CPU Fan Önerisi

IuTKuI

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık olarak 1.5 sene evvel, FX-4100 serisi cpu almıştım.

Bu işlemci için fan arıyorum. Çünkü kasamın olduğu yer bir bölme olduğundan oyunlarda 65dereceye çıktığı oluyor.

Bu arada kasa : Cooler Master Advanced 692 II .

Hangi işlemci fanlarını önerirsiniz?

Reaksiyon puanı
16,118
buna bak s.s.
http://www.vatanbilgisayar.com/Soğu...-am2am3am3+fm1/productdetails.aspx?I_ID=65139
Genel Değerlendirme
Ortalama Puan

4,5
Bu ürüne toplam 6 yorum yapıldı
Yorum yapan 6 kişiden 6 kişi sevdiklerine bu ürünü önerdi.

Ürün Yorumları
5
Eklenme Tarihi 04.03.2014
TOLGA AK TEKİRDAĞ
Güzel gözüküyor
Benim Amd FX 8350 deki o stok fanın süpürge gibi sesinden sonra bu onun yanında laptop fanı gibi kaldı ses oldukça düşük gerçekten umarım zaman geçtikçede sesi artmaz aynı normal yüklenmeleri şimdide yapmama rağmen bana mısın demedi ses konusunda,Soğutma konusuna gelince 28-49 arasında soğutması boşta kalınca 20e kadar düşüyor.Anakartımın ve kasamın küçük olmasına rağmen anakartı hiç çıkartmadan monte ettim.
Artıları: Sessiz,İyi Soğutuyor,Diğer Ürünlere Göre Abartı Büyük Değil
Eksileri : Yok
Sevdiklerinize önerir misiniz ? : Evet
Bu yoruma katılıyor musunuz ?
4
Eklenme Tarihi 03.11.2013
CEMREHAN OZTURK İSTANBUL
Stok Fana Alternatif
Fan 2200 RPM tam hızda çalışırken yaptığım 30 Dakikalık %100 CPU stres testinde "AMD x2 3800+" işlemcim max. 45 derece gördü. Test ortalamasını ise 43,3 derece ile başarılı şekilde tamamladı. Boşta ise 33-34 derecede gezinmekte. Bu değerler fan tam hız çalışırken alındı. Anakartımdan kaynaklı olmalı ki 3 pin fan hızını kontrol etmiyor. Amacım performans değil sessizlik olduğundan harici kontrolcü ile %50 hızda sorunsuz çalıştırıyorum. Soğutucunun temas yüzeyi, CPU'dan küçük. Bu bir dezavantaj. Ek olarak overclocka uygun bir çözüm değil.
Artıları: Hızlı ve kolay montaj, ufak boyut, 1250 RPM'e kadar sessiz.
Eksileri : Soğutucu temas yüzeyi CPU'dan küçük. 4 Pinli fanla gelse harici kontrolcüye ihtiyaç duymayacaktım.
5
Eklenme Tarihi 27.10.2013
ENIS DUYURUR İZMİR
F/P ürünü
Amd phenom 9600 x4 kullanıyorum. Daha önce stok fanla boşta 40 derecedeydi. Bu ürünü satın aldım ve daha sonra içerindeki talimatlara göre 10 dakikada montajını yaptım ve işlemci için kutunun içinden çıkan macunuda sürdüm. Şu an boşta 20 derece, Aidata64 ile cpustress yaptığımda ise 40 dereceyi geçmedi.Teşekkürler vatan bilgisayar :)
Artıları: Mükemmel soğutma,sessiz çalışma,kolay montaj
Eksileri : Fan rengi :D
4
Eklenme Tarihi 29.08.2013
TARKAN TAŞ GAZİANTEP
Fiyatının Karşılığı
Pentium-Dual Core E2140 işlemcim var stok fan bozuldu bende aldım. Yanında gelen termal macun galiba kötü çünkü ben ilk sürdüğümde pc çalışmadı ardından biraz sildim azalltım çalıştı o yüzden yanında bir termal macun alın derim ben Ses diye birşey yok çok sessiz Soğutması benim işlemcime göre çok iyi Boşta 47 derece Aida stres testinde 15 dk sonucunda en yüksek 63 derece gördü Ama montaj yaparken dikkat edin iğneleri kırmayın
Artıları: 2250 rpm fan, İyi Soğutma
Eksileri : Montajı biraz zor
(1kişiden 1 kişi yoruma katıldı )
4
Eklenme Tarihi 03.08.2013
ATILLA CENK GÜZZEL İSTANBUL
giriş ve orta(alt) seviyli işlemciler için ideal
önce soğutucuyu fx 4100 bulunan çalışma pcme taktım yük altında 60 dereceyi geçmedi fan dan yüksek rpmlerde bile pek ses gelmiyor. sonra oyun pcm fx8350 de ki h100 soğutucumun pompası bozulunca bi takıyım dedim yüksüz durumda soğutma güzel ortalama 20 de geziyor ama bf3 ü 10 dk oynamama izn vermeden aşırı ısındı ve sistem kapandı ki arkadaşın söylediğinin aksine pek overclok kaldırcağını düşünmüyorum ama giriş ve orta seviyenin alt kısmındakiler için ideal bir fiyat performans ürünü
Artıları: makul boyutlar,yüksek fan hızı,gümüş termal macun
Eksileri : fan küçük,3pin
(1kişiden 1 kişi yoruma katıldı )
5
Eklenme Tarihi 03.08.2013
CAN KAYHAN KONYA
SÜPER SOĞUTMA
soğutma sistemi çok güzel fan 2270 rpm ye kadar varabiliyor overclock için uygun ama aşırı overclock için iyi bir soğutma değil fiyatıda uygun
Artıları: BAKIR OLMASI VE YANINDA GÜMÜŞ TERMAL MACUN GELMESİ
Eksileri : yok
(2kişiden 0 kişi yoruma katıldı )
v2-65139.jpg

IuTKuI

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Evet bu olabilir teşekkür ederim yardımın için.

Reaksiyon puanı
16,118
bir şey değil montajı kibar yap intel cpularda daha kolay elinde kalabilir hissi veriyor sanki senin fx4100 de sorun olmaz benim pentium d 820 de gıcık eder sanki.

Johnny_

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Performans konusuna yorumun nedir?
Tam yükte şu an fan yok, evde denediğimde 64 derece görüyorum.
>Benim İşlemci overclock'lu 5,10 GHz'de %100 CPU kullanımında 75-79 derece oluyor.
CPU kullanımı %20lerde çalışmada sıcaklığı 21-23 derece.
>Senin işlemcinin %100 çalıştığı GHz ile TAHMİN ediyorum 45 derece falan olur ama yanılıyorda olabilirim denenmesi lazım.

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
>Benim İşlemci overclock'lu 5,10 GHz'de %100 CPU kullanımında 75-79 derece oluyor.
>Senin işlemcinin %100 çalıştığı GHz ile TAHMİN ediyorum 45 derece falan olur ama yanılıyorda olabilirim denenmesi lazım.
Çok yüksek bir sıcaklık değil mi o dediklerin yav ben de 5 üstü hedefliyorum, coolermaster 212 almak istiyorum ama 60derece altında tutmayacaksa sıkıntı büyük

Johnny_

Asistan
Reaksiyon puanı
0
@IuTKuI tahminlerim beni yanıltmadı 4,10 GHz'de denedim 45-47 arası değişti. %100 kullanımda. %100'den düşürdüğüm anda 5-6 saniye içinde 26 derecelere düştü.
Birde %20 CPU kullanımda 19 derece oluyor CPU. Yukarıda yanlış belirttim.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Çok yüksek bir sıcaklık değil mi o dediklerin yav ben de 5 üstü hedefliyorum, coolermaster 212 almak istiyorum ama 60derece altında tutmayacaksa sıkıntı büyük
[MENTION=70517]karacaerc[/MENTION] 5,10 GHz'de öyle ama benim PC. PCnin tüm parçaları en üst seviyede yani bi tık daha yukarıya çıksan tehlike arz eder. Sonuçta bu bir hava soğutma ve oda sıcaklığıda bunu etkiliyor. Sen eğer normal CPU hızıyla çalıştıracaksan 45 derece civarı olur

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
@karacaerc 5,10 GHz'de öyle ama benim PC. PCnin tüm parçaları en üst seviyede yani bi tık daha yukarıya çıksan tehlike arz eder. Sonuçta bu bir hava soğutma ve oda sıcaklığıda bunu etkiliyor. Sen eğer normal CPU hızıyla çalıştıracaksan 45 derece civarı olur
Su soğutma bile oda sıcaklığından etkilenir temeli hepsinin hava soğutma ancak asıl merak ettiğim sen 2 çekirdek çalıştırsan sadece, o zaman kaç dereceye düşecek?

Johnny_

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Su soğutma bile oda sıcaklığından etkilenir temeli hepsinin hava soğutma ancak asıl merak ettiğim sen 2 çekirdek çalıştırsan sadece, o zaman kaç dereceye düşecek?
benim işlemci 4 çekirdekli. 2 çekirdekli nasıl çalıştırıldığını bilmiyorum. Öyle birşeyler duymuştum ama hiç araştırıp denemedim.
4 çekirdek cpu normal hizla çalışırken 19-21 arası, cpu kullanımı %100'de 45 derece oluyor kendi bilgisayarım.

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
benim işlemci 4 çekirdekli. 2 çekirdekli nasıl çalıştırıldığını bilmiyorum. Öyle birşeyler duymuştum ama hiç araştırıp denemedim.
4 çekirdek cpu normal hizla çalışırken 19-21 arası, cpu kullanımı %100'de 45 derece oluyor kendi bilgisayarım.
Biostaki ayarlardan biri, 2'şer kapatıp açabiliyosun. Değerler güzel ya paylaştığın için teşekkürler

yusuf-6n

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Corsair hydro 100i... suyla sogutmali sistem

Ve cpunun uzerine artic silver 5 surmeyi unutma

IuTKuI

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Corsair H100 serisi pahalı bir ürün, fan için o kadar para vereceğimi sanmıyorum.

Bu aralar zaten kasayı da değiştirmeyi düşünmüyor değilim. Kafamda Corsair 400R modelini almak var ama bakalım.

Çünkü ilk almak istediğim kasa buydu, fan yuvası genişliğinden ötürü, ellerinde kalmadığından alamamıştım.:)

balaban6162

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bizim için sessizlik önemlidir, onun için 12cm fanı bağladım soğutucuya onuda fan kontrole, 600 devir de çalışınca sesi hiç gelmiyor, kulağını yanında dayatsan bile, oyun durumunda deviri %50 veya daha fazla çıkarınca hem işlemciyi hem kasayı soğutuyor.

OC da işe yarar mı bilemem ama benim işimi böyle görüyorum :D

06bozkurtum

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
işlemcim AMD FX 4100 ama fun öyle bir dönüyorki sesden duramıyorum bunun için ne yapmalıyım nasıl sessiz bir soğutucu veya ses azalması için önerileriniz ne olabilirki..?

Reaksiyon puanı
16,118
bunu yap oc için de iyi olur yağın içine peltier koyarsan süper olur.

06bozkurtum

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Reaksiyon puanı
16,118
olayı yanlış anladın o fx 9590 en pisikopat ısınan amd yağın içinde sessiz ve soğuk oluyor senin ki de sessiz ve serin olur demek istedim...