Öneri Darboğaz sorunu ve işlemci önerisi

Turk3434

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
arkadaşlar, Pentium E6500 2.93 Ghz işlemcim ve RX550 2GB ekran kartım var fakat oyunlarda sürekli drop vetakılmalar oluyor. ekran kartıma uyumlu bir LGA 775 soket işlemci önerebilir misiniz acaba?

Sorsavuş

Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır.
Reaksiyon puanı
46
Drop sorununun işlemciden kaynaklı olduğuna emin olun. Görev yöneticisinde bellek yazan yer (ram) oyuna girdiğinizde 95-100 arasında dolaşıyor ise sorununuz ram yetersizliğinden de olabilir. Hangi oyunlarda olduğunu da yazarsanız yardımcı olabiliriz.

Turk3434

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Drop sorununun işlemciden kaynaklı olduğuna emin olun. Görev yöneticisinde bellek yazan yer (ram) oyuna girdiğinizde 95-100 arasında dolaşıyor ise sorununuz ram yetersizliğinden de olabilir. Hangi oyunlarda olduğunu da yazarsanız yardımcı olabiliriz.
sorunu cs go da çekiyorum ve ram 6gb, ram kaynaklı olduğunu düşünmüyorum çünkü işlemci ısındıkça yani oyunun 2 veya 3. saatinde sorun ortaya çıkıyor

mychar276

Profesör
Reaksiyon puanı
2,541
Oyun sırasında kullanım oranlarına bakın. Eğer ekran kartı %85-90 dan aşağıda kullanılıyorsa işlemci darboğazı vardır. Yanlız işlemci değişmeye gerek olmayabilir. Sıcaklıklar yüksek ise termal bakım yaparak sorunu gidermek mümkün olabilir. Oyun için değerleri msi afterburner yükleyip bakmak lazım.

Turk3434

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Oyun sırasında kullanım oranlarına bakın. Eğer ekran kartı %85-90 dan aşağıda kullanılıyorsa işlemci darboğazı vardır. Yanlız işlemci değişmeye gerek olmayabilir. Sıcaklıklar yüksek ise termal bakım yaparak sorunu gidermek mümkün olabilir. Oyun için değerleri msi afterburner yükleyip bakmak lazım.
termal bakımını uzun süredir yapmadım zaten fakat artık bu işlemci işimi görmemeye başladı, bir tık daha iyi bir işlemci olsa iyi olur düşüncesiyle foruma girdim hocam. Kullanım değerlerine bakıp geri dönüş yapacağım.

mychar276

Profesör
Reaksiyon puanı
2,541
termal bakımını uzun süredir yapmadım zaten fakat artık bu işlemci işimi görmemeye başladı, bir tık daha iyi bir işlemci olsa iyi olur düşüncesiyle foruma girdim hocam. Kullanım değerlerine bakıp geri dönüş yapacağım.
Okdir, bu arada e6500 LGA 775 soket olması lazım. İkinci el sitelerinde işlemci bakılabilir. Anakart destek listesindeki en güçlü işlemciler arasından 2. el bulunabilir.
Bu link direk LGA 775 işlemcileri listeliyor: İşlemci ve Tüm Masaüstü Bilgisayar Donanımları sahibinden.com'da

mychar276

Profesör
Reaksiyon puanı
2,541
Hocam çok yanlış cevap, lütfen direk olarak GPU kullanımına bakarak varsayım yapmayınız. bottleneck tahmin edilirken birden çok fazla değişken vardır ancak en azından hem cpu hem de gpu nun full kapasite olarak çalışmasına bakarak yorum yapmak gerekir. En olası 3 durumu yazıyorum size aşağıya, bunlara dikkat ediniz kullanım oranlara bakarken lütfen.

1) işlemci yüzde 99-100 gösteriyorsa AMA GPU yüzde 99-100 seviyesinin altında gösteriyorsa, işlemci kaynaklı bottleneck oluşuyordur. --> işlemci ve Ram upgradi ile toplanabilir (ekran kartınız istediğiniz işlemi yapmak için yeterli ise.)
2) GPU yüzde 99-100 gösteriyorsa AMA CPU yüzde 99-100 seviyesinin altında gösteriyorsa, Ekran kartı yeteri kadar frame üretmeye yetmiyor demektir. GPU bottleneck oluşuyordur. (işlemcinin besleyebileceği en iyi ekran kartına yükselterek çözülebilir.)
3) Hem GPU hem de CPU 100 e vuruyorsa, sistemi komple değiştirelim artık, zamanı gelmiş de geçmiş bile demektir.
Güzel kardeşim, "Oyun sırasında kullanım oranlarına bakın" demişim. Sadece gpu kullanımı değil, bütün kullanımlar. "
çok yanlış cevap
:). Neyse,

GPU kullanımı düşük işlemci kullanımı yüksekse, işlemci darboğazı vardır. Hızlıca okumaya çalışmışsın sanırım. Oyun içinden değerler paylaşılmalı. Olası sınırsız senaryo var. Rahat ol, amaç yardımcı olmak.

mychar276

Profesör
Reaksiyon puanı
2,541
Gayet net okudum hocam, haklısınız hepimiz yardımcı olmaya çalışıyoruz, bunu yaparken de en net şekilde yapmak istediğim için daha detay vermek istedim.

"Eğer ekran kartı %85-90 dan aşağıda kullanılıyorsa işlemci darboğazı vardır. " yazmışsınız sadece. çok yanlış bilgi. Bu mantığa göre şu anda piyasadaki gpuların yüzde 85i CPU bottleneck yiyor size göre :D

Ama hadi Neyse, :)
Doğrudur, GPU kullanımı %85 ise, GPU'nun daha gidecek alanı vardır. %15 lik GPU darboğazı deriz buna. Darboğaz tek tekime değildir, bir baremdir. İşlemci yükselterek performans artışına müsaittir demek. Darboğaz var/yok olayı değildir yani. Yüzde kaç darboğaz vardır olayıdır.

Turk3434

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Arkadaşlar MSI Afterburner programını kurcaladım baya fakat değerleri oyun üzerinde alamadım. Şunu söyleyecek olursam 1920x1080 yüksek ayarlarda dropsuz 50-60fps alırken 1368x900 (sanırsam) bu çözünürlükte ve yine yüksek ayarlarda 60-70 fps drop yiyerek oynuyorum. Ekran kartım sisteme göre güçlü olduğu için darboğaz yapıyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Okdir, bu arada e6500 LGA 775 soket olması lazım. İkinci el sitelerinde işlemci bakılabilir. Anakart destek listesindeki en güçlü işlemciler arasından 2. el bulunabilir.
Bu link direk LGA 775 işlemcileri listeliyor: İşlemci ve Tüm Masaüstü Bilgisayar Donanımları sahibinden.com'da
bakındım da lga 1366 soket işlemciler de var aralarında onlar farklı sanırım, Q9550 işlemci nasıl peki?

mychar276

Profesör
Reaksiyon puanı
2,541
Anakartını paylaşırsan Türkiye de bir model bulmaya çalışabilirim,
Bunun yanında LGA 775 için performans listesi alttaki gibi. Paylaş, destek listesine göre seçenekleri inceleyeyim.
main-qimg-eaafb540e0e76d6d8a8c1e174a1fc137-pjlq

Turk3434

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Anakartını paylaşırsan Türkiye de bir model bulmaya çalışabilirim,
Bunun yanında LGA 775 için performans listesi alttaki gibi. Paylaş, destek listesine göre seçenekleri inceleyeyim.
main-qimg-eaafb540e0e76d6d8a8c1e174a1fc137-pjlq
https://www.hepsiburada.com/ecs-g41t-m7-intel-g41-ich7-ddr3-1333mhz-soket-lga775-anakart-pm-bd56518 anakart bu ve baya eski, sağolsun fiyatlar anca eski sisteme ekleme yapabiliyoruz o da vasat :')
Mesaj otomatik birleştirildi:

q9550 almayı düşünüyorum, sizce? Yani amaç zaten harika bir şey olsun veya en en iyisi olsun değil, bu işlemciden iki tık daha iyi bir şey olsun işimi görsün.

Son düzenleme: