Dizi Diriliş mi Uyanış mı Kuruluş mu?

Bu konuyu okuyanlar

controlefdört

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Son zamanlarda bazı formlarda ekşi sözlükte ve özellike twitterda dikkatimi çeken bir şey oldu. Kuruluş izleyenler sürekli Uyanış dizisine laf atıyor yok işte izlemiyoruz izlememeyiz Kuruluş şöyle iyi böyle kaliteli falan filan ben bu duruma katılmıyorum. Bu diziler iki farklı görüşü iiçeren veya zır kutupları anlatan diziler olsa eyvallah ama Osmanlı ve Selçuklu dönemini anlatıyor bu diziler abi neyin kafasını yaşayıp kendi içinizde ayrışmaya çalışıyorsunuz?

Bana fan grupların bir şekilde örgütlenip bu şekilde bir algı yaratma çabalışıyor gibi geliyor ama gereksiz ve yersiz. Bu tarz diziler elbette görecedir kimisi izler kimisi izlemez kimisi beğenir kimisi beğenmez. Bu tarz dizilerden tarih öğrenilmez diyen kesim var birde kimse tarihini diziden öğrenmiyor kardeşlerim. Bu diziler tarihi olaylardan kişilerden esinlenilerek anlatılıyor ele alınıyor. Adamlar demiyorki biz %100 o dönemi anlatıyoruz. Noktası ve virgülü ile her şey o dönemde geçiyor da demiyor.

Neyse konu dağıl ben dirilişin tüm sezonlarını izledim dizi bence gayet güzel ve başarılıydı. Diziyi izlerken öyle paladır bıçaktı o tür şeylerde kullanmadım evimde de yok zaten tercihm değil. Ek olarak uyanışı da izliyorum Buğra Gürsoy'un neredeyse tüm rol aldığı dizi ve filmleri izlemişimdir ki oyuncu kadrosu oldukça sağlam bir dizi. ek olarak kuruluşuda izliyorum Burak Özçivit te aynı şekilde severek izlediğim oyunculuğunu beğendiğim bi aktör ama bak ben demiyorum işte kuruluşu izleyelim diğerlerini izlemeyelim diye...

Böyle dizi fanı olunmaz kardeşim günü ayrı kanalı ayrı ne diye uyanış izlemiyoruz kuruluş izliyoruz dersiniz ki hepsini ileyin işte :)

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
İsimleri çok yaratıcıymış.Bende "Yeniden Yükseliş Büyük Justinianus" diye dizi yaptırayım. ?

Anomali bebe

Asistan
Reaksiyon puanı
89
Millet O Dizileri İzliyor Ondan Sorna Kendilerinin Osmanlıda Zanediyor Hipnotize oluyor millet bildin

TheChild

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,569
Kuruluşu pek sevemedim , onun haricinde ikisi de çok iyi. Tabi bu üçü arasından.
Kültür , örf ve adetlerimizle hiç alakası olmayan diğer dizilere göre üçü de çok iyi.

Reaksiyon puanı
551
Şu Kuruluş’u izliyorum ama hiç beğenmiyorum.

Bir kere en büyük eksiklik olarak dönemin büyük, güçlü ve dünyada eşi benzeri olmayan yapılanması “Ahi Teşkilatı ve Ahiler” dizide hakkıyla gösterilmiyor.

Var yok savaş. Var yok kılıç ve dövüş sahneleri...

Biraz da dönemin kültürel özelliklerini ve toplumsal yapılanmalarını koyun diziye ama nerede...

Savaş sahneleri de hiç gerçekçi değil.

Hatırlayanlar bilir, birkaç sene önce Ramazan ayında yayınlanan 31 bölümlük Hz. Ömer dizisi vardı, Araplar yapmıştı sanırım; mesela oradaki savaş sahneleri Kuruluş: Osman’daki savaş sahnelerine bin basar (kaba tabirle). İslam ordusunun Perslerle ve Rumlarla olan savaş sahnelerini izleyebilirsiniz. Daha çok 19. bölümden sonra savaş sahneleri bolca var.

Yok arkadaş, o kadar yurtdışına ihraç ediyoruz ama bizden şöyle kaliteli bir tarihi yapım çıkmıyor... Tarih var ama kaliteli yapım yok...

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Şu Kuruluş’u izliyorum ama hiç beğenmiyorum.

Bir kere en büyük eksiklik olarak dönemin büyük, güçlü ve dünyada eşi benzeri olmayan yapılanması “Ahi Teşkilatı ve Ahiler” dizide hakkıyla gösterilmiyor.

Var yok savaş. Var yok kılıç ve dövüş sahneleri...

Biraz da dönemin kültürel özelliklerini ve toplumsal yapılanmalarını koyun diziye ama nerede...

Savaş sahneleri de hiç gerçekçi değil.

Hatırlayanlar bilir, birkaç sene önce Ramazan ayında yayınlanan 31 bölümlük Hz. Ömer dizisi vardı, Araplar yapmıştı sanırım; mesela oradaki savaş sahneleri Kuruluş: Osman’daki savaş sahnelerine bin basar (kaba tabirle). İslam ordusunun Perslerle ve Rumlarla olan savaş sahnelerini izleyebilirsiniz. Daha çok 19. bölümden sonra savaş sahneleri bolca var.

Yok arkadaş, o kadar yurtdışına ihraç ediyoruz ama bizden şöyle kaliteli bir tarihi yapım çıkmıyor... Tarih var ama kaliteli yapım yok...
Her dediğinize katılıyorum. Maalesef o diziyi pek iyi yapamadılar. Dizinin adı "Kılıç ve Savaş" olsa daha mantıklı olurmuş. ?

Reaksiyon puanı
551
Her dediğinize katılıyorum. Maalesef o diziyi pek iyi yapamadılar. Dizinin adı "Kılıç ve Savaş" olsa daha mantıklı olurmuş. ?
Aynen öyle.

Adamlar 10-20 kişiyle kale fethediyorlar; ya arkadaş koysana şöyle 50-100 kişi. Hem gerçekçi olsun hem de gözümüz gönlümüz doysun. ?

Şeyh Edebalı ve ahileri de kayboldu gitti. Ne kulağımıza küpe edeceğimiz özlü söz kaldı ortada ne de sözünü dinleyeceğimiz ak sakalı olan bir pîr...

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Aynen öyle.

Adamlar 10-20 kişiyle kale fethediyorlar; ya arkadaş koysana şöyle 50-100 kişi. Hem gerçekçi olsun hem de gözümüz gönlümüz doysun. ?

Şeyh Edebalı ve ahileri de kayboldu gitti. Ne kulağımıza küpe edeceğimiz özlü söz kaldı ortada ne de sözünü dinleyeceğimiz ak sakalı olan bir pîr...
Olmaz. İlla ki, 10 kişi ile kale alacaklar. Bir de İstanbul'un Fethi hakkında bir dizi yaparlarsa, yine 10-20 kişi alır İstanbul'u herhalde. ??

vigilantemre

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,603
Hiç birini tam olarak izlemedim ama babam izlerken gördüğüme göre hepsi kaliteli diziler. Ben de Payitaht Abdülhamid izliyorum şimdilik, Kurtlar Vadisi yeni sezonu bekliyorum yeni dizinin adı KV Akdeniz olacak diye söylentiler mevcut.

m.emingunduz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Diriliş Ertuğrul'u izliyordum ve bence gayet başarılıydı. Aynı şekilde Kuruluş Osman'da iyi gidiyor. Ama Uyanış bence en güzeli. İzlemeyen veya ön yargılı olan varsa bundan vazgeçmesini tavsiye ederim. Bu dizilerin hepsi zaten aynı konuyu ele alıyor ve arada bir fark görmüyorum.