Casper laptop Grafiklerin bir anda bozulması

ozdenahmett

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Herkese merhaba. Bu gün her zaman olduğu gibi sabah bilgisayarımı açtım cs oynamak için oyuna girdim takıldım biraz sonra bi kasa açmaya karar verdiğimde ilk defa karşılaştığım bi problem oldu 1 numaralı fotoğraftaki gibi bir crashla karşılaştım.

daha sonrasında oyunla alakalı olduğunu düşünüp bi kaç saat forumlarda dolaşıp çözmeye çalıştım ne yaptıysam olmadı youtube felan takılmaya başladım gayet normal fakat daha sonrasında başlat çubuğunu açtığımda da noktalar felan görmeye başladım. Yine araştırmaya başladım ekran kartı driverlarını güncellemek silmek aklıma gelen herşeyi denedim fakat çözüm bulamadım en sonunda 2. fotoğrafta eklediğim şekilde nvidia'yı devre dışı bıraktığım zaman bu sorunun ortadan kalktığını gördüm fakat bilgisayar performansı ciddi derecede düşüyor oyunlarda felan. Fazla ekran kartından felan anlamadığım için en mantıklısının foruma yazmak olduğunu düşündüm sistem bilgilerimi de bırakıyorum buraya. Şimdiden teşekkürler.​

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısınv.PNG
    Ekran Alıntısınv.PNG
    4 KB · Görüntüleme: 127
  • sistem özellikleri.PNG
    sistem özellikleri.PNG
    102.6 KB · Görüntüleme: 134
  • Ekran AlıntısıNVIDIA.PNG
    Ekran AlıntısıNVIDIA.PNG
    210.7 KB · Görüntüleme: 156

ahmetysf099

Asistan
Reaksiyon puanı
222
1. fotoda crash gözükmüyor nvidiayı devre dışı bıraktığınızda dahili grafiğe geçiyor haliyle harici grafik kartına (nvidiaya göre düşük performans verir) donanım arızası gibi gözüküyor inşallah yanmamıştır bakımlarını ihmal ettiniz mi ?

ozdenahmett

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
1. fotoda crash gözükmüyor nvidiayı devre dışı bıraktığınızda dahili grafiğe geçiyor haliyle harici grafik kartına (nvidiaya göre düşük performans verir) donanım arızası gibi gözüküyor inşallah yanmamıştır bakımlarını ihmal ettiniz mi ?
işin aslı bilgisayar alınalı 4 5 yıl oldu fakat uzunca bi zaman rutin video izlemek felan gibi şeyler için kullanıldı son zamanla oyun oynamaya başlamıştım 2 aydır yanmış olabilir mi ekran kartı

ahmetysf099

Asistan
Reaksiyon puanı
222
işin aslı bilgisayar alınalı 4 5 yıl oldu fakat uzunca bi zaman rutin video izlemek felan gibi şeyler için kullanıldı son zamanla oyun oynamaya başlamıştım 2 aydır yanmış olabilir mi ekran kartı
bakın termal macun yenilemesi yapmadığınız zaman ekran kartı harap oluyor özellikle laptoplarda ben böyle gtx 1050 mi kaybettim :( dahili grafik kullanıyorum bence nvidia devre dışı kalsın kartı fazla zorlamadan bir tamirciye götürüp fan ve termal macunu temizliği yaptırın zamanla 50 derece ısıda bile termal macun özelliğini kaybediyor ve ısıyı iyi iletemediği için parçalarda hasar olabiliyor ben akşam oyun oynadım sabah kalktım ekran kartı hata verdi kod 43 umarım bir şey olmamıştır

ozdenahmett

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
bakın termal macun yenilemesi yapmadığınız zaman ekran kartı harap oluyor özellikle laptoplarda ben böyle gtx 1050 mi kaybettim :( dahili grafik kullanıyorum bence nvidia devre dışı kalsın kartı fazla zorlamadan bir tamirciye götürüp fan ve termal macunu temizliği yaptırın zamanla 50 derece ısıda bile termal macun özelliğini kaybediyor ve ısıyı iyi iletemediği için parçalarda hasar olabiliyor ben akşam oyun oynadım sabah kalktım ekran kartı hata verdi kod 43 umarım bir şey olmamıştır
teşekkürler. bi cevap alamazsam yarın götüreyim

"Melih"

Profesör
Reaksiyon puanı
1,931
Ekran ayarlarının kontrol etmenız gerekiyor.

ozdenahmett

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Ekran ayarlarının kontrol etmenız gerekiyor.
nasıl yani sürekli kullandığım ekran ayarlarım bu şekildeydi ilk defa karşılaştım böyle bi problemle tam olarak neyi düzeltmem gerekiyor biraz daha açık olur musunuz ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şunu eklemeyi unutmuşum konuya ;
Mesaj otomatik birleştirildi:

Son düzenleme:

"Melih"

Profesör
Reaksiyon puanı
1,931
Bu ayarlarını hıç yapınız mi notebook aynısı kullanıyoruz bende sorun yoktur.
Ekran görüntüsü 2021-01-12 233618.png

ozdenahmett

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6

Ekli dosyalar

• ayar.PNG
    ayar.PNG
    127.5 KB · Görüntüleme: 123

"Melih"

Profesör
Reaksiyon puanı
1,931
Ekran kartı hiç güncelleme yaptınız mi.

"Melih"

Profesör
Reaksiyon puanı
1,931
Güncel değil ayarlarının kontrol ettiniz.
Ekran görüntüsü 2021-01-13 001122.png

"Melih"

Profesör
Reaksiyon puanı
1,931
Olabilir denemek fayda olabilir.

ozdenahmett

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Olabilir denemek fayda olabilir.
Nvıdıa etkinken tüm güncelleştirmeleri yaptım sonuç bu şekilde bilgisayar yeniden başladı nvıdıada böyle bi işaret var

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısıs.PNG
    Ekran Alıntısıs.PNG
    3.5 KB · Görüntüleme: 103

ozdenahmett

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
bilgisayardan otomatik olarak tüm güncelleştirmeleri yaptığım için kendisi yeniden başlattı.

ozdenahmett

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
sorunum çözülmedi arkadaşlar herkese teşekkürler

ozdenahmett

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Düzeltme:

Bu gün bilgisayarcıya götürdüm yaşadığım ilçede Casper teknik servis olmadığı için bilgisayarımda chipset arızası olduğunu söylediler bunun sebebininde bilgisayar bakımlarını yapmamdan kaynaklı olduğunu düşünüyorum aynı sorunu yaşayan arkadaşlara yardımcı olur belki bu mesaj.