Bu konuyu okuyanlar

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Ben aliexpress.com dan sipariş verdim. Bana bir takip kodu verdiler. Ptt'nin sayfasından sorguladığımda alttaki sonuç çıkıyor. Bunun anlamı nedir? Ürün Türkiye'ye gelmiş mi yani? Türkiye'ye geldiyse tahmini ne kadar sürer teslim almam acaba?

Ürün henüz Türkiye'ye gelmemiş

se7en

Profesör
Reaksiyon puanı
1
:) güzel ya birde alışveriş yaparsam tam olur :D

TheStorm

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Siteleri arkadaşımla beraber inceledik fiyatlar çok uygun ücretsiz kargo çin'den buraya insanı cezbediyo :D 1 kaç güne alışveriş Yapmayı düşünüyoruz. özellikle detaylara değinmen Mükemmel :D [MENTION=34608]Darknes$[/MENTION]

hellboyzz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
dealextreme den çok defa alışveriş yaptım çok çözüm odaklılar ve çok sorunsuz hallediyorlar işlerini. Tek sıkıntısı aldığınız şeyi 1.5 ay sonra size kargo var dediklerinde elinize aldığınızda hatırlamanız :D

turabkorkmaz

Asistan
Reaksiyon puanı
3
ben aliexpress.com dan telefon aldım.hiç bir problem yaşamadım.ama hotsalebuy.com güvenilirmi onu merak ediyorum..

mertjonathan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar, Focalprice sitesinden bir tablet PC aldım. Normal şartlarda ürünün 1 ay içerisinde gelmesi gerekiyordu, gelmedi. Akabinde 45 gün içinde gelmezse mesaj yazın dediler, 45 gün süresini de doldurduk. Gönderi takip numarası çin posta sisteminde ve PTT nin posta sisteminde hiçbir şekilde çıkmıyor fakat Focelprice ısrarla ürünün yolda olduğunu ve geldiği söylüyor. Ürünün sipariş tarihi 2 Şubat 2012... Paramın iadesi için mesaj yazdım ve site içerisindeki farklı bir birime yönlendirildim, mailimin onaylanması 3 gün sürdü. Mailin onaylanmasının ardından ilk gelen teklif, 114 $ a aldığım ürünün 50 $ kısmını iade edelim, 10 gün içinde ürün gelmezse geri kalanını da iade ederiz oldu. Birkaç red mesajından sonra hiç olmazsa 50 $ı kurtarayım dedim ve paramı göndermelerini istedim. 7 gün içinde paramın paypal hesabıma aktarılacağını bildirdiler. 28 Mart 2012 de 7 gün içinde iade edeceklerini bildirdikleri para henüz hesabıma yatmadı, malum ürün de henüz gelmedi.

Yani demek istediğim, 50 TL fazla verin, Türkiye nin içerisinde bir yerlerden ürünlerinizi temin etme yoluna gidin. Ben bir saçmalık yaptım, bu şekilde ürün almayı düşünen arkadaşlara bir yol gösterici olur diye de paylaşmayı uygun gördüm. Paramı alırsam veya alamazsam neticeyi sizlerle paylaşıcam.

unutmadan, bir ürün siparişim daha vardı. O ürün de henüz gelmedi. Nisan sonunda da bu ürün için pazarlıklara başlarız diye düşünüyorum.

Ben de focalprice dan sipariş vermiştim. Kargolanması bu hafta sonu 45 günü bulacak ancak benim de ürünlerim takip edilemiyor. Sormak istediğim son durum nedir? Ürünü veya para iadesi alabildiniz mi?

arw3nxul

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hepsi çakma ama gittigidiyor gibi sitelerde satılabilir

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
Dealextreme'den 6 dolarlık sipariş verdim ama dealextreme'den ilk siparişim olduğu için acemiliğime geldi ve ne 0.01 dolara gift olarak gösterme satın aldım ne de 1.5 dolarlık takip numarasını aldım. Tüm bu nedenlerden dolayı da şu an kargom nerede hiçbir fikrim yok. 9 Martta gönderilmişti ve ha bugün gelir ha yarın derken 1 ayı fazlasıyla geçti. Takip numarası olmadan Ptt'den kendi adıma kargo olup olmadığını öğrenme şansım var mı acaba?

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Dealextreme'den 6 dolarlık sipariş verdim ama dealextreme'den ilk siparişim olduğu için acemiliğime geldi ve ne 0.01 dolara gift olarak gösterme satın aldım ne de 1.5 dolarlık takip numarasını aldım. Tüm bu nedenlerden dolayı da şu an kargom nerede hiçbir fikrim yok. 9 Martta gönderilmişti ve ha bugün gelir ha yarın derken 1 ayı fazlasıyla geçti. Takip numarası olmadan Ptt'den kendi adıma kargo olup olmadığını öğrenme şansım var mı acaba?

İsim Soyisimden bazen buluyolar. Genelde bulamıyorlar ama. Bu arada takipsiz geldiği için kargoda kaybolmuş olabiliyor. Senin hak talep etme hakkında yok. Dealextreme'a mail at yardımcı oluyorlar yinede.

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
O zaman ben bir ara Ptt ofisine gidip adımdan aratmaya çalışayım, umarım bulunur. Olmadı mail atarım...

MysteЯio

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Dealex, Ebay ve Aliexpress'ten alışveriş yaptım bir sorun yaşamadım. Fakat herkesten alışveriş yapmamak lazım.

Aldığı elektronik ürün yerine kutudan bilezik çıktığını söyleyen gördüm başka bir forumda :biggrin: Positive feedbacki yüksek olanları tercih etmek lazım.

Son olarak Aliexpress'ten 20 adet telefon kılıfı aldım geçti gümrükten :) Satıcı kutuya gift yazmış ve fiyatı düşük göstermiş.

Mr.Elm

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Dealextreme den 30 TL tutarında bir ürün aldım. 30-35 gün zarfında geldi. ne gift ne başka birşeyi ben de tercih etmedim hala da nasıl tercih ediliyor bilmiyorum :) Ama siteye güveniyorum. Ürün orjinal ve sorunsuz olarak geldi.

NinaTurk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar,

Sizlere önceki yazımda DealEextreme hakkında bilgiler verdim bunda ise http://www.chinabuye.com/ üzerinden nasıl alışveriş yapabiliriz ve chinabuye.com nedir gibi konulara yer vermek istiyorum.

Simdi chinabuye.com Nedir?
Chinabuye "Free Shipping" yani ücretsiz alışveriş anlamına geliyor. Burada ücretsiz anlamı kargo/posta anlamında.
Chinabuye Çin Halk Cumhuriyeti toprak sınırları içinde gümrük kanunlarının az uygulandı bir bölge (ticari bölge).
Hong Kong yönetimi postalama işlemlerinde dünyanın en uygun yeri ve her ürünün çok kolay bulunduğu bir yer olduğu için chinabuye.com o bölgede yer alıyor.

Chinabuye ile aradım ürünü bulmak ve bulamıyorum?
Aradınız ürünü sol kısımdaki menüler ile bulabilirsiniz eğer ürün yok ise yukarıda bulunan Arama kısmı ile kelimeyi yazar bulabilirsiniz.

Chinabuye.com üye olmak istiyorum?
Chinabuye.com üye olmak ücretsiz eğer üye olmak isterseniz
Linkleri görebilmeniz için foruma üye olmanız gerekmektedir.üyeliğinizi buradan başlatabilirsiniz.
Yukarıdaki bağlantı yardımı ile üye olabilirsiniz.

Chinabuye.com ile ürünü buldum ödeme yapmak istiyorum ama nereden yapabilirim?
Eğer ürünü buldu iseniz üründeki "Add to card" sekmesi ile ürünü sepete alıyoruz daha sonra "Shopping Cart [ürün sayısı] item(s)" diyerek sepetimize geliyoruz
Sepet ekranında bulunan ürün adı ürün bilgileri gibi kısımlar vardır buradan adet artıra bilir düşüre bilir yada iptal edebilirsiniz.

Chinabuye.com ile ödeme yapımı.

Chinabuye sepetimizde tüm işlemlerimiz bitti zaman sarı renkli Check out with PAYPAL sekmesi ile paypal ürünler ekranına yönleniyor daha sonra paypal bilgilerimizi giriyoruz ve kargo yani posta adresini giriyoruz ve ödeme işlemini yapıyoruz ödeme işlemi yapıldı zaman chinabuye bizi kullanıcı panelindeki "Orders List" kısmına atıyor.

Chinabuye.com ile kargo/posta takibi.
Chinabuye ile posta takibi ürün sipariş listesi yani orders list kısmında bize postaya verildi zaman yer alıyor.

Daha sonra Hong Kong postanesinin resmi internet sayfası üzerinden sorgulana biliyor ama sistem Türkiye uçak ile yola çıktı zaman yer veriliyor.

chinabuye.com ile ürünün gelme süresi.
Ürün bize normal kargo ile ise yani posta ise Türkiye 7 ile 21 iş günü arasında gelme süresi var.

Chinabuye.com ile ürün nasıl geliyor?
Ödemesi yapılan ürünlerin 3 iş günü içinde chinabuye ekibi tarafından stok bulunması ve postaya verilmesi gerekiyor postaya verildi zaman bizim süremiz başlıyor eğer takip kodumuz varsa kontrol edebiliriz 20$ ve üzerine kendi ücretsiz veriyor 20$ ve altı için 1.8$ verirseniz kendiniz takip kodu alabilirsiniz (sepet üzerindeki kargo kısmı).

Chinabuye.com ürünüm gelmedi!
Eğer ürünüz 45 gün içinde gelmez ise kullanıcı adınız ile siteye giriş yapın ve kontrol panelindeki mesaj yeri ile ürünün bilgilerini sipariş kodunu yazarak konu başlığı ve mesaj ile (İngilizce) olarak bildirim yaparak durumu söyleyin 45 gün oldu ürünüm gelmedi ve para iadesi talep edin para iadeleri 3-5 gün arası inceleniyor ve size onaylanınca ertesi gün ödeme yapılıyor.

GhostX

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Dealextreme'den Mp3 Player aldım 6 7 ay oldu gelmedi paramıda alamadım

wpuzman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar Türkiye'deki alışveriş sitelerine ne oldu da siz çinlilere sardınız anlamadım? Ne gerenk var ki?

cipro06

Doçent
Reaksiyon puanı
4
kafama takılan şey gümrükte sorun çıkarmı yasal her ürün geçiyormu yada para limiti varmı?

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
bir limiti var diye bir yerde okumuştum. sanırım 1500 euro'ydu. bu paranın üzerini gümrükten vergisini ödeyerekte olsa sokamıyordun sanırım.

edit:

Ticari Ürünler

Yukarıda açıkladığım gümrük vergileri ticari olmayan ürünler için geçerlidir. Eğer aldığınız ürünün değeri 1500 eurodan fazlaysa, paket içerisinde aynı üründen 2 taneden fazla varsa veya gelen paket 30 kg'den ağırsa ticari ürün olarak değerlendirilir. Bu durumda ürünlerinizi almak için gümrük komisyoncusu tutmanız ve ürün değerinin ortalama olarak %50'si civarında vergi ödemeniz gerekir.

alıntı

Arkadaşlar Türkiye'deki alışveriş sitelerine ne oldu da siz çinlilere sardınız anlamadım? Ne gerenk var ki?

Türk sitesindeki de çinliden sipariş ediyor, komisyon ekleyip sana satıyor. aynı ürüne fazla para vermeye gerek var mı?

Darknes$

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
351
Online alışverişte sınır 75 Euro.

swingerjdho

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
teşekkür ederim cevabın için.
g.gif

moneytalks58

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben tek başıma aşıyorum ve çalışıyorum diyelim. Ürün eve geldi ama ben yokum. O ürün sonra ne oluyor. Nasıl haberim olur ve nerden alabilirim acaba?

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
ptt den yada hangi kargo firmasında geliyorsa oradan gidip alırsın.

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
PTT den geliyorsa mutlaka al :) Kendiler baya bir sabıkalıdır :)