Coca Cola tarihi hatayı böyle düzeltti

amesfa

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
150
Coca Cola tarihi hatayı böyle düzeltti

1880 yılında üretimine başlanan ve yıllarca dünyanın 'en büyük' markası kabul edilen Coca Cola'nın tarihinden ilginç bir ayrıntı. Yapılan bir pazarlama hatası Coca Cola'ya az daha tarihe gömecekti

EYVAH! COCA COLA TARİH OLACAK!

1880 yılında muhteşem tadını insanlığa sunan COCA COLA az kalsın tarih oluyordu. 200 bin denek evet dedi, O’da 10 milyon doları sadece reklam için harcadı. Anlayacağınız tarihe sadece muhteşem tadı ile değil, milyon dolarlık intihar operasyonuyla geçecekti. Allahtan Amerikalılar gelmiş geçmiş en büyük icatlarına sahip çıktılar, intihar ölümle değil, ayakta tedavi ile sonuçlandı. Nasıl mı?

Coca Cola yöneticileri her zaman ki gibi, “Biz en iyiyiz, en büyüğüz, biz en........... niz, biz............., biz..............” dedikleri bir gün, daha da “ nasıl en olabiliriz?” sorusunun cevabını buldular. ( Bana göre de Cola Cola, sadece içecek markalarının “en”i değil, dünyanın “en” büyük markası. ) Buldukları bu şey, “NEW COKE” idi. New Coke’un tadı sadece rakiplerin tadından değil, klasik Cola Cola’nın tadından da iyiydi. Ne de olsa bunu 200 bin denek onaylamıştı. Bu muhteşem ürünle Cola Cola “En’lerin En’i” olacağına adı kadar emindi.

Muhteşem bir hamilelikten sonra, 23 Nisan 1985’te NEW COKE doğdu. Bu muhteşem bebek maalesef 1,5 aylık iken, abisi Cola Cola tarafından öldürüldü. Allah rahmet eylesin New Coke, Allah uzun ömür versin COLA COLA’ya .

Tarihin gelmiş geçmiş en büyük pazarlama kazası NEW COKE operasyonudur. Çünkü, ürün ne kadar iyi olursa olsun, onu satın alacak tüketici=müşteri=kullanıcı=vs........... alışkanlıkları göz ardı edilirse sonuç intiharla eşdeğer olur.

Cola Cola, 100 yıllık tadı ve markasından vazgeçti. Sırf daha iyisi diye, klasik cola üretimine son vermeye karar verdiler. Keşke sadece tat değişikliği yapsaydı. Üstüne üstlük bir de Coca Cola markasına son vermeye karar verdi. Ne de olsa iki tane cola markası bir firmada olmazdı değil mi? Ne kadar iyi olursa olsun tüketiciler, bir efsaneden vazgeçmek istemedi. Kendisi, annesi, babası, hatta dedesi bu tatla ve marka ile büyümüştü, o da çocuklarını, torunlarını bu tatla büyütmek istedi. Ne de olsa yıllara dayanan, Coca Cola ve içicileri arasında çok kuvvetli bir duygusal bağ vardır. Cola içicileri kolları sıvadılar, bütün ülkede protesto gösterileri yapıldı.

Yapılacak bir şey kalmamıştı. Abi Coca Cola bir gece sessizce bebek NEW COKE’un odasına girdi. Ve New Coke sonsuzluk uykusuna yattı. Bundan sonra başka bir çocuğunun olacağını sanmıyorum. Zaten dün olduğu gibi, bugün de Coca Cola “en’lerin en’i”.

Benzer bir intihar girişimi 1987 yılında House&Garden Dergisi’nden geldi. Canları sıkılan yöneticiler, okurlarına danışmadan isim değişikliğine gider. Coca Cola en azından zahmet edip 200 bin denekle çalışması yapmış. House&Garden buna tenezzül bile etmemiş. Yeni ismi “HG” ile anlamsız bir şekilde 1993 yılına kadar direnmiş. Neyse biri akıl etmeyi başarmış da, tekrar “HOUSE & GARDEN” ismine geri dönmüş. Şimdi eskisinden daha parlak ve başarılı.

GÖTZEN! Hatırladınız değil mi! İlk yapı markamız. Uzun zaman insanlar bu değerli yapı marketimize gittiklerini söylemek istemedi. Nasıl söyleyebilirler ki. Ne de olsa GÖTZEN J Birkaç yıl sonra GÖTZEN tarih de ki yerini aldı ve TEKZEN oldu. Sokakta ki halk bunun isimden kaynaklandığını zannetti ama, Alman markası GÖTZEN’in maalesef Almanya’da yaşadığı krizden kaynaklandı. Keşke baştan ismi TEKZEN olsaydı. Hem krizden etkilenmezdi. Hem de alay konusu olmazdı.

Kaynak için http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=282778

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Evet, Allah'tan Amerikalılar'ın en büyük icadı böyle bir olaya kurban gitmedi.

Bir firma altında neden iki kola içeceği olmasın? Aynı firmanın bir ton farklı gazlı içeceği var; Coca Cola, Fanta, Schweppes vb. Pekala ayrı bir isimle yeni bir içecek çıkarabilirlerdi. Ya da basitçe bir alt şirket kurar yaparlardı. Yapmadıkları şey mi? Bal gibi de yıllardır yaptıkları şey..

Pepsi - Yedigün - Fruko
Coca Cola - Fanta - Schweppes
Cola Turka - Sunny - Çamlıca

Bunlar sadece küçücük örnekler.

mozasur

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bişey anlamadım büyük kardeş küçük kardeşi öldürmüş bunu anladım

patrick

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
19
mozasur dedi ki:
bişey anlamadım büyük kardeş küçük kardeşi öldürmüş bunu anladım

öldürmenin ne kadar günah olduğunu anlatmaya çalışmışlar bu yazıda mozasur

mavinok.ta

Dekan
Reaksiyon puanı
13
Benim umudum var bir gece ansızında biz gideceğiz coca colayı öldürmeye!!!

turoksin0

Profesör
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar cola çok zararlı kimsenin içmemesini tavsiye ediyorum bende baştan bırakamam diyodum ama şimdi nerdeyse hiç içmiyorum

mavinok.ta

Dekan
Reaksiyon puanı
13
bdco dedi ki:
arkadaşlar cola çok zararlı kimsenin içmemesini tavsiye ediyorum bende baştan bırakamam diyodum ama şimdi nerdeyse hiç içmiyorum
11111111111111111111111+ işte buu

honen

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Kolayı bırakın hep beraber şerbet içelim :)

MetalStorm1

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bdco dedi ki:

katılıyorum bende bırakamam diyodum, şimdi cok az içiorm hiç denecek kdr sizde böyle bırakın,bakın hem zararlı hemde üreticilerinin türkiye hakkındaki görüşlerini biliyoruz hepimiz

DarkLady

Dekan
Reaksiyon puanı
12
size kola ile ilgilibir gerçeği açıklamak istiyorum.kolanıın renginin nasıl meydana geldiğinği hiç düşündünüzmü?
ben söyleyeyim adını bilmediğim (latince olmasından dolayı aklımda tutamadım) bir böceğinn yani milyonlarcasının yakalanıpp işleenmesiyle oluşuyo ve 1 mg ı dahi yeterli kolaya renk vermesi için.

turoksin0

Profesör
Reaksiyon puanı
0
yav içmemek için o kadar neden varki ama sigaranın içeriği bilindiği gibi onunki de tam açıklansa ya

otantic76

Doçent
Reaksiyon puanı
0
o zaman coca cola kutusunun içine new coke koysunlar süper satarlar...

Moon-X

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Napıyomuşuz Bim'e gidiyomuşuz 1.30 ykrş.'a 2,5 Litrelik bir Lé Porta (portakallı) alıyoruz. İçin soğuk oraletin asitlisi coca colayı unutturmazsa aha buraya yazıyom herkez okusun diye =) ciddim deneyin hem daha ucuz Cipse para kalır ehuha

BaRY

Profesör
Reaksiyon puanı
12
birde Türkiye pazarına girmiş rc cola vardı, bu adla pazar yapamadılar, ülkerle anlaşıp cola turka yı çıkardılar, kendilerine pazar yarattılar.

tharnax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
size kola ile ilgilibir gerçeği açıklamak istiyorum.kolanıın renginin nasıl meydana geldiğinği hiç düşündünüzmü?
ben söyleyeyim adını bilmediğim (latince olmasından dolayı aklımda tutamadım) bir böceğinn yani milyonlarcasının yakalanıpp işleenmesiyle oluşuyo ve 1 mg ı dahi yeterli kolaya renk vermesi için.

bunun gibi binlerce söylenti var
mesela
kolay yapımında meyankökü kullanılıyormuşta fareler bunu çok seviyormuş kepçeler otları alırken fareleride parçalıyarak alıyomuşta..

sonuç olarak zararlı bir içecek ve bunu hepimiz biliyoruz yinede saniye de bilmem kaç tane kola satılıyormuş