Soru Dizüstü bilgisayarların harici ekran kartı değişir mi?

OkyEmre

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Arkadaşlar Selamün Aleyküm. Lenovo Z570 model Laptop'um var. Ekran kartı ise NVIDIA GeForce GT 520M. Eğer ekran kartı değişiyorsa, mümkünse Vista destekleyen bir ekran kartı olursa iyi olur. Bir de 2 GB olursa çok güzel olur. Şimdi niye Vista kullanıyorsun diyenler için şunu söyleyeyim: Vista, güzel bir sistem ve sırf Vista kullanabilmek için bu Laptop'u aldım. Lütfen bana, "Vista güncel değil, en azından 7 kur." demeyin.

Son düzenleyen moderatör:

Emnn

Profesör
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
1,929
Laptoplarda ekran kartı değişimi neredeyse yok denecek kadar az. Sisteminizde öyle bir imkan yoktur.

_Zaur_

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
23,308
Eğer bozulduysa tamir edilebilir ama model yükseltmek gibi seçeneğin yok laptoplarda. Hem İşlemciler bile çoğunda gömülü oluyor çıkarılamıyor.
Maks yükseltebileceğin Ram ve Hard disk yada SSD lerdir

OkyEmre

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Eğer bozulduysa tamir edilebilir ama model yükseltmek gibi seçeneğin yok laptoplarda. Hem İşlemciler bile çoğunda gömülü oluyor çıkarılamıyor.
Maks yükseltebileceğin Ram ve Hard disk yada SSD lerdir
Anladım. Ama hariciler değişmiyor mu? Benim bildiğim dahililer değişmiyor.

_Zaur_

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
23,308
Anladım. Ama hariciler değişmiyor mu? Benim bildiğim dahililer değişmiyor.
Harici ekrankartları laptopun anakart modeline göre ve kasanın iç tasarımına uyumlu tasarlanıyor.

Ha diyelim bir türlü güçlü ve uyumlu kart bulduk taktık. Bi kere bu cihazın adaptörü zayıf senin takacağın ekran kartına güç sağlayamaz. Oyuna girdiğin gibi laptop kapanıcaktır.

Diyelim ki kapanmadı. anakart devreleri takacağın güçlü ekran kartına gücü zor bela yetiştiriyor. O zaman da anakarttan güç sağlayan bileşenler sıcaklıktan erir bi bakarsın Laptopun yılbaşını kutluyor havai fişeklerle 🤣 🤣 🤣

Yani Güçlü ekran kartı dediğin fazla güç çeker. Masaüstünde ilave 6 ve 8 pin güç kablosunu boşuna bağlamıyoruz ekran kartına

MTATurkey

Asistan
Reaksiyon puanı
213
Arkadaşlar Selamün Aleyküm. Lenovo Z570 Model laptopum var. Ekran kartı ise nvidia geforce gt 520m. Eğer ekran kartı değişiyorsa mümkünse vista destekleyen bir ekran kartı olursa iyi olur. Bir de 2 gb olursa çok güzel olur. Şimdi niye vista kullanıyorsun diyenler için şunu söyleyim: Vista güzel bir sistem ve sırf vista kullanabilmek için bu laptopu aldım. Bana vista güncel değil en azından 7 kur falan diyecekseniz hiç konuşmayın.
Harici ekran kartı kitleri belki size yardımcı olabilir.

_Zaur_

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
23,308
O nasıl oluyor hocam?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada özel gelebilir misiniz?
Arkadaşımın dediğide doğru. Harici aparatla oluyor.
Masaüstü Güç kaynağıda alman lazım.
İşlemciyle kıyasta daha güçlü elrankartı kullanırsan bu defa işlemcin zayıf kalır darboğaz oluşur ve karttan istediğin performansı alamazsın

hq720.jpg

Son düzenleme:

OkyEmre

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Konuyla alakalı bilgilendirici videolar YouTube'da var. Benden destek almanızdansa oradan destek almanız sizin için daha sağlıklı olur hocam.
Tamamdır hocam. Özel sorularım var ondan özel gelmenizi istedim.