"cmos checksum bad cmos date/time not setup press f1 to run setup" hatas

Bu konuyu okuyanlar

sheep

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bilgisayarı her actıgımda cmos checksum bad
cmos date/time not setup
press f1 to run setup
uyarısı variyor.ve biilgisayarı her actııgmda saat ve tarih ayarlamam gerekiyor bunu nasıl duzeltebilirim..

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Bios pilin bitmiş sanırım. Pilin bittiği için Bios tarihin de kayıt edilemiyor e bilgisayarın her başladığında senden bu tarihi girmeni istiyor.

chimera

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
574
Troy' unda dediği gibi bios pilin bitmiş olabilir ama eğer pil bitmemiş ise o zaman da bios pilini taktığın yerde sorun vardır. Eğer öyle ise teknik servise anakartı götürmen gerekir.

sheep

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ya ben cok anlamamda bu olaylardan.nasıl bitiyor.bilgisayarı alalı 6 ay oldu.yine de cevaplarınız icin tesekkurler..

chimera

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
574
sheep dedi ki:
ya ben cok anlamamda bu olaylardan.nasıl bitiyor.bilgisayarı alalı 6 ay oldu.yine de cevaplarınız icin tesekkurler..

Bilgisayarı daha yeni aldıysan bitmemesi lazım bir bios pili temin edebilecek yerin varsa deneme için alırsın takarsın eğer yine aynı sorunu verirse az öncede dediğim gibi pili taktığın yerde sorun olabilir. Ama kasayı açıp pile bi bak istersen çıkartıp yeniden tak belki düzelir.

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Bios ayarlarında belki de tarihi manual olarak ayarlaman gerekebilir. Eğer Bios konusunda daha önceden bir tecrüben yoksa bilen birisinini işe el atmasında fayda var. Zira tehlikeli ayarlar bunlar.

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
sheep dedi ki:

Güvenilir bi yerden mi aldın?. Eski pili takmış olmasınlar?

Reaksiyon puanı
0
sheep dedi ki:

Bilgisayarin icini ac, anakartin ustunde boyle yassi, saat pili gibi ama daha buyuk bir pil ara. Soyle birsey kisacasi:

imageview.php

Daha sonra bu pili cikar yeniden tak (yonune dikkat et, ters takma), biraz oyna. Baktin bir degisiklik olmuyor pili degistirmeyi dene. Yine duzelmezse servise gotur bir kontrol etsinler. Pili taktigin yer sikintili olabilir...

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Güçlü, gözlerim yaşardı.

Bu arada kendimi son günlerde çok kötü hissediyorum. MArduk'tan mıdır nedir? Bana da çare bul doktor güçlü bey :D

Reaksiyon puanı
0
Troy dedi ki:
Güçlü, gözlerim yaşardı.

Bu arada kendimi son günlerde çok kötü hissediyorum. MArduk'tan mıdır nedir? Bana da çare bul doktor güçlü bey :D

Tabi tabi Marduk... Bu Marduk başa bela oldu zaten. Ben de çöküntümü Prozac Likit ismi verilen bir şurupla toparlamaya uğraşmaktayım. Her gün 1 kaşık, 100 Marduk'luya bedel hocam. :D

mcmhammer

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Pili saatçilerden bile alabilirsin. Hemde çok ucuza.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
yıllardır bu işin içindeyim daha bios pilini degiştiripde düzelen olmadı saygılar