Çizik CD yi kurtarmak için

Bu konuyu okuyanlar

albay793

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar elimde video çekim cdler var. Çizilmiş:( . Dvd ye aktarmak istiyorum. Yapamadım Yardımcı olurmusunuz varmı çizik cd yi kurtarabileceğim program

7/24

Profesör
Reaksiyon puanı
51
Ben IsoBuster kullanıyorum.

erdempolat

Asistan
Reaksiyon puanı
2
CD'nin lazer okuyucu tarafından okunan yüzeyine bolca diş macunu sürüp elinle yaydır, ama küçük yuvarlak hareketler halinde. CD'nin üzerindeki sektörler taş plaklardaki gibidir, o yüzden küçük yuvarlak hareketler halinde. Diş macununu iyice yedirdikten sonra toz ve tüy bırakmayan herhangi bir bez ile diş macununu sil (haliyle tamamen temizleyemeyeceksin), daha sonra cd'nin üzerine camsil sık ve aynı bezin temiz bir yeriyle sil ve temizle. Geçmiş olsun, çizikler kapandı ;) .

Not: Şaka YAPMIYORUM!

Bu arada bu işlemleri yaparken cdnin diğer yüzünü tahrip etme, eğer o kısmı kalkarsa cd hiçbir işe yaramaz.

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
erdempolat dedi ki:
CD'nin lazer okuyucu tarafından okunan yüzeyine bolca diş macunu sürüp elinle yaydır, ama küçük yuvarlak hareketler halinde. CD'nin üzerindeki sektörler taş plaklardaki gibidir, o yüzden küçük yuvarlak hareketler halinde. Diş macununu iyice yedirdikten sonra toz ve tüy bırakmayan herhangi bir bez ile diş macununu sil (haliyle tamamen temizleyemeyeceksin), daha sonra cd'nin üzerine camsil sık ve aynı bezin temiz bir yeriyle sil ve temizle. Geçmiş olsun, çizikler kapandı ;) .

Bu arada bu işlemleri yaparken cdnin diğer yüzünü tahrip etme, eğer o kısmı kalkarsa cd hiçbir işe yaramaz.

Evet bu yöntem işe yaramaktadır az kullanmadım bunu :D

mortalrocky

Asistan
Reaksiyon puanı
2
erdempolat dedi ki:

tek kelimeyle ilginç :)

mavinok.ta

Dekan
Reaksiyon puanı
13
anaa ciddi misiniz arkadaşlar? o_O

olmadı çamaşır suyuna yatıralım? :D

şaka bi yana kafa bulmuyorsunuz dimi ? :S

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
mavinok.ta dedi ki:

Yok mavinok.ta gerçekten işe yarıyo ama şu colcate sıvı gibi olanlar varya mavi,yeşil renkte olanlar onlarla işe yarıyo.

7/24

Profesör
Reaksiyon puanı
51
mavinok.ta dedi ki:

Şaka gibi geliyor ama bu yöntemde gerçek.
Ama iyi temizleyin cd'yi aksi takdirde okuyucu lenstende olabilirsiniz. :D

albay793

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
teşekkür ederim.. Sonucu bildiricem

souris46

Profesör
Reaksiyon puanı
5
en basit yöntei söyleyeyim cdyi muz kabuğu ile iyice silin.sonra temiz bir bez ile silip camsil sıkın tekrar silin alın size süper sorunsuz cd ben denedim :D haberiniz olsun

7/24

Profesör
Reaksiyon puanı
51
souris46 dedi ki:
en basit yöntei söyleyeyim cdyi muz kabuğu ile iyice silin.sonra temiz bir bez ile silip camsil sıkın tekrar silin alın size süper sorunsuz cd ben denedim :D haberiniz olsun

Muzun kilosu kac lira sen biliyormusun?

:)

mavinok.ta

Dekan
Reaksiyon puanı
13
Arkadaşlar ne enteresan fikirler ortaya koyuyorsunuz. :)

O zaman benim çamaşır suyu fikrimide yamana atmayın onuda deneyelim. o_O

Muz kabuğu falan bunlar sanki çok normal şeyler gibi beni hakir görüyorsunuz çamaşır suyu fikrimden ötürü :L

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Muz ile sildikten sonra o cd en fazla 1 ay yaşar :D Bu arada cdlerinizi buzlukta dondurarakta çizikleri giderebilirsiniz.

erdempolat

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Ya ben denediğim ve başarılı olduğum yöntemi söylemiştim, muz kabuğunu da duydum, hepsi güzel pratik çözümler, ama albay793, yine de olumlu sonuç alamazsan benim kullandığım CD Check diye bir program var onu dene.

cnr

Asistan
Reaksiyon puanı
5
silme islemi icin muz kabugunun ic tarafinimi kullaniyoruz dis tarafinimi?

DaY_WalkeR

Profesör
Reaksiyon puanı
4
ben genelde araba cilası kullanıyorum.Şu mavi renk cilalar varya,gıcır gıcır yapıyor dvd'yi :D

occuplus

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Yabancı sitelerde birçök yol mevcut bana yakın gelenler -cd ışığa tutulduğunda arkasının görünememesi gerekiyor.
- artık bırakmayan bir bezle(microfiber veya gözlük camını temizleyen bezlerle) temizlenir. okumuyorsa
- diş macunu ile çizik kısma sürülür artığı yine temiz bez bezle alınır. okumuyorsa
- izopropil alkol %50 saf su ile karıştırılır ve cd temizlenir. yine de okumuyorsa
- Ilık suda kirler çıkana kadar yıkanır sonra artık bırakmayan bir bezle temizlenir.
( CD bezle temizlenirken oval hareketlerle değil - çizik kısmı yayacağından- içten dışa doğru çok bastırmadan temizlenebilir.

twilight_flame

Doçent
Reaksiyon puanı
20
:D çok ilginç şeyler varmış. Bende cd çizildi artık okumuyor diye çöpe atıyorum. Diş macunu fikri aklıma yattı çizik bir cd bulduğum an deneyeceğim

Alex1024

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Bende şaşırdım, diş macunu işlemci ile soğutucu arası kullanılabilir biliyorum, tabi acil durumlarda başka macun yok iken. Ama normal beyaz macun sanırım...
Ayrıca CD yi ışığa karşı tutup ışık geçiren yerleri CD nin etiket tarafında CD yazma kalemi ile karalıyorum bir süre daha idare ediyor, yedeklemek için kısa bir süre daha okuyabiliyor yani.

g-han

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
anladığım kadarıyla olay çiziğin kapanmasında.ama aklıma takılan şu oldu eskiden çiziğin olduğu bölümde veri vardı şimdi ise diş macunu :D...ordaki veriyi nasıl okuycak ?

kimseciq

Asistan
Reaksiyon puanı
0
anladığım kadarıyla olay çiziğin kapanmasında.ama aklıma takılan şu oldu eskiden çiziğin olduğu bölümde veri vardı şimdi ise diş macunu :D...ordaki veriyi nasıl okuycak ?

CD'de verilerin kaydedildigi yer ustteki tabaka yani CDnin adini yazdigimiz yer. Cizilen kisim ise sadece alttaki saydam plastik. O saydam plastigin cizilmesi verilerin silindigi manasina gelmiyor, sadece cizikten dolayi lazer isigi o plastik saydam tabakanin arkasindaki verileri goremiyor, cizik isigi yanis yonlendiriyor.

Ciziklere Dis macunu surulerek laser isiginin arkaya duzgun sekilde gecmesine izin verilmis oluyor tekrar.

titanyum

Profesör
Reaksiyon puanı
7
bunca yıllık pc kullanıyorum böylesini ilk kez gördüm :D

Son mesajlar