[Çözüldü] x64 sistemde Steam OpenGL sorunu (Bumblebee + Steam)

Premeditated

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet arkadaşlar uzun uğraşlar sonucu 64 bit Linux Mint 17.1 üzerinde steam opengl sorununu çözmüş bulunmaktayım.
Butterfly arkadaşımızın yapmış olduğu nvidia optimus bumblebee anlatımından yola çıkarak steam için yapılması gerekenleri çözdüm.

1: İlk önce Butterfly'ın buradaki konusundan bumblebee ve nvidia optimus yapılandırmasını yapın.
http://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=78.0

2: Purge ve oto kaldırma işlemini yapın.
Kod:
sudo apt-get purge bumblebee* nvidia*
sudo apt-get autoremove

3: Bu komutla gerekli kurulumu yapın.
Kod:
sudo apt-get install bumblebee primus primus-libs-ia32:i386 linux-headers-generic

4: Sisteminizi yeniden başlatın.

5: Bumblebee nvidia driverını kurun.
Kod:
sudo apt-get install bumblebee-nvidia nvidia-331

6: Sisteminizi tekrar yeniden başlatın.

7: Steam'i bu komutla çalıştırın. (Not: Bu komutu çalıştırırken superuser yani root kullanıcısı olmamanız gerekir.)
Kod:
optirun --bridge primus steam

Tüm işlemleri yapıp sorunsuz bir şekilde çalıştırmayı başardıysanız bir teşekkürü çok görmeyin ;)

Linux Mint forumundaki açtığım konu:
http://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=2528.0

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
[MENTION=436449]Premeditated[/MENTION] Bumblebee'nin arayüz programı da var eğer onu indirip steami eklersen steami bu komutla çalıştırmana gerek kalmaz tıkladığında direk bumblebee ile çalışır

Premeditated

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@Premeditated Bumblebee'nin arayüz programı da var eğer onu indirip steami eklersen steami bu komutla çalıştırmana gerek kalmaz tıkladığında direk bumblebee ile çalışır
Bumblebee indicator dediğin arayüz programı ama malesef sadece optirun komutuyla çalıştırıyor. primus ile köprüleme yapan bu komut hayatımı kurtardı diyebilirim :)

Kod:
optirun --bridge primus

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
Bumblebee indicator dediğin arayüz programı ama malesef sadece optirun komutuyla çalıştırıyor. primus ile köprüleme yapan bu komut hayatımı kurtardı diyebilirim :)

Kod:
optirun --bridge primus
İşe yaramıyor mu yani program? Öyle olsa bile o komutu desktop dosyasına yazarsın çift tıkladığında şifreni girip çalıştırabilirsin

Premeditated

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İşe yaramıyor mu yani program? Öyle olsa bile o komutu desktop dosyasına yazarsın çift tıkladığında şifreni girip çalıştırabilirsin
sadece optirun kullanıyor primus köprülemesini yapmadan o yüzden sıkıntılı superuser olarak yani root izni ile çalışmıyor verdiğim komut normal user olarak çalışıyor sadece :)
Linux Mint 17.1 Rebecca x64 Mate farklıymış :D

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
sadece optirun kullanıyor primus köprülemesini yapmadan o yüzden sıkıntılı superuser olarak yani root izni ile çalışmıyor verdiğim komut normal user olarak çalışıyor sadece :)
Linux Mint 17.1 Rebecca x64 Mate farklıymış :D
Tamam işte dediğim gibi komutu desktop girdisine yazıp kullanıcı şifreni girersen direk açılır sen dediğim gibi yap her sefer terminal açmak zorunda kalmazsın

Premeditated

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tamam işte dediğim gibi komutu desktop girdisine yazıp kullanıcı şifreni girersen direk açılır sen dediğim gibi yap her sefer terminal açmak zorunda kalmazsın

O konuda sıkıntı yok ya zaten steam csgo ve bir kaç uygulamanın kısayollarına ekledim komutu
buradaki asıl olay 64 bit sistemde 32bit uygulamaların opengl sorunu.

Sorun sisteminizin 64 bit, kurduğunuz uygulamanın ise 32 bit olmasından kaynaklanıyor. İşin özü 32 bit uygulama sistemdeki OpenGL desteğini sorgulamak için yine 32 bit paketlerdeki dosyaları arıyor. buna göre çalışan bir komutdan uygun çıktı gelemeyince de mesaj olarak OpenGl ile ilgili yeterli desteğin olamdığını basıyor.

Mesela ben şuan bu sorunu çözmüş bulunuyorum. :)

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
O konuda sıkıntı yok ya zaten steam csgo ve bir kaç uygulamanın kısayollarına ekledim komutu
buradaki asıl olay 64 bit sistemde 32bit uygulamaların opengl sorunu. Mesela ben şuan bu sorunu çözmüş bulunuyorum. :)
Tamam ben de her seferinde terminalden yazıyorsun sanıyordum öyle uğraşılmaz çünkü desktop girdisine ekle tıkla değil mi ya

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
archlinux iyi ya ama ben driverları tam yükleyememiştim onda o zamanlar pek bir bilgim yoktu linux hakkında profesyonel bir linux dağıtımı olduğunu sonradan öğrenmiştim.
Evet öyledir yeni başlayanlara uygun değildir ama Beginners' Guide'ı okursan yükleyebilirsin en iyi yanı bir kere yüklüyorsun ömür boyu kullanıyorsun yeni sürüm çıktı geçeyim derdi yok pacman -Syu ile en yeni sürüme geçiyorsun rolling release olduğu için

Premeditated

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet öyledir yeni başlayanlara uygun değildir ama Beginners' Guide'ı okursan yükleyebilirsin en iyi yanı bir kere yüklüyorsun ömür boyu kullanıyorsun yeni sürüm çıktı geçeyim derdi yok pacman -Syu ile en yeni sürüme geçiyorsun rolling release olduğu için
Onuda denemek nasip olur inşallah :) Gerçi 3 tane HDD var birinden birine kurabilirim belli olmaz. :)
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=827039707342689&set=o.185238108180410&type=1&theater
#nanelLinux :D

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18

Premeditated

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İngilizcen varsa kendi sitesinden bakabilirsin yoksa archtr.org'da türkçesi var birkaç gerekli komutu öğrenirsen hemen yüklersin yani hatta komutların yazılı olduğu bir pdf de vardı
mintin yanına kurabilirmiyim archı? tekrar bölümlendirme yapmadan?

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
mintin yanına kurabilirmiyim archı? tekrar bölümlendirme yapmadan?
Ayrı bir partition oluşturman lazım yüklemeden önce yoksa herşey silinir bir de yüklerken biçimlendirme yapma aşamasında dikkat etmen lazım yoksa her şey silinebilir

Premeditated

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ayrı bir partition oluşturman lazım yüklemeden önce yoksa herşey silinir bir de yüklerken biçimlendirme yapma aşamasında dikkat etmen lazım yoksa her şey silinebilir
Şimdi 320gb hdd tek bölüm ext4 mint kurulu. minte dokunmadan nasıl hallederim?
facebook.com/HotTouchBaby
eklersen sevinirim :)

Premeditated

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
benim facebook hesabım yok yapman gereken şey ayrı partition oluşturup oraya kurmak bu kadar
saatlerdir uğraşıyorum tüm işlemleri yaptım grub bootloaderı yapılandırırken bir hata yaptım sanırım. şuan sistem açılmıyor. :D 64bit için kurulumu anlatıcak biri lazım bana :D

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
saatlerdir uğraşıyorum tüm işlemleri yaptım grub bootloaderı yapılandırırken bir hata yaptım sanırım. şuan sistem açılmıyor. :D 64bit için kurulumu anlatıcak biri lazım bana :D
64 bitte de değişen bir şey yok beginners' guide'da anlatıyor oraya bak grub'da da şöyle yapacaksın
Kod:
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
sende birden fazla işletim sistemi var o yüzden önce os-prober'ı indirmeyi unutma

Premeditated

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
64 bitte de değişen bir şey yok beginners' guide'da anlatıyor oraya bak grub'da da şöyle yapacaksın
Kod:
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
sende birden fazla işletim sistemi var o yüzden önce os-prober'ı indirmeyi unutma

yemin ederim beynim durdu harddiski formatlayıp sistem kurmadan çıkardım attım bir kenara. şuan win 8.1deyim yarın gündüz 12 gibi filan kuruluma başlarım sıfırdan tek part disk yapıcam o saatlerde buralarda olabilirsen sevinirim bana kutsal yardım eli lazım :D

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
yemin ederim beynim durdu harddiski formatlayıp sistem kurmadan çıkardım attım bir kenara. şuan win 8.1deyim yarın gündüz 12 gibi filan kuruluma başlarım sıfırdan tek part disk yapıcam o saatlerde buralarda olabilirsen sevinirim bana kutsal yardım eli lazım :D
Estağfirullah yardım ederiz tabi eğer ramin 4 gb veya üstü ise gerek yok swap ayarlamaya ama değilse ayarlamayı unutma

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
[MENTION=436449]Premeditated[/MENTION] CS GO oyununu oynayabiliyor musun?
[MENTION=348324]Shit Happens[/MENTION] Steam hangi sistemde sorunsuz çalışıyor bilgin var mı? özellikle CS Go oyunu :)

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
Ubuntu diyor Steam ama Debian tabanlı dağıtımlarda da sorun olmaz herhalde