PC açılışında problem ve siyah ekran

Bu konuyu okuyanlar

mesajj

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar,

PC 'nin fişini prize taktığımda PC otomatik başlıyor. Önceden güç kaynağına bağlıydı, güç kaynağını açınca otomatik başlıyordu ... Problemin güç kaynağından kaynaklanabileceğini düşündüm. Güç kaynağını devreden çıkardım. Ancak sonuç aynı..

İkincisi PC açıldıktan sonra siyah bir ekran geliyor... Aşağıdaki hatayı vermektedir. Ancak F2 basıp PC 'yi açabiliyorum. Bu seferde tarih, saat değişiyor. BAzen Ethernet çalışmıyabiliyor.

CMOS Settings Wrong
CMOS Date \ Time Not Set

Press F1 to Run SETUP
Press F2 to load default values and contiune

------------------------------------------

Sistem özellikleri:

İşlemci : Intel P4 2.4 Ghz
Ram : Kingston 768 MB
Anakart: Asus P4P800 SE , Intel 865Pe Chipset
Ekran kartı : 128 MB Ati 9200 SE

Bios: American Megatrends, Inc. v2.51

----------------------------------------

cemil-s

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
biosun pili bitmiş gibi görünüyor,pili deyiştirip bios ayarlarından tarihi ayarla(setup)tan

mesajj

Asistan
Reaksiyon puanı
0
biosun pili bitmiş gibi görünüyor,pili deyiştirip bios ayarlarından tarihi ayarla(setup)tan

Benim anakartın üzerinde pil göremiyorum. O önceki eski anakartları görmüştüm. Üzerinde yuvarlak gri bir pil vardı. Ancak benim anakart üzerinde pil yok.. :(

Diğerride PC fişini prize taktığımda otomatik başlıyor. Bununda pil'den kaynaklanabileceğini sanmıyorum.

4ReacTiv

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Biosun power bölümünden
System after AC back
Restore on AC Power Loss
Power Fail Status

Bunlardan biri yada benzeri yazan yeri ''Always off'' yada ''Disable'' yaparsan otomatik açılmaz.

Pil olması gerekir iyi bak.Pil yoksa pil yuvası var mı ?

Bios güncellemesi yap

mesajj

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Biosun power bölümünden
System after AC back
Restore on AC Power Loss
Power Fail Status

Bunlardan biri yada benzeri yazan yeri ''Always off'' yada ''Disable'' yaparsan otomatik açılmaz.

Pil olması gerekir iyi bak.Pil yoksa pil yuvası var mı ?

Bios güncellemesi yap

Hayır ne pil, ne de pil yuvası var. Ben öyle hatırlıyorum.. Emin olmak için kasayı sökmem gerecek, biraz zor yerde... şimdi söküp sonucu buraya yazacağım..

Diğer dediklerinizi PC 'yi restart ettiğimde uygulayıp sonucu burada paylaşacağım.

Bios güncenlemesi hakkında hiçbir bilgim yok. Tecrübem yok.. Yanlış birşey yaparsam geri dönüşü olmayacak bir hatanın içerisine girmek istemedim.

Ancak bu problemim kalitesiz çin malı bir güç kaynağını kullanmamdan sonra kaynaklandı.

4ReacTiv

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Hayır ne pil, ne de pil yuvası var. Hiçbir şey yok...

Diğer dediklerinizi PC 'yi restart ettiğimde uygulayıp sonucu burada paylaşacağım.

Bios güncenlemesi hakkında hiçbir bilgim yok. Tecrübem yok.. Yanlış birşey yaparsam geri dönüşü olmayacak bir hatanın içerisine girmek istemedim.

Ancak bu problemim kalitesiz çin malı bir güç kaynağını kullanmamdan sonra kaynaklandı.
Kasayı sök bak pil vardır büyük ihtimal ile

Güç kaynağının anakartı yakmış olma ihtimali var ancak tabi diğer sebeplerde olabilir.
---------------------------------------------------------
Bios güncellemesi için

Anakartının modelini bul asusun sistesinden en güncel biosu bulup indir.Diğerlerini aşağıdaki inden halledersin.
Not: Güncelleme yaparken antivirüs programlarını kapat.

CHIP Online - ÜYE BLOG

mesajj

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kasayı sök bak pil vardır büyük ihtimal ile

Güç kaynağının anakartı yakmış olma ihtimali var ancak tabi diğer sebeplerde olabilir.
---------------------------------------------------------
Bios güncellemesi için

Anakartının modelini bul asusun sistesinden en güncel biosu bulup indir.Diğerlerini aşağıdaki inden halledersin.
Not: Güncelleme yaparken antivirüs programlarını kapat.

CHIP Online - ÜYE BLOG

Kasayı zor bela söktüm, çünkü zor bir yerde idi. Evet, dediğiniz gibi pil ve yuvası mevcuttur.

Yukarıda bahsettiğiniz seçeneklerden Restore on power Loss 'u bulabildim. Diğerleri yoktur. Bu seçenekte Power Off, Power On, Last State gibi üç tercih mevcuttur.

Bunlardan Power Off seçili idi. Bunu Sırasıyla Power On, Last State 'yi seçtim. Ancak nafile düzelmiyor... Çünkü Bios yaptığım değişiklikleri kaydetmiyor.

İlk mesajımdaki hatayı vermektedir ve otomatik başlamaktadır.

---------------

Diğer anakartın yanmış olabileceğini söylediniz, çok iyi inceledim.. Herhangi bir deforme, kanal çatlaması, veya başka birşey görmedim. Yanmayı nasıl anlayabilirim. Birde yanmış olsa şuan kullanıyorum, çalışırmıydı...

Saygılar.

4ReacTiv

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Bios pilini çıkar bildiğimiz silgi ile 2 yüzünüde sil.Daha sonra elinle silgi tozlarını temizledikden sonra bios pilini ters tak.Pc yi çalıştır bios ekranında kapat.Tekrar bios çıkartır düz tak.Bios a gir bak bakalım bios ayarlarını kaydediyor mu ?

Kaydetmiyor ise pil ölmüş olabilir.Yenisini alıcaksın.
----------------------------------------
Anakartın yanıp yanmadığını öyle anlayamazsın.Bazı yanmalar gözükmez.Anca tamirci anlar.Çalışmasını engellemeyen bir yer yandıysa tabi çalışır.Örnek veriyim.Bende eski bir anakartın usbleri yanlıştı.Hiç hissetmedim.Aradan bir ay geçti.O yanık ekran kartını da yaktı.Anakart zaten komple gitti :)

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Bir tanıdık son üç ayda hep bu hata ile uğraştı. Denediğimiz şeyler,
-Bios pilini değiştirmemize rağmen, tarih/saat her defasında en başa döndü.
-Anakart üzerinde bulunan bütün kabloları gözden geçirdik/yeniledik.
-Olmadı garantiye gitti geldi, değişen bir şey yoktu.
-Son 1 aydır diğer işletim sisteminden vazgeçip Win7 kurduk, baştaki F1 veya F2 uyarısı çıkarsa tarihi/saati güncelledikten sonra açıp kullanmaya başlıyoruz. Sorunun ne olduğunu biz de bulabilmiş değiliz.

mesajj

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Şimdi GP LITHIUM CELL 3V markalı 1.5 TL 'ye pil alıp, değiştirdim. Bios'tan saat ve tarih'i düzelttim. Girişteki uyarı problemi vermesi çözüldü. Artık vermiyor, düzgün açılıyor.

Sonra tekrar BIOS 'a girip Power kısmından Restore on Power Loss kısmını sonra Power off denen şeyi seçtim. Değişiklikleri kaydettim.

Bu seferde otomatik açılma sorunu çözüldü.

Evet tüm problemler düzeldi.

Yardımlarını esirgemeyen 4ReacTiv adlı arkadaşın şahsında tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. Allah(C.C.) razı olsun. Çok minnettarım, memnun kaldım.

Saygılarımla.

--------------------------------------------------

Pil 'in Modeli : CR2032

Pil 'in Resimi:

pil2032.jpg

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Çok sevindik, inşaallah bir daha olmaz.

4ReacTiv