Covid-19'a Karşı Dua Etmek

Bu konuyu okuyanlar

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Maalesef bu illet, bütün dünyada çok ciddi ve etkisi uzun sürecek izler bıraktı. Hala mücadele devam ediyor, her gün binlerce insan bu virüs sebebiyle hayatını kaybediyor.

Bilim insanları buna çare bulmak için çalışıyor, sağlık personelleri var gücüyle mücadele ediyor.

Dünyanın bir çok yerinde de sağlık personelleri ve diğer meslek grubundan insanlar bu illete karşı kendi inançlarına göre Allah'a dua ediyorlar.

Fakat bizim ülkemizde nedense böyle bir hassasiyet yok. Bizde evrimini tamamlayamamış bir güruh var, birilerinin ellerini havaya kaldırdığını görünce yaraları depreşiyor, sanki ülke kendilerine aitmiş gibi kin ve nefret kusuyorlar dua edenlere. Mesela İtalya'da bir müslüman dua ederse kimse garipsemiyor, bizim memleketteki bu güruh ise hemen zebaniye dönüşüyor.

Sizce bu güruhun sorunu nedir? Bu hastalıkları nasıl tedavi edilebilir? Onları nasıl insanlığa davet edebiliriz? Yorumlarınızı alalım.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,298
Dua ile olsaydı zaten bize haçtan gelen vatandaşlarımızdan gelmezdi. Bilim insanlarına güvenmek gerekiyor ve söylenenlere harfiyen uymak gerekiyor. Ancak biz ne yapıyoruz, hiç bir şey.. Hayat normalmiş gibi devam eden çok insan oldukça. .

Şuan çık çarşıya vs. bir yere insan dolu.. Pazarlar insan dolu.. İstediğimiz kadar dua edelim hepsi boşa gidecektir.

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Dua ile olsaydı zaten bize haçtan gelen vatandaşlarımızdan gelmezdi. Bilim insanlarına güvenmek gerekiyor ve söylenenlere harfiyen uymak gerekiyor.

Kesinlikle katılıyorum. Zaten İslam 2 tür duadan bahseder: Fiili Dua ve Kavli Dua.

Önce fiili dua yapılır, yani bu hastalığın geçmesi için var gücünle elinden geleni yaparsın.
Ardından kavli (sözlü) dua yapılır, elinden geleni yapmışsındır ve Allah'ın rahmetine sığınırsın.

Zaten konu bu da değil şu anda. Bizim bilim insanlarımız ve sağlıkçılarımız fiili duayı yapıyorlar, insanlar da tedbirlere uyarak fiili duayı yapmalı. Ardından sözlü olarak dua etmenin ne gibi bir sakıncası olabilir? Bu insanlar dua etmekten niye bu kadar rahatsızlık duyuyor? Sorum bu.

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Sosyal medyada muhafazakar kesimlerde 400 tane şu kadar 500 tane şu kadar dua edin zincir oluşturalım gibi şeyler görüyorum whatsapp durumlarındada aynı şeylere rastlıyorum ve üzülüyorum açıkcası.

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,179
Benim babam 40 yıllık ilahiyatçı. Bu tip şeylere en çok o karşı çıkıyor. Ama babam nereden bilecek ki? Sonuçta bu işi hayatına çeviren o değil. Evde oturan dayılar, hanım teyzeler..
Sosyal medyada muhafazakar kesimlerde 400 tane şu kadar 500 tane şu kadar dua edin zincir oluşturalım gibi şeyler görüyorum whatsapp durumlarındada aynı şeylere rastlıyorum ve üzülüyorum açıkcası.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Bu milletin sözde dindar kısmı kendi içlerinden sözde dindar olarak gözüken bir kitle tarafından yanılsama olan gerçek olmayan yarım yamalak bir din ile uyutuluyor.
İslam sadece namaz kılıp oruç tutmak, değildir. Ona buna dinsiz, günahkar, kafir demek hiç değildir. Hele hele din ile gösteri yapmak, bakın ben dini yaşıyorum demek hiç hiç değildir. Ve de sahnelere çıkıp, elhamdülillah, maşaallah, inşaallah falan demek hiç değildir. Bilmem anlatabildim mi?
Evet tekrar söylüyorum bu millet din ile uyutuluyor. Göze batan gereklilikler yapılıyor. Omurgayı oluşturan diğer gereklilikler. Hak, hukuk adalet, liyakat yani işi ehline verme ihlal ediliyor sonra göz boyanıyor.

İslamın üzerine en çok bu kandıranlar gölge düşürdü. Dinin amacı verilecek hesabın çözümünü göstermektir. Yani insanlar için en gerçek olan şey hesap verecek olmasıdır.

İslam sebepler dünyasındasınız. Allah'ın rahmeti dünyada kafire de var sana da var. Kara kaşına gözüne mi nimet vereyim çalış dua et kazan der. Ahirete gelmeden kendini hesaba çek der. Var mı bizim millette kendini hesaba çekmek? Var mı bizim millette emri bil maruf nehyil münker yok? Nerdesiniz müslümanlar sorgulasanıza nerede dar gündde başınızda olması gereken oluşum?

Sen boyuna dua et dur. Ahiret işin iyi olsa Allah acır dünya işini kolaylaştırır fakat sen ahiretini kurtaracak şeyleri yapsan otomatikten dünyan da mamur olur.

Sen sıfırı tüket sonra inşallah, maşallah de kitleyi dua ile oyala. Dua edin edin. Hatim de indirin. Sen hiçbirşey yapma sonra dua et.

Bak Almanya'ya adamlar müslüman mı değil? Nasıl bizden daha iyi durumdalar sebeplere sarıldılar.

Sen ne yaptın. Özelleştirdiler ses çıkarmadan, sattılar ses çıkarmadın, kapattılar ses çıkarmadın zarar ediyor dedin. Çarçur etti ama çalışıyor dedin. Gözünün popülist söylemler ile boyanmasına izin verdin. Sonra gelsin dua edelim Allah bizi kurtarsın. Sorayım ben sana Allah kendisini kurtarmak istemeyen, kurtuluş yollarını aramayan, sorgulamayan, kötüyü eleştirmeyen, iyiyi tavsiye edip uygulamayan seni neden kurtasın duana neden itibar etsin?

Sen sabahlara kadar namaz kıl. Gün aşırı oruç tut. Ama haksızlığa, liyakatsizlğie ses çıkarma. Oldu canım.

Öbür adam sabah akşam seks partisi yapar kokain çeker itikatı düzgünse belki de senden önce girer Niye haksızlığa sesini çıkarır. Adaletsizlğie susmaz. Orasını Allah bilir.

Apaçık ayet var. Ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın diye. Onlar yıllardır yaptıkları hatalar ve belki yaptıkları hainlikler ile bizi koruması ve desteklemesi gereken şeyi zayıflattıkları halde sen sorgulamadığın için kendini kendi ellerin ile tehlikeye attın. Şimdi kudur da kudur kimse seni kurtarmayacak.

Son düzenleyen moderatör:

drjacob

Müdavim
Reaksiyon puanı
696
Gavurlar ilaç yapsın diye dua ediyoruz.

Metin_Aslantürk

Müdavim
Reaksiyon puanı
660
Cübbeli Ahmet hoca duaya başlamış..hamdolsun onun dualarıyla coranayı yeneceğiz...corana dualarla sıfır sayısına düşüreceğiz...inşallah yeneceğiz....ilaç haramdır...aşı haramdır...sadece dua ile coranayı yeneceğiz...hamdolsun yeneceğiz....sadece dua bu işi çözer...sabah akşam okuyup dua edip Allahın izni coranayı yeneceğiz akşam sıfır rakamına düşmüş olur...Aminn....belkide sıfıra düşmek üzere...aşağıda ozank yazmaya ve saldırmaya başlamıştır...3 dakika sonra taarruza başlar...ve yine gene her zaman her yerde olduğu gibi

Son düzenleme:

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Dua ile olsaydı zaten bize haçtan gelen vatandaşlarımızdan gelmezdi. Bilim insanlarına güvenmek gerekiyor ve söylenenlere harfiyen uymak gerekiyor. Ancak biz ne yapıyoruz, hiç bir şey.. Hayat normalmiş gibi devam eden çok insan oldukça. .

Şuan çık çarşıya vs. bir yere insan dolu.. Pazarlar insan dolu.. İstediğimiz kadar dua edelim hepsi boşa gidecektir.

Türkiye'deki en yanlış ve çarpık düşünce bu işte bu ne yazık ki... Dua ile olsaydı zaten bize haçtan gelen vatandaşlarımızdan gelmezdi... Türkiye'ye Korona virüsü zamanı Ümreden ( Hac değil ) gelen insan sayısı 20 bin civarı ve toplasan kaçında bu hastalık çıkmıştır belli değil veriler açıklanmadı. KYK yurtlarında kalanların çoğunluğu 14 günü doldurdu evlerine gidiyor.
Ama yurtdışından gelen kişi sayısı 350 bin getirilen öğrenci ve çalışan sayısı 50 bin bandında. Ama tüm suçlu umreden gelen müslümanlar algısı.

Diğer saçma sapan söylemde. İstediğimiz kadar dua edelim hepsi boşa gidecektir. Bunu sen ben karar veremeyiz veya sonucunu göremeyiz. İslamı bilmeyenler TEVEKKÜL etmek nedir bilmediği için elinden geleni yaparsın sonra sonucunu Allah'a bırakırsın mantığı olmalı ve isteyen dua etsin isteyen etmesin...

Not: ErkinCankut77 yazdıkları baştan aşağı saçmalık cevap bile vermeye deymez.