Dergiler Artık Ücretsiz

anticor

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Tarayıcınızda yapacağınız ufak bir değişiklikle, PC Magazine’den Macworld’e, Cosmopolitan’dan Playboy’a birçok dergiyi ücretsiz okuyabilirsiniz.

Çoğumuzun düzenli olarak takip ettiği dergiler vardır. Her ay yeni sayısını alır ve büyük bir merakla okuruz. Tabi ki bunun için elimizi cebimize atarak bir bayiye gitmemiz gerekir. Ancak bunun yerine, dergileri bilgisayar ortamında oturduğunuz yerden ücretsiz okuyabilir, dilerseniz indirebilirsiniz de.

Bu iş için Zinio isimli web sitesini kullanacağız. Siteye girdiğinizde de görebileceğiniz gibi, dergilerin aylık abonelik ücretleri var. Ancak birçok kişinin gözünden kaçan şu ki, bazı dergiler iPhone kullanıcılarına ücretsiz. Diyeceksiniz: ''iPhone'um yok nasıl okuyacağım?'' Çözüm, kendinizi siteye iPhone’dan giriyormuş gibi göstermek. Bunun için tarayıcı olarak Firefox ya da Safari kullanmanız gerekiyor.

Firefox Ayarları

Öncelikle browser'a ''about:config''(Tırnaklar hariç) yazın ve süzgeçte ''useragent''(Tırnaklar hariç) kelimesini aratın. Üç farklı sonuç çıkacaktır. Bunlardan ''general.useragent.extra.firefox''a sağ tıklayarak ''Değerini değiştir'' deyin.

Buraya dikkat! Ben Firefox 3.0 kullandığım için açılan pencerede ''Firefox/3.0'' yazıyor. Sizde çıkacak sürümü bir kenara not almanızda fayda var. Dergileri okuduktan sonra yine bu bölümden eski sürümüne çevirmelisiniz.

Çıkan yazıyı silerek ''Mobile Safari 1.1.3'' yazın ve ''Tamam'' deyin.

Safari Ayarları

''Edit - Preferences - Advanced'' sekmesine gelin. Burada ''Show Develop menu in menu bar" kutucuğunu işaretleyin.

Ardından, "Develop - User Agent" sekmesindeki ''Mobile Safari 1.1.3 – iPhone''u seçin.

Tarayıcınızda gerekli ayarı yaptıysanız, zinio.com/iphone adresine girerek 20 yabancı kaynaklı dergiden istediğinizi okumaya başlayabilirsiniz. Ancak dergilerin beğenilen eski sayıları, İngilizce olarak yayınlanıyor ve her ay bu sayılar güncelleniyor.

Dergilere tıkladığınızda sizden iPhone güncellemelerinin bildirilmesi için bir mail adresi isteyecektir. ''Vazgeç''e tıklayarak devam edebilirsiniz.

(Gerekli ayarlardan sonra karşılaşacağınız muhtemel ekran)

Tabi ki bu yöntem, dergileri okumak yerine daha çok yanında verilen cd/dvd ya da hediyeleri için alanlara pek uygun değil :)

Not: Penthouse, Playboy gibi erotik dergilerde 18 yaşında olup olmadığınızı bildirmeniz gerekiyor. 18 yaşından büyükseniz çıkan uyarı penceresinde ''Tamam''a tıklamalısınız. Lütfen 18 yaşından küçükseniz bu dergilere giriş yapmayın.

Not: Yazı daha önce SDN makalesi olarak yayınlanmış ancak bunu yazımın sonlarına doğru farkettim. Uğraşıp emek harcadığım yazımı heba edemediğim için paylaştım.

Bilgi İçin: Zinio Labs
Yazar:
Cihan Pehlivan
SDN – http://shiftdelete.net

KintaRo

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Yok canım ne Playboy'u. PC Magazine'e felan bakarız biz :)

emelden

Dekan
Reaksiyon puanı
8
Kitap- Dergi tarzındaki şeyleri internet ortamında okumaktan hoşlanmıyorum ama böyle bir şeyin varlığını bilmek güzel.

Teşekkürler anticor. :)

anticor

Profesör
Reaksiyon puanı
16

Not: Yazı daha önce SDN makalesi olarak yayınlanmış ancak bunu yazımın sonlarına doğru farkettim. Uğraşıp emek harcadığım yazımı heba edemediğim için paylaştım.

Rica ederim emelden. Ben de bu tarz şeyleri bilgisayar ortamında okumaktan tat almayanlardanım :) Ancak ücretsiz sunulması güzel ;)

eF.E

Profesör
Reaksiyon puanı
31
güzel bi yazı olmuş teşekkürler :)

onair

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Değişik bir yazı ve bilgilendirme olmuş. Teşekkürler.

onair

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Anticor, dergiler arasında Türkiye yayınlarını da bulabiliyor muyuz yoksa sadece ABD de yayınlanan dergiler mi var?

Webkont

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bu kadar kötü bir internet ortamında , böyLe kaLiteLi ve yararLı hizmetLerin oLduqunu biLmek mutLu ediyor . PayLaşımınız için sonsuz teşekkür ederim.!

anticor

Profesör
Reaksiyon puanı
16
yahu iyide hepsi ingilizce pcneti bulamadım
Anticor, dergiler arasında Türkiye yayınlarını da bulabiliyor muyuz yoksa sadece ABD de yayınlanan dergiler mi var?
...20 yabancı kaynaklı dergiden istediğinizi okumaya başlayabilirsiniz. Ancak dergilerin beğenilen eski sayıları, İngilizce olarak yayınlanıyor ve her ay bu sayılar güncelleniyor.
Mağlesef Türkiye yayınları yok. ABD'de yayınlananlar var.

Rica ederim Webkont.

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42
sadece 20 dergi mi var? peki nasıl indirebiliriz bunları??

anticor

Profesör
Reaksiyon puanı
16
sadece 20 dergi mi var? peki nasıl indirebiliriz bunları??
Evet 20 dergi var. Belki ileride sayısı arttırılır.
Dergiler *jpeg olarak açıldığı için istediğin sayfalara sağ tıklayıp ''Resmi farklı kaydet'' diyerek kaydedebilirsin.

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42
Hmm bende hepsini direk indirme şansımız var sandım. Yine de sağol, eline sağlık güzel paylaşım ;)

anticor

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Evet, kaydetme olayı biraz uğraştırıyor :) Rica ederim.