Orange Unlock (iPhone Unlock)

Bu konuyu okuyanlar

bilexsamet

Müdavim
Katılım
18 Aralık 2013
Mesajlar
3,144
Reaksiyon puanı
2,419
Puanları
113
PDF formatında resimli anlatımını hazırladım. İsteyen e-mail adresini yazsın göndereyim. Veya nasıl siteye yükleyeceğimi tarif etsin.

ORANGE FRANCE OPERATÖRÜ ÜCRETSİZ UNLOCK NASIL YAPILIR?
Sizden ricam, işlem bitince yazının sonunu da okumanız.
Fransız(Fransa) Orange Operatörü ( Orange France SA ) satın alınan ve Kilitli(LOCK) olan bir iPhoneu resmi(yasal) yollardan nasıl açacağımızı anlatacağım. Bizzat arkadaşımla deneyerek yaptığımız ve %100 sonuç aldığımız bir işlem. Bu FACTORY UNLOCK işlemi tamamen ÜCRETSİZDİR. Bahsettiğimiz gibi en önemlisi YASAL UNLOCK olması, yani JAILBREAKe, GEVEY SIMe vs. gerek kalmadan tüm operatörlerin hatlarını kullanabilecek ve Appleın tüm güncellemelerinden faydalanabileceksiniz. Ancak bu yöntemle UNLOCK yapabilmeniz için iPhoneunuzun bazı ön koşulları sağlaması gerekir:

ÖNEMLİ NOT: Bu işlem Fransa Orange Operatöründen 14/06/2011 tarihinde kontratlı olarak satın alınan ve IMEI numarası Türkiyeye giriş(kayıt) yapılan Marka/Modeli iPhone 4 16GB Siyah olan ve iOS sürümü iOS 4.3.3 olan bir cihazda denenmiştir.
iPhone arkadaşıma ait ve 14/06/2011 yılında Fransa Orange Operatöründen alınmış. IMEI nosu Türkiye'ye girerken pasaporta kaydedilmiştir. Şimdiye kadar yani 2011den bu yana, 16/12/2013 yılına kadar GEVEY SIM ile kullanılmıştır. Ama arkadaşım Orange SIM kartını çöpe atmamış, bir gün olur belki lazım olur diye. Aradan 2,5 yıl geçmesine rağmen hat kapanmamış. Ama arama yapılamıyordu. SMS ile İnternet Müşteri Girişi şifresini alınca işimizi hallettik. Yani hattı atmadıysanız ve hattı alalı 3 yılı geçmediyse hattın kapandığını sanmıyorum. Çünkü Müşteri girişi yaptıktan sonra 14/06/2014e kadar geçerli gibi bir şey yazıyordu.

 1. iPhoneunuz Orange France SA Operatöründen satın alınmış olmalı.
 2. iPhoneunuz Orange France SA Operatörü tarafından kilitlenmiş olmalı(LOCK). Yani iPhoneunuz Orange Sim kartından başka Sim kartları tanımamalı ve Orange Sim kartlarından başka sim kartlardan arama yapmamalı.
 3. Comment désimlocker votre mobile, votre tablette, ou votre Airbox acheté chez Orange ? adresinden ulaşabileceğiniz üzere Conditions tarifaires du désimlockage(Unlock Tarife Koşulları) başlığı altında kontratlı(bağlayıcılı) satın alınan mobil cihazlar için;
-Satın alındığı tarih 3 aydan fazla ise: Hizmet ücretsiz.
-Satın alındığı tarih 3 aydan az ise: Hizmet 76 tahsil edilecektir.
Mobil kontrat(bağlayıcı) olmadan satın alınmış ise Désimlockage(Unlock) işlemi ücretsizdir.
Denilmektedir. Yani cihazı satın aldığınız tarihi en az 3 ay geçmiş olmalı.

 1. Telefonun IMEI numarasını bilmeniz gerekir. (*#06#) yazarak öğrenebilirsiniz.
 2. Bir de E-Posta adresiniz olmalı ki artık herkeste var.
 3. Ve son olarak Orange Operatörünün SIM kartını atmamış olmanız gerekir. Sebebi yazının devamında anlatacağım üzere Türkiyede Avea, Turkcell, Vodafone Operatörlerinin internet sitelerinde numaramız ile giriş yaptığımız Online İşlemler(Müşteri Girişi) menüsüne girebilmemiz için Orange SIM kartına masaj gelecek ve o kod ile profile üye olup online işlem yapacağız. Eğer Orange SIM kartınız yoksa veya kapanmışsa Müşteri Girişi yapamayacaksınız. Tabiki daha önceden hat açıkken siteye üye olmuşsanız istisna.
 4. Sim kartın numarasını bilmelisiniz (Örn: 0640555123 gibi 10 haneli bir numara) Müşteri girişi yaparken gerekli.Böyle bir numara değil de şöyleyse 33640555123, başındaki 33ü atın ve yerine 0 yazın. Sayının 10 haneli olmasına dikkat edin.
 5. Bilgisayarınızda iTunesin son sürümü yüklü olmalı.
 6. EĞER 6. Maddedeki şartı sağlamıyorsa benim anlattıklarımın devamını getiremezsiniz ve bu yöntemle kilidi açamazsınız. Başka yol bulmalısınız.

Bundan sonra da Google Translate web sayfasını Fransızcayı çevirmek için çok kullanacağız.
Google Chromeu yüklerseniz www.orange.fr sitesine girdiğinizde Bu sayfanın dili Fransızca. Çevrilmesini istiyor musunuz? diye soracak ve tüm sayfayı Türkçeye anlayabileceğimiz kadar çevirecektir.

ŞİMDİ SİZE BU YÖNTEMİ BULMADAN ÖNCE NELER YAPTIKLARIMI ANLATACAĞIM. YALNIZ ŞİMDİDEN SÖYLEMEK GEREKİRSE 1. VE 2. ADIMLAR BİZİ SONUCA ULAŞTIRMADI. YİNE DE BİLMENİZİ VE BU ADIMLARI DA DENEMENİZİ İSTERİM BELKİ SİZİNKİNDE BAŞARILI OLUR.

Araştırmalarım sonucu Fransız Orange Firmasına E-Posta atmam gerektiğini öğrendim ve ilk adım olarak bunu yaptım 1. ADIM: ORANGE FRANCE SA OPERATÖRÜNE E-POSTA
infos.groupe@orange.com adresine aşağıdaki gibi bir Mail attım.
KONU KISMINA: Désimlocker votre mobile (iPhone 4)-(Factory Unlock for iPhone)

MESAJ KISMINA DA AŞAĞIDAKİNİ YAZDIM. HEM FRANSIZCA HEM DE İNGİLİZCE İKİSİNİ DE GÖNDERDİM:

URGENT

Mon nom est (FATURADAKİ ADINIZI SOYADINIZI YAZIN)

Mon téléphone mobile est l'(TELEFONUNUZUN MARKA MODELİNİ YAZIN)
IMEI: (IMEI NUMARASINI YAZIN)


Représentants des clients Bonjour, Orange France SA
Je vis en Turquie. Je ne peux pas appeler le représentant du service à la clientèle.
J'ai acheté le (TELEFONUNUZUN MARKA MODELİNİ YAZIN)dans (TELEFONU SATIN ALDIĞINIZ TARİHİ YAZIN). J'ai acheté d'Orange France SA.

J'ajoute accord.(SÖZLEŞMENİZİN ÖRNEĞİ ELİNİZDE VARSA BU KISMI YAZIN YOKSA J'ajoute accord. YAZAN KISMI DA SİLİN)

Utilisé pour Orange téléphone est verrouillé. Je veux utiliser une usine déverrouillé la Turquie.
Parce que c'était (TELEFONU ALALI KAÇ YIL OLMUŞSA RAKAMLA YAZIN) ans depuis que j'ai acheté l'iPhone. (Vous devez débloquer gratuitement au bout de 3 mois. Mais il ya [TELEFONU ALALI KAÇ YIL OLMUŞSA RAKAMLA YAZIN] ans.) Si vous déverrouillez mon appareil, Je vous serais reconnaissant.
MERCI
***************************************************************************
ENGLISH

URGENT

My Name is (FATURADAKİ ADINIZI SOYADINIZI YAZIN)

I wrote in English, because I don't know French.

My Mobile Phone is (TELEFONUNUZUN MARKA MODELİNİ YAZIN)

IMEI: (IMEI NUMARASINI YAZIN)

Hello, Orange France SA customer representatives
I live in Turkey. I can not call the customer service representative.
I bought the (TELEFONUNUZUN MARKA MODELİNİ YAZIN)in (TELEFONU SATIN ALDIĞINIZ TARİHİ YAZIN). I bought from Orange France SA.

I'm adding Agreement. .(SÖZLEŞMENİZİN ÖRNEĞİ ELİNİZDE VARSA BU KISMI YAZIN YOKSA I'm adding Agreement. YAZAN KISMI DA SİLİN)

Used for Orange phone is locked. I want to use an factory unlocked as Turkey.
Because it was past (TELEFONU ALALI KAÇ YIL OLMUŞSA RAKAMLA YAZIN) years since I bought iPhone.(You need to unlock for free after 3 months.
But [TELEFONU ALALI KAÇ YIL OLMUŞSA RAKAMLA YAZIN] years ago.) If you unlock my device, I would appreciate.

THANKS

GELEN CEVAP AŞAĞIDA. BU OTOMATİK BİR CEVAP (Sorununuzu en kısa zamanda cevaplayacağız. Bilgi için www.orange.com ve www.orange.fr adreslerini ziyaret edin, filan yazıyor. 1 Hafta olmasına rağmen cevap gelmedi. Geleceğini de zannetmiyorum. Çünkü Türkiyede yaşıyorum filan yazmıştım, Fransızların Türkleri sevdiğini sanmam. Gelen mesaj:
Bonjour,

Vous venez de déposer un message sur le site institutionnel d'Orange. Ladresse e-mail que vous nous avez communiquée va nous permettre de répondre à votre question concernant la vie et le fonctionnement de notre Groupe dans les meilleurs délais.
Attention : pour toute information relative à nos produits et services, ainsi que pour tout besoin dassistance, rendez-vous sur le portail www.orange.fr (ou à défaut le portail Orange de votre pays).
à bientôt sur www.orange.com
message généré automatiquement, merci de ne pas y répondre.
-----------------------------------------
Hello,
You have just submitted a message on the France Telecom Orange Groups corporate site. The email address you have provided will enable us to answer your question concerning our Groups events and operations as quickly as possible.
NB For any information on our products and services, and for any assistance you may require, please visit the www.orange.fr portal (or alternatively your country's Orange portal).
We look forward to seeing you again soon on www.orange.com.
automatically generated message - please do not reply.
_________________________________________________________________________________________________________________________

Ce message et ses pieces jointes peuvent contenir des informations confidentielles ou privilegiees et ne doivent donc
pas etre diffuses, exploites ou copies sans autorisation. Si vous avez recu ce message par erreur, veuillez le signaler
a l'expediteur et le detruire ainsi que les pieces jointes. Les messages electroniques etant susceptibles d'alteration,
Orange decline toute responsabilite si ce message a ete altere, deforme ou falsifie. Merci.

This message and its attachments may contain confidential or privileged information that may be protected by law;
they should not be distributed, used or copied without authorisation.
If you have received this email in error, please notify the sender and delete this message and its attachments.
As emails may be altered, Orange is not liable for messages that have been modified, changed or falsified.
Thank you.
Birinci Adımdan cevap gelmedi. Böylece 2. Adıma geçtik.
 1. ADIM: ORANGE FRANCE SA OPERATÖRÜNÜN ÇAĞRI MERKEZİ FRANSADAN ARATIP KİLİDİN AÇILMASINI İSTETTİK.
Fransadan bir tanıdığımızı aratıp IMEI numarasını verdiğimiz telefonun kilidinin açılması için Orange Operatörünü aramasını rica ettik.
Orange Müşteri temsilcisi 8 haneli bir kod vermiş. Telefona farklı sim(Avea) taktık. iPhoneun telefon özelliği hala kullanılamıyor. Yani Operatörün çekim gücü hala sıfır(Çekmiyor), arama yapmıyor. Kodu aldık; ama nereye gireceğimizi bilmiyoruz. İnternetten araştırdık; ama bulamadık.
Son çare olarak tekrar Orange Müşteri temsilcisini arattık. Müşteri temsilcisi Orange harici bir SIM kartı (Mesela; Avea) iPhonea takmamızı takıldığında kodu soracağını kodu girince de kilidin açılacağını söylemiş.
Avea sim ile denedik; ama Bir kod ya da şifre sormadan telefon açılıyor yalnız iPhoneun telefon özelliği kullanılamıyor. Yani Operatörün çekim gücü sıfır(Çekmiyor), arama yapmıyor. Uzun sözün kısası iPhone iPod gibi oluyor.
Bu yol da olmadı.
Son olarak başarılı olan yolu anlatıyorum(3.Adım):


 1. ADIM: MÜŞTERİ GİRİŞİ YAPARAK. UNLOCK YAPMA.
Önemli Bir Hatırlatma: Bu işlemler bitene kadar Orange SIM Kartı telefondan çıkarmayın.
Öncelikle Comment désimlocker votre mobile, votre tablette, ou votre Airbox acheté chez Orange ? linkine bir göz atmanızı Google Çeviri ile Türkçeye çevirmenizde fayda olacağını belirteyim.
Biz <obtenir le désimlockage dans votre espace client> başlığı altındakileri uygulayacağız. Yani Müşteri girişi yapıp tarif edilen adımları izleyeceğiz. Öncelikle müşteri girişi yapmalıyız:


 1. http://id.orange.fr/auth_user2/bin/auth_user.cgi?date=1387284638&skey=444dffdaf4205d3f5b1a8099c35282fb&origine=wg&url=http://agence.orange.fr/ adresine giriyoruz.


 1. Sim kartı online işleme tanımlamak için comment sidentifier ? yazısının üzerine tıklıyoruz.


 1. Bize nasıl oturum açmak istediğimizi soran comment sidentifier sur orange.fr ? böyle bir başlık gelecek.


 1. SMS yoluyla giriş yapabilmek için vous avez un mobile Orange(Eğer Orance Cep telefonunuz varsa ) tuşuna ardından SMS almak için recevoir votre mot de passe Orange par SMS sekmesine tıklayın.


 1. Telefon Numarasını girip Valider(Onayla) tuşuna basıp SMS yoluyla şifremizi alıyoruz.
Şifrenizi aldıktan sonra : Venez rencontrer nos conseillers adresinde sağ en üst köşede Bonjour(Merhaba), > identifiez-vous(Giriş) sekmesinden « identifiez-vous(Giriş) » tıklayarak


 1. Daha sonra 10 haneli telefon numarasını ve SMS yoluyla gelen şifreyi giriyoruz.(örn: 0640555123 gibi.) Ve s'identifier(Belirle) tuşuna basıyoruz.

Önemli Bir Hatırlatma: Bu işlemler bitene kadar Orange SIM Kartı telefondan çıkarmayın.

 1. Giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede telefon numarası görülür (Örn: 33640555123 gibi.)
 2. Üstteki resimde görünmese de sırasıyla sayfanın üst tarafında bulunun escape client > mes contrats > contrat mobile sekmelerine ardından désimlockage sekmesine tıklayın.


 1. Ardından gelen pencerelere Tamam deyince aşağıdaki gibi bir pencere gelecek. Boşluklara e-mail adresini ve IMEI numarasını girdikten sonra obtenir mon code(Kodunu al) tuşunu basın. İşlem tamam.


 1. Aşağıdaki gibi bir mail E-Posta adresinize gelince işlem başarılı:
16 décembre 2013
votre demande de desimlockage
votre numéro : 0640555123
réf mail : EMAIL1916 / 12776
Bonjour,
Votre demande de desimlockage APPLE numéro IMEI 0127******* a été traitée.
Retrouvez la procédure de desimlockage à effectuer sur votre terminal depuis notre site orange.fr > assistance > mobile > mon mobile > tous les mobiles.
Depuis la rubrique « tous les mobiles » , sélectionnez la marque (APPLE) et le modèle
Cliquez sur le bouton « valider »
Cliquez ensuite sur le lien « prise en main et dépannage »
Cliquez sur Sécurité > Desimlockage ou SIMlock/Waplock > Déverrouiller le mobile.
Le desimlockage réseau de votre terminal APPLE ne nécessite aucun code.
En cas d'erreur, veuillez recommencer les manipulations.
Pour vérifier que votre terminal est desimlocké, insérez une carte sim d'un autre opérateur.
Si besoin, depuis un ordinateur, rendez-vous sur assistance.orange.fr/desimlocker et cliquez sur la vignette « besoin d'aide », un conseiller vous guidera.
Merci de votre confiance
Votre service clients Orange
Merci de ne pas répondre à ce courrier électronique. Pour nous contacter
Orange, SA au capital de 10 595 541 532 euros, 78 rue Olivier de Serres - 75015 Paris - 380 129 866 RCS Paris

 1. Artık E-posta ile gelen maile göre hareket edip devamını yapıyoruz. Ama bizimkinde mail geldiğinden itibaren yaklaşık 30dk sonra açıldı. Yaklaşık 30dk beklemenizi tavsiye ederim. Bu arada aşağıdaki maddede(12.) yapılması gereken yerlere girebiliriz. Ama buradaki aşamalar artık unlock ile ilgili değil Unlockun iPhonea nasıl uygulanacağı ile ilgili. 30dk beklemenizi tavsiye etmemin sebebini de Orangeın Applea 0127*** IMEI numaralı iPhoneun açılması için bilgi mesajı göndermesi ve Appleın kilidi açması aşamalarındaki sürece bağlıyorum. (12,13,14,15,16,17,18. Maddeler unlock ile ilgili değil Unlockun iPhonea nasıl uygulanacağı ile ilgili.)
 2. www.orange.fr adresi üzerinden site orange.fr > assistance > mobile > mon mobile > tous les mobiles. Sekmelerine veya direkt tous les mobiles et tablettes adresi üzerinden mobile > mon mobile > tous les mobiles.


 1. Ardından tarif edildiği üzere Telefonun marka ve modelini seçiyoruz. Ardından Valider(Onayla) tuşuna basıyoruz.


 1. Karşımıza aşağıdaki gibi bir menü geliyor:


 1. Ardından prise en main et dépannage tuşuna basıyoruz ve açılan sekmeden sırasıyla Sécurité > Desimlockage ou SIMlock/Waplock > Déverrouiller le mobile sekmelerine giriyoruz:


 1. Déverrouiller le mobile sekmesine tıkladıktan sonra iPhone 4te Desimlockage(Unlock) işleminin nasıl uygulanacağını anlatıyor.
 2. Gerekli işlem sırası:
- Bilgisayar
- Bilgisayara telefonu bağlamak için (usb kablosu)
- Bilgisayarda iTunesin son sürümü yüklü olmalı
- iPhonea Orange Sim kartı takın.


 1. Yaklaşık yarım saat sonra Orange Operatörünün gönderdiği bilgi ile Apple sim kilidini kaldıracaktır.
 2. Şimdi farklı(Orange dışında) bir sim takın, eğer Sim açılmışsa Orange dışında taktığınız sim çalışacaktır. Şimdi iTunese bağlayın ve Operatörünüz ile ilgili güncellemeler var mesajı gelecek. Tamam deyin. Arkada da Tebrikler, iPhoneunuzun kilidi kaldırılmıştır mesajı gelecek. Artık telefonunuzun verilerinizi yedekleyip restore edebilir ya da güncelleyebilirsiniz.

Arkadaşlar yasal yollardan Fransa Orange Operatöründe bir iPhoneun nasıl Unlock yapıldığını öğrendiğinizi düşünüyorum.

İsteğim bir teşekkür bile değil, yalnız telefonunuzda sizi(Müslümanı) ahirette çıkmaza sokacak durumlardan yani gözünüzü, dilinizi ve kalbinizi koruma gayretinde bulunmanız ve aşağıdaki Ayet ve Hadis-i Şerifleri okumanız:

Bayağı insanlardan kimi de vardır ki, bilgisizce Allah yolundan saptırmak ve onu eğlence yerine tutmak için laf eğlencesi (veya boş söz) satın alırlar. İşte onlar için aşağılayıcı bir azab vardır. (Laf eğlencesi: Eğlence söz; insanı oyalayan, işinden alıkoyan sözler, asılsız hikâyeler, masallar, romanlar ve tarih kılıklı efsaneler, güldürücü lâkırdılar, gevezelikler, nağmeler gibi eğlendirici sesler.)(Lokman Suresi, Ayet:6 Elmalılı Muhammed Hamdi YAZIR tefsirinden)

Elimizi vicdanımıza koyarsak, TV başına geçip de bu laf eğlencesinin içinde bulunmamak, namahreme bakmamak, müzik dinlememek, günah işlememek mümkün mü?

Peygamberimiz(s.a.v.) Çalgılı ortamda bulunmak günah, onu isteğiyle dinlemek fasıklık, ondan zevk almak ise küfürdür. buyurmuştur. (İmam-ı Birgivi, Tarikat-ı Muhammediye(Kulağın afetleri kısmında geçer.)
Ümmetimden zinayı, ipeği, içki ve çalgı dinlemeyi helal kabul eden insanlar çıkacak... buyurdu. (Buhari Fethul-Bari 10/51)

En azından günah olduğuna inansak amelimiz bozuk olur; ama inancımız(itikadımız) sağlam olur.

Yahoo'da En Çok Arananlar Listesi Yayımlandı Müşteri Hizmetleri adresinde bir haber okudum ki bu bildiğimiz gerçeği istatiksel olarak ispatlar nitelikte. Arama motorları zaman zaman en çok arananlar listelerini yayımlarlar. www.yahoo.com açıklamasına göre Ülkemiz için en çok arananlar listesinin ilk üçü; Facebook, Porno, Youtube.

Allahü Teala hayır işlerde yardımcınız olsun.


- - - Mesaj Güncellendi - - -

Resimli PDF dokümanını isteyen *** e-posta adresime mail atsın.
 
Son düzenleyen moderatör:

bilexsamet

Müdavim
Katılım
18 Aralık 2013
Mesajlar
3,144
Reaksiyon puanı
2,419
Puanları
113
Fransa Orange tarafından telefonu kilitlenmiş ve kontrat süresi dolmuş olanlar!
SİM KART, FATURA VS. OLMADAN telefonunuzu açmak istiyorsanız siteye üye olun ve bana mesaj atın.
 

bilexsamet

Müdavim
Katılım
18 Aralık 2013
Mesajlar
3,144
Reaksiyon puanı
2,419
Puanları
113
Unlock işlemi ile ilgili gittigidiyor, sahibinden ve ebay gibi alışveriş sitelerinden fiyat araştırması yapabilirsiniz. Bazen indirimli koyanlar oluyor, arada büyük farklar olabiliyor. Sıklıkla takip ederseniz ucuza getirebilirsiniz. Zaten gittigidiyor ve ebay'da paranız güvencedeki havuz hesabında oluyor, siz işlemi onayladıktan sonra satıcıya geçiyor. Sahibinden.com'dan da araştırma yapabilirsiniz.
 
Üst