Max. 3500 TL Laptop İşlemci - Ekran Kartı Tavsiyesi

Bu konuyu okuyanlar

hamitmervan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İyi günler arkadaşlar. Arkadaşıma laptop alınacaktı, maksimum bütçe 3500 TL ve kesinlikle dizüstü olacak (bunları değiştirmek elimde değil). Bilgisayarın asıl amacı office programlarını çalıştırıp tarayıcı falan kullanabilmek, bu fiyata bunlar zaten mümkün diye düşünüyorum. Bunların yanında en azından basit oyunları 20-30 fps üstü çalıştırsın istiyorum o yüzden internette 3500 TL bütçeyle optimum bilgisayarı bulmaya çalışıyorum.

Bilgisayar donanımı hakkında pek bir bilgi sahibi değilim. İnternette bulabildiğim benchmark sitelerinden elimden geldiğince kıyaslaya kıyaslaya seçenekleri elemeye çalıştım. (Bu sitelerdeki sonuçlar ne kadar gerçekçi onu da bilmiyorum)

Ryzen3-3200U/8GB RAM/256GB SSD/Vega3 Graphics

Ryzen3-2200U/4GB RAM/256GB SSD/Vega8 Graphics

Ryzen3-3200U/8GB RAM/256GB SSD/Radeon 530

Son olarak bu üçü elimde kaldı. Tavsiyelerinize açığım. Ayrıca iki sorum olacaktı.

1. İkinci linkteki Vega8 entegre kartın benchmarkı baktığım iki benchmark sitesinde de harici ekran kartı radeon 530'dan daha iyi çıktı. Bir bit yeniği mi var yoksa gerçekten Vega8 bu kadar iyi bir ekran kartı mı?

2. Bu cpu-gpu çiftleri darboğaza sebep olur mu nasıl anlarım bilmiyorum. O yüzden neyin ne kadarı gereksiz olur onu da bilemiyorum.

GPU Benchmarkları
GPU comp2.png
GPU comp1.png

CPU Benchmarkı
CPU comp1.png