Chrome Türkiye'de Show yapıyor

Bu konuyu okuyanlar

Neutral

Profesör
Reaksiyon puanı
179
Size başlık biraz abartılı gelebilir fakat istatistik bazında haber olacağı için Google'nın tarayıcısı Temmuz ayı içerisinde Türkiye de %2'lik bir artış sağladı. Firefox ile arayı daha çok açıp IE'dan sürekli pay almaya devam ediyor. Chrome'un en çok ay bazında yüzdelik olarak bu kadar yükseldiği bir zamanda en tedirgin olması gereken tek bir tarayıcı kalıyor; IE

Opera az da olsa biraz pay alabildi fakat Safari'nin yerinden kıpırdayacağı hiç benzemiyor.

Haziran ve Temmuz ayı istatistik karşılaştırması

HAZİRAN

• IE........ % 59.63
  • Chrome. % 21.30
  • Firefox.. % 17.60
  • Opera... % 0.76
  • Safari... % 0.61
TEMMUZ

• IE........ % 57.77
  • Chrome. % 23.36
  • Firefox.. % 17.29
  • Opera... % 0.86
  • Safari... % 0.62

di-LZEC.jpg

Sizce Sadece Türkiye de değil Dünya çapında da kullanım popülerliği artan bu tarayıcının en çok tercih edilme sebebi ne olabilir ?

Hız mı dersiniz, çok klasik olur. Flash içerikli bir sayfayı diğer tarayıcılardan daha rahat açıp kullanıcıya istediği gibi mi hizmet veriyor ? Bu da olabilir. Gücünü arkasında ki en büyük Reklam şirketlerinden birinden mi alıyor, ya bu kadar güç arkasında olmasaydı aynı popülerliğe ulaşabilir miydi ? Bunun da sorgulanması gerekir.

Son 6-7 ay da hızlı yükselişe geçen Chrome özellikle ''sırf eklentilerinden dolayı Firefox'' diyen kullanıcıları da kendi bünyesine katarak bu alanda yarışmak istemese de %90'lık kullanılan tüm eklentileri kendisinde bulundurmaya başladı. Özellikle AdBlock, YouTube ve facebook'un tüm eklentileri, PDF, flash block gibi Firefox'ta bulunanların ya aynısı ya da iyi bir alternatifi olarak kullanıma sundu ve bir tabuyu yıkmayı başardı...

Eklentileri kabaca şöyle özetleyelim; Firefox'ta 10.000 tane eklenti var ise bunların 500'ü değişik isim altında aynı görevi yürütmektedir. Chrome'da 1.000 tane var ise bunların 450'si değişik isim altında görevini sürdürmektedir. Yani toplam 10.000 tane fakat alternatifler veya aynıları mevcut olup sayıları 10.000 tane olmaktadır. Eklenti sayısı değil de çeşitliliği bakımından neredeyse aynı orana sahipler artı herkesin kullanmak istedikleri zaten her iki tarayıcıda da bulunmaktadır...

Hız derseniz milisaniyelerle ölçülebilecek yapıda olsa da yine de sörf esnasında bunun farkına vardırmaktadır.

BİR DE SON DURUMA BU PENCEREDEN BAKIN

di-Z6SS.jpg

BEFEGA

Profesör
Reaksiyon puanı
5
En büyük etken bence hız ve stabil olması :)

speedy

Doçent
Reaksiyon puanı
2
çok etken var, başta çok yavan geliyor ama alışınca fark görülüyor alışma sürecini atlatamayan anlayamıyor.

DarKeN

Profesör
Reaksiyon puanı
88
Bir kere chrome çok hızlı, çok sade bir arayüzü var, açılış hızı ve performansı çok iyi, eklentileri var daha ne olsun :D Ancaaak bu kadar kısa sürede böyle bir başarıya ulaşmasının en büyük sebebi google dır. Bir kere google insana güven veren firma yani şu ana kadar sundukları tüm hizmetler on numara bir tane kötü, sorunlu sistem kaynaklarını tüketen yavaş ve hantal bir servisini görmedim daha. Sadece şu sosyal ağ meselesini bir türlü becerememişlerdi ama sanırım google + la bu sefer olacak gibi ...

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Chrome kullanan adam Midori'de kullanır.

Bana göre bu uçuşun nedeni "Aman Chrome çok hızlı, şöyle iyi." şeklinde abartılı ve acayip bir şekilde tanıtılması. Eee? Bu tarz şeylere atlayacak bir çok kullanıcı var.

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
O değilde bu İE nasıl böyle hala başta anlamıyorum yaa... Kim kullanıyor bu tarayıcıyı yaavvv herkes ben işte Chrome kullanıyorum yok Firefox kullanıyorum yok Opera kullanıyorum.. EEE o zaman İE kim kullanıyor???..

eratosten

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Bana kalırsa ne Türkiye'de ne de dünyada halen hakettiği seviyeye ulaşabilmiş değil. I love you Chrome... :)

speedy

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Performansı sadece safya açılış hızı olarak değerlendirirseniz chromu tam anlayamamışsınız demektir. Web hızı zaten hızlı tamam ama açılması hızlı kapanması hızlı tekrar açılması hızlı 100 defa deneseniz hep aynı kasmada yok diğerlerinde bu mümkün değil, sekmeler arasında gezme, sekmeleri taşıma sürükleme, kapama açma vs hızlı tıkladığınız anda en ufak kasma olmadan sekme değişiyor bu sürede hep aynı, eklentileri yüklemek kaldırmak saniyelik olaylar uyum sorunu, tarayıcıyı yeniden başlatmak gibi kullanıcıyı bezdiren çileler yok. Programı kurmak kaldırmak gerçekten tek tık. Üstelik bunlar düşük donanımdaki bilgisayarlarda bile aynı. Chrome kullanırken sinirlendiğimi hatırlamıyorum, chromedan önce saçma sapan kilitlenmelerden sorunlardan sinir hastası oluyordum, chrome tam rahatlık. İE yıllardır en tepelerde, çok tarayıcı denedi ama ieyi indirirse chrome indirir.

Erngnctrk

Asistan
Reaksiyon puanı
8
chrome nin extension ve appları yeter.
yeni bi extension buldum tek tuşla facebook da twitter da google plus da paylaşım yapıyorsun.
chrome iyidir iyi.

aruchan.blog

Profesör
Reaksiyon puanı
56
Chrome'un biraz daha kendini geliştirmesi gerekiyor...hala devlet sitelerinde bazı captcha'lar ie ile açılıyor :(

speedy

Doçent
Reaksiyon puanı
2
İnadı bırakıp sitelerin altyapısını günümüze uyduracaklar yapacakları bu. Sadece chrome değil ki ieden baska hiçbir programla açılmayan siteler var hala memleketimizde.

---------- Post added at 19:34 ---------- Previous post was at 19:31 ----------

Yahu size kalsa firefox operadan çalıyor chrome operadan çalıyor bu opera ne yüce bişeydir ama hala 35 senedir %1'lerde sürünüyor:D hadi kaşıyın kendinizi derler adama.

Neptunmavisi

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayarımda Linux Kurulu. Linuxta Chrome Opera Firefox Epiphany web tarayıcıları kurulu. fakat en hızlı en sorunsuzu en iyisi Chrome. :)

Test edildi onaylandı. :)

BEFEGA

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Bence Türkiye'de ki bu IE çoğunluğunu memurlar oluşturuyor :)

Ben hiç bir memurda(çok nadir) Chrome,Firefox vb görmedim :)

---------- Post added at 19:47 ---------- Previous post was at 19:44 ----------

Opera'nın kopyacası ne yaparsa onu yapıyor :)

Opera'yı da kullandım bir 5-6 ay :) Ama Opera maalsef çok çöküyor ve çoğu siteye uyumlu değil :)

Chrome yine en iyisi :)

ReDo

Rektör
Reaksiyon puanı
92
Evet Şafak sayıyoz : )

Bir konu açıp takımın birine laf atalım mı gör o zaman şamatayı :D
Yoksa 1 Ay burada yeLLer eser :D

BEFEGA

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Az sabret ReDo :)

20:12 :D Bekliyorum :D

Hoca Al.. desin :D Gerisine gerek yok bence :) Dolapta suyum bekliyor :)

Son mesajlar