Distrowatch Sitesi Ve Linux Dağıtımları

Bu konuyu okuyanlar

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,271
Selamlar, Linux kullanmakta olan arkadaşlarımıza faydası dokunması niteliğiyle Distrowatch konusunu açmayı uygun buldum. İnanıyorum ki etrafta kararsızca Linux'a nereden başlamalıyım? hangi dağıtımdan başlamalıyım? sorularıyla kafalarını karıştıran kullanıcılarımız var. Şunu söylemeliyim ki bu kafa karışıklığını biraz olsun, hatta evet büyük derecede önleyeceğiz Distrowatch sitesi sayesinde. Açık kaynaklı ve özgür sistemlerin tanıtıldığı bu site size Linux dağıtımları hakkında bilgi edinmenize ve kendinizi geliştirmenize zemin hazırlayacaktır. Linux forumun da en çok rastladığım konulardan biri olan ''Hangi Linux dağıtımını kullanmalıyım?'' sorusuna hep beraber cevap bulmuş olacağız bu sayede. Distrowatch sitesinde Linux adına hemen hemen her bilgiye ve terime ulaşabileceksiniz.

A. DistroWatch Üst Menü

#1. DistroWatch (Kolaylık sağlaması açısından tr diline yönlendirilmiş linki verdim, dilerseniz sitenin sağ üst tarafında dil seçenekleri mevcuttur değiştirebilirsiniz.)
#2. Dağıtım Modeli Ve Adı: Bu kısımı manuel şekilde belirli bir dağıtımı ve detaylarını görüntelemek istiyorsak kullanıyoruz.
#3. DuckDuckGo Site Search: DuckDuckGo arama sitesi üzerinden dağıtım bilgilerini görüntülemek içindir.
#4. Dağıtım Seç: Burada DistroWatch'de bulunan dağıtımları listeleme imkanımız bulunuyor, Dağıtım seç kısmına bir kez tıklarsanız liste karşınıza gelecektir. Buradan seçiminizi yapıp ''Git'' derseniz dağıtımın sayfasına yönlendireleceksiniz.
#5. Rastgele Dağıtım: DistroWatch karşınıza random bir şekilde dağıtım çıkaracaktır tıkladığınızda.

B. DistroWatch Alt Menü

#1. Haberler / Görüşler / İncelemeler (Ve Alt Başlıkları)

&︎ Sürüm Duyuruları: Sitenin bu bölümü anasayfası ile denk diyebiliriz, homepage'a yönleniyorsunuz.
&︎ Haberler Ve Başlıklar: Linux dünyasındaki haberleri takip etmekten zevk alır mısınız? o zaman sizi şöyle alalım.
&︎ DW Haftalık: DistroWatch'ın haftalık olarak güncellenen dijital dergi formatındaki sayfası.
&︎ DW Weekly / Review Archive: Distrowatch arşiv ve özet sayfası.
&︎ Haber Makale / Ara: Sitede yayınlanmış belirli bir haberi ya da makaleyi buradan aratıp bulabilirsiniz.
&︎ Yaklaşan Bülten / Duyurular: Burada dağıtımların güncelleneceği sürümleri ve bilgileri yer almakta.
&︎ Anket Fikirleri: Burada sitede bulunan anketleri ve sonuçlarını görüntüleyebilirsiniz.
&︎ Ziyaretçi Oyu / İncelemeler: Diğer Linux kullanıcılarının dağıtımlar hakkındaki fikir ve düşüncelerini belirttiği özgür bölümdür.
&︎ Derecelendirmeye Göre / Proje Puanları: Linux kullanıcılarının dağıtım ve projelere verdiği puanı görüntülüyorsunuz.
&︎ Podcastler / Bültenler / İncelemeler: Podcastler ve incelemelerin bulunduğu bölüm.

#2. Paketler

&︎ Takip Edilen Paketler: DistroWatch'ın takibinde bulunduğu paketler, bir diğer deyişle Linux'ta kurduğumuz yazılımlar ve websitelerinin bulunduğu alan.
&︎ Paket Yönetimi: Dağıtımlara göre paket yöneticisinin kullanımı ve kullanımın da gereken komutlar bulunur.
&︎ Paket Sürümü: Distoların paketleri ve sürümleri hakkında bilgi ediniyoruz.
&︎ Dağıtımlardaki Paketleri Karşılaştır: Burada Linux dağıtımlarını ve paketlerin sürümlerini karşılaştırabiliriz. Hangi dağıtımda hangi paketin sürücüsü kullanılıyor, hangisi daha güncel... Bu konularda fikir edinmemize yarar sağlayan bölümdür.

#3. Dağıtım Bul / Kaydet

&︎ Dağıtım Ara: Distroları aradığımız bölümdür.
&︎ Büyük Dağıtımlar: Linux kullanıcılarının ve DistroWatch'ın en popüler bulduğu ve aynı zamanda kullanıldığı distrolar ve bilgilerini içerir.
&︎ Bekleme Listesi: DistroWatch'e sunulmuş fakat veritabanına eklemesi gerçekleştirilmemiş, sayfası oluşturulmamış amatör projeler bulunur.
&︎ Dağıtım Gönder: Buradan, geliştirdiğiniz projenizi e-mail yolu ile tanıtıp veritabanına eklenmesini, bekleme listesine alınmasını sağlayabilirsiniz.
&︎ Discontinued Distributions: Desteği kesilmiş, sonlanmış projeler.
&︎ Rastgele Dağıtım: Tıkladığınızda size random bir distro sayfası açacaktır.

#4. Belgeler / Eğitim

&︎ Bir Madde Ara: Yine site içerisinde çeşitli aramalar gerçekleştirebileceğiniz bölüm.
&︎ Sorular Ve Cevaplar: Linux hakkında merak ettiğiniz sorular ve cevaplar yer alır.
&︎ İpuçları Ve Püf Noktaları: Linux adına pratik bilgiler için biçilmiş kaftan.
&︎ Mitler Ve Yanlış Anlamalar Sütunu: Üstteki madde ile aynı sayfayı içeriyor.
&︎ Sözlük: Distrowatch Sözlüğü.
&︎ Basitleştirilmiş Sayfalar: Linux terimleri ve betimlemeleri için sadeleştirilmiş arama yapabileceğiniz bölüm.

#5. İlgili Kaynaklar

&︎ Diğer İşletim Sistemleri: Diğer distroların ve linklerinin bulunduğu bölüm.
&︎ Uyumlu Donanım: Linux için uygun donanımlara ait bilgilerin ve bu donanımları hangi kuruluşların sağladığını belirten bölüm.
&︎ Güvenlik Tavsiyeleri: Açık kaynak adına güvenlik ipuçları bulundurur.
&︎ Torrent İndirmeler: Torrent indirmelerinin bulunduğu bölüm.
&︎ Torrent Gönder: Torrent dosyaları gönderilebilir.
&︎ Dağıtım İmza Anahtarları: Distrolara ait imza anahtarlarının bulunduğu kısım.
&︎ Dağıtım Aile Ağacı Görünümü: Geçmişten günümüze Linux distrolarını inceleyebileceğimiz alandır.

#6. DistroWatch.Com

&︎ DistroWatch Hakkında: Site hakkında bilgilerin yer aldığı alan, DistroWatch nedir, neyi hedefler? vb.
&︎ Bizimle İletişime Geçin: DistroWatch ile iletişime geçmek istiyorsanız.
&︎ DistroWatch Wiki: Sitenin Wiki sayfasıdır.
&︎ Sayfa Hit Değeri: Dağıtımların puanları ve bulunduğu konumun bulunduğu sayfadır.
&︎ Sayfa Hit İstatistikleri: Dağıtımlara ait istatistikler bulunur.
&︎ Tanıtım: DistroWatch Hakkında bilgiler.
&︎ Sık Sorulan Sorular (SSS): Sorulara cevap bulmak istiyorsanız buraya girin.
&︎ Geliştiriliyor: Distrowatch'ın gelişmesi adına yapılabilecekler.
&︎ Bağış: Siteye bağış, donate kısmıdır sizde bu projeye destek vermek istiyorsanız bağış yapabilirsiniz.
&︎ Bağış Programı: Bağış işleyişi hakkında bilgiler yer alır.

* Linux kullanıcılarının dağıtım kararları verirken özellikle dikkat etmesi gereken sayfa ''Sayfa Hit Değeri''dir. Burada, tüm zamanlara ait filtreler bulunmaktadır ve seçebilirsiniz. İster seçeceğiniz haftaya, yıla, göre ister tüm zamanların en iyi dağıtımını ve en çok puan alanını bu bölüm sayesinde görüntülemeniz mümkündür. İyi kullanımlar dilerim...

*Alıntı değildir.