümlede yazdığımı millet yapsın kimse kimseye yok kara para akladın, vergi kaçırdın yada sen ne hakla para kazanıyon diyemez. Kamuda birden fazla maaş alınmasına bende karşıyım bunun için kanun çıkması lazım bence. Ama emin ol bu kişilerin sayısı çok fazla değil.
Türkiye kolay yoldan inşaat ile büyüme yolunu seçti. Yapısal bazı reformların yapılma sürecinde tabii ki inşaattan da faydalanmak son derece mantıklı idi. Ama Türkiye'de büyümenin ana dinamiği ne yazık ki sadece inşaat olarak kaldı.

Hatta benzer grafiğe 2017 yılından beri hem tl hem de hint rupisinin dolara karşı değer kaybı ile bakalım..
her para biriminde hep en kötü performans TL'de. Neden acaba ???

Ekli dosyalar

• Capture (1).JPG
    Capture (1).JPG
    50.9 KB · Görüntüleme: 116
  • Capture (2).JPG
    Capture (2).JPG
    43.3 KB · Görüntüleme: 120
Son düzenleme:

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177

Sosyal medya ekonomisti var ya bir tane fıkralara konu olan onu diyodur...

Alyx Vance

Profesör
Reaksiyon puanı
1,613
az önce bir ekmeğe 2 buçuk verdim. Hain dolar ?

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,233
az önce bir ekmeğe 2 buçuk verdim. Hain dolar ?

Az vermişsin ?