Haber Türkiye'den Yunanistan'a Yangın Söndürme Uçağı Yardımı!

Bu konuyu okuyanlar

alikocunsoforu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye'nin gönderdiği yangın söndürme uçakları için mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu'na teşekkür etti.

Yunanistan 7 gündür yangınla boğuşuyor. Türkiye de komşusuna yardım amaçlı iki uçak gönderdi. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'da paylaştığı gönderi ile Türkiye'ye teşekkür etti.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz haftalarda ülkemiz ciddi yangınlarla boğuştu. 150'den fazla noktada çıkan yangınlar güçlükle kontrol altına alındı. Özellikle bu süreçte ülkemizin yangın söndürme filosu ciddi eleştirilere maruz kaldı. Olayların hemen ardından gelen bu yardım haberi bazı vatandaşları şaşırttı. Kullanıcılar tepkilerini sosyal medya üzerinden göstermeye devam ediyor.

1628523059503.png

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli dün yaptığı açıklamada, 18 ülkeden destek alan Yunanistan’ın Türkiye’den yardım istediğini söylemişti. Pakdemirli “Türkiye gibi günlerdir yangınlarla mücadele eden Yunanistan, ülkemizden yangın uçağı istedi. Bizdeki yangınların hafiflemesiyle beraber eğer sağlayabileceksek bunu da Yunanistan'a sağlıyor olacağız" demişti.

Siz ülkemizin yaptığı bu yardım hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi merak ediyorum!

serj

chemicals
Reaksiyon puanı
2,834
Bizim 2 tane yangın söndürme uçağımız mı varmış?

Reaksiyon puanı
1,768
(3 tane uçağımız varmış)
Birde uçakları şu anda göndermiyoruz uygun bir zamanda iki tane göndeririz demiş

Aga şöyle şeyleri sen belirtmiyorsun sonra millet gaza geliyor :D

alikocunsoforu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
(3 tane uçağımız varmış)
Birde uçakları şu anda göndermiyoruz uygun bir zamanda iki tane göndeririz demiş

Dostum atılan tweet'te iki uçak göndereceğimiz için teşekkür edilmiş. Ben de ne eksik yazdım ne fazla ^.^

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,200
(3 tane uçağımız varmış)

Tarafların açıklamaları doğrultusunda gerekli konu içeriği sağlanmış, bunda ne var?

Kaldı ki Cumhurbaşkanı daha öncesinde THK'nın yangın uçağı olmadığını belirtmiş, daha sonrasında bu açıklamanın üzerine envanterdeki uçakların periyodik bakımlarının yapılmaması, onarım gerekmesi ve kapasitelerinin yetmemesi sebebiyle kullanılmadığını söylemiş. Kendimize ait uçakları göndereceksek şöyle bir soru akıllara geliyor: bu uçaklar yardım için gönderiliyorsa ülkemiz ormanları mahvolurken neden kullanılmadı? Ayrıca senin bahsettiğin 3 uçak da bize ait değil, Rusya'dan kiralanmış uçaklar. Bilgin olsun.