''Çanakkale 1915'' filmi 18 Ekim'de vizyona girecek!

Karargaht

Dekan
Reaksiyon puanı
112
''Çılgın Türkler'', ''Diriliş'' ve ''Cumhuriyet'' kitaplarının yazarı Turgut Özakman'ın kaleminden Türk milletinin diriliş hikayesinin anlatıldığı ''Çanakkale 1915'' adlı film, 18 Ekim 2012'de vizyona girecek.

216603_canakkale-savasi.jpg

Fida Film'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Murat Akdilek ve Serkan Balbal ortak yapımcılığında Mayıs ayında çekimlerine başlanacak ''Çanakkale 1915'' filminin yönetmenliğini Yeşim Sezgin üstlenecek.

Filmle, yakın tarihin en önemli savaşlarından Çanakkale Savaşı, ilk defa beyazperdeye yansıyacak.

Çekim aşaması 8 hafta sürmesi planlanan filmin, sanat ve prodüksiyon çalışmaları devam ediyor.

Film için 2000'in üzerinde asker kostümü dikilirken, köylü, şehirli ve meslek gruplarına ait binlerce kostüm hazırlanıyor.

Savaş sahnelerinin canlandırılması için yüzlerce metre uzunluğunda siperler kazılacağı filmdeki savaş sahneleri için 500 kişilik yardımcı oyuncu kadrosu askeri eğitim alacak.

Film için 3 yüksek rütbeli subaydan danışmanlık alınırken, döneme ait silah, tüfek ve topların yanı sıra bazı özel topların mekanizması inşa ediliyor.

Çekimlerinin tamamı Çanakkale ve civarında gerçekleşecek film için savaş dönemine ait hastane, komuta merkezi, Kızılay merkezi gibi mekanlar oluşturulurken, birçok köy ve kasaba sahnesi için de civar köylerde mekan giydirme çalışmaları yapılacak.

Nusrat Mayın Gemisi'nin birebir aynısının kullanılacağı çekimler için özel mayınlar yapılıyor. Savaş sahnelerinde gerçekçi patlama sahneleri için görsel efekt ekibi filme özel ekipmanlar imal edilirken, malzemelerin bir kısmı da yurt dışından getirildi.

Birçok animasyon, su altı kamerası, helikopter çekimlerinin de yer alacağı filmin deniz savaşları bölümü için 20 kişilik animasyon ekibi çalışmalara başladı.

Turgut Özakman, Türk milletinin tarihe geçen kahramanlık destanının anlatılacağı film için ''savaşın kanlı yüzünü değil, ruhunu, insani, temiz ve haklı yanını, bir milletin dirilişini anlatacağız'' ifadesini kullandı.

Fida Film ve Örümcek Yapım ortaklığında gerçekleşen film, 18 Ekim'de yurt içinde ve yurt dışında toplamda 300'ün üzerinde kopya ile sinema izleyicileriyle buluşacak.

AA

http://www.samanyoluhaber.com/kultur/Canakkale-1915-filmi-geliyor/739612/#ixzz1pHRQM4Q2

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Haydi Bakalım Başarılar Dilerim.
Zor bir İşe Soyunmuşlar.Allah Utandırmasın.
Merakla Bekliyorum.

madmex

Profesör
Reaksiyon puanı
5
8 Hafta kısa değilmi , Cüneyt arkın gerçi 1 günde çekiyordu ama:)

Oyunucu , Kıyafetler vs hikaye .çok iyi bilgisayar teknolojisi kullanılmalı

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
İsmini "Boğaz Harbi" koysalarmış daha iyi olurmuş. Her neyse inşallah üstesinden gelirler :)

micoli27

Doçent
Reaksiyon puanı
1
film bu şiir ruhu ile hazırlanırsa müthiş olur.
.[video=youtube;QipxnXMOVM4]http://www.youtube.com/watch?v=QipxnXMOVM4&feature=related[/video]

Reaksiyon puanı
10,327
ne kadar güzel yapılırsa yapılsın yine de bir şeylerin eksik olacağı muhakkaktır.
yine de kusur/kusurlar olacaktır.
çünkü o gün olan, yaşanan atmosferi yansıtmak kolay bişey değildir.
hele ki günümüz insanının kendisini arkadan vuran kalleş düşmana kendi bayat ekmek yeyip taze ekmeğini ona ikram etmesini anlamak zor, belki imkansızdır.

(aylardan sonra ilk kez pişirilebilmiş taze ekmeğini düşmana verir mehmedim. kendisi taş gibi kuru, bayat ekmek yiyerek. sorar komutan, niye taze ekmeğini düşmana verdin diye.
cevap verir kahraman mehmedim: "komutanım, biz köylü çocuklarıyız. alışkınız kuru ekmek yemeğe. ama bu adamlar muhallebi çocukları, şeherde büyümüşler. yiyemez onlar bizim kuru taş gibi ekmeklerimizi. o yüzden taze olanı ikram ettim onlara!)

insanın kanını donduruyor, bu asalet, bu insanlık, bu alicenaplık... dünyada hangi millete nasip olmuştur ki!

umarım bütün bu güzellikler bir bir yansıtılır beyaz perdeye. anlar Türk'ün evladı, ne olduğunu, nereden geldiğini... ruhunun nasıl bir asalet çeçmesinden beslenip su içtiğini görür.

micoli27

Doçent
Reaksiyon puanı
1
ne kadar güzel yapılırsa yapılsın yine de bir şeylerin eksik olacağı muhakkaktır.
yine de kusur/kusurlar olacaktır.
çünkü o gün olan, yaşanan atmosferi yansıtmak kolay bişey değildir.
hele ki günümüz insanının kendisini arkadan vuran kalleş düşmana kendi bayat ekmek yeyip taze ekmeğini ona ikram etmesini anlamak zor, belki imkansızdır.

(aylardan sonra ilk kez pişirilebilmiş taze ekmeğini düşmana verir mehmedim. kendisi taş gibi kuru, bayat ekmek yiyerek. sorar komutan, niye taze ekmeğini düşmana verdin diye.
cevap verir kahraman mehmedim: "komutanım, biz köylü çocuklarıyız. alışkınız kuru ekmek yemeğe. ama bu adamlar muhallebi çocukları, şeherde büyümüşler. yiyemez onlar bizim kuru taş gibi ekmeklerimizi. o yüzden taze olanı ikram ettim onlara!)

insanın kanını donduruyor, bu asalet, bu insanlık, bu alicenaplık... dünyada hangi millete nasip olmuştur ki!

umarım bütün bu güzellikler bir bir yansıtılır beyaz perdeye. anlar Türk'ün evladı, ne olduğunu, nereden geldiğini... ruhunun nasıl bir asalet çeçmesinden beslenip su içtiğini görür.
anlattığınız mevzu ve kınalı hasan olayı kelimelerin ve ifadelerin yetersiz kaldığı andır.

Karargaht

Dekan
Reaksiyon puanı
112
Filmi yapan bi tarihci. Yani tarihde herkes ne biliyorsa o anlatılmaya çalışılılacak, görüntü kalitesi, oyuncular, kurgu iyi olursa Fetih'i geçebilir. Ancak 8 haftalık süre, ve projenin öncesinin olmaması, Fetih'in başarısı ile ele alınan bi proje gibi unsurlar göz önüne alınırsa fos çıkması da muhtemel.

GaMeRR119

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Ya Ben Bu Filmin Fetih 1453 Kadar Büyük Çaplı Ve Başarılı Olacağını Zannetmiyorum Ancak Ondan Daha İyi Vede Gerçek Anlamda Başarılı Olabilirse Şu Saatten Sonra Şunu Söyleyebilirim...Türk Sinemasında Yoksa Bir Devrim mi Oluyor ? ;);)

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Fetih 1453 ve muhteşem yüzyıl gibi çekecek seler boş versinler hani pamuk prenses ve yedi cüceleri seyretmeyi yeğlerim.

Karargaht

Dekan
Reaksiyon puanı
112
'Çanakkale'den ilk kareler

Senaristliğini 'Çılgın Türkler' kitabının yazarı Turgut Özakman'ın yaptığı 'Çanakkale 1915- Diriliş' isimli filmden ilk kareler ortaya çıktı. Çekimler zorlu koşullara rağmen sürüyor

Bu yıl gösterime girecek olan üç Çanakkale Zaferi filminden biri olan 'Çanakkale 1915-Diriliş' isimli filmden ilk fotoğraflar gün yüzüne çıktı. 'Çılgın Türkler', 'Diriliş' ve 'Cumhuriyet' adlı kitapların yazarı Turgut Özakman'ın kaleminden, Türk milletinin diriliş hikayesinin anlatıldığı filmin çekimleri son hızıyla devam ediyor. Ancak 18 Ekim'de vizyona girmesi beklenen filmin çekimleri; sert rüzgarlar ve kum fırtınası nedeniyle set ekibini zorluyor. İşte filmle ilgili ilginç bazı detaylar:

SUBAYA DANIŞILDI
Yönetmenliğini Yeşim Sezgin'in yaptığı filmin savaş sahneleri için 500 kişilik yardımcı oyuncu kadrosu, askeri eğitim aldı. Film için yüksek rütbeli üç subaydan da danışmanlık alındı.
Çekimleri Çanakkale'de yapılan film için döneme ait silah, tüfek ve topların yanı sıra bazı özel topların mekanizması da, gerçeği ile aynı boyutta inşa edildi.

FİLME ÖZEL EFEKT
Çekimler, şu an hem su altı kameralarıyla denizden, hem de helikopter aracılığıyla havadan yapılıyor.
Çekimlerine 19 Mayıs'ta başlanan film için 2 binin üzerinde askeri kostüm dikildiği belirtiliyor.
Filmde gerçekçi patlamalar yaşanması için, görsel efekt ekibi özel ekipmanlar imal ediyor.
Patlama sahnelerinin malzemeleri yurt dışından getirilirken film ekibi titizlikle çalışmalarına devam ediyor.

canakkale500_4100084104fe5773744c27.jpg

http://www.sabah.com.tr/kultur_sanat/sinema/2012/06/23/canakkaleden-ilk-kareler