Dolar Tarihi zirvesini kırdı...

Bu konuyu okuyanlar

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
8,9490'ı aşarak yeni tarihi zirveye çıktı. Şu anda 8.9690

bloomberght.com internet sitesinde yayınlanan habere göre; Dolar/TL , ABD tarım dışı istihdam verisi öncesinde 8,9728'i görerek rekor tazeledi. Tarım dışı istihdam verisi öncesinde gelişen piyasa para birimlerinin genelinde bir düşüş görülürken en fazla değer kaybeden para birimi yüzde 1'den fazla düşüşle Türk lirası oldu.

Fed'in varlık alımı azaltımı takvimi için odaklandığı verilerin başında istihdam geliyor. Fed Başkanı Jerome Powell, istihdam piyasasının kayda değer bir gelişme göstermesiyle varlık alımı azaltımının bu yıl başlayabileceğine işaret etmişti. Varlık alımı azaltımının başlaması ve ABD'de faizlerin yükselmesi gelişen ülke para birimleri üzerinde baskının artmasına neden olabilir.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi, yüzde 1,59 seviyesine yükselirken Bloomberg Dolar Spot Endeksi 1.165 seviyesinde bulunuyor. Türkiye'nin kredi temerrüt risk primi (CDS) ise 438 baz puan civarında seyrediyor.

Piyasa fiyatlamalarında Reuters'ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu'na yönelik güveninin azaldığını belirten haberinin de etkisi olduğu belirtildi.

Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

Dolar/TL tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
Yani sosyal medya da tüm ekonomi uzmanları faiz indiriminin doların ateşini yükselteceği konusunda hem fikirlerdi, buna rağmen faiz düşürüldü şuan eskisinden daha kötü oldu, maalesef doların artması hayatımızdaki dolaylı veya doğrudan aldığımız her ürün ve hizmetin fiyatının artması demek. Bu girdaptan nasıl çıkacağız Allah'ım yardım etsin..

Raypay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Sesi çok olan bir başkan yerine sesi çok olan kurumların olduğu ülkelerde böyle şeyler olmaz. Zaten meclisteki kıraathane dayıları gibi insanların yürütmeyi nasıl sorgulayacağı muamma... Kesinlikle dar bölge seçim sistemi şart en azından partisinden değil de seçmeninden korkarlar. Hem yönetim hem sistem bozuk...

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Bu konunun altında sadece koşun dolar yükselmiş diye çığırtkanlık mı yapmak gerekiyor !

Doların neden yükseldiğini yazıyom mesajım siliniyor. Üstte siyasi videolar atılıyor. Konu siyaset bölümünde değil flan ama onlara sıkıntı yok.

Lütfen moderatörü tarafsızlığa davet ediyorum.

Ne yani sabah akşam dolar her 3-5 kuruş arttığında yeni konu açıp sadece sayıp sövmek mi amaç nedenini söyleyenleri neden susturuyonuz !

Bundan sonra her dolar haberinin altına dolarlamı maaş alıyorsunuz yazıp geçelim madem... Yönetim o kadarına izin veriyor çünkü.

Alyx Vance

Profesör
Reaksiyon puanı
1,613
Bu konunun altında sadece koşun dolar yükselmiş diye çığırtkanlık mı yapmak gerekiyor !

Doların neden yükseldiğini yazıyom mesajım siliniyor. Üstte siyasi videolar atılıyor. Konu siyaset bölümünde değil flan ama onlara sıkıntı yok.

Lütfen moderatörü tarafsızlığa davet ediyorum.

Ne yani sabah akşam dolar her 3-5 kuruş arttığında yeni konu açıp sadece sayıp sövmek mi amaç nedenini söyleyenleri neden susturuyonuz !

Bundan sonra her dolar haberinin altına dolarlamı maaş alıyorsunuz yazıp geçelim madem... Yönetim o kadarına izin veriyor çünkü.
merkez bankası faizi 100 baz indirince dolar fırlamış sanırım. Eğer Faizi %0 yapsalarfı büyük ihtimalle dolar şu anda 20 30 tl falab olurdu herhalde

ömerim55

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,328
ben 8,87den döviz ve 500den 15g altın aldım artacaktır her zamanki gibi
Mesaj otomatik birleştirildi:

merkez bankası faizi 100 baz indirince dolar fırlamış sanırım. Eğer Faizi %0 yapsalarfı büyük ihtimalle dolar şu anda 20 30 tl falab olurdu herhalde
evet saçma sapan faaliyetler söz konusu. yeni yine yeniden. ve devam edecek ayrıca altın şuan ons olarak bedava. bu sene 1900leri görürse altın 700 olur

Son düzenleme:

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Bu mesaj silinmez inşAllah ama.

Bugün Osman Kavalanın Tahliyesi görüşüldü ve gene RED edildi. Tutukluğun devam edeceği söylendi. Onunda payı var gibi dolar yükselmesinde.

lebib

Asistan
Reaksiyon puanı
56
Bu mesaj silinmez inşAllah ama.

Bugün Osman Kavalanın Tahliyesi görüşüldü ve gene RED edildi. Tutukluğun devam edeceği söylendi. Onunda payı var gibi dolar yükselmesinde.
Milyonda bir belki. Faizlerin sabırsızca düşürülmesi asıl sebeb. Bunun olacağını hemen hemen her ekonomist söyledi.

Həyat Qatarı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
28
Güncel durum: 8,97

Bir yandan bazı şeyler için, mesela okul için eşek gibi çırpınırken, bir yandan da ülkenin battı batacak durumda olması, ve bizim hâlâ bir şeylerin peşinde koşuyor olmamız bana koyuyor. Şeytan diyor ki: bu ülke zaten bu saatten sonra normale dönmez, sen de keyfine bak, son zamanlarını, yapmak istediğin şeylerle geçir diyor. :) (Biraz garip bir bakış açısı ama)

8,99 oldu vatana millete hayırlı uğurlu olsun :D

Son düzenleme:

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Benzer bir konuda bir arkadaş dolar ile ne alıyorsunuz ki ? Ekmek mi elektrik mi vs minvalinden bir yazı yazmış. Demiş ki bir de doların fiyatı arttıkça bazıları seviniyor. Kardeşim ne sevinmesi yahu... Milleti uyandırmaya çalışıyoruz...

Arkadaşlar gerçekten hayret ediyorum bazılarının bu konudaki bilgisizliğine. Bilgisiz olabiliriz. Kimse herşeyi çok iyi bilecek diye bir kural da yok. Ama en azından bir konuda yeterli bilginiz yoksa iddia etmeyiniz.

Elektriği dolar ile mi alıyoruz. EVET. Ödemesini TL cinsinden yapsak dahi dolar ile alıyoruz. Çünkü Türkiye'de elektriğin bir kısmı doğalgaz santrallarında üretiliyor ve doğalgaz dolar üzerinden fiyatlanıyor.

Ekmek dolar ile ilişkili mi ? Evet ilişkili. Elektrik kullanılıyor üretiminde. Peki ya benzin ? Tabii ki siz ne kadar ücreti TL ile de ödeseniz de benzinin de maliyeti Brent Petrol vs ye bağlı ve o da dolar ile fiyatlanıyor.

Bakın şu anda benzine gelen zamlar ötv'den yapılması gereken zamlar yapılmayarak neredeyse sabit tutuldu. (Allah razı olsun) Ancak artık 22 krş üzerinde gelecek her zam benzin fiyatlarına da yansımak zorunda kalacak çünkü ötv'yi de sonuna kadar kullandılar.

Neticede dolar ile enflasyon arasında ciddi bir geçirgenlik vardır. Dolardaki her ciddi artış enflasyon olarak bize döner.

Bir de sayın TCMB başkanı dolardaki yükseliş ile faiz indiriminin ilgisi yok dedi TCMB'de. Allah'ım sen sabır ver bize. Eksik dedi. Tabii ki alakası var faiz indirimi ile doların artışının. Ama doların artmasının bir sebebi de doların diğer para birimlerine karşı güç kazanması aynı zamanda. Dolar endeksinin değer kazanması...

WindowseXPerience

Namı diğer vindovs ikspi :)
Reaksiyon puanı
197
Dolar 10 lira olacak, sonra 0 silinecek ve şaaaaak dolar 1 lira, sonra dünya lideri biz olacaz, uzaya çıkacaz ve en son Mars'a gidip koloni kuracaz. Nası hikaye ama, izahı olmayan şeyin mizahı olur demişler..

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Dolar 10 lira olacak, sonra 0 silinecek ve şaaaaak dolar 1 lira, sonra dünya lideri biz olacaz, uzaya çıkacaz ve en son Mars'a gidip koloni kuracaz. Nası hikaye ama, izahı olmayan şeyin mizahı olur demişler..
Bence şaaak diye şimdi sıfır atsak Dolar 0,9 kuruş desek şahane olur. :)

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Benzer bir konuda bir arkadaş dolar ile ne alıyorsunuz ki ? Ekmek mi elektrik mi vs minvalinden bir yazı yazmış. Demiş ki bir de doların fiyatı arttıkça bazıları seviniyor. Kardeşim ne sevinmesi yahu... Milleti uyandırmaya çalışıyoruz...

Arkadaşlar gerçekten hayret ediyorum bazılarının bu konudaki bilgisizliğine. Bilgisiz olabiliriz. Kimse herşeyi çok iyi bilecek diye bir kural da yok. Ama en azından bir konuda yeterli bilginiz yoksa iddia etmeyiniz.

Yap işlet devret modeliyle yapılan birçok köprü vb. projeninde dolar üzerinden fiyatlandırıldığını, dolar her arttığında halk olarak daha da borçlandığımızı ekleyeyim. Ve bunlar çok ciddi rakamlar.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
9.0775

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,227
?

Ekli dosyalar

• images (24).jpeg
    images (24).jpeg
    21 KB · Görüntüleme: 92

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Ekran Resmi 2021-10-13 17.41.25.png

Adam harbi ekonomiden anlıyormuş biz kıymetini bilememişiz :D

Həyat Qatarı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
28
Kabus gibi bir süreçten geçiyoruz. Bu yaşadıklarımız şaka olsa gerek.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
29587_442701245777753_1682646278_n%5B1%5D.jpg

Not: Dolar yükseliyor diye sevinenlere ithafen...

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
29587_442701245777753_1682646278_n%5B1%5D.jpg

Not: Dolar yükseliyor diye sevinenlere ithafen...
Ben çok seviniyorum şahsen. Mevcut yönetime destek veren insanlar yiyecek bir kuru ekmek bulamayacak hale gelirse bu sistem değişir. Türk halkının kafa anca o zaman basıyor çünkü. O yüzden doların artmasına sevinmeye devam...

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Ben çok seviniyorum şahsen. Mevcut yönetime destek veren insanlar yiyecek bir kuru ekmek bulamayacak hale gelirse bu sistem değişir. Türk halkının kafa anca o zaman basıyor çünkü. O yüzden doların artmasına sevinmeye devam...

İyi ne güzel bu yakında bol bol sevinecen demek ki :)

Çünkü Dolar düşmeyecek yakın zamanda Suriye'de ki gelişmeler yüzünden dahada yükselecek...

Not: Sen halen olaya körlemesine bakıyorsun :( Ve bu ülkede dolar yükseliyor diye sevinen insanlar oldukça bazı şeyler müstahak bize... Yazık gerçekten yazık.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
İyi ne güzel bu yakında bol bol sevinecen demek ki :)

Çünkü Dolar düşmeyecek yakın zamanda Suriye'de ki gelişmeler yüzünden dahada yükselecek...
Doların yükselmesine ana etken olarak halen dış politikada olan şeyleri örnek gösteriyorsan vah vah...