Haber Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan orman yangınlarıyla ilgili açıklama: Devlet vatandaşı için tüm imkanlarıyla seferber halde

Bu konuyu okuyanlar

emin:)

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,124
Ben sadece uçakların neden yenilenmediğini sormuştum. Cevap verdiğiniz ve bana gerekli bilgiyi verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Ayrıca ben Rusya'nın yardım etmesine neden karşı olayım ki? Böyle bir cümlem dahi yokken konuyu saptırmaya çalışmanıza anlam veremedim. Ayrıca konu yangın ve uçak mevzusu iken ne ara Selçuklu Devletinin iç savaşına geldi alakası ne çözemedim. Verdiğiniz örnekle konunun bir alakası yok. Ben şuan yangın oldu diye kahroluyorum açıkçası ve asla halkımızın biribirine düşmesini istemiyorum. Dediğim gibi sadece bu uçak mevzusunu merak etmiştim. Çünkü geçen senede aynı savunmayı yaptılar. Uçaklar eski diyerek konuyu geçiştirmişlerdi. Bence bu kadar uzamasına hiç lüzum yok. İyi günler dilerim. Verdiğiniz kaynak ve bilgi için de teşekkür ediyorum.
Sadece baş kısmı size itafen yazdım.Yanlış anlama için özür dilerim.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
IMG_20210730_144646.jpg

595 litre bagaj hacmi var.
Mesaj otomatik birleştirildi:

IMG_20210730_144646.jpg

595 litre bagaj hacmi var.
Peki Superb yerine Octavia almaya ne dersiniz?

IMG_20210730_161857.jpg

Son düzenleme:

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Farkındaysanız Orman Bakanlığının sitesindeki haber 2020 yılına ait. Ve kiralama 2020 yılı için söylenmiş. Yine bahsedilen bir fiyat bulunmuyor. Ayrıca 2021 yılında 3 uçağın kiralandığına dair resmi bir açıklama veya fiyat açıklaması da yok. Diğer taraftan 2020 yılında kiralandığı söylenen uçak üzerinde Orman Bakanlığı logosu ve yazısı var. Şu an ki kullanımda olan 3 uçakta da bu var mı? Ya da uçak üzerinde bu logo ve yazı yoksa, dikkat çekmesin diye konulmadı diyerek böyle bir iddiada da rahatça bulunulabilir. Bu yüzden resmi bir açıklama yapılması için talepte bulunulmalıdır.

Biliyorum.
Zaten özellikle tarihleri haber başlıklarının üzerinde koyu punto ile yazdım ve tüm içeriklerin okunmayacağını düşünerek sadece haberdeki kritik cümlelere yer verdim.

(17 Haziran 2020'de) Be-200 ES'in ilk uçuşunu test ettiği ve uçağın göreve başladığı gün Tarım ve Orman Bakanı, bu uçağı Türk Hava Kurumu vasıtasıyla kiraladıklarını ve hatta envantere bir uçak alma niyetlerinin olduğunu, Savunma Sanayi Başkanlığının ihalesinin de devam ettiğini söylüyor. Orman yangınlarında bu uçakların bize önemli bir katkı sağlayacağını belirtiyor.

Öte yandan Tarım ve Orman Bakanı tarafından geçen sene kiralandığı söylenen Be-200 ES'in ihale sonuç ve kamuoyu bildirimi yapılmıyor. Hal böyleyken bu sene için resmi bir açıklama yapılacağını bekleyelim o zaman. Ne diyeyim...

Uçak konusuyla ilgili çeşitli spekülasyonlar yapılıyor denilerek geçiştiriliyor. Doğru değilse belgeleri sunmak, iddiaları köreltmek zor olmasa gerek...

Söz konusu bu senenin orman yangınlarında uçurulan uçaklarda kurumsal logo ve bakanlık isimleri yazıyor mu, yazmıyor mu, bunların boyutu ne kadar vesaire veya yazması gerekiyor mu, bu sene için orman yangınlarıyla mücadele için nasıl bir yol belirlendi, Be-200 ES'ler için nasıl karar alındı... açıkçası bu konularda bilgi paylaşılmadığı için bununla ilgili alakasız bir iddia atılmasını da doğru bulmuyorum. Hoş! Be-200 ES'i kötüler bir açıklamasını da bakanlığın görmedik, helikopterlerin coğrafyamıza daha uygun olduğunu söylemesinin dışında.

Tarım ve Orman Bakanına bir Yazılı Soru Önergesi gönderilmiş. Bakalım, cevap geldiğinde bir nebze aydınlanacağız, inşallah, diyelim.

Başkanlığa Geliş Tarihi: 01/07/2021
Önergenin Son Durumu: 15 Günlük Cevaplanma Süresi Devam Ediyor
Önergenin Özeti: Orman yangını ile mücadelede kullanılacak uçakların kiralanmasına ve yanmış ormanlık alanların rehabilitasyonuna ilişkin

Yazılı Soru Önergesinin Metni: http://www2.tbmm.gov.tr/d27/7/7-47942s.pdf

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Valilik yardım hesabını yardım etmek isteyen vatandaşlar için açmış. Nakdi olarak yardım etmek isteyen insanlar olabilir ve bunu yapabilmeleri için hesap açılması anormal bir durum değil. Zaten herkesin yardım yapması zorunlu değil. Yine bazıları çıkıp deprem oluyor yardım toplanır, yangın çıkar yardım toplanır diyecekler. Nerede deprem paraları veya yangın gibi afetlere devletin parası yok mu diyecekler. Devletin bunun için parası var fakat nakdi yardım etmek isteyen,bizimde tuzumuz olsun diyenler nasıl yardımcı olacaklar bunu da düşünmek gerekiyor. Dersiniz ki devletin buna ihtiyacı yok o kadar vergi toplanıyor diye eleştirebilirsiniz. Buna bir şey demem çünkü bu bir eleştiridir.

serj

chemicals
Reaksiyon puanı
2,850
Deprem olur, ''Türk halkı cömerttir.'' Yangın olur, ''Türk halkı cömerttir.'' Ya biz bunlar için zaten on yüz bin milyon tane vergi ödemiyor muyuz? Onların parasını ne yaptınız?

Son düzenleyen moderatör:

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
sığınmacılara 40 milyar harcıyorsa devletimiz hangar da min 20 adet söndürme uçağımız yoksa, burada bir yanlışlık, düşünülmesi gereken durum var.

Reaksiyon puanı
1,768
sığınmacılara 40 milyar harcıyorsa devletimiz hangar da min 20 adet söndürme uçağımız yoksa, burada bir yanlışlık, düşünülmesi gereken durum var.
Reis o paraların mültecilere harcandığını sanmıyorum savaş masrafları da işin içine katılmıştır bence

40 milyar az para mı israf etseler bile o kadar para gitmez :D

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
O zaman belediyelerde yardım kuruluşu değildir. Onlarında toplamasını yanlış bulmak gerekir. Ki yardımı Bakanlık değil valilik topluyor.
Belediye başkanı seçilmiştir, vali atanmıştır. Tabi ki ikiside kamu kurumudur ancak valilik devleti temsil eder. Hepimiz vatandaş olarak vergi veriyoruz bu vergiler böyle afetler de kullanılsın diye var. Belediyeler olsun sivil toplum kuruluşları olsun bunların bağış toplaması ve devlet yönetiminde ihtiyacı olan bölgelere yönlendirilmesi daha mantıklı geliyor bana da

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Belediye başkanı seçilmiştir, vali atanmıştır. Tabi ki ikiside kamu kurumudur ancak valilik devleti temsil eder. Hepimiz vatandaş olarak vergi veriyoruz bu vergiler böyle afetler de kullanılsın diye var. Belediyeler olsun sivil toplum kuruluşları olsun bunların bağış toplaması ve devlet yönetiminde ihtiyacı olan bölgelere yönlendirilmesi daha mantıklı geliyor bana da
Her iki kurumda ilişki bakımlarından ilgili bakanlıklara bağlıdır. Vali kadar belediye başkanı da devleti temsil eder. Sadece belediye başkanı bir partiye bağlıdır ve seçilir. Diğer yandan belediyenin bağış toplaması mantıklı ise valiliğin de toplaması mantıklı olmalıdır. Zira her ikiside kamu kuruluşudur. Ve devletin yararına yani biz vatandaşların, gençlerin, çocukların geleceğine faydalı olacak bir iş yapacaklardır. Burada o toplar mantıklı ama bu toplayamaz mantıksız diye bir ayrım yapmak zaten mantıklı değildir.

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
Her iki kurumda ilişki bakımlarından ilgili bakanlıklara bağlıdır. Vali kadar belediye başkanı da devleti temsil eder. Sadece belediye başkanı bir partiye bağlıdır ve seçilir. Diğer yandan belediyenin bağış toplaması mantıklı ise valiliğin de toplaması mantıklı olmalıdır. Zira her ikiside kamu kuruluşudur. Ve devletin yararına yani biz vatandaşların, gençlerin, çocukların geleceğine faydalı olacak bir iş yapacaklardır. Burada o toplar mantıklı ama bu toplayamaz mantıksız diye bir ayrım yapmak zaten mantıklı değildir.
Ayrımını ne güzel yapmışsınız :) Bana da tam aksine çok mantıksız geliyor.

BMW_M4

Doçent
Reaksiyon puanı
1,161
Biraz dua falan etseniz hani...

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Devletin yani vatandaşın,gençlerin,çocukların hatta gelecek neslin yararına olacak bir durum neden mantıksız olsun söyler misiniz?
Devletin bağış toplaması bana da mantıksız geliyor. Belediye veya valilik olması önemli değil. Belediye geliri olmayan bir devlet kurumu değil ki vergilerden, harçlardan, cezai işlemlerden çatır çutur gelir elde ediyor. Yapacakları icraatlar icin 3 veya 6 ayda bir parada çekiyorlar. Yoksa her gelen öncekinin borcu diyip durmaz.

Ayrıca devletin yaptığı işler hayır, yardım işi değil mecbur yapması gerekenlerdir. Yoksa "O kurumların varolma sebebi nedir?" Sorusu sorulur.

Halkın ödediği vergilerin bir kısmı halka dönmedikçe, halkın yarasını sarmadıkça ne işe yarıyor? Ödediğimiz vergiler mi az yoksa devletin boş yere harcanan giderleri mi fazla?
Tamam yangın gerçekten çok üzücü ama bu devletin parasının yetersiz kalacağı bir durum mu gerçekten ?

Tabi pandemi döneminin başından beri eksiksiz herkese her ay destek çıkıldığından kasadaki paralar suyunu çekmişte olabilir.

Son düzenleme:

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
Devletin yani vatandaşın,gençlerin,çocukların hatta gelecek neslin yararına olacak bir durum neden mantıksız olsun söyler misiniz?
Devlet yardım, bağış toplamaz vergi toplar afet durunun da hazineden yardım eder. Yardım toplamak sivil toplum örgütlerinin, dernek ve vakıfların toplaması daha usule uygun mantıklı geliyor çoğu insana devletin yardım toplaması tuhaf geliyor ki iban at olarak sosyal medya gündemine düşüyor ve eleştiriliyor. Size normal ve mantıklı geliyor olabilir.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Ortada sanıldığı gibi bir durum yok. Bakan devletin kaynağı durumu yok diye halka, yardım lazım hesap açtık halkımız cömerttir demedi. Zaten bağış yapmak isteyen iş adamları ve vatandaşlar var diye hesap açmışlar onada halkımız cömerttir dedi. Bu kadar basit.

- “Gerek Antalya’da gerekse Türkiye’nin her yerinden fidan yardımı, diğer taraftan da ayni ve nakdi yardım göndermek için telefonlar geliyor, teklifler geliyor. Şu anda bünyesinde oluşturduğumuz merkezimiz sayesinde ve değişik kurumlarımızın ve Antalyalı hemşehrilerimizin verdiği destekler sayesinde ayni olarak herhangi bir ihtiyacımız yoktur.

- “Aynı şekilde nakdi yardım yapmak isteyen vatandaşlarımız da oldu. Talepte bulunanlar oldu. Bu amaçla valiliğimiz Antalya'da bir hesap açıyor. Bu hesabı da kendileri duyuracaktır.”

- “Dün akşam TOBB başkanımız aradı. 5 milyon TL bu hesaba para göndermek istediklerini söylediler. Duyarlı vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Milletimiz cömerttir. Elinden gelen desteği her zaman yapar.”

- “Birde Antalya Manavgat hemşerilerimize çok teşekkür ediyorum. Onlar da gerek yangından etkilenen vatandaşlarımıza sahip çıkmak konusunda gerekse ilgili yardımları ulaştırmak konusunda çok duyarlılar.”

- “Çok teşekkür ediyoruz kendilerine. Ama şu anda iaşe ve aynı olarak herhangi bir yardıma ihtiyaç kalmadı. Çünkü aynı ürünü çok sayıda çok miktarda ürün geldi. Ona ihtiyaç yok ama nakdi yardım yapmak isteyenler de valiliğimizle temasa geçebilirler.”

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Devlet yardım, bağış toplamaz vergi toplar afet durunun da hazineden yardım eder. Yardım toplamak sivil toplum örgütlerinin, dernek ve vakıfların toplaması daha usule uygun mantıklı geliyor çoğu insana devletin yardım toplaması tuhaf geliyor ki iban at olarak sosyal medya gündemine düşüyor ve eleştiriliyor. Size normal ve mantıklı geliyor olabilir.
Anlamadığınız nokta şu. Dışarıdan insanlar yardım etmek istiyor. Burada da devlet kanalı ile tek bir noktadan yardımların toplanılması idare ve denetleme bakımından en kolay ve basit yol. Ayrıca devletin vergilerle topladığı kaynağın üzerine vergi haricinde bir kaynak eklenmiş oluyor. Bir elin nesi var iki elin sesi var demişler. Zengin birisi yardım etmek istiyorsa istediği yere eder ama burada devlet kanalıyla bir hesapta toplanılmasını istiyorsa bu da onun kararı. Ayrıca asıl sormamız gereken şey, bu afet bittikten sonra yardımların doğru noktalara aktarılıp aktarılmadığı olmalıdır.

Apple Lover

Müdavim
Reaksiyon puanı
708
vatandaşlar tüm imkanlarını kullanıyor ama devlet kılını kıpırdatmıyor neymiş uçak yokmuş yahu koskoca devletin acil durumlar için kullanılacak uçağı yokmu? Gereksiz harcamalar yapacaklarına bunun gibi sabotajlara hazırlık yapılsın bune saçmalık böyle neredeyse marmaris yok oluyor uyanın !!!

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
vatandaşlar tüm imkanlarını kullanıyor ama devlet kılını kıpırdatmıyor neymiş uçak yokmuş yahu koskoca devletin acil durumlar için kullanılacak uçağı yokmu? o saraylara gereksiz para vereceklerine bunun gibi sabotajlara hazırlık yapılsın bune saçmalık böyle neredeyse marmaris yok oluyor uyanın !!!

Şu an aktif olarak kullanılan söndürme araçlarının tamamı bu şekildedir. Ayrıca bir yangın illa ki uçakların fazla olması ve kullanılmasıyla söndürülemez. Bunun için koordinasyon şarttır. Diğer yandan helikopterler yangın için 5 kmde bir konuşlandırılmış göletlerden rahatça su alabilirler.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Devlet tabiki tüm imkanıyla yangınları söndürüyor ama burada uçak çok etkilidir. Türkiye gibi şuan yangınlarla mücadele eden İtalyanın 30 uçağı varmış.(euronews) Türkiyenin uçak sayısı gerçekten az.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Devlet tabiki tüm imkanıyla yangınları söndürüyor ama burada uçak çok etkilidir. Türkiye gibi şuan yangınlarla mücadele eden İtalyanın 30 uçağı varmış.(euronews) Türkiyenin uçak sayısı gerçekten az.
Evet ülkemizdeki uçak sayısı az. Ama uçak ve helikopterlerin kendilerine özgün avantajları ve dezavantajları var. Burada her ikisi arasındaki sayılara da bakmak gerekiyor. Örneğin uçak sayısının fazla olması demek 1 saatteki su atış sayısının artması demek ama uçak sayısı az ise bunu helikopter sayısını artırarak kapatırsınız.
Yani ülkemizin acil olarak bir yangın söndürme uçağı filosuna ihtiyacı var. Ama bunu helikopterlerle de desteklemek gerekiyor.

HELİKOPTER

Kapasite: 20 ton su

Bir saatteki atış sayısı: Sekiz kez

UÇAK

Kapasite: 8 ton su

Bir saatteki atış sayısı: İki kez

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
Takmışsınız uçak da uçak. Yerine göre uçak kullanılır yerine göre helikopter. Bizimki gibi dağlık engebeli coğrafyalarda helikopter uçağa göre daha fazla iş yapar.

Kılını kıpırdatmayan devlet 3 günde yangınların %95ini kontrol altına almış bi de kıpırdatsa... En son 6-7 yer kalmıştı onlar da en kısa zamanda hallolur.

Yardım meselesi gelince Almanya sel felaketi için devlet kanalı aracılığıyla iban yayınlayıp yardım istedi. Kimse de bir şey demedi sen nasıl yardım istersin diye. Bizde vatandaş yardım etmek istedi karman çormanlık olmasın diye de tek kanala yönlendirildi.

Bazen muhalefetin laf olsun diye muhalefet yaptığını düşünmüyo değilim. Bi bahane bulim da devlete hükümete sallim yeter ki sallim düşüncesindeymiş gibi geliyo muhalefet bana bazı zamanlar. Yangını çıkaranlara kundaklayanlara tek laf yok (ben göremedim en azından) anca uçaktı helikopterdi, kovaydı bidondu. Bunlar iktidar-muhalefet birlikte hareket edilmesi gereken şeyler.

Alyx Vance

Profesör
Reaksiyon puanı
1,613
İyi haber. Artık sadece birkaç yangın var. Hepsi kontrol altında. Olley

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Evet ülkemizdeki uçak sayısı az. Ama uçak ve helikopterlerin kendilerine özgün avantajları ve dezavantajları var. Burada her ikisi arasındaki sayılara da bakmak gerekiyor. Örneğin uçak sayısının fazla olması demek 1 saatteki su atış sayısının artması demek ama uçak sayısı az ise bunu helikopter sayısını artırarak kapatırsınız.
Yani ülkemizin acil olarak bir yangın söndürme uçağı filosuna ihtiyacı var. Ama bunu helikopterlerle de desteklemek gerekiyor.

HELİKOPTER

Kapasite: 20 ton su

Bir saatteki atış sayısı: Sekiz kez

UÇAK

Kapasite: 8 ton su

Bir saatteki atış sayısı: İki kez

Uçağın, helikopterin modeline göre bu bilgiler değişir. Mesela helikopterler fazla rüzgarlı havalarda müdahale edemiyormuş. buda önemli bir dezavantaj. Hazırda daha fazla uçak daha doğru olurdu.

hakancalis

Müdavim
Reaksiyon puanı
957
Öncelikle helikopterimiz var diyenlere şunu söylemek istiyorum evet ikisininde kendisine göre avantajları var ancak ikisininde yangın söndürme videolarını izlerseniz helikopterin noktasal atış yaptığını bu sebeple genellikle soğutma çalışmalarında kullanıldığını uçağın ise daha geniş bir alana etki ettiğini görebilirsiniz.Ayrıca helikopter su almak için daha müsait diyenlere ise yanan yerlerin çoğunun deniz kıyısında olduğunu ve eski THK başkanının açıklamasına göre Rus uçaklarının risk almamak için 100 metreden uçuş yaptığını da bilmenizi isterim.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Öncelikle helikopterimiz var diyenlere şunu söylemek istiyorum evet ikisininde kendisine göre avantajları var ancak ikisininde yangın söndürme videolarını izlerseniz helikopterin noktasal atış yaptığını bu sebeple genellikle soğutma çalışmalarında kullanıldığını uçağın ise daha geniş bir alana etki ettiğini görebilirsiniz.Ayrıca helikopter su almak için daha müsait diyenlere ise yanan yerlerin çoğunun deniz kıyısında olduğunu ve eski THK başkanının açıklamasına göre Rus uçaklarının risk almamak için 100 metreden uçuş yaptığını da bilmenizi isterim.
Eski THK Başkanı olan Erdoğan Karakuş'un açıklamalarına dikkat ettiyseniz, kendisi ülkemizin dar vadilere ve engebeli arazilere sahip olmasından ötürü küçük yangın söndürme uçaklarının alınmasının daha iyi olacağını da söylüyor. En etkili kullanım ise helikopter ve uçakların bir arada kullanılmasıdır. Bu yüzden bu iş ne sadece uçaklarla ne de sadece helikopterlerle yapılabilir.

Reaksiyon puanı
1,768
Reis 30 uçağı var da ismini unuttum (sardinyaydı galiba) italyanın bir adası var şu an cayır cayır yanıp kül oluyor :( 30 uçak bile orada ki yangınları söndüremediyse uçaklar pek bir işe yaramıyor demektir