DHCP Snoopnig Nedir ? İnternetinizle ilgili girin

Bu konuyu okuyanlar

defacerGLD

Profesör
Reaksiyon puanı
3,067
DHCP Snooping Nedir?

Bir şirketin ethernet portuna modemi bağlasak, DHCP yayını yapsak, “Bundan sonra bu ağın yeni DHCP serveri benim, IP almak için benim ayağıma geleceksiniz” desek, IP adreslerini biz dağıtsak ne olur? Belki bunun için modeme bile gerek yok. DHCP server kurmak ve çalıştırmak yeterli.

Dynamic Host Configuration Protokol (DHCP) Nedir?

Biz bir ağa bağlandığımızda bize bir IP adresi atanmalı. Aksi takdirde bağlandığımız ağda mülteci durumuna düşeriz keza bize bir kimlik atanmamıştır. Burada devreye DHCP girer. Bize bir IP adresi yanı sıra ağ maskesi, ağ geçidi, DNS adresi gibi bilgileri atar. Böylece sistem yöneticisi, her seferinde ağa bağlananlara IP adresi atamakla uğraşmaz. Kullanıcı tarafında da hiçbir ek ayara gerek kalmaz. IP adresi çakışmaları yaşanmaz. Ağda hangi VLAN’dayız, daha önce bize bir IP adresi atanmış mı, yenisini vermek lazım mı her şey DHCP tarafında hallolur. DHCP’ye önceden “Bu MAC adresi bağlanırsa, şu IP adresini ver” denmediyse rastgele olarak IP adresi atar. DHCP’nin atayacağı IP adresi aralıklarını da ayarlamak mümkündür. Aynı zamanda bilgi-işlem’e şu IP aralığını, muhasebeye bu IP aralığını ata gibi seçenekler de uygulanabilir.

DORA Süreci (Dora hocam sizle ilgisi yok ?)

Discover süreci:

Ağa bağlandığımızda tüm ağa DHCPDISCOVER paketi gönderilir. Yani bilgisayarımız DHCP var mı, varsa hanginiz diye ağa sorar. Broadcast gönderilen pakette cihazımızın MAC adresi yer alır.

Offer:

Bu paket DHCP servera ulaştığında server, kendini tanıtmak için kullanıcıya bir paket hazırlar. İçerisinde kendisinin IP adresi, MAC adresi ve karşı tarafın MAC adresi bulunur. Ben buradayım, IP adresi istiyorsan hemen atayayım diye dönüş yapar

Request:

Kullanıcı bu isteği aldıktan sonra IP atanmasını onayladığını DHCP servera iletir.

Acknowledgement:

Daha sonra DHCP server, kullanıcıya IP adresi ve gerekli diğer bilgilerinin yer aldığı paketi gönderir

Beğenmeden geçmeyelim