Ekran Sürücüsü Başlatılamadı ???

Bu konuyu okuyanlar

hetfield1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar dün başıma bir sorun geldi ve bu neyin nesidir bilmiyorum. Windows 10 kullanıcısıyım. laptop umu bu temmuz ayında aldım. casper Nirvana c800 16gb ram, i7 6500u işlemci, 4 gb nvidia gtx950m ekran kartı.

daha önce böyle bir şey başıma gelmemişti hiç bir bilgisayarımda, ne yapacağımı da bilemedim açıkçası. Lol de oyuna giriyordum yüklenirken alta falan aldım facebookta bi kaç video bakıyordum ki ilk kez yaptığım bir şey değil. Açık olan spotify (yeni güncellemiştim) ve steam de indirmem vardı sanırım ek olarak. ekran birkaç kere kararıp aydınlandı ve sonrasında çözünürlük falan düşüp şöyle bir uyarı aldım:

"Ekran sürücüsü başlatılamadı"
"Ekran sürücüsü başlatılamadı; yerine Microsoft Temel Görüntü Sürücüleri kullanılıyor. Daha yeni ekran sürücüsü için Windows Update'i deneyin."

Bu sırada oyun başladı ve 3 fps ile oyundan ayrıldım haliyle. Windowsu daha önceki gece güncellemiştim. Bunun üzerine internetten bir şeyler aradım ama bulamadım. bulabildiğim ufak ipuçları üzerine aygıt yöneticisinden görüntü bağdaştırıcılarımı (nvidia ve intel hd graphics) devre dışı bırakıp önce nvidia yı sonra intel i tekrar etkinleştirdiğimde sorun düzelmişti.

Biraz sonra nvida güncelleştirmesini kontrol ettim ve sürücüyü güncelleştirdim. İntel sürücüsünün güncellemelerine de baktım ve en güncel sürümde olduğunu söyledi. bilgisayarı yeniden başlattım ve bunlar hiç yaşanmamış gibi hayatıma devam ettim.

Akşam arkadaşlar çağırdı ve tekrar oyuna girdim. 2 el kadar sıkıntısız oynadım. sonraki ele girecekken daha oyun arama esnasında arkadaş facebooktan video linki yolladı. spotify yine açıktı ve bu sefer Skype da vardı. linke tıklayıp videoyu başlattığımda yine ekran kararıp aydınlanmaya başladı ve aynı olayı bir daha yaşadım. Yine aynı işlemi uyguladım ve oynamaya devam ettik. Bu arada aygıt yöneticisinden ikisini de devre dışı bırakıp önce intel i sonra nvidia yı etkinleştirmiştim başta fakat işe yaramamıştı. önce nvidia yı etkinleştirmem gerekiyor yani.

Şimdi sorum şu: Bu neyden kaynaklanıyor? Mekanik bir arıza ile alakalı olabilir mi? Veya bir virüs vs. den mi kaynaklanıyor? Bunu bir daha yaşamamak için ne yapmam gerekir?

Bu konuda bilgilerinizi benden esirgemezseniz minnettar olurum. Şimdiden çok teşekkürler.

mrz.mrd

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Benimde dün w10 güncelledi lole girdim dizüstünün kapağını kapattım.Ondan sonra 2 ya da 3 dkk sonra açtım ve ekran beyaz şuanda da öle ama dell simgesi windows simgesi falan gözüküyor.Bu windows güncellemsinden olabilir belki benim şuan pc ekranı beyaz kullanamyrum.Ne oldğunu çözemedim.Sana da geçmiş olsun windows ile ilgili olabilir her güncellemede ekran kartı ile ilgili problem çıkıyor.

=SOH=GarezZz

Asistan
Reaksiyon puanı
70
yazdıklarını yarıdan sonra okumadım ama anladıgım kadarıyla sorunun drıver sorunu. çözüm ise denetım masası aygıt y onetıcısınden goruntu bagdastırıcısını sag tık yapıp guncelle yada daha kolayı driver booster ındır serıal yaz programı fulle sonra tarama yaptır programa kendısı eksık olan herseyı ındırıp kursun duzelır

hetfield1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yazdıklarını yarıdan sonra okumadım ama anladıgım kadarıyla sorunun drıver sorunu. çözüm ise denetım masası aygıt y onetıcısınden goruntu bagdastırıcısını sag tık yapıp guncelle yada daha kolayı driver booster ındır serıal yaz programı fulle sonra tarama yaptır programa kendısı eksık olan herseyı ındırıp kursun duzelır

Yarıdan sonra aygıt yöneticisinde güncelleştirmeleri kontrol ettiğimi, nvidia sürücüsünü güncelleştirdigimi, devre dışı bırakıp açtıgımı ve bi kaç saat sonra tekrar aynısının başıma geldigini anlattım.

Ama bi program kullanmayı denemedim. Bakarım bi, teşekkürler.

hetfield1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Yarıdan sonra aygıt yöneticisinde güncelleştirmeleri kontrol ettiğimi, nvidia sürücüsünü güncelleştirdigimi, devre dışı bırakıp açtıgımı ve bi kaç saat sonra tekrar aynısının başıma geldigini falan anlattım.

Bi program kullanmadım ama. Bi bakarım, teşekkürler.

Son mesajlar