Haber Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan orman yangınlarıyla ilgili açıklama: Devlet vatandaşı için tüm imkanlarıyla seferber halde

Bu konuyu okuyanlar

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,397
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, orman yangını yaşanan bölgede bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşerek bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaraların sarılması için vatandaşların yanında olduklarını ifade etti.

1627633094563.png

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan, orman yangınlarının kontrol altına alınması çalışmalarını yakından takip ediyor.

Erdoğan, orman yangını yaşanan bölgede bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefonda sürekli görüşerek, yangınların kontrol altına alınmasına ilişkin yürütülen çalışmalar ve gelişmeler hakkında anlık şekilde bilgi alıyor.

Yangınlarda hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yangından etkilenen bölgelerdeki halka geçmiş olsun temennilerini iletti.

Yangınların kontrol altına alınması ve tamamen söndürülmesi için devletin tüm imkanlarıyla seferber olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaraların sarılması için vatandaşların yanında olduklarını ifade etti.

Kaynak:Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yangınlarla ilgili açıklama

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,194

Türk Hava Kurumu'nun şu an faal olarak 20 hava aracı olduğu için 3 tane kiralamış olabilir miyiz? Sadece soruyorum.
20 hava aracı arasında helikopter ve İHA'lar var. Bizim derdimiz neden hangardaki uçakların hâlâ daha kalkmaması yönünde. Ayrıca hangardaki uçakları kiralamak isteyenlere de geri dönüş yapılmıyor. Uçak kapasitesi ile helikopter ve İHA kapasitesi de bir değil.

Reaksiyon puanı
8,017
20 hava aracı arasında helikopter ve İHA'lar var. Bizim derdimiz neden hangardaki uçakların hâlâ
İHA'lar gözlem yapıp yer ekiplerine ve helikopter , uçak birimlerine bilgiyi anlık olarak geçiyor.

Ek olarak Helikopterler izlemeye kalkmıyor su taşıyabiliyorlar haberin olsun. Evet uçak sayısı çok az neden hangarda duruyor tartışılması gerek fakat ilk mesajınızda sadece 3 uçak kiraladık onunla söndürüyoruz derseniz yanlış bilgi sunmuş olursunuz bu da forum kurallarına aykırı.

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,194
İHA'lar gözlem yapıp yer ekiplerine ve helikopter , uçak birimlerine bilgiyi anlık olarak geçiyor.

Ek olarak Helikopterler izlemeye kalkmıyor su taşıyabiliyorlar haberin olsun. Evet uçak sayısı çok az neden hangarda duruyor tartışılması gerek fakat ilk mesajınızda sadece 3 uçak kiraladık onunla söndürüyoruz derseniz yanlış bilgi sunmuş olursunuz bu da forum kurallarına aykırı.
"Devlet tüm imkanlarıyla seferberlik halinde" gibi bir açıklama yapılırsa yapmış oldukları yanlışı bu cümleyle gayet net bir şekilde vurgulayabilirim. Helikopterlerin su taşıyabildiğini billiyorum, her zamanki gibi kendi kendine laf çıkarıp kendi kendine laf sokma çabasına giriyorsun. :) Ayrıca anlık görüntü aktarımının şu ana dek pek bir etkisini göremedik, görseydik "Salı gününe kadar devam edecek" açıklaması yapılmazdı.

Reaksiyon puanı
1,768
Canakkale yangınında da uçak mevzusu çıkmıştı konu kapanmıştı

Son düzenleyen moderatör:

41ph337h4

Doçent
Reaksiyon puanı
579
Arkamızda mı yanımızda mı tekrar kontrol et bence.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,397
Rusya'dan kiralanan 3 uçakla vatandaşın yanında. :)
Rusyadan uçak kiralandığına dair resmi belge mevcut mu?

Ayrıca hangarda çürüdüğü söylenen uçakların eski,arıza riskinin ve yeterli kapasiteye sahip olmadığına dair Bakan tarafından yapılan açıklama var.
Son iki yıldır ihaleyi THK'nın aldığı ve garanti ücret değil yıllık uçak başı belirlenmiş bir kiralama ücretinin olduğu bilgisi de var.

Diğer yandan uçakların uçabildiği fakat hangarda bilerek tutulduğunu söyleyenler de eski THK yöneticileri.

Ortada bilgi kirliliği varken tüm haberleri incelemek en iyisi olacaktır.

Reaksiyon puanı
8,017
her zamanki gibi kendi kendine laf çıkarıp kendi kendine laf sokma çabasına giriyorsun. :)
1 - Yetkine güvenip tartışma çıkartmaya çalışıyorsun , yapma. Ben tartışma amacıyla yazmadım algı yapmışsın yapmaman konusunda uyardım.
"Devlet tüm imkanlarıyla seferberlik halinde" gibi bir açıklama yapılırsa yapmış oldukları yanlışı bu cümleyle gayet net bir şekilde vurgulayabilirim
2- Devletin tüm imkanı seferberlik halinde demek sadece uçaklarımız havada demek değil. Şu an bir sürü ile ait İtfaiye ekipleri , Jandarma personelleri , Polis ve Polis Özel Harekat timleri , STK'lar , Türk Hava Kurumu ve bir sürü yetkili birimler yangınla mücadele ediyor bundan da bahsedilmiş.
Ayrıca anlık görüntü aktarımının şu ana dek pek bir etkisini göremedik, görseydik "Salı gününe kadar devam edecek" açıklaması yapılmazdı.
3- Anlık görüntü aktarımı yapılmasa belki durum daha vahimdi. Sanırım hiç yangına yakın bir yerde bulunmamışsın. Evde kağıt yanmıyor hemen söndüresin. Koca orman yanıyor ve anlık bilgi gelince birimler intikal edip söndürmeye başlıyor. Ne kadar erken uyarı gelirse (İHA sayesinde erkenden uyarıyorlardır diye tahmin ediyorum) o kadar erken müdahale edip söndürülür. Rüzgar ve arazi şartlarından dolayı söndürmek hemen olacak bir iş değil. İHA gördü 10 saniye içerisinde söndü diye bir şey yok.

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,194

Ayrıca hangarda çürüdüğü söylenen uçakların eski,arıza riskinin ve yeterli kapasiteye sahip olmadığına dair Bakan tarafından yapılan açıklama var.
Son iki yıldır ihaleyi THK'nın aldığı ve garanti ücret değil yıllık uçak başı belirlenmiş bir kiralama ücretinin olduğu bilgisi de var.

Diğer yandan uçakların uçabildiği fakat hangarda bilerek tutulduğunu söyleyenler de eski THK yöneticileri.

Ortada bilgi kirliliği varken tüm haberleri incelemek en iyisi olacaktır.
Ankara Rusya Büyükelçiliğinden:

Reaksiyon puanı
8,017
Burada Türkiye'ye uçak kiraladık yazmıyor. Bakın çok iyi kanıt buldum diyerek Büyükelçilik sayfası gönderisini atmışsın da orada uçakların yangın söndürmek için çalıştığı yazıyor. RESMİ OLARAK kiralandığı YAZMIYOR .

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,194
Burada Türkiye'ye uçak kiraladık yazmıyor. Bakın çok iyi kanıt buldum diyerek Büyükelçilik sayfası gönderisini atmışsın da orada uçakların yangın söndürmek için çalıştığı yazıyor. RESMİ OLARAK kiralandığı YAZMIYOR .
Kamu İhale Kurumu’na bildirilmeyen bir ihalenin sonucunu resmi olarak açıklamam mümkün değil. Bununla ilgili bir derdiniz varsa bakanlığa bildirirsiniz, aylardır açıklamadığı ihaleyi belki de açıklar.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,397

Büyükelçilik yardım edildiğini söylüyor. Bunun karşılığında ödeme veriliyor mu bilgi vermemişler.
T24 gibi diğer haber siteleri de ücret verildiğine dair haber yapmış ama elde bir ihale belgesi yok. Dedikleri ihalenin saklandığı. Bu yüzden ortada net bir şey yoksa Bakanlıktan açıklama beklemek gerekiyor. Gerçekten ödeme yapılıp yapılmadığını açıkladıklarında bu haberler ya doğru olacak ya da yanlış olacak.

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,194
Büyükelçilik yardım edildiğini söylüyor. Bunun karşılığında ödeme veriliyor mu bilgi vermemişler.
T24 gibi diğer haber siteleri de ücret verildiğine dair haber yapmış ama elde bir ihale belgesi yok. Dedikleri ihalenin saklandığı. Bu yüzden ortada net bir şey yoksa Bakanlıktan açıklama beklemek gerekiyor. Gerçekten ödeme yapılıp yapılmadığını açıkladıklarında bu haberler ya doğru olacak ya da yanlış olacak.
İhale aylar öncesine ait. O zaman açıklama yapmayan ve Kamu İhale Kurumu’na bildirilmeyen bakandan hâlâ daha açıklama bekliyorsanız sizin sorununuz. Daha çok beklersiniz.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,397
İhale aylar öncesine ait. O zaman açıklama yapmayan ve Kamu İhale Kurumu’na bildirilmeyen bakandan hâlâ daha açıklama bekliyorsanız sizin sorununuz. Daha çok beklersiniz.
Açıklama yapılmadıysa burada sizin ya da bizim sorunumuz gibi bir taraflaşmaya gitmek yanlış olur. Açıklama yapılmıyorsa bu Türkiye Cumhuriyeti üzerinde yaşayan tüm vatandaşların sorunudur.

Alyx Vance

Profesör
Reaksiyon puanı
1,613
Farkettinizmi ülke 1 haftadır cehennemi yaşıyor :(

Melker

Öğrenci
Reaksiyon puanı
130
Şahsen şöyle düşünüyorum. Bu kadar büyük yangına 3 tane uçakla müdahale yapılması çok mantıksız geliyor. Muhalif gazetelere de güven olmaz bence bu konu için bu kadar tartışmaya lüzum yok. Ama ben şunu anlam veremedim madem uçaklar eskiydi, neden yenileri alınmadı? Uçaklar çok eski diye savunma yapıyorlarsa o zaman yeni uçak almaları gerekiyor. Siz burada Rus uçaklarının sadece yardıma geldiğini savunuyorsunuz. Tamam yardıma gelsinler teşekkür ederiz. Ancak koskoca Türkiye Cumhuriyetinde neden halen bu eskimiş uçaklar yenilenmedi. Hele ki şu son 10 yıldır bitmek bilmeyen orman yangınları var iken.

emin:)

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,124
Şahsen şöyle düşünüyorum. Bu kadar büyük yangına 3 tane uçakla müdahale yapılması çok mantıksız geliyor.Muhalif gazetelere de güven olmaz bence bu konu için bu kadar tartışmaya lüzum yok. Ama ben şunu anlam veremedim madem uçaklar eskiydi, neden yenileri alınmadı? Uçaklar çok eski diye savunma yapıyorlarsa o zaman yeni uçak almaları gerekiyor. Siz burada Rus uçaklarının sadece yardıma geldiğini savunuyorsunuz. Tamam yardıma gelsinler teşekkür ederiz. Ancak koskoca Türkiye Cumhuriyetinde neden halen bu eskimiş uçaklar yenilenmedi.Hele ki şu son 10 yıldır bitmek bilmeyen orman yangınları var iken.
Yenilenmediğini nereden biliyorsunuz?
1627636250237.png

Bu yeni sanırım.Uçak kaldırıp indirmek sizin sandığınız kadar kolay bir şey değil.Herhangi bir doğal afet olunca Türkiyenin Yurtdışına gitmesine bir şey demiyorsunuz.Ama Rusya Gibi Mükemmel Ötesi bir Müttefik yardım yollayınca sizlere batıyor.Bunu anlayamıyorum.Birlik olup yardım etmemiz gerekirken biz Türk Milleti 2 ye ayrılıyoruz.Biz Türkler hep bu yüzden kaybedeceğiz.Selçukluda İç Savaş çıktı devlet yıkıldı.Osmanlıda İç kargaşalar büyüdü devlet dayanamayıp yıkıldı.Eğer bizler kendimizi düzeltmez isek Türkiye Cumhuriyetide yıkılıcak.Cidden yukarıdaki yazıları görünce kendimden utandım.Konuştukları şeyler o kadar saçmaki.Ben yazsamda yobazlaşmış halk değişmez.
Mesaj otomatik birleştirildi:

İşte THK'dan yapılan son açıklama:

Şu anda Manavgat dahil ülkemizin çeşitli bölgelerinde, 3 adet Beriev BE -200 10 bin litre kapasiteli amfibik yangın söndürme uçağı, 15 adet Mi-8 2 bin 500 litre kapasiteli genel maksat helikopteri, 2 adet genel maksat yangın söndürme CH-47 Chinook 7 bin 500 litre kapasiteli helikopterler, olmak üzere orman yangınlarına müdahale eden tüm araçlar içinde, kiralama yoluyla temin ettiğimiz ve halen kurumumuzca operasyonları yönetilen toplam 20 hava aracımız Manavgat'taki yangın dahil ülkemizin her bölgesinde devam eden yangınlara ara vermeden müdahalede bulunmaktadır" ifadelerine yer verildi.

Melker

Öğrenci
Reaksiyon puanı
130
Yenilenmediğini nereden biliyorsunuz?
Ekli dosyayı görüntüle 160321
Bu yeni sanırım.Uçak kaldırıp indirmek sizin sandığınız kadar kolay bir şey değil.Herhangi bir doğal afet olunca Türkiyenin Yurtdışına gitmesine bir şey demiyorsunuz.Ama Rusya Gibi Mükemmel Ötesi bir Müttefik yardım yollayınca sizlere batıyor.Bunu anlayamıyorum.Birlik olup yardım etmemiz gerekirken biz Türk Milleti 2 ye ayrılıyoruz.Biz Türkler hep bu yüzden kaybedeceğiz.Selçukluda İç Savaş çıktı devlet yıkıldı.Osmanlıda İç kargaşalar büyüdü devlet dayanamayıp yıkıldı.Eğer bizler kendimizi düzeltmez isek Türkiye Cumhuriyetide yıkılıcak.Cidden yukarıdaki yazıları görünce kendimden utandım.Konuştukları şeyler o kadar saçmaki.Ben yazsamda yobazlaşmış halk değişmez.
Mesaj otomatik birleştirildi:

İşte THK'dan yapılan son açıklama:

Şu anda Manavgat dahil ülkemizin çeşitli bölgelerinde, 3 adet Beriev BE -200 10 bin litre kapasiteli amfibik yangın söndürme uçağı, 15 adet Mi-8 2 bin 500 litre kapasiteli genel maksat helikopteri, 2 adet genel maksat yangın söndürme CH-47 Chinook 7 bin 500 litre kapasiteli helikopterler, olmak üzere orman yangınlarına müdahale eden tüm araçlar içinde, kiralama yoluyla temin ettiğimiz ve halen kurumumuzca operasyonları yönetilen toplam 20 hava aracımız Manavgat'taki yangın dahil ülkemizin her bölgesinde devam eden yangınlara ara vermeden müdahalede bulunmaktadır" ifadelerine yer verildi.
Ben sadece uçakların neden yenilenmediğini sormuştum. Cevap verdiğiniz ve bana gerekli bilgiyi verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Ayrıca ben Rusya'nın yardım etmesine neden karşı olayım ki? Böyle bir cümlem dahi yokken konuyu saptırmaya çalışmanıza anlam veremedim. Ayrıca konu yangın ve uçak mevzusu iken ne ara Selçuklu Devletinin iç savaşına geldi alakası ne çözemedim. Verdiğiniz örnekle konunun bir alakası yok. Ben şuan yangın oldu diye kahroluyorum açıkçası ve asla halkımızın biribirine düşmesini istemiyorum. Dediğim gibi sadece bu uçak mevzusunu merak etmiştim. Çünkü geçen senede aynı savunmayı yaptılar. Uçaklar eski diyerek konuyu geçiştirmişlerdi. Bence bu kadar uzamasına hiç lüzum yok. İyi günler dilerim. Verdiğiniz kaynak ve bilgi için de teşekkür ediyorum.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356

Türkiye'ye uçak kiraladık yazmıyor.

17.6.2020
Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli, orman yangınlarıyla mücadelede kullanılmak üzere kiralanan Rus amfibi yangın söndürme uçağı "Be-200 ES"in İzmir semalarındaki ilk uçuşunda ikinci pilotluk yaptı.

...

Bu uçağı Türk Hava Kurumu vasıtasıyla kiraladık ama inşallah envantere bir uçak alma niyetimiz var. Savunma Sanayi Başkanlığının ihalesi devam ediyor.

...

...haberin devamı TC Tarım ve Orman Bakanlığının resmi sitesinde: BAKAN PAKDEMİRLİ YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞINI TEST ETTİ

9.9.2019
Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Savunma Sanayii Daire Başkanı Abdurrahman Şeref Can ve beraberindeki heyetle Türkiye'nin almayı planladığı Rusya'nın Be-200 amfibi yangın söndürme uçağını incelemek üzere Taganrog'u ziyaret etti.
...haberin devamı:
16.7.2020

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,397
17.6.2020
Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli, orman yangınlarıyla mücadelede kullanılmak üzere kiralanan Rus amfibi yangın söndürme uçağı "Be-200 ES"in İzmir semalarındaki ilk uçuşunda ikinci pilotluk yaptı.

...

Bu uçağı Türk Hava Kurumu vasıtasıyla kiraladık ama inşallah envantere bir uçak alma niyetimiz var. Savunma Sanayi Başkanlığının ihalesi devam ediyor.

...

...haberin devamı TC Tarım ve Orman Bakanlığının resmi sitesinde: BAKAN PAKDEMİRLİ YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞINI TEST ETTİ

9.9.2019
Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Savunma Sanayii Daire Başkanı Abdurrahman Şeref Can ve beraberindeki heyetle Türkiye'nin almayı planladığı Rusya'nın Be-200 amfibi yangın söndürme uçağını incelemek üzere Taganrog'u ziyaret etti.
...haberin devamı:
16.7.2020
Farkındaysanız Orman Bakanlığının sitesindeki haber 2020 yılına ait. Ve kiralama 2020 yılı için söylenmiş. Yine bahsedilen bir fiyat bulunmuyor. Ayrıca 2021 yılında 3 uçağın kiralandığına dair resmi bir açıklama veya fiyat açıklaması da yok. Diğer taraftan 2020 yılında kiralandığı söylenen uçak üzerinde Orman Bakanlığı logosu ve yazısı var. Şu an ki kullanımda olan 3 uçakta da bu var mı? Ya da uçak üzerinde bu logo ve yazı yoksa, dikkat çekmesin diye konulmadı diyerek böyle bir iddiada da rahatça bulunulabilir. Bu yüzden resmi bir açıklama yapılması için talepte bulunulmalıdır.