Can Bonomonun Şarkısı Çalıntı Mı?

SARKAT

Profesör
Reaksiyon puanı
68
ŞOK İDDİA! CAN BONOMO'NUN EUROVISION ŞARKISI ÇALINTI MI?

Aylardır beklenen bu şarkı için şok bir iddia atıldı ortaya. Şarkı neredeyse Gogol Bordello şarkılarının melodilerle aynı.

729_91a41.jpg

Bakü’de yapılacak 2012 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil edecek olan Can Bonomo’nun ’Love Me Back/Sen de beni sev’ adlı şarkısı TRT’de yayımlandı. Aylardır beklenen bu şarkı için şok bir iddia atıldı ortaya. Şarkı neredeyse Gogol Bordello şarkılarının melodilerle aynı.

Ancak tam o an, günlerce büyük bir sır gibi saklanan şarkımız Gogol Bordello hayranlarının kulağını hiç yabancı gelmedi. Bir de siz dinleyin! İki ayrı şarkı arasındaki benzerlikleri bulabilecek misiniz?

Can Bonomo Eurovision 2012 Şarkımız

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=OxcaJVkkSZI

Gogol Bordello'nun benzer Şarkısı

http://www.youtube.com/watch?v=9aZwFQbeD1k

Gogol Bordello'nun diğer şarkıları

http://www.youtube.com/results?search_query=Gogol+Bordello&page=2

http://www.medyaradar.com/haber/mag...-bonomonun-eurovision-sarkisi-calinti-mi.html

bayadres

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Gerçekten çok benziyor,bildiğim kadarıyla Bonomo TRT ye 3 şarkı sunacaktı umarım değiştirme şansları vardır.Büyük skandal.

mei

Profesör
Reaksiyon puanı
36
kendisi sanırım bununla ilgili bir açıklama yapacaktır. Çok benziyor bencede.

TheJoker

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Alexander rybak'ın parçasınıda Yalın'ın bi parçasına benzetmişlerdi :D

tdk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bir film cekerler senaryosu calinti yeni bir sarki cikar sozleri calinti muzigi alinti :)) kurban bayrami gelir tavuk kesmek caizmi. ramazan gelir cinsel iliski orucu bozarmi :)) her zaman ayni seyleri yasamak zorundamiyiz dejavu

Kurşun Kalem

Profesör
Reaksiyon puanı
58
Bilinçaltı denilen olayın etkileri. Can Bonomo'nun bile bile bir parça çalıp, Erovizyon gibi bir yarışmaya katılacak kadar kariyerinden nefret ettiğini sanmıyorum. Biraz aklı çalışan bir insan bunu yapmaz. Bu çalıntı iddiaları her sene olan bir şey zaten. Amaaan niyse...

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Açıkçası bende bezetemedim. Benzetmenin de bir önemi yok zaten. Her sene böyle haberler çıkıyor nedense...

ykaduman

Asistan
Reaksiyon puanı
4
eurovision şarkimiz genel olarak gogol bordellonun tarzina yakin bir tarzda yapilmiş fakat özelde bu iki şarkinin birbiri ile bence alakasi yok sonuç tarz olarak benzer,şarkilarin ise birbiri ile alakasi yok

Oseyto

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Veee beklenen başlık açılmış :)Herkese hayırlı uğurlu olsun...

LaWa

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Ben de benzetmyenler grubundayım :)
Ama dikkat ettim ses tonu ve söyleyiş tarzları birbirine benziyor gibi.
Bu gayet normal bence.

deatmania

Rektör
Reaksiyon puanı
62
bir film cekerler senaryosu calinti yeni bir sarki cikar sozleri calinti muzigi alinti :)) kurban bayrami gelir tavuk kesmek caizmi. ramazan gelir cinsel iliski orucu bozarmi :)) her zaman ayni seyleri yasamak zorundamiyiz dejavu a.q

Son kelimeyi beğenmedim.

Reaksiyon puanı
188
Her sene aynı haber. Azıcık müzik kulağı olan insan hiç benzemediğini rahatlıkla anlayabilir. Bu kadar da saçmalanmaz...

aceleciburak

Asistan
Reaksiyon puanı
3
saçmalıkta son nokta olcak ama Apple hemen patent ihlali gerekçesiyle dava açmalı müziği önce apple buldu ipod ile ya o açıdan...

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
birbirlerine biraz benzettim ama doğrudan çaldı ya da oynamalar yapıp bu hale getirdi demektense etkisinde kalmış olabilir derim.

tarihe baktığımızda Mozart'ın Bach hayranı olduğu ve eserlerinde Bach'tan bariz olarak etkilendiği herkes tarafından kabul edilir. Benzer olarak Beethoven'ın da aynı yıllarda yaşamaş olan ve bir dönem ders dahi aldığı Mozart'dan etkilenmiş olduğu söylenir. Şimdi tutup tüm bu efsane isimlere hırsız diyebilirmiyiz?

Zaten ressamlık ve müzisyenlik, etkilenme ve esinlenmeden ibarettir.

UgurABA

Dekan
Reaksiyon puanı
15
Gogol Bordello ile tarz benzerliği var. Şarkının ilk giriş kısmı hariç pek benzetemedim.

SmiLey

Profesör
Reaksiyon puanı
55
Benziyor. Benzemesi gayet doğal.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Çalıntı olması için bunun bir normu var. Kafadan benziyor demek çalıntı demek olmuyor.

Yanlış bilmiyorsam 8 nota art arda aynı olması gerekiyor çalıntı olması için. Eğer notalar bir birine yakın ama farklılık gösteriyorsa çalıntı sayılmıyor çünkü zaten nota sayısı sınırlı bu sınırlı nota sayısı ile eser ortaya konmaya çalışılıyor.

SmiLey

Profesör
Reaksiyon puanı
55
Çalıntı olması için bunun bir normu var. Kafadan benziyor demek çalıntı demek olmuyor.

Yanlış bilmiyorsam 8 nota art arda aynı olması gerekiyor çalıntı olması için. Eğer notalar bir birine yakın ama farklılık gösteriyorsa çalıntı sayılmıyor çünkü zaten nota sayısı sınırlı bu sınırlı nota sayısı ile eser ortaya konmaya çalışılıyor.

Dediğiniz gibi hocam. Yanılmıyorsam, Al Bano ve Romina Power (Bir ihtimal Toto Cutugno) zamanında MJackson'a böyle bir dava açmış, ve bu şekilde incelemişti mahkeme.

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
o değil de bu konu sayesinde Gogol Bordello fanı oldum. 3 gündür bu çingene'yi dinliyorum :)