Çift Kamera Mı? İris Tarayıcı Mı?

Bu konuyu okuyanlar

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Malumunuz yarın ABD'de Note 7 lansmanı var. 12 Eylülde de Apple'ın lansmanı var. Yeni telefon alacağım sizin de görüşlerinizi belirtmenizi isterim.
Şu an iPhone 5S kullanıyorum e haliyle iOS beni kendine çekti bırakmıyor. Ama bir yandan dosya sistemi olmayışı ve her seferinde iTunes zorunluluğu sıkıntı çıkarabiliyor. Ama androidde de şöyle bir sıkıntı var touchwiz çok geç güncelleme alıyor ayrıca virüslü uygulama bulaşma olasılığı yüksek.
İki ezili rakibin yeni devlerinden biri olan iPhone 7'nin Plus modelinde çift kamera olacak. Note 7'de de İris tarayıcı. Ama iris tarayıcının güneşli ortamlarda sıkıntı çıkaracağını düşünüyorum. Ayrıca düşük ihtimalli de olsa İris tarayıcıyı başka birisinin açma ihtimali de var. Sonuçta gözün bir bölümü bunu başkasına benzetme olasılığı var. Ayrıca androidin zamanla (1.5 yıl içerisinde) kasmalara başlaması da şahit istemez.
Sonuç olarak 2 telefon arasında kaldım sizce hangisini almalıyım?

Mehmet4242

Asistan
Reaksiyon puanı
20
Aslinda ben de ayni ikilemdeyim. Iris tarayici mi cift kamera mi dersen tabi cift kamera derim genis acili olmasi onemli. Ama s7 nin foto kalitesi ortada note 7 de ust duzey foto cekcektir. Burda cift kameradan ote iphone 7 nin fotograf kalitesi olacaktir. Bunun yaninda spen su ve toza dayanim buyuk amoled ekran note 7 de artilar. Tasarim goreceli ama note7 bu konuda da cok iyi.
Isin sonu yine paraya geliyor. Iphone maleaef iphone 7 ye cift kamera koymamis pro modeline koymus o da belki 4000 den cikar b3lki daha fazla.
Note 7 nin fiyati da onemli beklemek lazim bu sorunun cevabi icin.
Ama bu iki telefon arasinda tercih yapmak icin iris tarayici ve cift kamera ikilemi zayif kaliyor gibi.

Drogba39

Profesör
Reaksiyon puanı
381
Zaten parmak izi tarayıcısı varken ıris tarayıcısı bence pek önemli değil. Her insanın parmak izi farklı olduğu için bence daha güvenilir ve ıris tarayıcısında kameraya gözünü ayarlayıp onu algılaması çok kısa süreceğini düşünmüyorum. Bana göre önemli olan kilit değil, kilidi açtıktan sonra yapabileceklerin.

pillibebek_

Profesör
Reaksiyon puanı
145
valla iris tarayıcı olsa da kullanmam ben. senaryoyu düşünsene. otobüstesin tıklım tıklım sen telefonu sabit tutup gözünü görmesini sağlamaya çalışıyorsun. ne sıkıntı vaziyet. giricen pin kodunu bitecek arkadas

kadirirdem

Dekan
Reaksiyon puanı
708
Malumunuz yarın ABD'de Note 7 lansmanı var. 12 Eylülde de Apple'ın lansmanı var. Yeni telefon alacağım sizin de görüşlerinizi belirtmenizi isterim.
Şu an iPhone 5S kullanıyorum e haliyle iOS beni kendine çekti bırakmıyor. Ama bir yandan dosya sistemi olmayışı ve her seferinde iTunes zorunluluğu sıkıntı çıkarabiliyor. Ama androidde de şöyle bir sıkıntı var touchwiz çok geç güncelleme alıyor ayrıca virüslü uygulama bulaşma olasılığı yüksek.
İki ezili rakibin yeni devlerinden biri olan iPhone 7'nin Plus modelinde çift kamera olacak. Note 7'de de İris tarayıcı. Ama iris tarayıcının güneşli ortamlarda sıkıntı çıkaracağını düşünüyorum. Ayrıca düşük ihtimalli de olsa İris tarayıcıyı başka birisinin açma ihtimali de var. Sonuçta gözün bir bölümü bunu başkasına benzetme olasılığı var. Ayrıca androidin zamanla (1.5 yıl içerisinde) kasmalara başlaması da şahit istemez.
kardeşim 2 yıl kullanırsan sana note 7 yi öneririm ama fazla kullanıcaksan iphone 7 yi al soruna gelirsek zor soru ama ben çift kamera derim..

cengover05

Profesör
Reaksiyon puanı
447
Cift kameralı çıkacak iphone'un note 7 den iyi olacağını düşünmüyorum.
Iris tarayici konusunda da daha görmedik bir sey diyemem.
Fakat kamera konusunda kapışacaklardır. Bazı yerde note 7 bazı yerde iphone geçedebilir.
Ancak note 7 ezilmez. Samsung kameralarıni biliyoruz çünkü.

Uber

Profesör
Reaksiyon puanı
798
Şimdi bana kızacak arkadaşlar var ama ikisi de gereksiz bana göre.

950xl kullandım iris tarayıcı vardı gözlük kullanıyorum 8 adet iyileştirmeli tarama yapmama rağmen gözlük de ışık parlaması olunca iris miris hikaye oluyor. Lens kullananları düşünmüyorum bile adam kalkmış lensler takılı değil telefonu açacak kabul etmiyor(950xl de tek iris taratma hakkınız var parmak izi gibi farklı parmak izleri ekleyip istediğiniz kişininkini tamınlayamıyorsunuz)

2. kamera ise v10'umda var geniş açı dar açı ben geometriyi hiç sevmemişimdir ne zaman kullanılır derseniz 10 kişilik 20 kişilik grup sayko bir şekilde beraber takılmıyorsanız yazdan yaza düğünlerde kullanırsınız yada ne bileyim memlekete gidersin bi tepeye çıkarsın şehir manzarası ve selfi karışımı olsun dersen o zaman kullanırsın yoksa pek farketmiyor

kısacası hologram teknolojisi gelene kadar ben burada yohum

cengover05

Profesör
Reaksiyon puanı
447
Birde şöyle diyeyim bir telefonu 2 sene maks 3 sene kullanirsin sonra insan bunyesi sıkılıyor zaten. Suan note 5 ile 1. Senem olacak az kaldi (1 ay gibi bir sure) simdiye kadar beni cok az üzdü.
Onlarda da benim hatalarim vardı(sarjda periscope izlemek ve telefonu deli gibi isindirmak gibi)
Onun icin uzulmezsin android eskisi gibi değil:)
Touchwiz de eskisi gibi değil

sifirbakiye

Profesör
Reaksiyon puanı
437
Note 7 modelinde iris olmasaydı su altında s pen kullanımı olmasaydı da 4000 mah pil ve 6 gb ram olsaydı keşke.

Uber

Profesör
Reaksiyon puanı
798
Note 7 modelinde iris olmasaydı su altında s pen kullanımı olmasaydı da 4000 mah pil ve 6 gb ram olsaydı keşke.

tamam su geçirmeme daha doğrusu dayanıklılığı telefonun tuğla olmaması için önlem ama 6gb ram size de aşırı abartı gelmiyor mu artık telefonalar adamlar tasarımdan öte ram savaşları yapıyorlar kimin ramı kimi döver misalı iş buna dönüyor ben bunu sevmiyorum

sifirbakiye

Profesör
Reaksiyon puanı
437
O rami oraya koymakta tasarım işi. Ben ileride donanım kısmı görünen telefon düşünüyorum, iş oralara kadar gider.

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Forever android tabiki note 7 iphone a hiçbir zaman o kadar para vermem tabi hiçbir telefona 2000 üstü verilmez ama 2si arasında olacaksa illaki tercihim note 7 olur.ios bana hiçbir şekilde uymuyor ayrıca iPhone tasarımlarını beğenmiyorum birçok şeyde geri olmasına rağmen en pahalı marka da o bu yüzden hiçbir zaman tercihim olmayacak.Kimseye de tavsiye etmem.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Şimdi bana kızacak arkadaşlar var ama ikisi de gereksiz bana göre.

950xl kullandım iris tarayıcı vardı gözlük kullanıyorum 8 adet iyileştirmeli tarama yapmama rağmen gözlük de ışık parlaması olunca iris miris hikaye oluyor. Lens kullananları düşünmüyorum bile adam kalkmış lensler takılı değil telefonu açacak kabul etmiyor(950xl de tek iris taratma hakkınız var parmak izi gibi farklı parmak izleri ekleyip istediğiniz kişininkini tamınlayamıyorsunuz)

2. kamera ise v10'umda var geniş açı dar açı ben geometriyi hiç sevmemişimdir ne zaman kullanılır derseniz 10 kişilik 20 kişilik grup sayko bir şekilde beraber takılmıyorsanız yazdan yaza düğünlerde kullanırsınız yada ne bileyim memlekete gidersin bi tepeye çıkarsın şehir manzarası ve selfi karışımı olsun dersen o zaman kullanırsın yoksa pek farketmiyor

kısacası hologram teknolojisi gelene kadar ben burada yohum
Note 7 iris tarayıcıyı denemeden en azından testleri yapılmadan buna karar veremezsiniz. Belki Samsung çok iyi yapacak bilemezsiniz.

2. Olarak kamera kısmında zaten Samsung telefonları gayet geniş açıya sahipler kaliteleri ortada ben note 7 den şaşmam 7 pro nun 4.500 gibi hiç hak etmediği bir fiyattan çıkacağı düşünülürse

clonpear

Asistan
Reaksiyon puanı
26
bence iris tarayıcı çok kullanışlı değil.

Andromedavor

Profesör
Reaksiyon puanı
1,339
İris tarayıcı ve kamera bir yana. Uzun kullanım için iphone daha iyi tabii.

Uber

Profesör
Reaksiyon puanı
798
Note 7 iris tarayıcıyı denemeden en azından testleri yapılmadan buna karar veremezsiniz. Belki Samsung çok iyi yapacak bilemezsiniz.

2. Olarak kamera kısmında zaten Samsung telefonları gayet geniş açıya sahipler kaliteleri ortada ben note 7 den şaşmam 7 pro nun 4.500 gibi hiç hak etmediği bir fiyattan çıkacağı düşünülürse

Ben zaten 950xl de ki iris tarayıcıyı baz aldım yinede gereksiz geliyor tercih meselesi tabi parmak izi hatta şifre kullanmayan insanlar bile var

Sizin samsungu çok sevdiğimizin farkındayım ama uçurum kadar fark olmayacak samsung ilkleri genelde sıkıntılı oluyor bkz note 4 parmak izi tarayıcı nomallerine göre sıkıntılıydı aşşagı kaydırma şartı vs gibi umarım dediğiniz gibi sorunsuz olur da insanlar rahat rahat kullanır

clonpear

Asistan
Reaksiyon puanı
26
ikiside değil. çift kamera bir yenilik değil. iris ise kullanışsız bana göre

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Ikisi de tam olarak tanitilmadan bana bu tartisma biraz bos geliyor Eylül sonu tekrar değerlendirilebilir bu durum

waylandx

Doçent
Reaksiyon puanı
67
Bana göre note 7.Ama İnsan İOS'a alışınca bırakamıyor.

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877

4500 ehehe :D Arkadaşım 6S Plus 128 Gb yaklaşık 4500 Lira.

...Görkem...

Profesör
Reaksiyon puanı
779

Merhaba,

Aslinda note 7 iris tarayici gibi yeni ozelliklerle on planda olsada s7 deki ayni kamerayi kullanmasi ile yeni cikacak iphone 7 den kamera konusunda daha iyi olmasi yuksek ihtimal. Iphone modellerinde ciktigi donemde evet basariyi yakalayan bir kamera performansi var ama var olan basarilari gecen yok. Misal olarak bir note 5, s7, s7 edge modelleri kamera konusunda yakin tarihli olan iphone 6s ailesinden daha iyi bu konuda. Ama bir iphone 6s alan kamerasi kotuymus demez. Cunku kotu degil. Ama daha ucuz olan saydigimiz samsung modelleri daha iyi kameraya sahip. Apple zaten guclu donanimlarla geliyor. Ozelliklede su 2gb ram ile artik bir oh dedirtti. Fakat kamera konusunda ileriye gecmesi gerekiyor. Suan tepe modellerdeki samsung s7/s7 edge arka kamerada, htc10 modeli de on kamerada en iyi modeller. Gercektende islerini cok iyi yapiyorlar.

Tavsiye;

Ben, bir iphone ile samsung arasinda kalanlara tavsiyem su sekilde oluyor. Eger ekran, kamera, ekstra ozellikler samsung al. Eger uzun sure kullanmak, kullanirken performans dususu yasamamak, stabilite istiyorsaniz o zaman bir iphone alin.

Yani aklinizi iris tarayici veya cift kamera karistirmasin. Eger siz cok iyi bir kamera, ekran istiyorsaniz birde almisken 200-300 verip bir vr gozluk,kablosuz sarj gibi boyle şık bir iki ekstramda olsun derseniz o zaman samsung en dogru tercih. Ama ben aliyim performans konusunda kafam rahat olsun, 2-3 yil sonra kasar mi demiyim, sacma sapan hatalar almiyim, uygulamalar akiciligini hep korusun diye dusunuyorsaniz o zaman kesinlikle dogru tercih bir iphone.

Mehmet4242

Asistan
Reaksiyon puanı
20
Merhaba,

Aslinda note 7 iris tarayici gibi yeni ozelliklerle on planda olsada s7 deki ayni kamerayi kullanmasi ile yeni cikacak iphone 7 den kamera konusunda daha iyi olmasi yuksek ihtimal. Iphone modellerinde ciktigi donemde evet basariyi yakalayan bir kamera performansi var ama var olan basarilari gecen yok. Misal olarak bir note 5, s7, s7 edge modelleri kamera konusunda yakin tarihli olan iphone 6s ailesinden daha iyi bu konuda. Ama bir iphone 6s alan kamerasi kotuymus demez. Cunku kotu degil. Ama daha ucuz olan saydigimiz samsung modelleri daha iyi kameraya sahip. Apple zaten guclu donanimlarla geliyor. Ozelliklede su 2gb ram ile artik bir oh dedirtti. Fakat kamera konusunda ileriye gecmesi gerekiyor. Suan tepe modellerdeki samsung s7/s7 edge arka kamerada, htc10 modeli de on kamerada en iyi modeller. Gercektende islerini cok iyi yapiyorlar.

Tavsiye;

Ben, bir iphone ile samsung arasinda kalanlara tavsiyem su sekilde oluyor. Eger ekran, kamera, ekstra ozellikler samsung al. Eger uzun sure kullanmak, kullanirken performans dususu yasamamak, stabilite istiyorsaniz o zaman bir iphone alin.

Yani aklinizi iris tarayici veya cift kamera karistirmasin. Eger siz cok iyi bir kamera, ekran istiyorsaniz birde almisken 200-300 verip bir vr gozluk,kablosuz sarj gibi boyle şık bir iki ekstramda olsun derseniz o zaman samsung en dogru tercih. Ama ben aliyim performans konusunda kafam rahat olsun, 2-3 yil sonra kasar mi demiyim, sacma sapan hatalar almiyim, uygulamalar akiciligini hep korusun diye dusunuyorsaniz o zaman kesinlikle dogru tercih bir iphone.
Soylediklerinizin hepsine katiliyorum. Her yeni telefon donemlerinde hep ayni sey soylenir; kamera donanim ekran istiyorsan samsung, stabilite uzun omur guncelleme istiyorsan iphone diye.
Ama soyle bir sıkıntı var ben 3000 3500 tl ki artik 4000 e dayanacak gibi ucretler oduyorsam bu tercih ikileminde kalmamam lazim benim hem kameram ekranim iyi olmali hem de telefonu 3 4 sene kullanabilmem lazim.
Malesef kapitalist dunyanin acimasizligi bu.

M

Murat Burç

SDN Okuru
İris çünkü çift kamera yapanları gördük P9 G5 samsung için geniç açı kamerasıda var sıkıntı yok yani ama bir iris tarayıcıyı getiremezsin

-Altar-

Asistan
Reaksiyon puanı
30
İris henüz nasıl bir performans sergiler bilinmez o yüzden çift kamera

Starbowl

Profesör
Reaksiyon puanı
266
Nedense İris i android platformunda güvenli bulmuyorum. Bana göre de ben bi cihaza neden İris imi taratıyım? Belki abartıyorsun diyeceksiniz de ben biraz mesafeli bakıyorum. Çift kamera diyorum o yüzden.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Nedense İris i android platformunda güvenli bulmuyorum. Bana göre de ben bi cihaza neden İris imi taratıyım? Belki abartıyorsun diyeceksiniz de ben biraz mesafeli bakıyorum. Çift kamera diyorum o yüzden.
Emin ol o iOS androiden daha fazla veri topluyordur

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
Android güvenli değil diyorsunuz da iCloud hackleneli kaç gün oldu şunun şurasında? Sistem kapalı diye güvenli olmuyor maalesef.

Starbowl

Profesör
Reaksiyon puanı
266
Emin ol o iOS androiden daha fazla veri topluyordur

Demek istediğim o değil zaten. Veri toplamayan şirket yok zaten. Şirketlerin hisselerinin değerlerini arttıran da bizim verilerimiz. iOS da açık sayısı daha fazladır muhtemelen. Ben iOS u cihazda ne olduğunu daha kolay kontrol edebildiğimden dolayı seviyorum. Yani 3.parti yazılımlara daha kapalı.

Ɲevermore

Profesör
Reaksiyon puanı
249
Bak bana sorarsan ikisi de gereksiz derim. Neden diyecek olursan:
Parmak izi varken iris tarayıcı gereksiz yani göz boyama ne gereği var parmak izinden fazla katkısı mı var? Çift kamera saçmalık zaten haa Samsung sağlam lens koyuyor son zamanlarda ama gereksiz ya hakikaten bak bu teknolojiyi ilk htc çıkartmıştı tutmadı zamanında şimdi tekrardan tutturmaya çalışıyorlar. Boş yani bana göre bi Lumia 1020 kamerası değil. Bu özellikler fazla gereksiz artık gün geçtikçe daha gereksiz şeylerle karşılaşacağız. Bak mesela bende Note 5 var ilk çıktığında almıştım. Antutuda felan 1. geliyordu. Şimdi ne oldu yalan oldu. Vulkan diye bir zımbırtı çıkarttılar. Saçmalığa bakın Vulkan desteği olan bir cihazla desteği olmayan bir cihazı karşılaştırıyor bu test programı. Kaç tane vulkan destekleyen uygulama var daha? NFS Shift var bi tek benim bildiğim o da daha betada yani. Hiçbir oyunda kasma yapmıyor son ayarlarda açıyor bir tek göz boyama olan şu testlerde son zamanlarda daha düşük skor alıyor. Demek istediğim fazla teknoloji gereksiz bişe. Ki ben bunu sana en az 50 defa telefon değiştiren biri olarak söylüyorum :) İnsan sonunda anlıyor kafaya tınkk ediyor. Tınk edince ne kadar pişman olduğunu anlıyor. İhtiyacından fazla her şey gereksizdir. Bağımlılık etkisi de var ben sana söyleyeyim. Bak mesela Note 7'yi aldın ya ya ben bunu beğenmedim diyorsun iPhone 7'ye odaklanıyorsun bu sefer telefonunu satıp iPhone 7 alayım diyorsun. iPhone 7'ye bakıyorsun mesela bak bunda her şey kapalı Androidde her şey rahattı diyorsun tekrardan androidli bir telefon alıyorsun bu süreç tatmin olana kadar gidiyor yani. Düştüğün zaman anlıyorsun ulan ben Note 7 almıştım neden sattım diyorsun. Her şeyi bana yetmiyor muydu sanki diyorsun ama geç oluyor işte. Dediğim gibi iyi düşün bu yazdıklarım mutlaka kafanda bulunsun.

Starbowl

Profesör
Reaksiyon puanı
266
Android güvenli değil diyorsunuz da iCloud hackleneli kaç gün oldu şunun şurasında? Sistem kapalı diye güvenli olmuyor maalesef.

Evet. Bilinçli kullanıcı 2 sistemde de kolay kolay etkilenmez zaten. Ama android de kullanıcı bilinçli olsa bile dosya sistemi açık olduğundan etkilenmesi daha kolay oluyor iOS a göre.