CHP'li belediye Besmele'yi kazıdı !

Alemci_Dayı

Profesör
Reaksiyon puanı
18
CHP'li belediye Besmele'yi kazıdı !

113878.jpg

CHP'li Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk'ün bir marifeti daha ortaya çıktı.

Göztepe'ye cami yapımına engel olmasıyla halkın tepkisini üzerine çeken CHP'li Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, ‘bu kadarına da pes' dedirtecek bir icraata daha imza attı.

Birkaç ay önce Kadıköy Belediyesi'nin yeniden tasarımlama ve restorasyon işlemlerini yapmak üzere etrafını iskele ile kapattırdığı III. Selim döneminde yapılan tarihi Halitağa Çeşmesi'nin Besmele-i Şerif ve tuğralarının restorasyon sırasında kazındığı ortaya çıktı. Bölge esnafının ihbarı üzerine ortaya çıkan skandal işlemle ilgili olarak Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk konuşmazken, Özel Kalemi pişkinlik ve umursamazlık örneği sergileyerek “Vatandaşlar kazımıştır” şeklinde konuştu.

vakit_cami.jpg

İSKELE KURUP ETRAFINI BRANDAYLA KAPATTILAR
1794'te III. Selim tarafından inşa ettirilen, etrafı kaplamalar ve levhalarla süslenen tarihi Halitağa Çeşmesi'nin restorasyon sırasında dört levhasının kazındığı ve bu kazımanın iskeleyle gizlenerek yapıldığı ortaya çıktı. Tuğra düşmanlığına şiddetli tepki gösteren bölge esnafı ve semt sakinleri, restorasyon öncesinde kurulan dev iskele ve iskele etrafına çekilen branda ile tuğraların kazınma işleminin gizlendiğini iddia ettiler. Kamil Kocakaya isimli vatandaş, tarihi Halitağa Çeşmesi'nin karşısında oturduğunu ve tuğraların kazınma işlemine şahit olduğunu belirtti. Kocakaya, “Çeşmenin hemen karşısında oturuyorum. Çocukluğum burada geçti ve bu çeşmenin suyundan içtiğim dönemleri hatırlıyorum. Bence bu sistemli bir politikanın neticesi, çünkü tek partili dönemde de CHP aynı Osmanlı düşmanlığını yaptı. Halitağa Çeşmesi'nden Osmanlı'nın izlerini silmeye önce suyunu keserek başladılar, sonra ilgisizlik ve bakımsızlığa terk ettiler ve bir gün Belediye Başkanı Selami Öztürk ‘restore ediyoruz, onarıyoruz' yaygaraları kopararak etrafını çevirttirdi. Yüksek bir iskele kurup etrafını kapattılar. Evim yüksekte olduğu için kurulan iskelenin üstünü görebiliyorum. Çeşme üzerinde bulunan 4 levhanın kazındığını gözlerimle gördüm. Çalışan kişi elinde bir keski ile tuğralar ve Besmele-i Şerif'le uğraştı, ama bu kadar ahlaksız olunabileceğini tahmin etmediğim için kimseye şikayette bulunmadım” şeklinde konuştu.

Esnaf ise çeşmenin etrafı iskeleyle kapatıldığı için ne yapıldığını göremediklerini, ancak açılıştan sonra durumu fark ettiklerini anlattı.

BELEDİYE YETKİLİLERİ TELEFONA DAHİ ÇIKMADI

Esnafın “Osmanlı hazımsızlığı” olarak tanımladığı Halitağa Çeşmesi'nin tuğralarının tahrifatı ile ilgili aradığımız Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ise konuyla ilgili konuşmazken, Basın Danışmanı Arife Avcu ilk önce, bunun mutlaka bir yanlış anlaşılma olduğunu belirtip ilgileneceği sözünü verirken, daha sonra telefonlarımıza çıkmadı.

“SUÇLU VATANDAŞ KARDEŞİM, BAŞKANIMIZ MI GİDİP KAZIMIŞ?”

Rezaletin ikinci perdesine ise Kadıköy Belediyesi Özel Kalemi imza attı. Kadıköy Belediyesi Özel Kalemi'nde görevli Ahmet isimli belediye yetkilisi ise suçun kendilerinde olmadığını, suçlunun vatandaş olduğunu iddia etti. Özel kalem görevlisi “Restorasyonu yapan firma veya belediye zarar vermiş olamaz. Vatandaş zarar vermiştir. Suçlu vatandaştır kardeşim. Şimdi Başkanımız mı gidip orayı kazımış?” diye gülünç bir ifade kullanarak tarihi çeşmenin tahrifatı konusundaki duyarsızlıklarını ortaya koydu.

VAKİT
23.Ağustos.2008 12:15:06​

KaynaK

EBB

Doçent
Reaksiyon puanı
2
ASR SÛRESİ

- Asra yemin olsun ki,

- İnsan mutlaka ziyandadır.

- Ancak iman edenler, salih amel işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye eden ve sabrı tavsiye edenler bunun dışındadır..

başka da birşey gelmiyor içimden..

legolas4444

Profesör
Reaksiyon puanı
16
eğer gerçekten yapmışsa lanet olsun ona. Utanmaz herif. Dine bu kadar düşmansa ne işi var orada.

tuskilidi

Profesör
Reaksiyon puanı
17
dini değerlere saygın yok onu anlarım, tercih meselesidir karışmam ben ona ama tüm halkın ortak mirası olan bir yapıya neye dayanarak zarar veriyorsun.

yuureii

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Aşağılık herif, ne besmeleye ne de tarihe saygısı var.

PcMaSTeR

Profesör
Reaksiyon puanı
5
CeHaPe, Halk ve İslam Karşıtı Eylemlerin Odağı haline gelmiştir.

Acaba Böyle bir davaya hangi mahkeme bakar ?

stayy_ayhan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
:twisted:zalimler yaşadığı sürece yaşasın cehennem (BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ)

idealterror

Asistan
Reaksiyon puanı
0
HALİDAĞA ÇEŞMESİ : Kadıköy'de Altıyol'dan Acıbadem'e giden Halitağa Sokağının başındadır. Daha önce cadde üzerindeki eski karakolun alt tarafında iken buraya nakledilmiştir.
İyon başlıklı dört adet sutunçenin üçe böldüğü cephe yüzeyinde her bölüm ayrı ayrı çeşmeler halinde düzenlenmiştir. Çeşmelerin aynatasları üzerinde dikdörtgen alanlar bırakılmış, ortadaki alana ise asıl inşa kitabesi yerleştirilmiştir. Ta'lik yazılı dört betitten kitabenin tarih beyitinde 1209/ 1794'te inşa edildiğini ve kitabe metninin şair Arif tarafından nazmedildiğini anlıyoruz. "Misal-i Kevser akdı Arifa tarihi hameden /B4 Ziba çeşmeden iç zemzemi olsun hayat-efza 1209"
Bu çeşmede iki adet tamir kitabesi vardır. Ve her ikiside çeşmenin saçağı üzerine yerleştirilmiştir. Bu kitabelerin hem Ta'lik yazı karekteri hemde işlendiği mermer bloklar asıl kitabeden farklıdır. İlk tanirin 1254/1838'de yapıldığını, şair Ziver'in nazmettiği, sağdaki beş beyitlik kitabenin tarih beyitinden anlıyoruz. Şöyle diyor:
Cün ab-ı kevser akdı bir tarih Ziver hameden
Bu çeşmenin kıldı cari şebinsab-ı zaman 1254
İkinci tamiri belirtilen 1285/1868 tarihli Agah Efendi tarafından yazılan altı beyitlik kitabenin tarih beyti şöyledir:
Gerek bir teşne- beb tarihin Agah cüst-cü itsun
Suyun buldu bu çeşme himmetiyle mehd-i ulyanın

Bu tamiri pertevniyal Valide Sultan yaptırmıştır.
Cephenin sağ ve sol bölümlerindeki alınlıklarda tamir kitabelerinin birleştikleri yerin üzerinde ve birinci tamir
kitabesinin ortasında birer tığla yer alıyordu. Fakat bunların hepsi Cumhuriyet döneminde kazınmıştır. Kaliteli beyaz mermerden özenli işçilik ile yapılmış olan çeşmenin haznesi küfeli tarzındadır.

Kadıköy Life - Kadıköyde 6 Tarihi Çeşme Onarıldı

bu nottan anladigimiz kadariyla, ve restorasyonda da henuz notlar bulundugunu goz onune alarak; restorasyon daha bitmemistir, fakat eserin aslinda olmayan sonradan eklenmis bir kac detayda gercekten kazinmis/kazinacak.

dagilin.

Alemci_Dayı

Profesör
Reaksiyon puanı
18
bu nottan anladigimiz kadariyla, ve restorasyonda da henuz notlar bulundugunu goz onune alarak; restorasyon daha bitmemistir, fakat eserin aslinda olmayan sonradan eklenmis bir kac detayda gercekten kazinmis/kazinacak.

dagilin.

Besmeleden bile rahatsız fakir ...

HRNKC

Profesör
Reaksiyon puanı
20
şu nokta da ben bu adama edeceğim lafı bilirdim ama :twisted::twisted::twisted: neyse diyelim.yoksa garanti uzaklaştırma alırız...bunları toptan Allah a havale etmek daha doğru olur !

idealterror

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ahahaa buyrun edin, yazdigimin tek damlasini okuma akilsizligini gostererek buyrun edin lafinizi. sizden korkmuyorum.

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Göztepe'ye cami yapımına engel olmasıyla halkın tepkisini üzerine çeken CHP'li Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, ‘bu kadarına da pes' dedirtecek bir icraata daha imza attı.

Neticeden sallama bir giriş daha. Kimin tepkisini çekti bilmiyorum ama Göztepe halkı pek de istekli değildi. :D

Tabii arada "bu boşluğa da hemen cami yaptıralım" diyenler çıkmıştır, hemen gazete küpürleri gösterirsiniz elbette; ama birçok Kadıköylü "başka yer mi kalmadı" tepkisini verdi.

Neticemizden uydura uydura habercilik anlayışını tebrik ve takdir ediyorum. Saldıralım da, gerisi önemli değil. Ha bir gerçek var ki Selâmi Öztürk her icraatı taktir edilen bir belediye başkanı değildir; ama çok defa Kadıköy'ü talan etmek isteyen İBB'ye direnmiştir. Bu açıdan da hakkını yememek gerekiyor.

Hemen olayı linçe bağlayanlar da çok komik olmuş yalnız; ona da değinmeden geçmeyeyim. Zaten size oynuyor o başlıklar. Nasıl olsa birisi hgaleyana gelip birşeyler yapar, diyorlar. :D

Güzel günler dileyim.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Karşılıklı siyaset Berkin hocam, nasıl olsa oltaya gelenler olur diye salatalığın erotik olduğunu ilan edenler kadar pis değil bence.

Ya da elektrik trafosundaki yağlı boya çalışmasına "aha lan buraya bile cami yapmışlar, bunlar da her yere cami yapıyor" diye işaret etme gafında bulunan CHP'li milletvekili kadar..

Neyse, bu bir "inanç" meselesi..

zelenga

Profesör
Reaksiyon puanı
18
şimdi yazılar kazınmış mı kazınmamış mı... kazınmışsa bunu büyüt!mememiz mi gerekiyor :S

0ReiS0

Dekan
Reaksiyon puanı
91
Yukarda Allah var BU Dünyada Birşey olmasa öbür dünyada cehennemin kapısı sonuna kadar acıktır bunun gibilerine.

Big

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Gerçek olan bu yazının kazınmış olmasıdır. Göztepeye camii olayını bu olayla karıştırıp haberin içine etmişler ama geri kalan bölümde sanırım haklılar .

zelenga

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Gerçek olan bu yazının kazınmış olmasıdır. Göztepeye camii olayını bu olayla karıştırıp haberin içine etmişler ama geri kalan bölümde sanırım haklılar .

eğer doğruysa bu olayın üzerine gidilmeli ve bu zihniyet tarihin tozlu sayfalarında ibret vesikası olarak yerini almalıdır. ÇÜnkü müslümanların verdiği vergilerle müslümanlara dayılanmalarını artık bu rejim kaldıramıyor...Ya bu pislik zihniyet temizlenecek(adil mahkemeler yoluyla) ya da bu toplum kutuplaşmaya devam edecek...

october

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Haberin kaynağı falso onun için inandırıcı değil, geçiniz.

zaferyörük

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Ha ha ben de başlığı CHP besmele ile açılış yaptı die okudum:)) Şok olmuştum..

Sonra okuyunca chp için beklenen bi haber olduğunu gördüm........