Dolar Kuru Rekor Tazeledi

Ülke Batıyor mu?

• Kullanılan toplam oy
    29

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

nayino

Asistan
Reaksiyon puanı
46
Düşer. Emin olun düşer.
Sadece ithalatta mı dolara bağlıyız? Gidin bir avm'ye sorun dükkanlara bakalım kirayı neyle veriyorlarmış...
Sorun işadamlarına bilmem kaç milyon DOLAR borçları varmış...
Çiftçiye ver desteği patates ithal almayalım...
Hayvancılık yapana ver desteği bırakmasın. Yurtdışından DOLAR ile gübre almak zorunda kalmasın...
... ... ...
benim dairelerıim ve dükkan var.yeni gelişen merkezde.tl olarak dükkanı kiraya veriyoruz ama işleten yok.dairelerde yine tl üzerinden kiraya veriliyor

millet olarak sürekli tüketiyoruz.üretim yok.sokaklara bakıyorsun insandan çok araba var
yan gelip yatarak para kazanmanın derdindeyiz.kimse tarım ve hayvancılıkla uğraşmak istemiyor.
hayvan pislği yerine insan pisliğıyle uğraşmak tercih ediliyor
anadolun bazı yörelerınde 4000 tl maaşla çoban bulunamazken ,mıllet 1600 tl asgari ücretle çalışmak için can atıyorlar
devletimiz mazot gübre desteği verdiği halde yapan yok,işkuracak gençlere hibe veriyorlar yine yok
ondan sonra dolar niye artıyor artar tabi.biraz kemer sıkacaksın.2 sene de bir gidip ıphone değiştırırsen doların fırlaması normaldir

F1kan

Profesör
Reaksiyon puanı
1,882
Bu ülke bir gecede 50% enflasyon (develuasyon) da gördü batmadı. 200% lere varan, hatta kısa süreliğine aşan faizler de ödendi batmadı. Yine batmayız. Herkes kendi çapında önlemini alsın, daha az etkilensin. Kötü günler direnci artırır. Mücadelesiz başarı olmaz.

Niye batalım ki zaten. O kadar borcumuz var. Batırmazlar bizi ama batırmaktan beter yaparlar.

Zamanında ülkemizde milyonlar suriyeli masrafı yoktu, bu kadar lüks istraf yoktu. Bu kadar dolara endeksli geniş borç tabloları yoktu. Daha bir çok şey var. Bu da krizin yıkımını arttıran faktörler

Usain

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,045
benim dairelerıim ve dükkan var.yeni gelişen merkezde.tl olarak dükkanı kiraya veriyoruz ama işleten yok.dairelerde yine tl üzerinden kiraya veriliyor

millet olarak sürekli tüketiyoruz.üretim yok.sokaklara bakıyorsun insandan çok araba var
yan gelip yatarak para kazanmanın derdindeyiz.kimse tarım ve hayvancılıkla uğraşmak istemiyor.
hayvan pislği yerine insan pisliğıyle uğraşmak tercih ediliyor
anadolun bazı yörelerınde 4000 tl maaşla çoban bulunamazken ,mıllet 1600 tl asgari ücretle çalışmak için can atıyorlar
devletimiz mazot gübre desteği verdiği halde yapan yok,işkuracak gençlere hibe veriyorlar yine yok
ondan sonra dolar niye artıyor artar tabi.biraz kemer sıkacaksın.2 sene de bir gidip ıphone değiştırırsen doların fırlaması normaldir
Emin olun devlet destek veriyordur(!)
Dedem ekiyor borç
ilaç borç
gübre borç
mazot borç
borç
borç
borç
Yıllardır adam akıllı zam gelmeyen üç kuruş fiyata satıyor. Elde var sıfır...
Bundan bıkan çiftçi şehre gider. Adamı desteklemezsen.

nayino

Asistan
Reaksiyon puanı
46
Emin olun devlet destek veriyordur(!)
Dedem ekiyor borç
ilaç borç
gübre borç
mazot borç
borç
borç
borç
Yıllardır adam akıllı zam gelmeyen üç kuruş fiyata satıyor. Elde var sıfır...
Bundan bıkan çiftçi şehre gider. Adamı desteklemezsen.
veriyor tabiki.kendimde çiftçi sistemine kayıtlı olduğum için alıyorum.ama yapıyormuyum.hayır
kendi başıma olduğum için uğraşamıyorum.

Usain

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,045
Hıhı tamam sen haklısın. Hıhı.
veriyor tabiki.kendimde çiftçi sistemine kayıtlı olduğum için alıyorum.ama yapıyormuyum.hayır
Zaten bakın ankete ben ülke batıyor demedim. Bu dış güçlerin oyunu. Şahlanıp bu günleri atlatacağız inşallah.

UzayZaman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Bilmem neyi gördü batmadı, bilmem ne oldu batmadı gibi umut verici gazlar güzel ama "batmak" tan anladığınız yok olmak heralde. Yani tamamen silinmek, tarihten falan. Öyle bir batma zaten yok hocam.

Batmak yerine biraz olsun "buhram" kelimesine yoğunlaş. Araştır bakalım büyük buhrama girmiş ülkelerin yıllarca cektiklerini.

Herkes yanılırda, kazasız cıkarız şu işten umarım.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Ekim yapmıyorsunuz ama tarımsal destek alıyorsunuz?

F1kan

Profesör
Reaksiyon puanı
1,882
Herkes yanılırda, kazasız cıkarız şu işten umarım.

İnşallah yanılan biz oluruz dicem de biz krizi erteleye erteleye erteleye bu noktaya geldik be hocam.

Şimdi bazılarının yaptığını halk çekicek.

nayino

Asistan
Reaksiyon puanı
46
Ekim yapmıyorsunuz ama tarımsal destek alıyorsunuz?
alan bazlı destekleme ücretiı alıyoruz.
ben karadenizde yaşıyorum.burada çay ve fındık toplama işlerınde günlük yemekli 100-120 tl ye çalışacak işci bulamıyoruz.hep dışarıdan gürcistan gibi komşu ülkelerden gelip yapıyorlar.yani paramız dışarı gidıyor.günde 100 tl ayda yapar 3000 tl ama bizde yapan yok

Ayberk_Aybek

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3

Ya ne desteği allah aşkına ?

Kaç çiftçi mağdur oldu yanlış tarım politikalarımız yüzünden, her gün haberlerde görüyoruz. Kaldı ki verilen desteğin hiçbir şeye yetmediği ortada. Sen fiyatları düşürmek için her şeyi ithal alarak nasıl çiftçiye destek veriyorsun acaba ? Kaç çiftçimiz haberlerde dil döktü, resmen yalvardı '' Elimizde malımız var ama ithalat yapıldığı için satamıyoruz diye...

Şimdi bana gelip devlet çiftçilere iyi destek veriyor demeyin. Somut kanıtlar var elimizde, az bir araştırma yapmak yeterli.
Sizin aldığınız destek size yetiyor olabilir ama her çiftçi için aynı olmak zorunda değil, kendi durumunuz ile kimseyi kıyaslamayın! Bu insanlar Elindeki malı satamadıkları için toprağını bırakıp şehire yerleşiyor. Senin sattığın ürün de günün birinde ithal edilecek olursa ?

Buğday ithal edildiği için buğday satamayan adama devlet destek verse ne olacak ? devletin ithal ettiği buğday yüzünden adam buğday satamıyor buğday! Devlet kısa vade de çözüm olsun diye ithal mal alarak benim buğday satışımı engelleyecek, bende teşekkür edeceğim öyle mi ?

Ulan yüksek zeka kapasiteli saygıdeğer insan, Ben elimdeki malımı satamadıktan sonra devlet destek verse ne olacak ? Çiftçi üretemediğinden dolayı değil, ürününün alan olmadığından dolayı zorda.

Birde diyor ki her sene İphone alıp neden dolar yükseldi demeyin...

Bunu bize söylemek yerine devlete söylesen ? Yerli üreticisi hazırken herşeyi ithal eden onlar ? ihracat bile büyük ölçüde dolara endeksli, ama türkiyede ki doların yükselme sebebi bizim iphone vb. ürünler almamız mı ha ? Her sektörde dışarıdan ithal ediyor oluşumuz hiç sorun değil öyle mi ? Gözlerini aç da Asıl ithalata kim yüklenmiş, dolar ve euro neden yükselmiş, kim sebep olmuş gör. Ekonomi konusunda cahil isinde hiç işin içine girme.

---- Mesajlar birleştirildi ----

ben karadenizde yaşıyorum.burada çay ve fındık toplama işlerınde günlük yemekli 100-120 tl ye çalışacak işci bulamıyoruz.hep dışarıdan gürcistan gibi komşu ülkelerden gelip yapıyorlar.yani paramız dışarı gidıyor.günde 100 tl ayda yapar 3000 tl ama bizde yapan yok

Eğer dolar yükseldi ise sebebi başta devletimizin hr şeyi ithal etme politikası. Yani önce onlara kızın. Kaldı ki sizin yaşadığınız çevrede durum iyi diye her yerde olmak zorunda değil. Türkiye sizin yaşadığınız bölgelerden ibaret değil. Çiftçi zor durumda, aksini iddia etmenin bir manası yok. Bir iki istisna için büyük resmi bozamazsın.

Son düzenleme:

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
(çalışma süresi itibari ile) Bu alanda sigorta zorunluluğu yok diye biliyorum;
Çalışanlar sigorta kapsamına alınsa, bu işler de bile eminim çalışmak için can atanlar olacaktır. Tabi bunu sadece iş verene yıkmak doğru olmaz; devlet de yardım yapsa, paramız bu sınırlar içinde kalır

Ayberk_Aybek

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3

4 bin çiftçi DEDAŞ mağduru

Çiftçilerin zor yılı: Çiftçi-Sen'e göre 2016'da tarımda iflas ilan edildi - Diken

Bu haber yürekleri burktu: İflas eden çiftçi intihar etti!

Tarım ve hayvancılıkta iflas (1)

Bunların çoğuda eski tarihli bir de... şu anki durumu düşünmek bile istemiyorum.

Holllanda gibi küçük bir yüz ölçümüne sahip bir ülke bile senden kat be kat daha iyi tarım yapıyorsa senin tarımın bitmiş demektir.

Video Eğitimin Türkiyenin tarım sıkıntııs videosunu göz atın isterseniz. Kaynakları ile birlikte durumun ne kadar vahim olduğunu görürsünüz.

Usain

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,045
Yav sayın forum sakinleri açmayın böyle konular. Kimse kimsenin fikrini değiştiremiyor. Sadece birbirimizi kırıyoruz.

Zeus Antonius

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
25
Bunlar çok büyük bir felaketin ayak sesleridir. Türkiye daha dibi görmedi. Sadece ağır ağır batıyor. İnsanlar para için istikballerini hiçe saydılar. Çok uyardık ama kimse ne yazık ki dinlemedi. Ayaklarına dolanacak yüzbinlerce insanı yok ettiler ve tatlı tatlı yediler, şimdi kan kusacaklar. Bu doğal bir sonuç. Kimi yurttaş Amerikancı oldu, kimi komünist oldu, kimi şeriatçı/Osmanlıcı oldu, kimi faşist oldu, kimi bölücü terörist oldu. Halbuki insanlar Atatürk'ün yolundan sapmasalardı, Türkiye bugün Japonya gibi ülkeydi ve herkes refah içinde yaşıyordu. Felaketten sonra küllerin ve yıkıntıların arasından yeni bir cumhuriyet doğacaktır. Tanrı iyi insanları korusun!..

Reaksiyon puanı
5,171
Ufak da olsa bahçemiz var, domates, biber, patlican, mısır, soğan, sarımsak yetiştiriyoruz; genel olarak masraflarımızı kısıyoruz ve ilerisi için ayırabildiğimiz kadar birikimi kenara koyuyoruz. vs.vs. Mağlubiyet, mücadeleyi bırakınca gelir ve "bir şekilde" mücadele edeceğiz.
Iyide tarımla ülke yürümez ki. 60milyar dolar cari açığı tarımla kapatamayız. Sadece tarım bu vatanda ilk olarak olmasi gereken şey. Açıkcası avrupada bir çiftci tek başına bizim türkiyedeki çiftçiden 10 kat daha fazla üretiyor. Biz çiftçinin verimini arttırmalıyız.
yerli malı kullanmalıyız.telefonda ,tvde vestel venüs,araba da tofaş ,giyimde şahinler,kemal tanca..vs
Yerli malı düzgün yapsın işini bizde alalım. Eğer ki yerli araba üretilirse Başbakana göre rakipleri ne kadara satılıyorsa bizimkide o kadara satılacak. Açıkcası tesla 30.000$ dan başlıyor. Bu fiyat türkiye piyasasının çok üstünde bir rakam Türkiyede satamaz. Yurtdışında ise insanların
adı şanı duyulmamış bir markaya bu parayı vermesi için arabanın ciddi artıları olması gerek.
Bu ülke bir gecede 50% enflasyon (develuasyon) da gördü batmadı. 200% lere varan, hatta kısa süreliğine aşan faizler de ödendi batmadı. Yine batmayız. Herkes kendi çapında önlemini alsın, daha az etkilensin. Kötü günler direnci artırır. Mücadelesiz başarı olmaz.
Hocam batmaktan kastınız nedir acaba bana göre ekonomik kriz. Zaten o günler bildiğiniz krizdi. elbetteki krizdende çıkılır ama büyük Türkiye hayali 100 yıl sonraya kalır.

Bunlar çok büyük bir felaketin ayak sesleridir. Türkiye daha dibi görmedi. Sadece ağır ağır batıyor. İnsanlar para için istikballerini hiçe saydılar. Çok uyardık ama kimse ne yazık ki dinlemedi. Ayaklarına dolanacak yüzbinlerce insanı yok ettiler ve tatlı tatlı yediler, şimdi kan kusacaklar. Bu doğal bir sonuç. Kimi yurttaş Amerikancı oldu, kimi komünist oldu, kimi şeriatçı/Osmanlıcı oldu, kimi faşist oldu, kimi bölücü terörist oldu. Halbuki insanlar Atatürk'ün yolundan sapmasalardı, Türkiye bugün Japonya gibi ülkeydi ve herkes refah içinde yaşıyordu. Felaketten sonra küllerin ve yıkıntıların arasından yeni bir cumhuriyet doğacaktır. Tanrı iyi insanları korusun!..
Bu ülke Atatürkü doğru düzgün anlayabilecek kimseyi başkan olarak görmedi:(

Niye batalım ki zaten. O kadar borcumuz var. Batırmazlar bizi ama batırmaktan beter yaparlar.

Zamanında ülkemizde milyonlar suriyeli masrafı yoktu, bu kadar lüks istraf yoktu. Bu kadar dolara endeksli geniş borç tabloları yoktu. Daha bir çok şey var. Bu da krizin yıkımını arttıran faktörler
Yıllık 5 milyar dolar yardım+ 3 milyar dolar suriyeli parasıyla bir kaç yılda htc satın alınabilir. Yada yerli ve düzgün bir telefon firması kurulabilir.

Bizimkiler yerli algısınıda yanlış anlıyor. Bu dünyada yerli algısını en iyi yaratan ülke almanya. Onlarda bile proje kendilerine ait üretim başka firmalarda. Adamlar en ekonomik için uğraşıyor biz en pahalı için uğraşıyoruz...

Arkadar endişeye gerek kalmadı...

https://forum.shiftdelete.net/threads/son-dakika-cumhurbaskani-erdogandan-dolar-mesaji-endiseniz-olmasin.587109/

Son düzenleme:

Mortus

Asistan
Reaksiyon puanı
95

Hocam ciddi misiniz siz? Sen istediğin kadar önlemini al, bir başkası böyle düşünmüyor, tüketmeye devam ediyor. 1 kişi önlem alır, 5 kişi gider tüketim yapar. FED'in (Federal Rezerv Sistemi) dolar basma olayından beri TL değer kaybetmekte çünkü kişi başına düşen borç her geçen gün artmakta. Araba, ev, telefon kredileri TL'nin değer kaybetmesine sebep oluyor. Bırak doları, TL ile nakit ev, araba, dükkan alan gördün mü kredisiz? Sorun burda.

Bir diğer sebep, ithalat durumu. Kendi çiftçimiz yetiştiriyor fakat satamıyor ürünü, satmaya yetkisi yok, borçları var çiftçimizin. Kilosu 1TL olan 1. sınıf ürünü çiftçimizin satmasına izin verilmiyor, onun yerine dışarıdan, Suriye'den gelen patatesi kilosu 5TL olaraktan tüketmeye başlıyoruz. Bu durum senin %50 enflasyon dediğin olaydan çok farklı bir durum.

An itibariyle dolar 6 TL!

Son düzenleme:

BerkerK

Asistan
Reaksiyon puanı
44
Screenshot_2018-08-10-09-43-39_1.jpg
Screenshot_2018-08-10-09-46-57_1.jpg

Gerçekten hiç endisemiz kalmadı :(

Dora

Dekan
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Siyaseti dahil etmek istiyorum fakat biri beni aydınlatsın. Büyük bir kesim bu seçim oyunu, seçimden sonra dolarak düşecek diyordu lakin büyük bir hız ile normalin üzerinde artış seyretti. Bunun nedeni nedir?

Zeus Antonius

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
25
Dolar 6 TL oldu. iPhone, Galaxy S ve Note'un 15.000 TL olması an meselesi. Dolar 7.5 TL olduğunda iPhone, Galaxy S ve Note 15.000 TL olur. Tabii ki diğer ithal telefonların da fiyatı misli misli artacaktır.
İşte bu yüzden yerli üretime tam destek!..

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,375
Arkadaşlar. Konuyu siyasete saptırmayalım denilmişti. Lütfen dahada dikkat edelim bu gidişle böyle tartışmalara da izin vermemek zorunda kalacağız sizin iyiliğiniz için. :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Son mesajlar