DELL 3593 ,1035G1 i5 (4GB RAM) 1TB

我喜欢人

Asistan
Reaksiyon puanı
75
arkadaslar çok kötü bir bilgisayar desem... :( :( acaba sahte olabilir mi diyorum?
ayrıca bilgisayar alacaklar (özellikle laptop için söylüyorum) gidin görün öyle alın.

Son düzenleme:

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,990
arkadaslar çok kötü bir bilgisayar desem... :( :( acaba sahte olabilir mi diyorum?
ayrıca bilgisayar alacaklar (özellikle laptop için söylüyorum) gidin görün öyle alın.
Sizde bu bilgisayar var mı? Ayrıca oyun bilgisayarı değil ve bu tür şeylerin sahtesi yok. Sizin beklentiniz ney?

我喜欢人

Asistan
Reaksiyon puanı
75
kargo yeni ulaştı elime. eski çin malı telefonlar olur ya kullanılan malzemeler bana sadece onu hatırlattı (ilk izlenim / dış görünüş)
internet bağlantısı gayet hızlı fakat ekranda (üst kısımda yanıp sönmeler (güncellemeler yüklendi ve bu problem kayboldu şu an için ama bilmiyorum tekrar nükseder mi))
bilgisayar 2 saatte açılmıyor duygusu veriyor ilk açıldığında nerdeyse 1-2 dakika bekliyorsun ,eski celeronda olan bazı problemler bundada var mesela touchpad normal kulanıyorsun ama browserda parmak asılı kalıyor sanki yani bu oluyor.
ve yavaş..bence tam test etmedim ama ilk izlenimlerim bu şekilde
Mesaj otomatik birleştirildi:

biraz zaman alacak (iyi bir değerlendirme yapmak için) visual studio code yi kurmalıyım ama ilk izlenimlerim iyi bir bilgisayar olmadığı hele dell in malzemeleri bu şekilde sunmuş olması üzücü. (nerdeyse tamamı kalitesiz plastik (dış cephe)) ... ve touchpada müdhalaede bulunulmuş sanki. (lak lak sesler çıkarıyor dokunulduğunda sallanır gibi) ayrıca fan açılınca ürküyorsun sesinden

Sizde bu bilgisayar var mı? Ayrıca oyun bilgisayarı değil ve bu tür şeylerin sahtesi yok. Sizin beklentiniz ney?
yazılım çalışmak için aldım bilgisayarı (oyun oynamak için değil kesinlikle). ayrıca cpu bilgisinde neden 1ghz x 8 yazıyor onu da anlamadım x4 olması gerekmez miydi.)

Ekli dosyalar

• Screenshot from 2020-01-16 18-42-16.png
    Screenshot from 2020-01-16 18-42-16.png
    157.4 KB · Görüntüleme: 128
Son düzenleme:

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,990
kargo yeni ulaştı elime. eski çin malı telefonlar olur ya kullanılan malzemeler bana sadece onu hatırlattı (ilk izlenim / dış görünüş)
internet bağlantısı gayet hızlı fakat ekranda (üst kısımda yanıp sönmeler (güncellemeler yüklendi ve bu problem kayboldu şu an için ama bilmiyorum tekrar nükseder mi))
bilgisayar 2 saatte açılmıyor duygusu veriyor ilk açıldığında nerdeyse 1-2 dakika bekliyorsun ,eski celeronda olan bazı problemler bundada var mesela touchpad normal kulanıyorsun ama browserda parmak asılı kalıyor sanki yani bu oluyor.
ve yavaş..bence tam test etmedim ama ilk izlenimlerim bu şekilde

biraz zaman alacak (iyi bir değerlendirme yapmak için) visual studio code yi kurmalıyım ama ilk izlenimlerim iyi bir bilgisayar olmadığı hele dell in malzemeleri bu şekilde sunmuş olması üzücü. (nerdeyse tamamı kalitesiz plastik (dış cephe)) ... ve touchpada müdhalaede bulunulmuş sanki. (lak lak sesler çıkarıyor dokunulduğunda sallanır gibi) ayrıca fan açılınca ürküyorsun sesinden

yazılım çalışmak için aldım bilgisayarı (oyun oynamak için değil kesinlikle). ayrıca cpu bilgisinde neden 1ghz x 8 yazıyor onu da anlamadım x4 olması gerekmez miydi.)
O 8 threadı belirtiyor. İşlemciniz 4/8'lik.

我喜欢人

Asistan
Reaksiyon puanı
75
yani bu bilgilere göre bilgisayar da (model) sorun yok diyebilir miyiz?
valla garip şuan anormal özellikler yok oldu sanki. (ama güncelleştirmelerden mi kaynaklandı yani , 687mb güncelleştirme yapıldı o civar yani)
rahat şu an diyebilirim bitek malzemesi sakat...plastik bu ne yaf.
benim 10 yıl önce yine i5 almış arkadasımın dell bilgisayarı ile mukayese edilebilir değil.

...

ama dediğim gibi bunlar hep ilk izlenimler ondan yanıltıcı oılabilir. biraz kullanmaya ihtiyacım var.inşallah iyi bir bilgisayardır.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,990
yani bu bilgilere göre bilgisayar da (model) sorun yok diyebilir miyiz?
valla garip şuan anormal özellikler yok oldu sanki. (ama güncelleştirmelerden mi kaynaklandı yani , 687mb güncelleştirme yapıldı o civar yani)
rahat şu an diyebilirim bitek malzemesi sakat...plastik bu ne yaf.
benim 10 yıl önce yine i5 almış arkadasımın dell bilgisayarı ile mukayese edilebilir değil.

...

ama dediğim gibi bunlar hep ilk izlenimler ondan yanıltıcı oılabilir. biraz kullanmaya ihtiyacım var.inşallah iyi bir bilgisayardır.
Bu Ubuntu eski. Son sürüm yüklemelisin.

我喜欢人

Asistan
Reaksiyon puanı
75
valla şuan iyi performans vermeye başladı ..
bilmiyorum iyi ama yeni sürüm çıkınca kendi kendine güncelleştirme almıyor mu ki?

bu arada bir önceki sürümde ubuntuOS yazıyordu yanlış değilsem (recovery yaptımda)
yani bunlar performansı etkileyebiliyor anladığım kadarıyla doğru mudur ?
yani hala minik minik şu tarz saçma sapan olaylar oluyor mesela touchpada dokunmamışım ama dokunmuş gibi hareket edebiliyor yada imleç bişekilde bir dosyayı seçiyor gibi.

ama şu an performans ikiye hatta üçe katlandı diyebilirim günceleştirmeler sonrası.
sabırla yorumlarımı okuyup cevapladığınız için teşekürler.

bir soru (genel) ubuntunun yanına , windowsu yüklediğimizde performans düşer diyebilir miyiz?
bu bilgisayarın RAM i genel kabule göre çok düşük sanırm (4GB)

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,990
valla şuan iyi performans vermeye başladı ..
bilmiyorum iyi ama yeni sürüm çıkınca kendi kendine güncelleştirme almıyor mu ki?

bu arada bir önceki sürümde ubuntuOS yazıyordu yanlış değilsem (recovery yaptımda)
yani bunlar performansı etkileyebiliyor anladığım kadarıyla doğru mudur ?
yani hala minik minik şu tarz saçma sapan olaylar oluyor mesela touchpada dokunmamışım ama dokunmuş gibi hareket edebiliyor yada imleç bişekilde bir dosyayı seçiyor gibi.

ama şu an performans ikiye hatta üçe katlandı diyebilirim günceleştirmeler sonrası.
sabırla yorumlarımı okuyup cevapladığınız için teşekürler.

bir soru (genel) ubuntunun yanına , windowsu yüklediğimizde performans düşer diyebilir miyiz?
bu bilgisayarın RAM i genel kabule göre çok düşük sanırm (4GB)
Hayır düşmez.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,406
Ubuntu kaynaklı mı problem. Yazılımsal olabilir. Mesela ben kendi laptopuma kurdum touchpade çift dokunuşla çift tıklama çalışmıyordu.

我喜欢人

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Ubuntu kaynaklı mı problem. Yazılımsal olabilir. Mesela ben kendi laptopuma kurdum touchpade çift dokunuşla çift tıklama çalışmıyordu.

sanırımm evet. çünkü saçma sapan problemlerin çoğu giderildi. bilgisayarın performansı iyi şu an.
boş yere kıyametler koparmış gibi hissettim endişe yüzünden
yalnız ben şu konuda hala şaşkınım : dell neden bu bilgisayarın daha doğrusu bir bilgisayarın çevresini saran kısmını bu kadar kalitesiz plastikten yapar.

şu an ağ sorunları olabiliyor mesela wi-fi adapter unplugged in hatası veriyor ve bağlanmıyor zaman zaman.

siz hangi ubuntuyu kurdunuz aceba (bende 18.04.3 LTS varda 19.10 u çıkmış
yani bu sebepten hata veriyor ve zaman zaman minik saçmalıklar yapabilir mi bilgisayar ama şuan rahat diyebilirim çok yüklenmedim henüz (10 programı birden açınca ne yapacak tam bilmiyorum yada windows yüklü olsaydı matlab+visual studio rahatlıkla kaldırır diyebilir miyiz?)
internet hızı genel olarak iyi,fakat bu değişiyor sanıyorum da normal

(benimkinde yalnız 8 CPU görüntüleniyor ...)

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,065
sanırımm evet. çünkü saçma sapan problemlerin çoğu giderildi. bilgisayarın performansı iyi şu an.
boş yere kıyametler koparmış gibi hissettim endişe yüzünden
yalnız ben şu konuda hala şaşkınım : dell neden bu bilgisayarın daha doğrusu bir bilgisayarın çevresini saran kısmını bu kadar kalitesiz plastikten yapar.

şu an ağ sorunları olabiliyor mesela wi-fi adapter unplugged in hatası veriyor ve bağlanmıyor zaman zaman.

siz hangi ubuntuyu kurdunuz aceba (bende 18.04.3 LTS varda 19.10 u çıkmış
yani bu sebepten hata veriyor ve zaman zaman minik saçmalıklar yapabilir mi bilgisayar ama şuan rahat diyebilirim çok yüklenmedim henüz (10 programı birden açınca ne yapacak tam bilmiyorum yada windows yüklü olsaydı matlab+visual studio rahatlıkla kaldırır diyebilir miyiz?)
internet hızı genel olarak iyi,fakat bu değişiyor sanıyorum da normal

(benimkinde yalnız 8 CPU görüntüleniyor ...)
Nedenini söyleyeyim. İçerisindeki ekran kartı ve işlemciye kıyasla fiyatı uygun. Aynı fiyatta benzer ekran kartı ve işlemcili ürün bulamazsınız. Ürünün kasası da üst seviye olsa, fiyatı zaten en az 4000 seviyesinde olurdu.

我喜欢人

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Nedenini söyleyeyim. İçerisindeki ekran kartı ve işlemciye kıyasla fiyatı uygun. Aynı fiyatta benzer ekran kartı ve işlemcili ürün bulamazsınız. Ürünün kasası da üst seviye olsa, fiyatı zaten en az 4000 seviyesinde olurdu.
doğrudur ama marka olunca o şirkettekilerin bunu da düşünmesi gerekirdi diye düşünüyorum ...(apple o yüzden pahalı olabilir)
yani neden markana halel getiriyorsun ki ...

bu arada bu bilgisayarın kasası tümden açılabilenlerden ...
ve bataryası da tümleşik (çıkmıyor) batarya çabuk bitiyor olsada pek pişman değilim o konuda (3 saat felan dayanıyor)
yani sony xperia telefonumun bataryası da tümleşik ama bu nedense bana "adamlar cihazlarına güveniyorlar" duygusu veriyor)
ses sistemi xperia E5 telefonumun ses sisteminden daha iyi diyebilirim kalitesi.

görkemcim sence bu bilgisayar visual studio + matlab altında zorlanır mı? (aynı anda çalıştırdığımı varsay)
8 işlemci işi paylaşarak aynı anda çalışıyor,sanırım bu da "o zaten öyle " dedirtecek bi bilgi. yinede söyledim:)

Son düzenleme:

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,065
doğrudur ama marka olunca o şirkettekilerin bunu da düşünmesi gerekirdi diye düşünüyorum ...(apple o yüzden pahalı olabilir)
yani neden markana halel getiriyorsun ki ...

bu arada bu bilgisayarın kasası tümden açılabilenlerden ...
ve bataryası da tümleşik (çıkmıyor) batarya çabuk bitiyor olsada pek pişman değilim o konuda (3 saat felan dayanıyor)
yani sony xperia telefonumun bataryası da tümleşik ama bu nedense bana "adamlar cihazlarına güveniyorlar" duygusu veriyor)
ses sistemi xperia E5 telefonumun ses sisteminden daha iyi diyebilirim kalitesi.

görkemcim sence bu bilgisayar visual studio + matlab altında zorlanır mı? (aynı anda çalıştırdığımı varsay)
8 işlemci işi paylaşarak aynı anda çalışıyor,sanırım bu da "o zaten öyle " dedirtecek bi bilgi. yinede söyledim:)
Visual Studio sistemi çok zorlayan bir yazılım değil zaten. Tabi yanlış bir kod yazıp loop'a sokmadıktan sonra :D Çalıştırır yani ama RAM eklemesi lazım. Üründe SSD mevcut mu?

我喜欢人

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Visual Studio sistemi çok zorlayan bir yazılım değil zaten. Tabi yanlış bir kod yazıp loop'a sokmadıktan sonra :D Çalıştırır yani ama RAM eklemesi lazım. Üründe SSD mevcut mu?
değil ama SSD yi niye bu kadar çok takıyor herkes bilmiyorum (muhtemelen donanım bilgim olmadığından kaynaklanıyor :) )
ama bu visual studio dada tüm programları/paketleri indirdiğimi varsay.
ram ekleme işini bence ben tek başıma yapamam ,yaf zaten önerini tam dikkate almadığıma pişman oldum açıkçası demiştin 8gb ram daha iyi diye.
bakalım hayırlısı..

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,065
değil ama SSD yi niye bu kadar çok takıyor herkes bilmiyorum (muhtemelen donanım bilgim olmadığından kaynaklanıyor :) )
ama bu visual studio dada tüm programları/paketleri indirdiğimi varsay.
ram ekleme işini bence ben tek başıma yapamam ,yaf zaten önerini tam dikkate almadığıma pişman oldum açıkçası demiştin 8gb ram daha iyi diye.
bakalım hayırlısı..
Bilgisayarın temel hızı, üzerine kurulan diske bağlıdır. Şimdi şöyle düşünün. İki şehir var. İkisi de çok üst düzey gelişmişliğe sahip. Ancak aralarındaki yol tek şeritli ve çakıllı. Dolayısıyla şehirler ne kadar iyi olursa olsun, aradaki trafik her zaman olacaktır. Birde o yolun 4 şerit gidiş 4 şerit geliş bir otobana sahip olduğunu düşünün. İşte o otoban SSD oluyor :)

我喜欢人

Asistan
Reaksiyon puanı
75
yani bunun i7 (g7 idi sanırım işlemci 1.3 ghz) onu alacaktım o ssd li idi ama sadece ssd vardı ve 250gb ile sınırlı idi. fiyatıda uygundu valla
(4669 du diye hatırlıyorum)
neyse bununla yazılım çalışılabilirdir ayrıca ekranı hoşuma gitti ,elimde sony vaio nun eski bir bilgisayarı vardı o gözüme dokunuyordu ve endişe ediyordum napıcam eğer buda öyle çıkarsa (hatta o tarz sebeplerin de etkisi var çok pahalı bir bilgisayar almak istememenin ,iade ile hiç uğraşmak istemiyorum) fakat ekran hiç rahatsız etmiyor ..

Görkem Say teşekkürler..
iyi çalışmalar

我喜欢人

Asistan
Reaksiyon puanı
75
merhaba;

bu pc üzerindeki yeterli uzunluktaki zaman dilimi ayırarak elde ettiğim gözlem sonuçlarını paylaşıyorum.

pc nin benim için en çok dikkat çeken olumlu özellikleri
tarayıcılar ve internet bağlantısı çok iyi. eğer web ile alakalı bir çalışma yapmakta iseniz iyi bir avantaj.
ekran çok hoşuma gitti geniş, ve parlak değil, benim önceden söylediğim gibi göz hassasiyetim bulunuyor bazı ekranlar için. ama bunda herhangi bir sorun olmadı hatta en çok memnun olduğum kısım ekranı

dikkat çeken olumsuz özelikleri

zaman zaman özellikle mesela 10 tane programı açtıktan bir süre sonra donmalar yaşayabiliyorsunuz.(evet oluyor)
ve bu genellikle bilgisayarı biraz uzun bir mola verip tekrar oturduğunuzda gerçekleşiyor (bilgisayarı açık bırakmışsınız ama).
kasası çok kötü bir plastikten yapılmış ve dış kısmının neredeyse tamamı parmak izi bırakıyor .

bazı sorulara cevaplar

1) bu bilgisayarla yazılım çalışılır mı?

Evet , bana göre orta düzey bir bilgisayardır. gayet çalışılır ,çok çok beklediğiniz performansı vermeyebilir ama çalışılır. sonra hem eski zamanlarda çok performansı düşük bilgisayarlarla bile bissürü şey yapıldığı ve diğer taraftan en ama en pahalı bilgisayarı gösterdiğinizde bile zaman zaman bazı şikayetleri görebildiğimiz için,bence isteyen rahatça yazılım çalışır. (matlab da zorlanma ihtimali vardır.visual studio code acık kalmış mesela uzun sürehata vermesine ve pencerelerin donmasına yol açıyor.)

2) bu bilgisayarla oyun oynanır mı ?
bilmiyorum ,çünkü bilgisayar üzerinden ya çok az oyun oynadım ya hiç oynamadım. ama genel görüş: oynanmaz,bu bir oyun bilgisayarı değil.

3) üniversitede bilişim ile alakalı bir bölümde okuyorum,bunu almamı önerir misiniz.

Evet.

4) parasını hak ediyor mu?
bence evet.

BAZI DETAYLAR.

ben çok çok para harcamak istemiyorum fakat biraz daha iyi bir performans sahip bilgisayar almak istiyorum diyorsanız o zaman aynı markanın G7sini öneririm.

eğer mali açıdan bir sınırınız yok ise ve benzer amaçlara sahipseniz benim şahsi önerim apple ın en iyi işlemciye sahip bilgisayarını tercih etmeniz.

iyi çalışmalar.

Son düzenleme: