Cayma Bedeli Yine De Öder Miyim?

Bu konuyu okuyanlar

İsacan00

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Az önce yeni bir internet firmasına abonelik başlattım fakat şuanda Türk Telekom ile devam eden bir internet aboneliği sözleşmem var fakat memnun değilim.
Sizce resimdeki kanun ile cayma bedeli ödemeden kurtulabilir miyim?

Ekli dosyalar

• resim_2021-05-15_174724.png
    resim_2021-05-15_174724.png
    44.1 KB · Görüntüleme: 136

fortekno

Asistan
Reaksiyon puanı
189
Taahhüt'ünüz 1 yıl veya 1 yıldan daha kısa değilse ödemezsiniz diye tahmin ediyorum. Yine de Müşteri hizmetlerini arayıp sorun derim.

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
2 yıllık taahhütümü iptal ettirmek istediğimde çatır çatır istediler o ücreti. Ödememek için mahkemeye vermeniz lazım. Onun için de önce ödeyeceksiniz sonra mahkemeye vereceksiniz mahkeme lehinize sonuçlanırsa geri alacaksınız falan ohooo... Ben cayma bedelini tek seferde ödemek yerine her ay fatura ödemeye devam ediyorum evime bağlı bile olmayan internete.

İsacan00

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Taahhüt'ünüz 1 yıl veya 1 yıldan daha kısa değilse ödemezsiniz diye tahmin ediyorum. Yine de Müşteri hizmetlerini arayıp sorun derim.
tahhütüm 2 yıl şubat 22 de bitecek.
türk telekom müşteri hizmetlerini arasam illaki cayma bedeli çkaracak acaba bu kanun ile hiç ödemeden direkt yeni internete geçebilir miyim?
2 yıllık taahhütümü iptal ettirmek istediğimde çatır çatır istediler o ücreti. Ödememek için mahkemeye vermeniz lazım. Onun için de önce ödeyeceksiniz sonra mahkemeye vereceksiniz mahkeme lehinize sonuçlanırsa geri alacaksınız falan ohooo... Ben cayma bedelini tek seferde ödemek yerine her ay fatura ödemeye devam ediyorum evime bağlı bile olmayan internete.
hadi ya kötü oldu bu çünkü yeni abonelik başvurusu yaptım ve onlar türk telekomdan iptali yapabiceklerini söylediler bende iptalden sonra cayma bedeli gelince kanunu göze alarak ödemeden kurtulurum diye düşündüm.
peki mahkeme sonuçlanması falan nasıl olur ne kadar sürer

fortekno

Asistan
Reaksiyon puanı
189
Tüketici hakem heyetine başvurmayı da deneyebilirsiniz. Eğer bedel çıkarsa.

İsacan00

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Tüketici hakem heyetine başvurmayı da deneyebilirsiniz. Eğer bedel çıkarsa.
evet onu deneyeceğim ama dediğim gibi 1 ve 1 yıldan daha uzun süreli sözleşmede kullanıcı gerekçe göstermeksizin çıkma hakkına sahiptir diyor sizce bu olabilir mi kanun sonuçta yani

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
Hukuki süreç hakkında bilgim yok. Ancak uğraştırıcı olacağı kesin. Benim de benzer bir durumum oldu yaşadıklarımı şu konudan okuyabilirsiniz:

Ancak ben iptal ettirmedim. Ödüyorum.

emir000

Profesör
Reaksiyon puanı
910
Bizdede Abi Aynısı Oldu Paket Değiştircektik Cayma Bedelinden Para Ödemek Zorunda Kaldık Değiştirme Süresinin Zamanı Gelmesine Rağmen.

Airbus

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,002
Şimdi bakın ben yine her zaman yaptığım gibi ilgili kanun metini buraya atayım: Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü

Burada 1. mesajda denen şey şudur. Sen sınırsız süreli abonelik başlattın ya da 2 yıldan uzun süreli abonelik sözleşmesi olan bir aboneliğin var. Bu aboneliği iptal ederken sana iptal bedeli, ceza yansıtamazlar demek oluyor. Taahüdün varsa bozduğunda aradaki farkı ödemezsin demiyor

Aynı kanunda madde 16 ya bakarsanız

MADDE 16 –
(1) Taahhütlü aboneliklerde tüketicinin süresinden önce taahhütlü aboneliğini sonlandırması halinde, satıcı veya sağlayıcının talep edeceği bedel, tüketicinin taahhüdüne son verdiği tarihe kadar tüketiciye sağlanan indirim, cihaz veya diğer faydaların bedellerinin tahsil edilmemiş kısmının toplamı ile sınırlı kalmak zorundadır. Ancak, tüketiciden taahhüt kapsamında tahsil edileceği belirlenen bedellerin henüz tahakkuk etmemiş kısmının toplamının, bu tutardan düşük olması halinde sınır değeri olarak tüketici lehine olan tutarın esas alınması zorunludur.

(2) Taahhütlü aboneliklerde tüketicinin yerleşim yerinin değişmesi ve taahhüt konusu hizmetin tüketiciye yeni yerleşim yerinde aynı nitelikte sunulmasının fiilen imkansız olması durumunda, tüketici birinci fıkrada belirtilen tutarları veya herhangi bir bedeli ödemeksizin taahhütlü aboneliğini feshedebilir.

Yazmaktadır. Buradan da anlaşılacağı üzere kişi sadece taşınması durumunda taahhütlü hizmetin yeni adreste aynı oranda sağlanamaması (Örneğin şu anda 100 mbps alıyorsunuz ama yeni adresinizde sadece 16mbps verebiliyorlar gibi) halinde cayma bedelinden kurtulabilir. Aksi halde Madde 16'nın 1. fıkrasında yazdığı şekilde kendi lehine olan miktarı ödemekle yükümlüdür.

Uzun lafın kısası 2 yıldan uzun süreli taahüdüm var ben cayarım aradaki farkı ödemem anlayışı bir videodan dolayı çıktı fakat o videoda ısrarla söylenen şey "Abonelik Sözleşmesi" dir firmalar sizden taahhüt alırken bu abonelik sözleşmesinin yanında bir de "Taahhüt Sözleşmesi" yaparlar ve caymanız halinde siz "Taahhüt Sözleşmesi"ni bozmuş olursunuz abonelği değil.

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
Zaten cayma bedeli dediğimiz tutar da Madde 16'nın 1. fıkrasında belirtildiği gibi, sağlanan indirimler veya sağlanacak indirimler toplamından tüketici lehine olan tutardır. Her türlü sizden o parayı alacaklar yani. Benim yaptığımı tavsiye edebilirim. Eğer bir anda ödemek istemezseniz, ve tarife fiyatınız uygunsa fatura ödemeye devam edebilirsiniz. Mesela benden 1300tl civarında bir cayma bedeli talep ettiler. Benim faturam 107tl şuan. Taahhüt bitimine de tam 1 yılım vardı. Hal böyle olunca, sanki cayma bedelini 12 taksitle ödüyormuşum gibi normal faturayı ödüyorum şuan. Taahhüt bitimine 1-2 ay kala iptal ettireceğim düşük bir cayma bedeliyle. Öyle kurtulacağım bu Türk Telekomdan...

İsacan00

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Şimdi bakın ben yine her zaman yaptığım gibi ilgili kanun metini buraya atayım: Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü

Burada 1. mesajda denen şey şudur. Sen sınırsız süreli abonelik başlattın ya da 2 yıldan uzun süreli abonelik sözleşmesi olan bir aboneliğin var. Bu aboneliği iptal ederken sana iptal bedeli, ceza yansıtamazlar demek oluyor. Taahüdün varsa bozduğunda aradaki farkı ödemezsin demiyor

Aynı kanunda madde 16 ya bakarsanız

MADDE 16 –
(1) Taahhütlü aboneliklerde tüketicinin süresinden önce taahhütlü aboneliğini sonlandırması halinde, satıcı veya sağlayıcının talep edeceği bedel, tüketicinin taahhüdüne son verdiği tarihe kadar tüketiciye sağlanan indirim, cihaz veya diğer faydaların bedellerinin tahsil edilmemiş kısmının toplamı ile sınırlı kalmak zorundadır. Ancak, tüketiciden taahhüt kapsamında tahsil edileceği belirlenen bedellerin henüz tahakkuk etmemiş kısmının toplamının, bu tutardan düşük olması halinde sınır değeri olarak tüketici lehine olan tutarın esas alınması zorunludur.

(2) Taahhütlü aboneliklerde tüketicinin yerleşim yerinin değişmesi ve taahhüt konusu hizmetin tüketiciye yeni yerleşim yerinde aynı nitelikte sunulmasının fiilen imkansız olması durumunda, tüketici birinci fıkrada belirtilen tutarları veya herhangi bir bedeli ödemeksizin taahhütlü aboneliğini feshedebilir.

Yazmaktadır. Buradan da anlaşılacağı üzere kişi sadece taşınması durumunda taahhütlü hizmetin yeni adreste aynı oranda sağlanamaması (Örneğin şu anda 100 mbps alıyorsunuz ama yeni adresinizde sadece 16mbps verebiliyorlar gibi) halinde cayma bedelinden kurtulabilir. Aksi halde Madde 16'nın 1. fıkrasında yazdığı şekilde kendi lehine olan miktarı ödemekle yükümlüdür.

Uzun lafın kısası 2 yıldan uzun süreli taahüdüm var ben cayarım aradaki farkı ödemem anlayışı bir videodan dolayı çıktı fakat o videoda ısrarla söylenen şey "Abonelik Sözleşmesi" dir firmalar sizden taahhüt alırken bu abonelik sözleşmesinin yanında bir de "Taahhüt Sözleşmesi" yaparlar ve caymanız halinde siz "Taahhüt Sözleşmesi"ni bozmuş olursunuz abonelği değil.
teşekkür ederim.
Peki cayma bedelini nasıl hesaplarım yani ödediğim faturalardaki indirim tutarlarını mı toplamam gerek

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
teşekkür ederim.
Peki cayma bedelini nasıl hesaplarım yani ödediğim faturalardaki indirim tutarlarını mı toplamam gerek
1-Taahhüt başlangıcından beri size sağlanan indirimleri toplayın.
2-Taahhüt bitimine kadar olan fatura tutarını toplayın.

Bu iki sonuçtan hangisi küçükse o sizin cayma bedeliniz olacak. Şu an taahhüdünüzün ortalarında olduğunuzdan iki sonuç birbirine yakın çıkacaktır.

Son düzenleme:

realsim85

Asistan
Reaksiyon puanı
99
teşekkür ederim.
şöyle bir hesaplama aracı yapmışlar bir deneyin,aslında net tutar için müşteri hizmetlerini arayıp öğrenmek daha doğru olur

İsacan00

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
2-Taahhüt bitimine kadar sağlanacak indirimleri toplayın.
İndirimler her ay değişmiş gelecek aylarda da değişecek gibi duruyor gelecek aylardaki faturamı öğrenmemin bir yolu var mıdır?
İndirimler her ay azalıp ödediğim fatura artmış

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
İndirimler her ay değişmiş gelecek aylarda da değişecek gibi duruyor gelecek aylardaki faturamı öğrenmemin bir yolu var mıdır?
Allah allah. Böyle bir şeyi ilk defa duyuyorum. Belirli bir oranda veya miktarda azalıyorsa hesaplayabilirsiniz gelecek indirimleri. Ama çok garip. Belki de sizin tarifeniz için hesaplama yöntemi farklıdır. İnternetten tarife adınızı aratarak taahhütname belgesine ulaşırsanız onun şartlarında nasıl hesaplandığı yazar.

fortekno

Asistan
Reaksiyon puanı
189
Bizim paketin fiyatı da sabit değil, alırken ev telefonuna ek indirim var mı diye sormuştuk bir şeyler yapmıştı. Sonraki ay bir baktık fiyat fazla M.Hizmetlerini aradık onlara da dedik bize indirim yapmışlardı diye, müşteri hizmetleri de kafasına göre bir şeyler yaptı. Ev telefonu 60 ₺+ 16 mbps internet 75₺ ödüyorum yakında değiştireceğim.

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,933
1-Taahhüt başlangıcından beri size sağlanan indirimleri toplayın.
2-Taahhüt bitimine kadar sağlanacak indirimleri toplayın.

Bu iki sonuçtan hangisi küçükse o sizin cayma bedeliniz olacak. Şu an taahhüdünüzün ortalarında olduğunuzdan iki sonuç birbirine yakın çıkacaktır.
2.madde yanlış bilgi kalan indirimli aylık ücret toplamı, indirim toplamı değil.

Dontachi

Asistan
Reaksiyon puanı
243
Bu senin paket ücretin, kullandığın ve kalan süren, cihaz olup olmadığı gibi bir sürü etkeni var
Hmm. Cevap için sağol. Bizim ki 2021 Kasım ayında bitiyor. Cihazda onlara ait. Ortalama ne kadar olur bir fikir çıkarmı buradan?

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,933
Hmm. Cevap için sağol. Bizim ki 2021 Kasım ayında bitiyor. Cihazda onlara ait. Ortalama ne kadar olur bir fikir çıkarmı buradan?
Cihaz bedeli sözleşme de yazar o değişen bir ücret değildir. Ama taksitli olarak faturana yansıyorsa kalan cihaz ücreti toplu yansır yani bir ceza değil. Örneğin 12 ay taahhütlü düşün cihaz bedeli toplamda 120 TL 2 ay kullandın yani 2ay ödemiş olsun kalan 10ay için cihaz kalan ücreti 100 TL yansır

Airbus

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,002
teşekkür ederim.

Basit bir mantığı var aslında.
Cayma bedelinin bitmesine az bir süre kaldıysa: size sağlanan indirim sayısını taahhüt bitişine kalan ay sayısıyla çarpın, çıkan sonucu not alın
Taahhüt yeni başladıysa, İndirim aldığınız ay sayısını aboneliğinizin devam ettiği ay sayısıyla çarpın. Hangi ücret daha düşükse o çıkar

Örneğin 24 aylık taahhüdün 18. ayındaysanız kalan ay daha az olduğundan 10₺ indirim üzerinden hesaplanırsa 60₺ cayma bedeli çıkar

24 Aylık taahhüdün 9. ayındaysanız ve her ay 10₺ indirim sağlandıysa 90₺ cayma bedeli çıkar.

İsacan00

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Cevap veren herkese teşekkür ederim @Airbus dediği gibi cayma bedeli çıkıyor benim dediğim sadece abonelik sözleşmesi için geçerliymiş.
Burada dediğimi dün arayıp sorduğumda BTK dan gelen zam veya vergi artışı ile fiyat arttı dedi ama faturama baktığımda ilk ödediğim faturada telefon dahil toplam indirim 202tl iken son ödediğim faturada toplam indirim 188tl olmuş.Sizce bu normal mi indirimin düşüp faturamın artışı?

Sonuca bakarsak yeni başvuruyu iptal ettim ve sözleşme sonuna kadar kullanacağım sözleşme sonucu yeni firmaya geçeceğim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Basit bir mantığı var aslında.
Cayma bedelinin bitmesine az bir süre kaldıysa: size sağlanan indirim sayısını taahhüt bitişine kalan ay sayısıyla çarpın, çıkan sonucu not alın
Taahhüt yeni başladıysa, İndirim aldığınız ay sayısını aboneliğinizin devam ettiği ay sayısıyla çarpın. Hangi ücret daha düşükse o çıkar

Örneğin 24 aylık taahhüdün 18. ayındaysanız kalan ay daha az olduğundan 10₺ indirim üzerinden hesaplanırsa 60₺ cayma bedeli çıkar

24 Aylık taahhüdün 9. ayındaysanız ve her ay 10₺ indirim sağlandıysa 90₺ cayma bedeli çıkar.
sanırım bu bilgi yanlış kalan ay daha az ise ödemiş olduğumuz fatura*kalan ay olarak hesaplanıyormuş.

Daha önce dediğim gibi yazdıysanız görmedim.

benim 9 aylık sözleşmem kaldı kalan ay daha az olduğu ve ben de 91.75tl ödediğim için 91.75*9=825.75tl gibi ortalama bir cayma bedeli çıkıyor

Airbus

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,002
Cevap veren herkese teşekkür ederim @Airbus dediği gibi cayma bedeli çıkıyor benim dediğim sadece abonelik sözleşmesi için geçerliymiş.

Burada dediğimi dün arayıp sorduğumda BTK dan gelen zam veya vergi artışı ile fiyat arttı dedi ama faturama baktığımda ilk ödediğim faturada telefon dahil toplam indirim 202tl iken son ödediğim faturada toplam indirim 188tl olmuş.Sizce bu normal mi indirimin düşüp faturamın artışı?

Sonuca bakarsak yeni başvuruyu iptal ettim ve sözleşme sonuna kadar kullanacağım sözleşme sonucu yeni firmaya geçeceğim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

sanırım bu bilgi yanlış kalan ay daha az ise ödemiş olduğumuz fatura*kalan ay olarak hesaplanıyormuş.

Daha önce dediğim gibi yazdıysanız görmedim.

benim 9 aylık sözleşmem kaldı kalan ay daha az olduğu ve ben de 91.75tl ödediğim için 91.75*9=825.75tl gibi ortalama bir cayma bedeli çıkıyor
Belirttiğim gibi, geçen sürede yapılan indirim tutarı mı kalan aylarda yapılacak indirim tutarı mı daha az ona bakılıyor hangisi daha uygun ise o bedel çıkartılıyor. Bütün faturayı hesaplamayın size yapılan indirim tutarı üzerinden hesaplayın.