Çinliler bunu da yaptı!

NymO

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Rusya'nın Çin'e yakın bir bölgesinde internet üzerinden 500 GB kapasiteli harici disk siparişi veren tüketici, ürünü geldiğinde dosyalarını yedeklemeye başladı.
Diske yüklediği filmi kontrol ettiğindeyse, filmin sadece son bir kaç dakikasının oynatılabildiğini gördü.
Ürünü hemen bir teknik servise götüren adama, acı haber burada verildi.
Satın aldığı "sahte" harici diskin içerisinde ağırlık yapması için iki civata somunu ve verilerin kaydedilmesi için 128 MB büyüklüğünde bir flash sürücü bulunuyordu.
Çinli korsanlar, 128 MB boyutundaki diskin üzerine sürekli veri yazılabilmesi için bir yol bulmuş ve diskin kapasitesinin "sınırsız" olmasını sağlamışlardı.
Ancak verinin 128 MB'lık kısmı yazıldıktan sonra, disk tekrar başa dönüyor ve ilk yazdığı kısımları temizleyerek, üzerlerine tekrar veri yazıyordu.
Yani tüketici aslında sadece 128 MB büyüklüğünde bir diske tanınan bir markanın 500 GB boyutunda diskinin parası ödemişti.
İnternet üzerinde yapılan kısa bir araştırma, özellikle teknoloji ürünlerinde çok düşük fiyatlarla satılanların bu tür sahtekarlıklar içerebildiğini ortaya çıkardı.
--1267165.Jpeg

--1267167.Jpeg

http://dunya.milliyet.com.tr/cinlil...y/12.04.2011/1376297/default.htm?ref=haberici

Yuh be:D

kimi27

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
zavallı adam :D çinliler sahtekarlıkta bile ne kadar ileri bir millet olduklarını gösteriyorlar :D

atoubo06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
yuhhh beeeee tasarım güzel olmuş ama :) :) :)

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Vallaha çüşşşş...! demekten kendimi alamadım.

ReDo

Rektör
Reaksiyon puanı
92
Soda varsa içer adam artık :D

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
Ahaha :D Adamlar evde yapıyor herhalde. Kullanılan malzemelere bak ya :D

chawush28

Doçent
Reaksiyon puanı
10
Eyvah eyvah, bu teknik bizim memleketimizdeki sahtekarların eline ulaşırsa yandık.. Bidaha güvenipte taşınabilir hdd falan alamayız heralde :D

0ReiS0

Dekan
Reaksiyon puanı
91
Mrb arkadaşlar Bizim bitane Akıllı Trabzonlu Arkadaşımız Hemen yanımıza Telefoncu Dükkanı açtı aradan geçen 1 yıl bitane siteden 64 gb kingston usb bellekler 5 dolar olarak fiyat görmüş ve adamlarla internet üzerinden online sohbet etmiş v.s adamlar tam bir kek yakalamış arkadaş bunlara inandı ne yapsak etsek inandıramadık toptancıyı arıyorum fiyat alıyorum 200 tl gibi bir fiyat veriyor bu işin içinde birşey var diyorum çocuğa yok inandıramadık bide gümrükte sorun yaşamayacaksın dediler ona herşey bize ait 5 bin dolarlık usb siparişi verdi mallar geldi gümrüğe almaya gitmiş gümrükçü bunlar ne demiş maket demiş :D açmış usb bellek 1 milyarda orda bayılmış neyse sağ salim bellekler geldi deniyoruz ilk aşama 64 gb dosya atıyoruz alıyor dosyayı usb yi çıkarıyoruz takıyoruz dosya yok bi kaçtane dosya kalmış ne siliniyor ne bicimlendiriyor öylece elinde patladı olan 8 milyarcıklara oldu :):) buda aynı olay sanırım:)

bu arada mallar çinden geliyor :):)

yetkilibiri

Profesör
Reaksiyon puanı
7
iyi ki kontrol edebilmeyi akıl etmiş :D yoksa uçan veriler evlat acısı gibi koyardı :) hangi birine yanacağına şaşırırdı...

Made in China yazıyordu artık satamıyoruz diye Made in P.R.C yazdılar hepten azıttılar :D

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Mrb arkadaşlar Bizim bitane Akıllı Trabzonlu Arkadaşımız Hemen yanımıza Telefoncu Dükkanı açtı aradan geçen 1 yıl bitane siteden 64 gb kingston usb bellekler 5 dolar olarak fiyat görmüş ve adamlarla internet üzerinden online sohbet etmiş v.s adamlar tam bir kek yakalamış arkadaş bunlara inandı ne yapsak etsek inandıramadık toptancıyı arıyorum fiyat alıyorum 200 tl gibi bir fiyat veriyor bu işin içinde birşey var diyorum çocuğa yok inandıramadık bide gümrükte sorun yaşamayacaksın dediler ona herşey bize ait 5 bin dolarlık usb siparişi verdi mallar geldi gümrüğe almaya gitmiş gümrükçü bunlar ne demiş maket demiş :D açmış usb bellek 1 milyarda orda bayılmış neyse sağ salim bellekler geldi deniyoruz ilk aşama 64 gb dosya atıyoruz alıyor dosyayı usb yi çıkarıyoruz takıyoruz dosya yok bi kaçtane dosya kalmış ne siliniyor ne bicimlendiriyor öylece elinde patladı olan 8 milyarcıklara oldu :):) buda aynı olay sanırım:)

bu arada mallar çinden geliyor :):)

bu arkadaşa denecek tek söz var (uc harfli) :D

rozabay

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Şerefsizim aklıma gelmişti :mrgreen:

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Adamların her tarafı sahtekarlık :D

Reaksiyon puanı
188
Buna benzer bi olayı da arkadaşa yapmışlardı :D 32GB flash bellek aldım olm çok ucuza diye geldi yanıma. diski taktım 32GB görünüyo. Çıkardım bir daha taktım 16MB oldu :D

Fantoma

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Çıkarılacak ders = Çin işi Japon işi bunu bilen 2 kişi. :)
Yani,
Ucuz diye çakma mal almayacaksın, garantisi olan güvenilir markaları tercih edeceksin veya ucuz mal alıp, ardından soğuk su içmeyi adet edineceksin.
Tercih bize kalmış.
Aklıma şu söz geldi.
"Ucuzdur, vardır bir illeti, pahalıdır, vardır bir hikmeti."

webrettin

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Somunlar dengesiz duruyor her iki yönün baş tarafına koymalılardı olmaz ki canım :)

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
ayıp be :D adam bari 4 gblık flash koyardı :mrgreen:

quack

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Benim dolabımda da hemen hemen aynı yöntemle üretilip, kuzenime satılmış 250 GB boyutunda bir flash bellek var. Ama ona ağırlık yapması için civata koymamışlar :D

eratosten

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Çinlilere bir kez daha hayran kaldım. O nasıl bir şeydir ki tekrar tekrar başa sarıyor? Hakikaten kutluyorum adamların her biri birer deha...

unattended

Asistan
Reaksiyon puanı
8
İçini açınca demiştirki Çırağa; " Oğlum ordan 16-17 anahtarı getir" :D

regena

Asistan
Reaksiyon puanı
2
bu çinliler artık bizide geçti (dolandırıcılıkta)
ama biraz daha çalışmalılar somunlar dengesiz çünkü
biraz daha özen biraz daha dikkat seri üretime geçerler:D:D