Cindoruk DP Genel Başkanlığı'na seçildi

Bu konuyu okuyanlar

Alemci_Dayı

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Cindoruk DP Genel Başkanlığı'na seçildi

cindoruk2.jpg

Demokrat Parti (DP) 5. Olağanüstü Büyük Kongresinde genel başkanlığa 559 oyla Hüsamettin Cindoruk seçildi.

Süleyman Soylu ve Mehmet Ali Bayar'ın ikinci turda genel başkan adaylığından çekildiğini açıklamasının ardından, üçüncü tura Cindoruk tek genel başkan adayı olarak girdi.

Cindoruk, kullanılan 570 oyun geçerli 559'unu alarak genel başkan seçildi.

Kongre, parti yetkili organlarının seçiminin ardından çalışmalarını tamamlayacak.

ÖZ GEÇMİŞ

1933 yılında İzmir'de doğan Cindoruk, Ankara'da Çankaya ilkokulunu, Atatürk Lisesini ve 1954'te Ankara Hukuk Fakültesini bitirdi.

1955 yılından itibaren avukatlık yapan Cindoruk, Demokrat Parti, Adalet Partisi, Demokratik Parti, Büyük Türkiye Partisi ve Doğru Yol Partisi'nde il başkanlığı, kuruculuk ve Genel İdare Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

Cindoruk, 14 Mayıs 1985 tarihinde Büyük Kongre'de Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanlığına seçildi. Genel Başkanlığı siyasi yasağı biten Süleyman Demirel'e bırakan Cindoruk, 1991'de TBMM başkanı seçildi ve iki yıl bu görevi sürdürdü.

Daha sonra DYP'den ayrılıp Demokrat Türkiye Partisi'ni kurdu.

Partisi, Mesut Yılmaz başbakanlığındaki 55. hükümette koalisyon ortağı oldu.

18 Nisan 1999 tarihinde yapılan genel seçimde Meclis dışında kaldı ve DTP Genel Başkanlığı görevinden istifa etti.

18:15 - SOYLU YARIŞTAN ÇEKİLDİ

Demokrat Parti (DP) 5. Olağanüstü Büyük Kongresinde, Süleyman Soylu ve Mehmet Ali Bayar, genel başkan adaylığından çekildi.

Anadolu Gösteri ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen olağanüstü kongrede ikinci turda da adaylar salt çoğunluğu sağlayamadı.

İkinci tur sonuçlarının ardından Soylu ve Bayar genel başkan adaylığından çekildiklerine ilişkin dilekçeyi Divan Başkanlığına ulaştırdı.

Böylece genel başkanlık seçiminin üçüncü turunda Hüsamettin Cindoruk tek aday olarak kaldı.

19:20 - SOYLU: KONGRE KARARINI VERMİŞTİR. BİZE DÜŞEN BU KARARI KABUL ETMEKTİR

DP Genel Başkanı Süleyman Soylu, DP 5. Olağanüstü Büyük Kongresinin kararını verdiğini belirterek, ''Bize düşen bu kararı kabul etmektir'' dedi.

Soylu, ikinci turda genel başkan adaylığından çekilmesinin ardından delegelere hitaben yaptığı konuşmada, bugün Türk siyasi tarihinin güzel günlerinden biri yaşandığını ifade etti.

''Büyük kongre kararını vermiştir. Bize düşen bu kararı kabul etmektir'' diyen Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''16 aydır bu siyasi hareketi büyük bir onurla, Türkiye'nin her tarafında bir tek yanlış yapmadan taşıdık. Benimle mücadele eden bu partinin bir tek tuğlasını ayağa kaldıran herkese minnetlerimi ve şükranlarımı ifade ediyorum.

Kırat, asil bir misyondur. Sırat-ı müstakimi bulacaktı. Tarih önünde de vicdanım olarak da hiçbir sorumluluğun sahibi değilim. Düşündüklerimi, inandıklarımı, misyon ve gelecek için gördüklerimi hem kamuoyuyla hem delegelerle paylaştık. Karar sizindir, kararınızın ülkemiz, milletimiz ve partimizin için hayırlı olmasını diliyorum. Birinci turda adaylıktan çekilmeyi düşündük ama yetiştiremedik. Bu turda adaylıktan çekiliyoruz. Allah'a emanet olun.''

18:47 - BAŞKANLIK SEÇİMİ ÜÇÜNCÜ TURA KALDI

İkinci Tur'da ortaya çıkan oy dağılımı şöyle:

Cindoruk: 535
Soylu: 389
Bayar: 3

Bu oy dağılımının ardından Süleyman Soylu, başkanlık yarışından çekildiğini açıkladı.

18:38 - CİNDORUK YENİDEN SALONA GELDİ

Demokrat Parti'nin 5'inci Olağanüstü Büyük Kongresi'nde genel başkanlık seçimleri için ikinci tur oylamanın yapıldığı sırada, DP Genel Başkan adayı Hüsamettin Cindoruk, tezahüratlar eşliğinde salona girdi. İlk tur oylamasını önde bitiren Cindoruk'un genel başkan seçilebileceği belirtiliyor. Öte yandan, Süleyman Soylu ve Mehmet Ali Bayar'ın üçüncü tura geçilmeden seçimlerden çekilmeleri bekleniyor.

18:30 - SOYLU ÇEKİLİYOR MU?

Demokrat Parti (DP) Genel Başkan adayı Süleyman Soylu, seçimin ikinci turunun ardından yarıştan çekileceği iddia edildi. Soylu'nun çekilme dilekçesini Divan'a verdiği belirtiliyor

Ancak bu bilgileri resmi kaynaklar doğrulanamadı.

Çekileceğine dair söylentilerin sorulduğu Soylu, 'Şu aşamada bu konuları konuşmak yanlış olur' dedi.

17:45 - İKİNCİ TUR OYLAMAYA GEÇİLDİ

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı'nı belirleyeceK olan ikinci tur oy verme işlemine geçildi.

17:23 - GENEL BAŞKAN ADAYLARI İLK TURDA SALT ÇOĞUNLUĞU SAĞLAYAMADI

Demokrat Parti 5. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde genel başkan adaylarından hiçbiri genel başkan seçilmek için gereken salt çoğunluğu sağlayamadı.

Anadolu Gösteri ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen kongrede, genel başkanlık seçiminde 956 oy kullanıldı.

944 geçerli oydan Hüsamettin Cindoruk 480, Süleyman Soylu 448, Mehmet Ali Bayar 16 oy aldı. Ramazan Yazgan'a ise oy çıkmadı.

İkinci turda da adaylardan birinin salt çoğunluk olan 560 oy alması gerekecek.

17:03 - DELEGELERİN OY VERME İŞLEMİ TAMAMLANDI

Demokrat Parti'nin (DP) 5. Olağanüstü Büyük Kongresi, genel başkan seçimi için oy verme işlemi tamamlandı. Toplam bin 112 kayıtlı delege, 4 başkan adayından birini seçerek oy kullandı.

DP Genel Başkanı Süleyman Soylu'nun yeniden aday olduğu kongrede 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in desteklediği Hüsamettin Cindoruk'la yarışıyor.

İlk turda salt çoğunluğun sağlanamaması halinde delegeler ikinci tur için yeniden sandık başına gidecek.

16: 41 DP KONGRESİ'NDE OYLAMAYA GEÇİLDİ

Demokrat Parti'nin Anadolu Gösteri Merkezi'nde yapılan 5'inci Olağanüstü Büyük Kongresi'nde oylamaya geçildi. Süleyman Soylu, Mehmet Ali Bayar, Hüsamettin Cindoruk ve Ramazan Yazgan'ın aday olduğu bin 112 delege kongrede genel başkanı seçecek.

16:19 - DP GENEL BAŞKAN ADAYI CİNDORUK: AKILLI ADAM DARBE YAPMAZ

Eski Meclis Başkanı ve Demokrat Parti Genel Başkan Adayı Hüsamettin Cindoruk, darbeleri eleştirdi.

Menderes ve Bayar'ı asmak isteyenlerin kalkınmayı gerekçe gösterdiğini söyleyen Cindoruk, "Darbe tuluattır. Darbenin ideolojisi yoktur. Darbe onun için felakettir. Darbelerin darbeleri çekme sebebi budur. Ben siyaset hayatımda darbe yapan akıllı adam görmedim. Akıllı adam parti kurar kongre yapar." dedi.

Anadolu Gösteri Merkezi'nde devam eden DP'nin 5. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde konuşan Cindoruk, başbakan sloganlarıyla kürsüye çıktı.

Cindoruk, "Daha Başbakanlığa var. Onu da olacağız." dedi. "Hep beraber siyasi hayatımızın büyük misyonunu ortanın tam göbeğinde merkezde büyük buluşmayı tekrar ortaya koyacağız." diyen Cindoruk, Celal Bayar'ı Adnan Menderes'i rahmetle andığını dile getirdi. Menderes ve Bayar'ı asanların kalkınmayı gerekçe gösterdiğine işaret eden Cindoruk, 1950 ile 1960 arasında Demokrat Parti mucizesinin yaşandığını aktardı.

Hüsamettin Cindoruk, "Kalkınma diktatörlüğün temeli olur mu? Kalkınma insan hak ve hürriyetlerinin temeli değil mi? O hava Türkiye'yi sıkıntıya soktu. Marangozlar, bir taraftan seçim sandıklarını bir taraftan idam sehpalarını yapıyorlardı." dedi.

15:21 - DEMOKRAT PARTİ KONGRESİNDEN DETAYLAR

Demokrat Parti'nin (DP) olağanüstü kongresi, genel başkan adaylarının konuşmalarıyla devam ediyor. Yaklaşık 2 saatlik bir gecikmeyle başlayan kongreye sırasıyla Hüsamettin Cindoruk, Mehmet Ali Bayar ve Süleyman Soylu geldi.

Kongrenin gerçekleştirildiği Anadolu Gösteri Merkezi önünde Soylu ve Cindoruk'un etkinliği göze çarptı. Delegelere şapka dağıtan Cindoruk ekibi, merkez sağı birleştirme vaadiyle öne çıktı. Soylu ise kaşkol ile üzerinde resminin bulunduğu bardak sularla delegelere ulaşmaya çalıştı.

Başkan adaylarının gelişiyle birlikte gösteri merkezinde hararetli bir hava hâkim oldu. Bu hararet, kongre heyecanı kadar büyük bir çadır olan gösteri merkezindeki bunaltıcı havadan da kaynaklandı.

Mehmet Ali Bayar, delegelere hitaben yaptığı konuşmada partililerin bir 'çadır tiyatrosuna mâhkum edildiğini' söyledi.

Süleyman Soylu ise parti için yaptığı çalışmaları anlattığı sırada 'Bu ter hiç eksik olmadı' dediği sırtını gösterirken, Cindoruk da rakip adayları yerdiği için salonda dağıtılan günlük gazetelerden biriyle serinletildi.

Gazeteden yelpaze yeterli olmayınca üzerinde Soylu'nun fotoğrafı olan su kutuları Hüsamettin Cindoruk'un imdadına yetişti. Kutunun üzerindeki fotoğrafın çıkarılması ise ihmal edilmedi.

Demokrat Parti kongresine aralarında Agah Oktay Güner ve Esat Kıratlıoğlu'nun da bulunduğu tecrübeli siyasetçiler de katıldı.

Cindoruk'a desteğini açıkça ilan eden 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Özel Kalem Müdürü Emel Karancak da salondaki yerini aldı.

15:07 - BAYAR: 28 ŞUBAT'IN ELİMİZDEN ALDIKLARINI YENİDEN YAKALAMAK İÇİN BURAYA GELDİK

Demokrat Parti (DP) Genel Başkan Adayı Mehmet Ali Bayar, başkan seçilmesi halinde partinin üzerinde güç odaklarını etkisinin kalkacağını söyledi.

Partideki her şeyin açıklıkta cereyan edeceğini dile getiren Bayar, "Bu insanlar mili şefe, 12 Mart faşizmine, 27 Mayıs'a 12 Eylül'e karşı çıkarak, zincir bozandan çıkıp geldiler, cesaretle 28 Şubat'ın elinden aldıklarını yeniden yakalamak için buraya geldiler." dedi.

Anadolu Gösteri Merkezi'nde düzenlenen DP 5. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde konuşan Bayar, Türkiye'nin yeni bir iktidar arayış içinde olduğunu belirtti.

DP'nin muhalefete talip olan bir parti olmadığını iktidara talip olduğunu kaydeden Bayar, "İşimiz burada bitmeyecek, yarın başlayacak. Alternatif iktidarın genel başkanını ve başbakanını seçmek zorundasınız." diye konuştu.

14.15 SÜLEYMAN SOYLU: MENDERESİ'Mİ POLATKAN'IMI İDAM EDENLERLE BİR ARAYA GELMEYİZ

Demokrat Parti (DP) Genel Başkan Adayı Süleyman Soylu demokrasiye sonuna kadar bağlı olacaklarını söyledi.

Temiz siyaset yapacaklarını belirten Soylu,"DP 367 safsatasına, 27 Nisan e-muhtırasına mı sahip çıkacak? Partimiz, CHP ile kol kola girerek benim Menderesi'min Polatkan'ımın idamını sağlayanlarla siyaset mi yapacak. Karanlık dehlizlerde pazarlıklar mı yapacak?" diye sordu. DP'nin yenilikçi, özgürlükçü, modernleşmenin peşinde koşan parti olacağını kaydeden Soylu, tertemiz bir adam olarak delegelerin karşısında olduğunu ifade etti.

Süleyman Soylu, partinin Anadolu Gösteri Merkezi'ndeki 5. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde 'Çok samimi demokratlar' sözleriyle konuşmasına başladı.

16 aydır sırtındaki terin 1 gün olsun kurumadığını aktaran Soylu, "Ben Menderes'in varisiyim her yerde onu anlattım." diye konuştu.

DP'nin kurucusu Celal Bayar'ın 1948 yılındaki İstanbul Kongresi'nde yaptığı konuşmanın Anadolu topraklarında aklından çıkarmadığını ifade eden Soylu, Bayar'ın sözlerini ortaya koydu: "Yıl 1948 büyük Bayar, İstanbul Kongresi'nde konuşuyor. 'Yarın Sizin Genel Başkanınız olarak görev yürütmeyebilirim. Beni dışarıya koyabilirsiniz. Beni istemeyebilirsiniz. Ama bilin ki demokratlar, beni dışarı koysanız da o gün yapacağım şey var ellerimi semaya açarak "Allah'ım bu demokrat partiyi başarıya götür." duasını etmek. Sözlerini şöyle tamamladı Bayar, 'Benim içim DP'den ve arkadaşlarımdan hiçbir öte yol yoktur."

Soylu'nun konuşması 'Başbakan Soylu' sloganlarıyla kesildi. Soylu, "Kıratla doğdum, kıratla büyüdüm kıratla öleceğim." dedi.

Demokrat Parti'yi yeniden milletle bütünleştirmek için yola çıktıklarını dile getiren Soylu, AK Parti'nin aldığı yüzde 47 oyun herkesi ümitsizliğe sevk ettiğini savundu. Soylu, Celal Bayar'ın torunun yüzüne bakamayacağı için yeniden genel başkan adayı olduğunu dile getirdi.

367'YE VE E-MUHTIRAYA 'HAYIR DURUN' DEDİK

Soylu, 367'ye 27 Nisan e-muhtırasına 'hayır durun' dediklerini milletin yanında durduklarını ifade etti. Her yerde milletle beraber olduklarına işaret eden Soylu, "Yalpalamadık, kıvırmadık adam gibi siyaset yaptık 16 ayda." ifadelerini kullandı.

Kendisine yapılan AK Parti'ye yakın siyaset yapıyor eleştirilerine de sert çıkan Süleyman Soylu, "Ben mi getirdim AKP'yi yüzde 47'ye ben mi böldüm bu partiyi. Her şeyi konuşacağım. Oyunuza talip değilim vicdanınıza talibim."

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) Güneydoğu'da oy alamadığını DP'nin oylarının AK Parti'ye kaydığını anlatan Soylu, "AKP bizim bahçemize geldi oturdu. Bu bahçeden onu atmaya çalışıyoruz. Ama adam gibi politika yaparak." dedi.

AKP'Yİ YÜZDE 47'YE SEN GETİRDİN BE BABAM

Salondaki partililerden '28 Şubat'ı söyle' çıkışına "Hele bir sabret. Turpun büyüğü heybenin dibinde" karşılığını verdi. Bu sözünün ardından protokoldekilere "Yanlış anlamayın" diyen Soylu, "Benim kavgam darbecilerle, ülkemin yarınlarını DP'den kıskanmaya çalışanlarla." dedi.

Darbelere değinen Soylu, Tansel Çölaşan'ın "60 bayram olması lazım" sözünü hatırlattı. 28 Şubat'ta aynı söylemlerin ortaya atıldığını kaydeden Soylu, "Geldik rejimi kurtardık diyorlar. Kiminle kurtardın. 28 Şubat babalar gibi postmodern darbedir." şeklinde konuştu.

AKP neden yüzde 47'ye geldi? diye soran Soylu, "Be babam sen getirdin. Burada ismi ve Sayın Cumhurbaşkanını kastetmiyorum. Edep ederim. Bir zihniyeti kastediyorum." sözlerine salondakiler 'Söyle söyle' diye çıkıştı. Fildişi kulelerden siyaset devri bitti. Ben kahvehanelerde vatandaşımla beraber oluyorum. Menderes ile Bayar kahveden iktidara geldi.

CİNDORUK'A OY MESAJI: ÖNCE KENDİ SANDIĞINIZA BAKARSINIZ

DP Genel Başkan Adayı Hüsamettin Cindoruk'un DP'ye oy vermemesine atıfta bulunan Soylu, salondakilere 'Bana sandığında kaçıncı oldun diye bir sorun? diyen Soylu, İstanbul'da kendi sandığında birinci çıktığını ifade etti.

Soylu, "Sandığınızdaki oy hesap edilecek diye önce sandığınıza bakarsınız. İstanbul'da sandığımda birinci oldum. Allah'ın izniyle bu partiyi İstanbul'da birinci parti yapacağım." sözünü verdi.

AKP'nin 7 yıldır iktidarda olduğunu söyleyen Soylu, sorunların çözülmediğini belirtti. İşsizliğin yüzde 16'lara çıkarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığını aktaran Soylu, "Bakanları değiştirsen ne olur Tayyip bey sen kafanı değiştir kafanı." dedi.

DP ile yepyeni bir Türkiye hedeflendiğini dile getiren Soylu, geciken adaleti kabul etmeyen bir ülke tesis etmek istediklerini aktardı.

Mevlana'nın diliyle konuşan, Hacı Bektaş'ı hisseden, Pir Sultan Abdalı yaşayan bir ülke oluşturmayı amaçladıklarını kaydeden Soylu, "Bana itimat etmenizi bana güvenmenizi istiyorum. Bana itimat edin ki şu işsizliğin kökünü kazıtayım. Yolsuzluğun üzerine karabasan gibi çökeyim. Bize destek verin ki şu Kırat'ı yeniden Türkiye'de iktidara getirelim. Şu Türkiye'nin kitabını yeniden yazayım." çağrısında bulundu.

Delegelerin sorumlu olduğunu dile getiren Soylu, "Sorumluluğunuz İmralı, Menderes, Polatkan, Zorlu'dur." şeklinde konuştu.

Soylu, konuşmasını diğer genel başkan adayları Mehmet Ali Bayar'a ve Hüsamettin Cindoruk'a başarılar dileyerek sonlandırdı.

12:45 - SOYLU'YA "ALEMİN KRALI" ÇİLLER'E "YÜCE BAŞBAKAN" TEZAHÜRATI

Demokrat Parti 5.Olağanüstü Kongresi devam ederken, Genel Başkan Süleyman Soylu salonda "Alemin Kralı" geliyor sloganıyla karşılandı. Demokrat Parti Genel Kurulu'nda Genel Başkan Adayı Hüsametin Cindoruk'un ardından salona Mehmet Ali Bayar geldi. Cindoruk'un aksine Bayar, alkışlarla karşılandı. Bayar'ın hemen ardından ise Genel Başkan Süleyman Soylu salona giriş yaptı. Soylu, "Alemin Kralı Geliyor", "Muhteşem Soylu", "Delege uyuma Soylu'ya sahip çık" sloganlarıyla karşılandı. Divan Başkanı Hasan Subaşı Soylu'nun salona girişini "Demokrasi Mücahidi" sözleriyle haber verdi. Süleyman Soylu'nun gelmesinin ardından konfetiler atıldı.

ÇİLLER TELGRAFINA "YÜCE BAŞBAKAN" TEZAHÜRATI Kongreye gelen kutlama mesajları okunurken, DYP eski lideri ve başbakan Tansu Çiller'in gönderdiği telgraf, Demokrat Partililerde heyecan dalgasına neden oldu. Partililer, Çiller'in mesajı okunurken hem alkışladı hemde "Yüce Başbakan" diye slogan attı. Delegeler klimaların çalışmadığı salonda terlerken, pek çok delege "klimaları açın" diye bağırdı. Kongrede delegeler arasında küçük çapta sözlü atışmalar yaşandığı dikkat çekti.

12:33 - KONGRE SAYGI DURUŞU İLE BAŞLADI

Demokrat Parti (DP) 5. Olağanüstü Kongresi Anadolu Gösteri Merkezi'nde başladı. Kongrede divanın seçilmesinin ardından demokrasi şehitleri sloganıyla Adnan Menderes, Hasan Polatkan, Fatin Rüştü Zorlu için saygı duruşunda bulunuldu. Kongrenin açılışını yapmak üzere DP Genel Başkan Yardımcısı Nevzat Ceylan Divan oluşması için önergeyi oyladı. Ardından divan oluşturuldu. Divan, Başkan Hasan Subaşı, Başkan yardımcıları Füsun Yaşar, Mahmut Cevheri, Mehmet Manguroğlu, Ertan Küçükay'dan oluştu. Divan üyeliklerine Muhammet Sarıoğlu, Kamil Akçay, Orhan Ünsal, Adem Torba, Bülent Erdinç, Sebahattin Eralp, Feraye Keleşoğlu, Gülseren Ertopçu, Cengiz Sönmez, Erdal Altınkaya, Mesut Akbıyık isimleri seçildi. Divan oy birliğiyle kabul edildi.

12:33 - CİNDORUK SALONA GİRDİ

DP Genel Başkan Adayı Hüsamettin Cindoruk DP Beşinci Olağanüstü Kongre'sinin yapıldığı salona girdi. Geniş bir koruma çemberine alınan Cindoruk, arkasında kendisini destekleyen delegelerle birlikte salona giriş yaptı.

12:19 - DİVANIN OLUŞTURULMASIYLA ÇALIŞMALARA BAŞLANDI

Demokrat Parti (DP) 5. Olağanüstü Büyük Kongresi yaklaşık iki saat gecikmeyle çalışmalarına başladı.

Anadolu Kongre ve Gösteri Merkezinde gerçekleştirilen kongrede, Genel Başkan Yardımcısı Nevzat Ceylan'ın açış konuşmasının ardından divan başkanlığına eski Antalya Belediye başkanı Hasan Subaşı seçildi. Subaşı, kongrenin DP misyonunun yeniden canlanmasına vesile olmasını diledi ve genel başkan adaylarına başarı diledi.

Daha sonra İstiklal Marşı okundu ve saygı duruşunda bulunuldu.

Ardından Anıtkabir'i ziyaret heyeti ile Tüzük Komisyonu ve Bütçe ve Hesapları İnceleme Komisyonu oluşturuldu.

Kongre, Genel Başkan Süleyman Soylu'nun konuşmasıyla devam edecek.

12:09 - DP'DE DİVAN BAŞKANLIĞI'NA HASAN SUBAŞI SEÇİLDİ
DP 5. Olağanüstü Kongresi'nde eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Hasan Subaşı Divan Başkanlığı'na seçildi. Anadolu Gösteri Merkezi'nde gerçekleşen kongre 2 saat gecikmeli olarak çalışmalarına başladı. Yoklama ve açılışın ardından kongrede Divan Daşkanlığı için seçim yapıldı. Seçim sonucu Kongre Divan Başkanlığına eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Hasan Subaşı seçildi. Divan Başkanı Yardımcılığına ise Füsun Yaşar, Mahmut Ceperi, Mehmet Mandıraoğlu ve Erman Küçükay getirildi. Kongrede komisyonların oluşturulmasından ardından Genel Başkan ve genel başkan adaylarının konuşmalarına geçilecek. DP 5. Olağanüstü Kongresi'nde hareketli dakikalar yaşanıyor. Salonu dolduran DP Genel Başkanı Süleyman Soylu taraftarları, Soylu lehine sloganlar attı. Soylu, taraftarları "Gerçek demokrat Süleyman Soylu, başbakan Soylu" şeklinde sloganlar atarken, salonda bulunan çoğu delegede sloganlara alkışlarıyla destek verdi. Öte yandan Eurovision'da Türkiye'yi temsil edecek Hadise'nin "Dümtek Tek" şarkısı çalındı. Hadise'nin parçası delegeleri coşturdu.

10:51 - KONGRE OLAYLI BAŞLADI

Demokrat Parti'nin (DP) yeni liderini seçmek için yapılan 5. Olağanüstü Kongresi'nde zaman zaman sözlü tartışmalar yaşanıyor.

Anadolu Gösteri Merkezi'nde yapılan kongreye sabah saatlerinden itibaren gelen delegeler arasında zaman zaman atışmalar yaşanıyor.

Salon görevlileri tartışmaların büyümeden sona ermesi için müdahale ediyor.

(CİHAN)
16 Mayıs 2009, Cumartesi​

KaynaK