Çobanla benim oyum neden eşit?

Bu konuyu okuyanlar

Cem

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Berkin, geçenlerde Aysun'un çevirmesine yakalanmışsın ^^ sen şanslıymışsın, Aysel Gürel'in kontrol ettiği son kişi de Troy'muş meğer! o_O

şaka bi yana (ki konu ve manken kişisinin sözleri şakanın kendisi gibi) her atın bir binicisi vardır misali aysun'un da sözlerine kulak verecekler ve hatta hak verecekler vardır elbet. bu gibi zihniyetler dünyayı nişantaşından ibaret zannedip, "avrupa yakası"nı da komedi olarak değil hayatın bir yansıması olarak seyrediyorlar zannımca |)

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Bu da bağcı odaklı oldu. Olsun, bir gün bir kişi ismi vermeden "bence yanlış, çünkü x", "bence doğru bence y" demeyi de becerecek. Buna inanıyorum. Ama sözleri her zaman söyleyen kişiye göre şekillendiriyoruz.

Yoksa, yemişim mankeni. Kaygım, sosyal linçe dönüşüyor sürekli bu konular. Seçici geçirgen söz hakkı ortamı yaratılıyor.

:)

intibah

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Baldır bacak göğüs pazarlama ne olacak... Galiba çobanlar biraz ucuza veriyor koyun sakatatlarını :)

nizam

Asistan
Reaksiyon puanı
0
oy sayısı neye göre belirlenecek diplomaya göre mi? ödediği vergiye göre mi? yaptığı işe göre mi? bankadaki parasına göre mi?
ve de kayacının oy sayısını neye göre belirleyecekler?
ben bir sürü amelelik yapan diplomalı kişi tanıyorum inşaatlarda çalışıyorlar ama duvarda diploması asılı mecbur kalmış adam amelelik yapmaya
rahmetli sakıp ağanın diploması mı vardı onun oyunu nasıl belirleyeceğiz

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
İlk sayfada Berkin, ikinci sayfada intibah güzel yorumlar yapmış.

Bu yorumlara istinaden, sayın Berkin hocam, sence bu olaya demokrasi mi bir çözüm getirmeli, yoksa insanoğlu bu noktada demokrasiye mi çözüm getirmeli?

Hatırlarsan önceki konulardan birinde ikimizin hemfikir olduğu bir demokrasi tanımı yapmıştık; ipini koparan yaygarasını da koparır gibi. :)

dead_ghost

Profesör
Reaksiyon puanı
1
pesimist dedi ki:
Kız biraz haklı arkadaşlar. Bu millette ne kadar okumamış cahil insan varsa seçimden önce yardım yapılıyor. Bunlar da "Aaa şu parti bize bunları verdi oyum da ona" diyor ve başa geliyor. Gayet basit. Bu ülkede cahil insanın ne kadar çok olduğunu da bildiğimize göre bir sorun var..

eğitim şart !..
valla katımamak elde değil pesi.bende hak veriyorum bazı yerlerinde kıza.şimdi siyasi bilimleri bitirmiş birnin oyu ile tüm hayatı köyde dağda bayırda geçmiş birinin oyu ( kıyaslama için sadece tüm okumuş ve ünililer alınmasın ) aynı etkide kalıyor.adaletsiz gibi görünüyor yani.ama bu tabiki eğitim yetersizliğinden kaynaklanıyor.

EĞİTİM ŞART. +1

calvaria

Profesör
Reaksiyon puanı
9
dead_ghost dedi ki:
pesimist dedi ki:
Kız biraz haklı arkadaşlar. Bu millette ne kadar okumamış cahil insan varsa seçimden önce yardım yapılıyor. Bunlar da "Aaa şu parti bize bunları verdi oyum da ona" diyor ve başa geliyor. Gayet basit. Bu ülkede cahil insanın ne kadar çok olduğunu da bildiğimize göre bir sorun var..

eğitim şart !..
valla katımamak elde değil pesi.bende hak veriyorum bazı yerlerinde kıza.şimdi siyasi bilimleri bitirmiş birnin oyu ile tüm hayatı köyde dağda bayırda geçmiş birinin oyu ( kıyaslama için sadece tüm okumuş ve ünililer alınmasın ) aynı etkide kalıyor.adaletsiz gibi görünüyor yani.ama bu tabiki eğitim yetersizliğinden kaynaklanıyor.

EĞİTİM ŞART. +1
Aynı cagda mı yasıyoruz anlamadımki her evde bi televizyon yokmu arkadasım bu coban dagda bayırda sürüsünü otlattıktan sonra evine gelip senin izledigin kanalları izlemiyomu?
yoksa sen basbakanla her gün siyaset mi konusuyorsunda ölemi haberin oluyor herseyden?
dünya global oldu sizin haberiniz yokmu?

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Elmacik dedi ki:
İlk sayfada Berkin, ikinci sayfada intibah güzel yorumlar yapmış.

Bu yorumlara istinaden, sayın Berkin hocam, sence bu olaya demokrasi mi bir çözüm getirmeli, yoksa insanoğlu bu noktada demokrasiye mi çözüm getirmeli?

Hatırlarsan önceki konulardan birinde ikimizin hemfikir olduğu bir demokrasi tanımı yapmıştık; ipini koparan yaygarasını da koparır gibi. :)

Herşeyin ölçütü insandır, dersek insan demokrasiye çözüm getirmeli dememiz gerekir. Ama demokrasi aynı zamanda diğer insanların ifade özgürlüklerinin teminatı olduğu (olması gerektiği) için, diğer insanlardan kısmadan daha iyi düzenlenmiş bir demokrasi gerekli olabilir. Ayrıntıları konusunda birşey şu an için diyemeyeceğim; ama sanırım "herkes kendi kapının önünü temizlese..." sistemi geçerli olacaktır.

Yani bizim demokrtatik hak ve özgürlükleri kullanırkenki davranış biçimi, diğerlerini ezmemeli. Yani Aysun vakasında olduğu gibi, cahil cesaretiyle birşeyleri söyleyenler rahatsızlık yarattıkları ölçüde linç edilmemeli. Bunu milletvekilleri bile yaptıktan sonra, milletin kendisinin yapmasını garip karşılamıyorum. "Nasıl para kazandığını biliyoruz" gibi çirkin yorumlar bile gelmiş vekillerden.

Ben Aysun Kayacı denilen kişiyi tanımam, genel tavır ve davranışlarını değerlendirdiğimde ise çok okumuş etmiş birisi olduğunu da düşünmem. Fakat ortaya attığı laf tartışmaya değer. Demokrasiden kasıt da budur zaten. İfade özgürlüğü, ipini koparanın konuşması çerçevesinde geçerlidir. Yoksa vay anam sen bunu neden dedin, tarzı tepkilerle ne özgürlük ne de demokrasi mümkün olmaz. Demokrasi, sandıkta oy atıp çıkan şenliği izlemekten ibaret edğildir.

Güzel günler dilerim.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Yani diyorsun ki insanoğlu demokrasiye çözüm getirmeli, demokrasi de insanoğluna düzen getirmeli. Halbuki, eğer demokrasi canlı olsaydı, muhtemelen insanoğlunun onda bir değişiklik yapmasına gerek kalmazdı. Yok eğer mekanik olsaydı, o zaman da neresi bozuksa düzeltilir, o da görevini yapmaya devam ederdi. Oysa demokrasi, seçici özgürlükçüdür. Çünkü demokrasi kendi kendine bile düzen getiremezken insanoğluna hiç getiremez. O halde demokrasi demek, insan demektir. Çünkü demokrasiyi var eden de, demokrasinin tepesine oturarak onu yöneten ve yönlendiren de insandır.

Peki insan adil midir? Kısmen. Çünkü hepimiz biliyoruz ki, insanlar ne zeka-akıl ne tahsil ne para-mal-mülk yönünden eşit değiller. O halde demokraside eşitlik bir rüyadan başka bir şey değil.

Demek ki, demokrasinin bu olaya değil, insanoğlunun demokrasiye bir çözüm getirmesi gerekir.

dead_ghost

Profesör
Reaksiyon puanı
1
calvaria dedi ki:
dead_ghost dedi ki:
pesimist dedi ki:

eğitim şart !..

EĞİTİM ŞART. +1
Aynı cagda mı yasıyoruz anlamadımki her evde bi televizyon yokmu arkadasım bu coban dagda bayırda sürüsünü otlattıktan sonra evine gelip senin izledigin kanalları izlemiyomu?
yoksa sen basbakanla her gün siyaset mi konusuyorsunda ölemi haberin oluyor herseyden?
global nedemektir? şuan içinde bulunduğumuz toplum yapısınıda nekadar geçerli olmuştur? ülkemizin doğusu ile batısı arasındaki eğitim ve kültürel farklılıklar arasındaki farkı açıklayabilirmisin?

Cem

Profesör
Reaksiyon puanı
0
dead_ghost dedi ki:
calvaria dedi ki:
dead_ghost dedi ki:
pesimist dedi ki:

eğitim şart !..

EĞİTİM ŞART. +1
global nedemektir? şuan içinde bulunduğumuz toplum yapısınıda nekadar geçerli olmuştur? ülkemizin doğusu ile batısı arasındaki eğitim ve kültürel farklılıklar arasındaki farkı açıklayabilirmisin?

bu iş sadece fakir halka para vermekle olsaydı chp iş bankasındaki hissesinden doğuda azıcık feragatte bulunur ve 36 kez üst üste iktidar olurdu. milletvekilliği sistemi maalesef çarpık ama dağdaki çobanın oyu ile benim oyumda birdir. ayrıca iki sene önce bir çobanın öss birincisi (bildiğiniz 1) olduğunu ve burada hangi eğitimden bahsettiğinizi de gözden geçirmenizi tavsiye ederim arkadaşlar.

tonce

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
14
Fakire yardım yapıyorlar oy alıyorlar peki buna eyvallah ama zengin olanlarada bazı parti dönemlerinde göz göre göre çaldırıyorlar napalım siyaset işte. Siyasi veya maddi tarafından bakmıyacağım. Onun oyu tabi ki çobanla eşit olamaz çünkü çobanın otlattığı koyun bile olmaya layık değildir.
Mevlam karşısında da ben üniversite mezunuyum derler artık ama nafile. Artık insanları birde eğitimli eğitimsiz diye bölelim. (türbanlı-türbansız dedik sonra Kürt-Türk dedik alevi-sunni dedik dedik dedik daha ne kaldı.) Birde çoban-çoban değil diye ayıralım ne olur ne olmaz üniversite mezunu olmayanlarında başı yansın. ;( ;(-işte size nacizane bir hiciv.-

gokhankayaci

Doçent
Reaksiyon puanı
1
arkadaşlar ben forume yeni üye oldum ama bu yorumları hata başlığı çok saçma buldum açıkçası. çoban diye küçümsediğiniz insanların tr ekonmisine katkılarını tartışamazsınız. ikincisi çoban dediğimiz amcalarımız abilerimiz senin benim hayatta yapamayacağımız (tiksineceğimiz) bir işi yapıyor para kazanıyor. sadece hayvanlarla uğraşması okul okuyamaması mı seni dertlendiriyo.? yok bir çoğumuzun anne babasıda lise mezunu bile değil ortalamaya alırsak. ozaman senin anne babanlada benim oyum bir olmasın ? olurmu böyle şey. hem oyu para ile aldılar diye düşünmeyin. oylamada çok büyük bi oynama var. bilmiyorum televizyonlarda takip ettinizmi ? seçimlerden bir gün sonra yanılmıyorsam "atv" de gizli kamera ile çekilmiş bi görüntüde birisi eline almış bir deste oy pusulası sayfayı çevirip aynı yere oy basıyor makine gibi durmadan. bu görüntü sadece bir defa yayınlandı tek bir kanal tarafından yayınlandı. ve sonra yayınlanamadı ? neden ?? medya abartıyor deniyor ya? abartsa böyle bişiyi abartırdı en başta. ama buna izin vermediler burada ne halkın yanlış seçimi var nede eğitimsizlikten kaynaklanan bi sorun var. seçimden önce tr nin nerdeyse her bölgesinde birer ikişer şehribnde bulundum. Balıkesir/Bandırma, Edirne, Samsun/Çarşamba, İstanbul(birçok semtinde) v.s. v.s. kimlerle ney konuşursam arkjadaşlarım sohbet ortamı kahveler heryerde akpye bir daha kimsenin oy vermeyeceğini duydum ve hiç bi yerde değişmedi. bende akp ye oy vermem hayata, bunu duyunca bi rahatladım. sonra seçimlerdeki farkı görünce resmen kahroşldum herkes okadar konuştu kimse vermeyecekti oldum. Yani dediğim gibi amerika ile birlite olduktan sonra herşey mümkün. medyayıda sustururlar istedikleri gibi konuştururlar. Nasılki iç ayaklanma çıksın diye türban kürt-türk alevi-sunni ? bunu yapmak ne kadar basit ülkemizde. tartışma konusunda zemin hazır zaten bişi olsunda hepimiz birbirimize karşı fikirler sunalım asalım keselim :S Sonumuzu hiç iyi görmüyorum 6-7 yıldır. Orta doğu projesi eş başkanıyım diyen başbakanımız recep tayip erdoğan nasıl gelirde milliyetçi düşüncelerle takılabilir orada? kim nasıl inanabilir buna ? ortadoğu projesini biliyorsunuzdur umarım bilmiyorsanızda siyasetle ilgilenen birilerine sorun alacağınız cevaplar şok edici olacaktır. Çok konuştum daha fazla konuşmak istemiyorum kendi kendime sinirleniyorum. Yani arkadaşlar ben bu akp yi seçenlerin halk değil oynana oyunlarla seçildi diye düşünüyorum. kimse çobanla kendi oyunu kıyaslamaya kalkmasın belki çobanın oyu daha ağır basabilir real bir ortamda.

Serkannd

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
10
gokhankayaci dedi ki:
arkadaşlar ben forume yeni üye oldum ama bu yorumları hata başlığı çok saçma buldum açıkçası. çoban diye küçümsediğiniz insanların tr ekonmisine katkılarını tartışamazsınız. ikincisi çoban dediğimiz amcalarımız abilerimiz senin benim hayatta yapamayacağımız (tiksineceğimiz) bir işi yapıyor para kazanıyor. sadece hayvanlarla uğraşması okul okuyamaması mı seni dertlendiriyo.? yok bir çoğumuzun anne babasıda lise mezunu bile değil ortalamaya alırsak. ozaman senin anne babanlada benim oyum bir olmasın ? olurmu böyle şey. hem oyu para ile aldılar diye düşünmeyin. oylamada çok büyük bi oynama var. bilmiyorum televizyonlarda takip ettinizmi ? seçimlerden bir gün sonra yanılmıyorsam "atv" de gizli kamera ile çekilmiş bi görüntüde birisi eline almış bir deste oy pusulası sayfayı çevirip aynı yere oy basıyor makine gibi durmadan. bu görüntü sadece bir defa yayınlandı tek bir kanal tarafından yayınlandı. ve sonra yayınlanamadı ? neden ?? medya abartıyor deniyor ya? abartsa böyle bişiyi abartırdı en başta. ama buna izin vermediler burada ne halkın yanlış seçimi var nede eğitimsizlikten kaynaklanan bi sorun var. seçimden önce tr nin nerdeyse her bölgesinde birer ikişer şehribnde bulundum. Balıkesir/Bandırma, Edirne, Samsun/Çarşamba, İstanbul(birçok semtinde) v.s. v.s. kimlerle ney konuşursam arkjadaşlarım sohbet ortamı kahveler heryerde akpye bir daha kimsenin oy vermeyeceğini duydum ve hiç bi yerde değişmedi. bende akp ye oy vermem hayata, bunu duyunca bi rahatladım. sonra seçimlerdeki farkı görünce resmen kahroşldum herkes okadar konuştu kimse vermeyecekti oldum. Yani dediğim gibi amerika ile birlite olduktan sonra herşey mümkün. medyayıda sustururlar istedikleri gibi konuştururlar. Nasılki iç ayaklanma çıksın diye türban kürt-türk alevi-sunni ? bunu yapmak ne kadar basit ülkemizde. tartışma konusunda zemin hazır zaten bişi olsunda hepimiz birbirimize karşı fikirler sunalım asalım keselim :S Sonumuzu hiç iyi görmüyorum 6-7 yıldır. Orta doğu projesi eş başkanıyım diyen başbakanımız recep tayip erdoğan nasıl gelirde milliyetçi düşüncelerle takılabilir orada? kim nasıl inanabilir buna ? ortadoğu projesini biliyorsunuzdur umarım bilmiyorsanızda siyasetle ilgilenen birilerine sorun alacağınız cevaplar şok edici olacaktır. Çok konuştum daha fazla konuşmak istemiyorum kendi kendime sinirleniyorum. Yani arkadaşlar ben bu akp yi seçenlerin halk değil oynana oyunlarla seçildi diye düşünüyorum. kimse çobanla kendi oyunu kıyaslamaya kalkmasın belki çobanın oyu daha ağır basabilir real bir ortamda.

çokk güzel bir yazı tebrikler..

PRoMeTuS

Profesör
Reaksiyon puanı
5
yndn dedi ki:
gokhankayaci dedi ki:

çokk güzel bir yazı tebrikler..
yazın için teşekkür ederim..cidden çok doru bi noktaya parmak basmışsın..
yukarda global dünyadan haberiniz yok mu diyen arkadaşa bir sözümüz daha var senin global dünyadan heberin var mı?...

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Ben de evdeki kameramla deste deste oy pusulasını "gizli kamera" süsüyle çekip görüntüleri yayınlarım internetten. ;) Hatta gerçekten oylama yapılan okullardan birine girerim, gerçekçi olsun diye üç beş arkadaşımı oy veren insanlarmış gibi toplarım, bazısını da görevli kılığına sokarım. Sonra da pusulada CHP'nin olduğu yeri "gizli kameraya" göstere göstere damgalar sandığa atarım.. O zaman da deriz ki "CHP topu topu %20 civarında oy aldı, onu da sahtekarlıkla aldı".. Siz de yutar mısınız?

Bu ülkede AKP'ye de, AKP olmasın da ne olursa olsun diyenlere de güvenim yok. Söylediğim şey de çok kolay yapılabilir, ülkeyi karıştırmak çok basit bugünlerde. :)

Ayrıca böyle bir iddia niye destek görmüyor dersiniz? CHP medyası bile böyle bir iddiayı gündeme getirmiyor. Niye? Çünkü onlar da biliyordu AKP'nin büyük oranla birinci çıkacağını. Hatta TV programlarına çıkıp söylüyorlardı. Tüm siyasetçiler seçim öncesinde AKP'nin birinci olacağını, hem de önemli farkla birinci olacağını zaten tahmin ediyorlardı. Seçim sürpriz olmadı, CHP'nin kendisine bile..

BoSS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Elmacik dedi ki:
Ben de evdeki kameramla deste deste oy pusulasını "gizli kamera" süsüyle çekip görüntüleri yayınlarım internetten. ;) Hatta gerçekten oylama yapılan okullardan birine girerim, gerçekçi olsun diye üç beş arkadaşımı oy veren insanlarmış gibi toplarım, bazısını da görevli kılığına sokarım. Sonra da pusulada CHP'nin olduğu yeri "gizli kameraya" göstere göstere damgalar sandığa atarım.. O zaman da deriz ki "CHP topu topu %20 civarında oy aldı, onu da sahtekarlıkla aldı".. Siz de yutar mısınız?

Bu ülkede AKP'ye de, AKP olmasın da ne olursa olsun diyenlere de güvenim yok. Söylediğim şey de çok kolay yapılabilir, ülkeyi karıştırmak çok basit bugünlerde. :)

Ayrıca böyle bir iddia niye destek görmüyor dersiniz? CHP medyası bile böyle bir iddiayı gündeme getirmiyor. Niye? Çünkü onlar da biliyordu AKP'nin büyük oranla birinci çıkacağını. Hatta TV programlarına çıkıp söylüyorlardı. Tüm siyasetçiler seçim öncesinde AKP'nin birinci olacağını, hem de önemli farkla birinci olacağını zaten tahmin ediyorlardı. Seçim sürpriz olmadı, CHP'nin kendisine bile..
Elmacık haklı olabilirsin ama olmayadabilirsin video hakkında bilgi sahibi olan var mı ? Yokdur.

Çoban , Üniversite mezunu , bilmenne diye bölünüp sonrada senin oyun bukadar sayılıyor seninki şu kadar sayılıyor. Böyle birşey olmamaz. Sonuçta hepsi insan .Önemli olan burada tabi eğitim halkın bilinçli olması.

gokhankayaci

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Elmacik dedi ki:

Olabilir. Benim düşündüğüm bu haber aldatmaca da olsa büyük ses getirmeliydi, yani şimdiye kadar öyle oldu her haber. Sadece bunu sessiz sedasız bi şekilde yok olması düşündürdü beni.