Çocuklar Hayatı F Klavye İle Öğrenecek

rozabay

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Zaten resmi kurumlarda f klavye kullanılıyordu. tabletleride f klavye yapmaları doğaldır.
Ancak şahsi görüşüm isteyen istediği klavyeyi kullansın. iş klavyede değil bilgisayar bilgisinde bitiyor. Nice üniversiteleri öğrencileri gördüm, lisede yazı yazmaktan başka birşey öğretmemişler.

lawgiverkhan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Haklısın [MENTION=64474]ozkanbey[/MENTION] iş bilgisayar bilmekte bitiyor. Ama yeni öğrenecek için F Klavye bence daha mantıklı...

blgram

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Adamın biri o kadar uğraşmış etmiş Türkçe için en uygun klavyeyi bulmak için , vatandaş rahat etsin diye. Biz de hiç denemeden görmezlikten gelelim sanki biz bulmamış gibi .Bir kere deneyim gerçekten farkı göreceksiniz. Kimse zorlamıyor ama sadece ayarlarınızdan f klavyeyi ayarlayıp yerlerini bir kağıda yazıp ya da program aracılığıyla bir hafta çalışın. Hiç f klavye kullanmadan f klavyeye laf atmak yersiz.

Bir de artık bırakın bu uluslarası mavallarını yok herkes q kullanıyormuş da bütün bilgisayarlar q klavyeliymiş de . Peki nedeni ne etrafta f klavyeli bilgisayarların olmayışının. f özendirilmediği için ve talep olmadığı için yani bizden kaynaklı yoksa q daha iyi olduğu için değil. Fransızlar neden q klavye kullanmıyor almanlar neden kullanmıyor. Diğer ülkeleri zaten saymıyorum alfabeleri farklı onların. Yani hiç bir zararı yok aksine faydası var. Yani q klavye kullanmayınca bir şey kaybetmiyoruz.

NESDelisi

Profesör
Reaksiyon puanı
1,295
Dostum, isteyen istediği klavyeyi kullanır, durumu stem etmeye gerek yok.

Reaksiyon puanı
188
Açıkçası yapılan işe göre de değişkenlik gösterir. Mesela ben kod yazan insanım ve İngilizce Q klavye kod yazmak için mükemmel bir düzeneğe sahip ama Türkçe Q bu kadar iyi değil. İş yazı yazmaya gelince ne olur bilmem ama orada da alışkanlıklar devreye girer bence. Sonuçta kişi neye alışırsa onunla devam eder. Q klavye artık standart gibi bir şey. Yani bir bilgisayar alınınca yanında Q yerine F klavye verilse ve bilgisayarla ilk tanışan insanlar F klavye düzeneği ile tanışsalar her şey bu gün çok daha farklı olabilirdi. Ama bu kadar alışkanlığı değiştirmek gerçekten zor iş...

blgram

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Lütfen yanlış anlamayın sadece milli klavyemizin hiç denenmeden bir kenara atılmasına karşıyım sonuçta bir emek var ve gerçekten çok faydası var tama programcıdırsın yabancı ülkeden almışsındır bilgisayarını olabilir ama biraz destek çıkmamız lazım yani siz bir şey üretseniz Türk malı ve herkes yabancıların yaptığına yönelse sizin yaptığınız kıyıda köşede kalsa nasıl hissedersininz. Yani sinirli bir şekilre yazmıyorum bunlar hatta bir iki gülücük koyayım :) İsteyen istediğini kullansın ama bir denemek de fayda var diyorum ben. Bir de @cgrszone Programcılara dvorak klavye öneriyorlar. Öyle bir şeyler okuduydum yabancı bir sitede:)

Reaksiyon puanı
188
dvorak'ı görüm ama şimdi alıştığım bu düzeni bozmak benim için işkence :) baktım ama çok zor geldi gözüme. bu insana bu düzeneği ilk defa alıştırıyorsan tamam ama bir süre bir şey kullanmış insana bunu alıştırmak çok zor...

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
biz halk olarak aliskiniz bu tür degisikliklere hatirlarsaniz bizim yazi dilimizi bir gün de degistirip türk halki olrak ayni andan itibaren okumasiz yazmasiz birakilmistik ve tarihimizde gelmis gecmis okadar alimimizin ve fikir sahiplerin bize biraktiklarini okuyamaz ve anlayamaz olduk yani ayni anda bitkisel hayata girdik ,yani artik bu saat ten sonra hic bir türlü degisim bizim halkimiza dokanmaz ,hani derler ya balik bastan kokar ,biz kuyruguna kadar kokan bir millet olmusuz , yani kendimize ait hic birseyin bir degeri yok ,bence türkiyede gercek türkler azinlik

totleben

Asistan
Reaksiyon puanı
0
İngilizceye en uygun klavye dvorak programcılar genelde kodları ingilizce yazdıkları için öneriyorlar. Bende programcıyım, F klavye kullanıyorum Q klavyeden bin kat daha iyi. Q klavye özellikle yavaş yazılması için tasarlanmış. http://tr.wikipedia.org/wiki/Q_klavye

Düzen değiştirmek zor diyen arkadaşlarada şunu söyleyeyim F klavyeye geçtiğinizde %10 bile hızlı yazmaya başlarsanız önümüzdeki yıllarda ne kadar zaman tasarrufu yapabileceğinizi hesap edebilirsiniz.

Aynı zamanda oyun oynamayı seven biriyim hiç F klavye kullanıyorum diye oynayamadığım oyun olmadı.

Bence ön yargıları bırakıp en kısa zamanda F klavyeye geçmek gerekir. Sadece 1 ayınızı vererek 10 parmak F klavye öğrenebilirsiniz.

Öğrenmek isteyenler için : http://www.turkegitim.net/FKlavye/

Eğitime başlamadan önce Q klavye ile hızınızı ölçmenizi tavsiye ederim.

burns206

Profesör
Reaksiyon puanı
1
ben zaten yillardir turkce q klavyeleri ingilizce q klavye modunda kullaniyorum :p gerci bazi turkce karakterler tuhaf cikiyo ama :D ingilizcesini de satmiyolar ki turkiyede :p f klavyelerde bazi ozel karakterler soru isareti felan ctrl tusuyla kullanilabiliyor bazilari shiftle. oysa q klavyede sadece shift ile tum karakter kombinasyonlari acik :D f klavye bu acidan da cok kotu ve yazi yazmak icin de inanilmaz vakit kayiplarina yol acabiliyo bence :]

MtHan

Profesör
Reaksiyon puanı
14
biz halk olarak aliskiniz bu tür degisikliklere hatirlarsaniz bizim yazi dilimizi bir gün de degistirip türk halki olrak ayni andan itibaren okumasiz yazmasiz birakilmistik ve tarihimizde gelmis gecmis okadar alimimizin ve fikir sahiplerin bize biraktiklarini okuyamaz ve anlayamaz olduk yani ayni anda bitkisel hayata girdik ,yani artik bu saat ten sonra hic bir türlü degisim bizim halkimiza dokanmaz ,hani derler ya balik bastan kokar ,biz kuyruguna kadar kokan bir millet olmusuz , yani kendimize ait hic birseyin bir degeri yok ,bence türkiyede gercek türkler azinlik

Sanki alfabe değiştiği zaman Yaşayan halkın %50-90 ı okuma yazma biliyordu ya çok kötü bir şey oldu. Araştır bakalım o zamanki okuma yazma oranı %10-20 var mı? Bol keseden sallaması kolay tabi... O mantıkla bakarsan Türkler islam ı seçtiğinde de dilleri değişti buna niye sesiniz çıkmıyor?

esattt46

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yıllardır bir f klavye kullancısı bir programcı olarak şunu söylüyorum f klavye için.

gerçekten süper bir şey. q hikaye beyler. kullanmaya başlayınca anlayacaksınız....

Reaksiyon puanı
10,327
ben şu anda f klavye kullanıyom ama Q daha iyidir

hayatımda senin gibi saçmalayan birini daha görmedim kardeş... madem q klavye iyidir, ne diye f ile yazıyorsun. duyan da sanki başında polis zoruyla f yazıyormuş zanneder. bunda biraz da kendine ait değerlerden utanmak gibi bir garabet yatıyor sanırım... yahut globalizm virüsü, yabancı hayranlığı...

F klavye kullanmanın tadını bir kere hissedin bırakamassınız laptobum q klavye ama f klavyeye çevirip yazabiliyorum çünkü ezbere biliyorum tuşların yerleri. Çok konforlu hatta çoğu ingilizce kelimeyi dahi hızlı bir şekilde yazabiliyorsunuz. Gerçekten sanki ihtiyacın olan tuşlar hemen elinin altınnda. Şiddetle öneririm öğrenip bir iki hafta kullanın.

teşekkürler kardeş, güzel söyledin... yüreğine, eline sağlık.
ben de f kullanıyorum, hiç bakmaksızın on parmak yazıyorum. inanılmaz bir zevktir bu. bilmeyen anlamaz.

Carnage

Prime Сasual Dating - Actual Girls
Reaksiyon puanı
4
q klavye her zaman daha iyidir. Blur gibi bazı oyunlarda tuşlar ayarlanamıyor. Ancak klavye düzeneğini değiştirerek oynayabiliyoruz. f klavye-q klavye karşılıklarını bilmeyen zorlanabilir. bence bu f klavye işi saçmalık.

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
q klavye her zaman daha iyidir. Blur gibi bazı oyunlarda tuşlar ayarlanamıyor. Ancak klavye düzeneğini değiştirerek oynayabiliyoruz. f klavye-q klavye karşılıklarını bilmeyen zorlanabilir. bence bu f klavye işi saçmalık.

bir sövmediğin kalmadı f klavyeye :D

Reaksiyon puanı
10,327

bir sövmediğin kalmadı f klavyeye :D

arkadaşın hayatı oyun belli ki... onun için kültürün, yazının bir önemi yok. saçma sapan, hiçbir işe yaramayan, insana pozitif hiçbir değer katmayan oyun oynadılar mı mesele bitmiştir.

acınası bir neslimiz var vesselam!

Carnage

Reaksiyon puanı
4
oyunlar insana pozitif değer katmıyor ha? Ben buna gülerim. oyunların öğrettiği ingilizce kelimeler yeter,özellikle adventureların. benim için yazının ve kültürün hiçbir önemi olmadığını nereden biliyorsun? hiç tanımadığın bir insan hakkında yorum yapma cesaretini bulabiliyorsunuz ya size birşey diyemiyorum. İstersen edebi eserler hakkında birkaç soru sorayım da kimin için kültür daha önemsizmiş öğrenelim.

The Dark Knight

Profesör
Reaksiyon puanı
77
arkadaşın hayatı oyun belli ki... onun için kültürün, yazının bir önemi yok. saçma sapan, hiçbir işe yaramayan, insana pozitif hiçbir değer katmayan oyun oynadılar mı mesele bitmiştir.

acınası bir neslimiz var vesselam!

Kusura bakmayın da bu yoruma ancak gülerim. Şimdiye kadar bu kadar sert bir kelimeyle hiç bir şey yazmadım forumda. Ancak bunun başka mantığı yok. Dünyada tek oyunu Super Mario sanan birisi, ancak böyle içi dolu gibi gözüken bol bol kibir içeren ama ilkokul çocuğu ukalılığından öteye gidemeyen bir yorum yapar.

Bugün milyarlarca dolarlık hacimli bir oyun sektörü var. Uyuşturucu bağımlılalarını, hiper aktifleri, asosyalleri, sosyopatları oyunlarla tedavi ediyorlar. Araştırın görün.

Bir kere strateji oyunu oynayan insanlar, mantıklı düşünmeyi, planlı olmayı, düzenli olmalyı öğreniyorlar. Ben Total War sersini öğrenirim yıllardır. Bu seri sayesinde satrancı ve damayı öğrenmeyi bıraktım çünkü stratejik olarak bana kattıkları çok daha iyi.

Oyunlar, tarih öğretiyor, yabancı dil öğretiyor, hayal gücünü geliştiriyor. Tüm hayat oyundan itibaren değil, ancak tüm ülke olarak oyuna boş işler dediğimiz için bugün müthiş kar getiren bu sektörden pasta alamıyoruz.

Bugün 13 milyon oyunculu World of Warcraft her ay bu üyelerinden minimum 15 dolar topluyor. Blizzard'ın sadece Wow'dan gelen aylık cirosunu düşünün.

Oturup Türk kültürü ve tarihinde geçen bir online oyun yapsaydık ya da strateji oyunu o zaman tüm dünya bizim kültürüme para akıtacaktı.

Ben F klavyeyi daktilodan öğrendim direkt olarak. F ve Q klavyeyi aynı hızda 10 parmak yazabiliyorum. Hatta şöyle diyeyim, F ve Q klavye sayesinde ekmeğimi kazanıyorum.

Benim için bir farkı yok isinini de. İkisinin de öğrenilmesi iyidir. Ancak, milli klavye düzeni F olsun diyemem. Çocuklar öğrensinler, yarın öbürsü gün, bir yerde karşılarına F klavye çıkınca cahil kalmasınlar.

Crimean

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kişinin hangi klavye ile yazdığı bence profesyonel 10 parmak yazanlar (Steno, programcı vb) için önemli geri kalanlar için hiç farketmez. Dünya türlü türlü klavye kullanıyor http://en.wikipedia.org/wiki/Keyboard_layout . Benim gibi 2-4 parmak yazanlar için farketmez ama geçiş sürecini iyi organize etmek lazım. Devletin F klavye ihalesini kim alacak merak etmiyor değilim.

blgram

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Sanki alfabe değiştiği zaman Yaşayan halkın P-90 ı okuma yazma biliyordu ya çok kötü bir şey oldu. Araştır bakalım o zamanki okuma yazma oranı -20 var mı? Bol keseden sallaması kolay tabi... O mantıkla bakarsan Türkler islam ı seçtiğinde de dilleri değişti buna niye sesiniz çıkmıyor?

Konuyla alakalı olmayan konuya yöneliyoruz ama cevap verme ihtiyacı duydum. Bize ne öğretildi okulda Osmanlıca zor yazması zor felan fulan gerçekten öylemiydi bana sorarsan zor ama o kadar da abartılacak zorlukta değil. Bugün latin abeceyi dahi düzgün kullanamıyoruz. Yani alfabenin okuma yazma oranıyla ilgili olduğunu düşünmüyorum. Milletin okula gitmeye cesarate gücü mü vardı. Sanki o günlerde latin alfabe kullansaydık yüzde daha yukarıda olacakmış gibi davranmanın alemi yok. Osmanlıcayı bir yönüyle sevmem çok arabça ve farsça kelime içerir sanki Türkçe içermiyormuş gibi ama Osmanlıcanın bir güzelliği vardır kulağa hoş gelir günümüz Türkçesi gibi değil. Yani o nüansı kaybettik ne yazıkki. Ha bana sorsan keşke uygur abecesini ya da göktürk abecesini geliştirib kendi alfabemizi kursaydık. İlla batıya bağlı olmanın bir anlamı yok cumhuriyetle birlikte batıya bağlılık başladı ne yazıkki fransızcadan felan kelime almaya başladık almancadan ama onlara hiç laf atan yok direk dilimizdeki arabça kelimelere laf atıyoruz. Şunu da belirtmekte yarar var dil bilimcilierinin tdk başkanın söyleşilerini dinledim dilimizdeki yabancı kelimelir çıksa çok sade ve sıkıcı bir dile dönüşür Türkçe. Bu yüzden hiç hayal etmeyelim dilimize yerleşmiş kelimeleri çıkartmayı şu andan itibaren almamak mantıklı olan. Garip olan bir japonya bir korenin bir yunanistanın bir rusyanın kendi alfabesi var bir şey olmuyor ama bize gelince ticari ilişkiler o bu şu. Kusura bakmayın ama bağımlıyız böyle gelmiş böyle gider.

Carnage

Reaksiyon puanı
4
Kusura bakmayın da bu yoruma ancak gülerim. Şimdiye kadar bu kadar sert bir kelimeyle hiç bir şey yazmadım forumda. Ancak bunun başka mantığı yok. Dünyada tek oyunu Super Mario sanan birisi, ancak böyle içi dolu gibi gözüken bol bol kibir içeren ama ilkokul çocuğu ukalılığından öteye gidemeyen bir yorum yapar.

Bugün milyarlarca dolarlık hacimli bir oyun sektörü var. Uyuşturucu bağımlılalarını, hiper aktifleri, asosyalleri, sosyopatları oyunlarla tedavi ediyorlar. Araştırın görün.

Bir kere strateji oyunu oynayan insanlar, mantıklı düşünmeyi, planlı olmayı, düzenli olmalyı öğreniyorlar. Ben Total War sersini öğrenirim yıllardır. Bu seri sayesinde satrancı ve damayı öğrenmeyi bıraktım çünkü stratejik olarak bana kattıkları çok daha iyi.

Oyunlar, tarih öğretiyor, yabancı dil öğretiyor, hayal gücünü geliştiriyor. Tüm hayat oyundan itibaren değil, ancak tüm ülke olarak oyuna boş işler dediğimiz için bugün müthiş kar getiren bu sektörden pasta alamıyoruz.

Bugün 13 milyon oyunculu World of Warcraft her ay bu üyelerinden minimum 15 dolar topluyor. Blizzard'ın sadece Wow'dan gelen aylık cirosunu düşünün.

Oturup Türk kültürü ve tarihinde geçen bir online oyun yapsaydık ya da strateji oyunu o zaman tüm dünya bizim kültürüme para akıtacaktı.

Arkadaşın yorumuna ben de gülüyorum. Eğer biraz mantıklı bir şekilde bu kadar haksız ve sert konuşssaydı sinirlenirdim. Oyunlara boş işler diyen insanlar Tvlere bakıyorlar mı merak ediyorum. Oyunlar sayesinde lisede İngilizce dersine hiç çalışmadan sınıfı geçtim,gramerim berbat olmasına rağmen sınıfta İngilzice kompozisyondan en yüksek not alan insan bendim. Kültüre önem vermek konusuna gelince arkadaşın kültürden neyi kast ettiğini merak ediyorum. Ülkemizin değerlerini mi kast ediyor,yoksa dünya tarihine geçmiş eserlerle iç içe olmayı mı kast ediyor,ne demek istiyor anlayamıyorum. f klavyeye mecbur bırakılnca milli değerlerimizi mi koruyacağız? Hangi milli değerlerimizi sayın üye? İçki,uyuşturucu,zina,fuhuş almış başını yürümüş,sokakta insanlar öldürülüyor,kadın cinayeti haberleri sıradanlaştı,çocuklar gençler büyüklerine aleni bir şekilde küfrediyor,vergi kaçıranların,dolandırıcaların,hırsızların sayısı sürekli artıyor. Vee biz f klavyeye geçince manevi değerlerimizi koruma altına alıyoruz. Vay be. f klavyeye geçince çocuklar tarihimizi daha mı iyi öğrenecekler,adam Kanuni Sultan Süleyman'ı bile diziden öğreniyor,bunun da mı suçlusu q klavye? Arkadaşın entelektüel düzeyini merak ediyorum, bir bakışta insanların kültür düzeyi hakkında yorum yapabiliyor fakat ben böyle bir yeteneğe sahip değilim.

Cedriic

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Bazı bilgisayalarda F klavye vardı . Q klavyeye çeviriyordum yazıyordum millette diyordu . Vay anasını sen nasıl öğrendin F klavyeyi diye :D:D:D

skara

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Yıllardır söylüyorlar F klavyeye geçilecek diye ama nedense hala bilgisayarlar Q klavyeli üretiliyor :)

Reaksiyon puanı
188
Bu arada resmi kurumlarda f klavye zorunluluğu yok. İsteyen q isteyen f kullanıyor...