C++ yardım edermisiniz

gslove

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
0 ile 100 arasında 10 adet rastgele üretilen sayı bir diziye dolduruluyor bu dizinin en küçük ve en büyük elemanlarını bulunuz

beyler bu ödevi yapmam lazım biri yardım edebilirmi c++ yapılması gerekiyor :(

Reaksiyon puanı
188
Yapardım ama C++'a karşı bu aralar çök fena kin besliyorum :D O yüzden Seni [MENTION=211307]LeaveNhA[/MENTION] 'ya yönlendiriyorum :D

LeaveNhA

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Öncelikle saygılar üstadım, @cgrszone :D
Kininizin sebebini merak etmiyorum değil, fakat öncelikle forumdaşımızın sorusuna değinmek istiyorum, nasılsa biz hep burdayız. :D (ödev falan yazmış kendileri üstadım aciliyeti vardır belki...)

Kod:
#include <iostream> // temel girdi çıktı akışı için ayrıca bizim ihtiyacımız olan rastgele ifadeleme fonksiyonunun bulunduğu kütüphanede ekli zaten. ;)

using namespace std; // bu edit sebebidir işte. :D

int main()
{
    int dizi[10]; // diziyi oluşturduk.

int max, min;

min = 100 + (max = 0); // e herhalde c++ yapısını biliyorsun, en temel ifade bu, bu kod bloğu içinde. :D

srand( time(NULL) ); // bu işleme tohumlama deniyor, evet okuduğumda cümleyi baştan almak zorunda hissetmiştim kendimi. :D

for(int a = 0; a < 10; a++) // iterasyondan faydalanıcaz.
    {
        dizi[a] = rand() % 101; // rastgele sayı üretimi.

if(dizi[a] > max) // eğer işlenmiş maksimum değerden büyükse artık en büyüğü bu. :D
        max = dizi[a];
        else if(dizi[a] < min)
        min = dizi[a];

/*
        ne derecede dile hakimsiniz bilmiyorum fakat bir eş değer ifade girmek istiyorum eğer ki göz doldurmak istiyorum derseniz.
        max = (dizi[a] > max) ? dizi[a] : max;
        min = (dizi[a] < min) ? dizi[a] : min;
        tamamiyle yukarıdaki koşul ifadeleriyle eş değerdir, birinde koşul işlemi koşul operatörüyle ele alınmıştır, diğerinde ise koşul ifadesiyle.
        */
    }

cout << "Maks: " << max << endl
        << "Min: " << min << endl;

for(int a = 0; a < 10; a++)
        cout << a+1 << ". eleman: " << dizi[a] << endl;

return EXIT_SUCCESS;
}

S

SDN Okuru

SDN Okuru
[MENTION=211307]LeaveNhA[/MENTION]
Siteye bir türlü abone olamadım umarım mesajım sizlere ulaşır
Merhaba
Öncelikle özel bir sebepten boş vaktimin çok olduğunu belirtmek isterim. Netten birçok araştırma yaptım makele okudum şimdi takıldığım konuda artık sorayım dedim.
1- Muhasebe v.b detaylı masaüstü programı yapmayacağım
2- Sözlük benzeri bir amacım var başlangıç için
3- Web programlama ve mobil programlamaya mutlaka geçiş yapacağım
Mesela arkadaşlar : özel bir alanda sözlük yapacağım hem masaüstü hem webde online hemde mobil çalışacak
bu gibi planlarım var
Soruma gelirsem

1. seçenek: Malum ülkemizde yaygın ve türkçe kaynak bol c# - asp net : derli toplu ücretsiz studio sürümüde var v.s neden bunu seçmiyorsun derseniz windows 8 denedim hiç beğenmedim dayatmışlar metroyu yetmemiş başlat menüsüde uçmuş ZORLA seçenek sunan yok ayrıca windows phoneların geleceğide bence pek aydınlık değil.
2. seçenek: C/C++ ile başlamak: amacım c programcısı olmak değil * tabi ki dilin genel yapısı ya bu bilgisayar nedir kardeşim ram nedir rom nedir v.s gibi bilgiler almak. Bundan sonra php veya başka bir dil öğrenmek çokda zor olmayacak
Yani masaüstü yazılımmı gerekti c/c++ ile yapacaım bu sayede diğer dilleri öğrenmede kolaylık olacak platform free de olacak tabi gün gelecek android programlama yapacam tabi en önemlisi php öğrenmek çok daha kolaylayacak

Tamam yolumu çizdim şimdi aklıma takılan soruya gelirsek:
-Visual studio ile c# kullanırken arayüz çok kolay hazırlanıyor v.s C veya C++ ile kullanılan netbeans ve eclipse ile bunlar yapılabilir mi ? Yani mesela sözlük yapıyorum ben bunun arayüzünü netbeans ile yapmaya kalksam bir çizim program gibi yapabilirmiyim. Benzer şekilde Qt var benzer soru bunun için de geçerli.
- C# sınıf kütüphaneleri işleri çok çok kolaylaştırıyor başlangıçta kullanmayacak olsamda zaman için de bu ihtiyacı duyarsam C/C++ ve PHP de bu kütüphaneleri kullanmak çok mu zor ? php nin tam bir karmaşa olduğu kod çöplüğü olduğu söyleniyor bu konuda görüşleriniz nelerdir

Yani mesela
Visual Studio c# - asp net alternatifini arıyorum.

Mesajımı zaman ayırıp okuyan cevap yazacak olan herkese şimdiden teşekkürler

NOT: c/c++ da QT veya netbeans eclipse v.s kullanırsam bu prgramın çalışması için netframework veya benzeri ek bir kurulum gerekecek mi ?
Not: Python Java yı eledim

zeratul

Asistan
Reaksiyon puanı
0
0 ile 100 arasında 10 adet rastgele üretilen sayı bir diziye dolduruluyor bu dizinin en küçük ve en büyük elemanlarını bulunuz

beyler bu ödevi yapmam lazım biri yardım edebilirmi c++ yapılması gerekiyor :(

Güzel kardeşim. Bu yazdığın zor bir soru değil. Vize sınavında hocan sana bir de bu diziyi sırala diye soracak. Yardım alacağın kimse de olmayacak. Sanırım algoritma geliştirme konusunda eksiklerin var ve dolayısıyla kod yazmakta zorlanıyorsun.

Ben sana istediğin programın pseudocodu'nu yazayım. İşin mantığını anlaman için. Sakın ola bilgisayar programlamada ezber yapmaya kalkma. Bu işin mantığını kavraman lazım.

1. 10 elemanlı bir dizi tanımla
2. sayaç, en büyük ve en küçük değişkenlerini tanımla
3. sayacını 1'e eşitleyerek bir döngü oluştur.
4. rastgele bir sayı üret ve bu sayıyı dizinin ilk elemanına eşitle (dizideki eleman sayma işlemi için sayacı dizi indisi olarak kullanman lazım örnek: a[sayac] gibi)
5. sayacı 1'er arttırarak 4. adımdaki işlemi 10 kere tekrarla
/* bu işlemler sonucunda 10 elemanlı rastgele sayılardan oluşan bir dizin olacak*/
6. dizinin ilk değerini en küçüğe eşitle
7. dizinin ilk değerini en büyüğe eşitle
/* bu işlemlerden sonra bir döngü daha kullanıp geri kalan 9 elemanın en büyük veya en küçük olduğunu kontrol etmemiz lazım*/
8. sayac değerini bu sefer 2'ye eşitle ve döngüyü başlat
9. eğer dizinin elemanı en büyükten daha büyükse , en büyüğü bu elemana eşitle (if a[sayac]>enbuyuk enbuyuk=a[sayac])
10. eğer dizinin elemanı en küçükten daha küçükse , en küçüğü bu elemana eşitle (if a[sayac]<enkucuk enkucuk=a[sayac])
11. sayacın değerini 1 arttırarak 9. ve 10. adımdaki işlemleri tekrarla. Sayac 10 olunca döngüyü sonlandır.
12. son olarak en büyük ve en küçük değişkenlerinin değerlerini ekrana yazdırabilirsin.

Program anlaşılır olsun diye 2 döngü kullanarak yazdım. Tabi ki bu kodu daha hafifleştirip tek döngü ile de yazabilirsin. Kolay gelsin.

LeaveNhA

Doçent
Reaksiyon puanı
5
@LeaveNhA
Siteye bir türlü abone olamadım umarım mesajım sizlere ulaşır
Merhaba
Öncelikle özel bir sebepten boş vaktimin çok olduğunu belirtmek isterim. Netten birçok araştırma yaptım makele okudum şimdi takıldığım konuda artık sorayım dedim.
1- Muhasebe v.b detaylı masaüstü programı yapmayacağım
2- Sözlük benzeri bir amacım var başlangıç için
3- Web programlama ve mobil programlamaya mutlaka geçiş yapacağım
Mesela arkadaşlar : özel bir alanda sözlük yapacağım hem masaüstü hem webde online hemde mobil çalışacak
bu gibi planlarım var
Soruma gelirsem

1. seçenek: Malum ülkemizde yaygın ve türkçe kaynak bol c# - asp net : derli toplu ücretsiz studio sürümüde var v.s neden bunu seçmiyorsun derseniz windows 8 denedim hiç beğenmedim dayatmışlar metroyu yetmemiş başlat menüsüde uçmuş ZORLA seçenek sunan yok ayrıca windows phoneların geleceğide bence pek aydınlık değil.
2. seçenek: C/C++ ile başlamak: amacım c programcısı olmak değil * tabi ki dilin genel yapısı ya bu bilgisayar nedir kardeşim ram nedir rom nedir v.s gibi bilgiler almak. Bundan sonra php veya başka bir dil öğrenmek çokda zor olmayacak
Yani masaüstü yazılımmı gerekti c/c++ ile yapacaım bu sayede diğer dilleri öğrenmede kolaylık olacak platform free de olacak tabi gün gelecek android programlama yapacam tabi en önemlisi php öğrenmek çok daha kolaylayacak

Tamam yolumu çizdim şimdi aklıma takılan soruya gelirsek:
-Visual studio ile c# kullanırken arayüz çok kolay hazırlanıyor v.s C veya C++ ile kullanılan netbeans ve eclipse ile bunlar yapılabilir mi ? Yani mesela sözlük yapıyorum ben bunun arayüzünü netbeans ile yapmaya kalksam bir çizim program gibi yapabilirmiyim. Benzer şekilde Qt var benzer soru bunun için de geçerli.
- C# sınıf kütüphaneleri işleri çok çok kolaylaştırıyor başlangıçta kullanmayacak olsamda zaman için de bu ihtiyacı duyarsam C/C++ ve PHP de bu kütüphaneleri kullanmak çok mu zor ? php nin tam bir karmaşa olduğu kod çöplüğü olduğu söyleniyor bu konuda görüşleriniz nelerdir

Yani mesela
Visual Studio c# - asp net alternatifini arıyorum.

Mesajımı zaman ayırıp okuyan cevap yazacak olan herkese şimdiden teşekkürler

NOT: c/c++ da QT veya netbeans eclipse v.s kullanırsam bu prgramın çalışması için netframework veya benzeri ek bir kurulum gerekecek mi ?
Not: Python Java yı eledim

Ana diliniz türkçe değil mi ?

Umarım bu sorum size ulaşır ve sizde sorunuzu daha derli toplu sorarsınız lakin içinden cevap vermek için seçebildiğim tek ifade; ( o da soru bile değil. )
"Php kod çöplüğü" gibi birşey, ne olur sağdan soldan duyduklarınıza kafanız takılıyorsa açın kendiniz görün, ben C#'ın b*ktan olduğunu ( evet b*ktan ! ) ilk duyduğumda inanmadım, onca insan onca şirket neden kullanıyor peki dedim, açtım okudum, test ettim, onca insanın değerlerinin farklı olduğunu gördüm, platform bağımsız bir çıktı benim öncelikli değerimdir, sanırım sizde bu tarz bi yapıya sahipsiniz, o zaman c# j# q# b*k# gibi diller olmaz, çünki c gibi mükemmel bi yapıyı ancak microsoft b*k edebilirdi ve uzun uğraşlar sonucu yaptı .net hayatımda gördüğüm en berbat tasarım ve neden vakit harcandığını hala anlamış değilim, sadece tekeli oynuyor şu an için, eminim benim jenerasyondan birinin bir gün kafası atıcak ve kalkıp bi alternatif çıkarıcak ortaya...

Yani bir php programcısı olarak php kod çöplüğü ifadesine 1. ağızdan cevap vermek istiyorum. :D
"Öyle bi dünya yok !" ;)

Reaksiyon puanı
188
SDN Okuru; PHP'yi çoplüğe çevirmek tamamen kodu yazanın elinde. Eğer PHP'ye bir kişi çöplük diyorsa muhtemelen yazdığı kod çöpük gibi karmaşıktır. Dili ne kadar iyi ve aktif kullanabileceğiniz sizin elinizde. Hele ki PHP gibi her tarafı ayrı oynayan bir dili istediğiniz şekle sokamıyorsanız sorun sizdedir :)

LeaveNhA

Doçent
Reaksiyon puanı
5
SDN Okuru; PHP'yi çoplüğe çevirmek tamamen kodu yazanın elinde. Eğer PHP'ye bir kişi çöplük diyorsa muhtemelen yazdığı kod çöpük gibi karmaşıktır. Dili ne kadar iyi ve aktif kullanabileceğiniz sizin elinizde. Hele ki PHP gibi her tarafı ayrı oynayan bir dili istediğiniz şekle sokamıyorsanız sorun sizdedir :)

Hocam oynak derken ? :D

LeaveNhA

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Geçen günkü değişkenle method-class çağırma örneğimi hatırla :) Bu kadar g*tü-başı oynayan bir dil var elinde :D Gerisini sen düşün :D

Rasmus Lerdorf adına cevap verme ihtiyacı hissediyorum şu an. :D

Bol sansürlü bişeyler şöyle. :D

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Şu forumun programlama bölümüne karşı hevesimi her geçen gün kaybediyorum!! Varsa yoksa c++ ve php yi övme, geriye kalan herşey b*ktan. Bu bölümde açılan alakalı alakasız her konuda mevzunun c++ ve php nin ne kadar "mükkemlel" olduğuna getirililmesi kabak tadı vermeye başladı. Kendinizi sokmuşsunuz bir kaba, siz kendinizi bu kadar kısıtlamış ve diğer gelişmelere kendinizi kapatmışken kullandığınız dil ve yazdığınız program özgür ve multiplatform olsa ne yazar. Kendinizi de multiplatformlaştırıp özgürleştirmeyi denemelisiniz. Yoksa 20 yıl sonra bugun nasıl cobol fortran kullanan dinazor programcılar varsa, onlardan biri olarak bulursunuz kendinizi.

LeaveNhA

Doçent
Reaksiyon puanı
5
[MENTION=25201]cgrszone[/MENTION] üstadım bunu size bırakıyorum, yanına etiketleyebilsem "bunu bana bırakın caps'i var bi sözlükde, onu etiketlerdim ama yapamıyorum, o sahneyi siz muntazam hayal gücünüzle canlandırabilirsiniz umarım. :D

ps: benim vereceğim cevap gerçekten kırıcı olur, bir iki yorumla nerelere varılmış ya, bu kadar mı dar görüşlü yada gözlem yoksunu insanlarsınız diyebilirdim ama demicem, hayır dinazorların ilkellik değil çeşitlilik yansıttığını vurgulamak isterim, bir süre egemenlik kurmuş bi canlı ırkının konuda ilkellikle bağdaştırılması ayrı bir yapısal çarpıklık, ayrıca tamamiyle öfke içerikli, düzeni yadırgamak ve çoğunluğun tercihlerini sahiplenememe......

diye devam eden yazımı kabalaşan içeriği nedeniyle yarıda bırakıyorum, en azından ben C++'ın gerçekten mükemmel bir tasarım olduğunu düşünüyorum, ha daha mükemmelini görmedim mi, aslında gördüm, "D" diye bir dil var, araştırırsanız ne kadar özel bi yapısı olduğunu görebilirsiniz, ama kalkıp d'nin şimdiden geleceğiyle ilgili bir yorum yapmak mümkün değil, bu ve .net salaklığını sevmediğimden ötürüdür ki, diğer dillere değil sadece C#'a tüh kaka dediğimden dir ki, bütün bunlar bu halde...

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Üstadını etiketlemeden yorum yapsan şaşırırdım zaten :) O da gelsin, sana arka çıksın.

Bir iki yorumundan yola çıktığımı da nereden çıkardın? Bu bölüme açılan her konuyu ve dolayısıyla senin yorumlarını da okuyorum, yeterli açıda görüş edinme ve gözlem yapma imkanım oldu.
Mesajlarının ortak özelliği;
-Konuyla alakalı çok bilmiş bir yorum.
-Bu dil kaka ,c++ cici.
-üstadım doğrumuyum, sen ne diyorsun etiketi.

Dinazor benzetmesi bir metafordur, ilkellik yada gelişmişlik ölçüsü olarak kullanılmaz. Nesli azalmış, tükenmeye yüz tutmuş eski kafalılık anlamında kullanılır genellikle.
Gayet sakinim :) Öfke yok!!

"Çoğunun tercihini sahiplenmeme" demişsin. C++'a sözüm yok, çok güzel bir dil fakat fanboyluğa luzum yok. Ayrıca c++'ın piyasadaki payı %10-20 arasındayken çoğunluğun tercihi olduğunu da nereden çıkarttın?(Kaynak olarak google da aratabilirsin, birçok araştırma çıkacaktır) Bu durumda geriye kalan %80-90 lık kesmin terchine saygı duymayıp onları aşağılayan sen oluyorsun. Dinazorların çeşitlilik yansıttığını vurgulayıp, programlama piyasasındaki dil çeşitliliğinden hoşnut olmayıp üstüne birde c++ dışındaki dillerin gördüğü ilgiye sürekli öfke kusup yermen büyük bir tutarsızlık değil mi? Bırak c# yada herneyse de çeşitlilik katarak zenginliğimiz olsun.

Amacım c++ ve diğer dilleri tartışmak değil, yeteri kadar yapıldı ve sıktı zaten. Sadece yaklaşımınızı gözden geçirmenizi istiyorum :)

LeaveNhA

Doçent
Reaksiyon puanı
5
[MENTION=142972]tambjk[/MENTION] fanboy tanımı ile örtüştüremiyorum kendimi, ama insanlara C++'ı tavsiye etmemin bir çok nedeni var ve içlerinde en basiti, ben yazılıma bu dille başladım zaten başlayalı hani oluyor, ilk dil tercihi avantajını yaşamış bi insan olarak insanlarından bu kararda yanılmamalarını isterim, hangi piyasayla ilgilendiğinize bağlı, siz sanırım hello world ve bu tarz bi piyasadan bahsediyorsunuz. :D

Şakası bir yana, piyasaya bile gereksinim yok, olanakları ortada bir dil, vaad ettikleri, programcıdan beklentileri ortada bir dil, önerimi bununlada özetleyebiliriz galiba.

Çok bilmişlik değil, okuyorum, öğreniyorum, ve başkalarıda aynı detaycılıkda ve seviye öğrensin istiyorum, ben bayılıyorum bildiklerimi paylaşmaya, ve siz işinizde gücünüzdeyken, kitaplara verdiğim molalarda bile girip soru soran var mı diye bakan insanım ben ama siz nasıl tanımlarsanız öyle olsun üstadım çok bilmişlikse çok bilmişlik, ve doğru mu muhabbeti aslında ortada, bildiklerimin eksik yada yanıltıcı olmasından korkan insanım ben, çünki bir konuda yanlış bi adım geriye dönmektir, hem çaba hem zaman kaybıdır.

Ama onun muhabbeti başka tabi, hoşuma gidiyor [MENTION=25201]cgrszone[/MENTION] ile uğraşmak, ince bi çizgisi var, net tavırları var, kendisi benim hakkımda ne düşünür bilmem ama ben böyle düşünüyorum, olabildiğince laf atıp konuşmalara dahil olmasını, ve dolayısıyla da bilgi edinmek isterim, ki kendiside esirgemiyor yani.

Hani aslında konu sadece [MENTION=25201]cgrszone[/MENTION]'da değil, başka bi üstadlarım da var, onlarda mesela ama bayaadır bişeylere yazmıyorlar, hala bu dil neden bu dil konusu ben sabaha kadar size övebilirim C++'ı, hemde karşı taraf yazılıma d ile başlamamışsa ki bi programcı olarak hakim olduğu dilden beklentileride benimle aynı gibiyse hemen hemen ikna edebilirim yani. :D

Yani ben buyum, beğenmiyorsanız, yada gerçekten yaptığım yorumları taraflı yada "fonboy"luk olarak nitelendiriyorsanız e tabi sizin görüşünüz... ;)

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Araştırıp, okuman çok güzel birşey. Ama sana kitaplarda yazmayan birşey söyleyeyim :) Mevzusu geçen dillerin hemen hemen hepsiyle bir süre uğraştım, c++ çok güçlü ve önemli bir dil ama c++' ın kullanım alanı aynı zamanda hem çok geniş, hemde kısıtlı.
Sektörün bizzat içindeyim ve türkiyedeki büyük kurumsal kuruluşlar;turkcell, vodafone, avea, ttelekom, diğer telekominikasyon şirketleri, tüm bankalar, holdingler, netsis, kurumsal kaynak planlama yazılım geliştiren şirketler vs aklına ne geliyorsa. Bu saydığım şirketlerin hemen hemen hemsinde java ve c# kullanılmakta. c++'ın adı bile geçmiyor. Bu şirketlerde 100lerce mühendis çalışıyor ve bu çalışanlar sektörün en çok kazananları belkide.
Bunun nedeni ise c++'ın nesneye dayalı olmayışı, entegrasyonunun, okunabilirliğin, hata takibinin zorluğu , geliştirme hızının yavaşlığı , geliştirme platformlarının ve araçlarının yetersizliği vs vs. daha 10larca sebep sayabilirim. Bu nedenle milyon dolarlık hatta milyar dolarlık bu şirketler yatırım yaparken, altyapılarını hazırlarken c++ değil de bu bahsettiğim 2 dili kullanıyorlar. Acaba bu şirketlerin yöneticilerinin bildiği birşey olamaz mı? :)

Sakın yanlış anlama c++ da sektörün başka kesimlerinde kullanılıyor fakat piyasadaki payı türkiyede düşük.
Türkiyedeki bilgisayar ve yazılım mühendisliği bölümlerinde çok yoğun olarak java ve c# dilleri üzerinden eğitim yürüyor ve mezunlar piyasaya çıktıklarında bu diller üzerinden iş buluyorlar. Arz talep ilişkisi.

Bu nedenle sektör ve programlama üzerine değerlendirme yaparken bu söylediklerimi de dikkate almanı tavsiye ederim :)

Milyonlarca satır kod içeren ve 100lerce kişinin üzerinde çalıştığı projelerden bahsediyorum. Eğer gözünde canlandırırsan c++' da böyle birşeyin gerçekleştirilmesindeki zorluğu tahmin edebilirsin.

Bugun c++ 'ın piyasada hala güçlü olmasının en büyük sebebi çok hızlı olmasıdır. Performans ve hız kaygısı olan projelerde mecburen bu dil kullanılmakta. Eğer java ve c# da c++ kadar hızlı olabilselerdi bugun c++ olarak gördüğümüz birçok oyun uygulama vs çok büyük ihtimal c# yada java ile yazılmış olurlardı.

Hiç istemesemde beni bu karşılaştırma mevzusuna sürükledim ya :) Ayrıca yaptığının fanboyluk olduğu konusunda ısrarcıyım. Hatta en güzel örneklerinden.

LeaveNhA

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Ben bir kere içtenliğiniz için teşekkür ederim, sonuna kadar haklı çıkardınız beni, sadece görüş belirtmek ve bilgilendirme amacı güdüyorsunuz.

Fakat drüst olmak lazım, c#'ı gördüm, defalarca inceledim, hatta arkadaşımın bir kitabı vardı, türkçeydi, 10 dakika inceleme fırsatı bulmuştum, ve gerçekten kaba taslakta bile saçma bir dil, tamam piyasadaki konumu ve gücü bambaşka ama bunun dilin güzelliğiyle bir alakası yok...
Javayı hiç karıştırmayalım, bu konu iki kez açıldı bana, ikisindede sözüne sonuna kadar güvendiğim iki kişi, "para çekerken, bilet alırken, alışveriş ederken ve hatta şu an bu konuşmayı yaparken bile işin içinde java var." demişti...

O an için bi halt anlamasamda olayı çözmem uzun sürmedi.

Ama C# için aynı şeyi söyleyemem, ayrıca şimdi ben php çalışıyorum, size göre C# öğrenirsem bu işten para kazanmam daha mı kolay ?

Reaksiyon puanı
188
[MENTION=142972]tambjk[/MENTION] hocam son yorumunuzda "c++'ın nesneye dayalı olmayışı" mı dediniz ben mi yanlış oludum? C++'ı C'den ayıran en büyük özellik nesneye dayalı oluşu. Ayrıca piyasada sadece Windows kullanıcıları yok ve bunu OS X'e geçince anladım. Tamam java güzel bir dil ve her platformda çalışıyor ama gerçekten teknolojisi eskidi ve C#'a göre çok daha yavaş çalışıyor. C#'da güzel bir dil ama tam performanslı olarak ancak Windows üzerinde çalışıyor ki native bir dil'e göre MSIL üzerinden tekrar işlenmesi yavaşlatıyor assembly'i. OS X kullanıcısı olarak her yana uyan ve hızlı çalışan bir dil arayışına girince C++'ın hakikaten bir nimet olduğunun farkına vardım açıkçası. Hele ki QT gibi bir framework ile birleşince tadından yenmez oluyor.

Ha C++'ın kotü yanları yok mu var. Java ve C#'a göre hata takibi ve debug işlemleri çok daha sıkıntılı. Özellikle debug tarafında C#'ın sunduğu olanaklar mükemmel. Mouse'u herhangi bir definition'un üzerine götürüp içindeki değeri anlık olarak okuyabilmek kadar keyifli bir şey yok. C++ ile 1 ayda geliştirilecek uygulama belki C# ile 1 haftada geliştirilebilir. Ki C#'ın arkasında yatan en büyük gücü zaten Visual Studio'dan ve onun intellisense'inden geliyor.

Ama işte dediğim gibi OS X'e geçince anladım ki hayat sadece C# ya da Javada değilmiş :) Hele bir de Objective-C var ki akıllara zarar :) Ama yine dünya Objective-C'nin etrafında dönmüyor :) Her dilin belli bir kullanıcı kitlesi var ve bu diller arasında multiplatform olup en başarılı ve en hızlı şekilde çalışan (bana göre) C++ ve QT ikilisi.

İşin PHP kısmı da yine open-source olarak gelişen mükemmel bir yapı. Yapılabilecekların sınırı yok açıkçası. Hele ki bu yapılabileceklerin ne kadar abartılabileceğini PHP ile kendime MVC yazarken keşfettim. Mutlaka yüzlerce alternatifi var ama PHP asla eskimeyecek ve rakiplerine göre (JSP, ASP.NET) her zaman hızlı çalışacak bir yapıya sahip.

Bu arada ben kimsenin üstadı falan da değilim :) Çok bilmişliğimden ya da konuyu iyi bilmemle alakası yok olayın :) Olabildiğince objektif yaklaşmaya çalıştım konuya. Sürç-i lisan ettiysem affola...

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
php'yi nesne içindeki herşeyi public tanımladığı için bile sevebilirim. c++ gibi private takılıp adamı yormuyor :D

Reaksiyon puanı
188
php'yi nesne içindeki herşeyi public tanımladığı için bile sevebilirim. c++ gibi private takılıp adamı yormuyor :D

Ben de diğer dillerden private olayına alışmışım her şeyi public tanımladığını bilmeme rağmen gidip her seferinde public yazıyorum başlarına :D Alışkanlık işte :D

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
@tambjk hocam son yorumunuzda "c++'ın nesneye dayalı olmayışı" mı dediniz ben mi yanlış oludum? C++'ı C'den ayıran en büyük özellik nesneye dayalı oluşu. Ayrıca piyasada sadece Windows kullanıcıları yok ve bunu OS X'e geçince anladım. Tamam java güzel bir dil ve her platformda çalışıyor ama gerçekten teknolojisi eskidi ve C#'a göre çok daha yavaş çalışıyor. C#'da güzel bir dil ama tam performanslı olarak ancak Windows üzerinde çalışıyor ki native bir dil'e göre MSIL üzerinden tekrar işlenmesi yavaşlatıyor assembly'i. OS X kullanıcısı olarak her yana uyan ve hızlı çalışan bir dil arayışına girince C++'ın hakikaten bir nimet olduğunun farkına vardım açıkçası. Hele ki QT gibi bir framework ile birleşince tadından yenmez oluyor.

Ha C++'ın kotü yanları yok mu var. Java ve C#'a göre hata takibi ve debug işlemleri çok daha sıkıntılı. Özellikle debug tarafında C#'ın sunduğu olanaklar mükemmel. Mouse'u herhangi bir definition'un üzerine götürüp içindeki değeri anlık olarak okuyabilmek kadar keyifli bir şey yok. C++ ile 1 ayda geliştirilecek uygulama belki C# ile 1 haftada geliştirilebilir. Ki C#'ın arkasında yatan en büyük gücü zaten Visual Studio'dan ve onun intellisense'inden geliyor.

Ama işte dediğim gibi OS X'e geçince anladım ki hayat sadece C# ya da Javada değilmiş :) Hele bir de Objective-C var ki akıllara zarar :) Ama yine dünya Objective-C'nin etrafında dönmüyor :) Her dilin belli bir kullanıcı kitlesi var ve bu diller arasında multiplatform olup en başarılı ve en hızlı şekilde çalışan (bana göre) C++ ve QT ikilisi.

İşin PHP kısmı da yine open-source olarak gelişen mükemmel bir yapı. Yapılabilecekların sınırı yok açıkçası. Hele ki bu yapılabileceklerin ne kadar abartılabileceğini PHP ile kendime MVC yazarken keşfettim. Mutlaka yüzlerce alternatifi var ama PHP asla eskimeyecek ve rakiplerine göre (JSP, ASP.NET) her zaman hızlı çalışacak bir yapıya sahip.

Bu arada ben kimsenin üstadı falan da değilim :) Çok bilmişliğimden ya da konuyu iyi bilmemle alakası yok olayın :) Olabildiğince objektif yaklaşmaya çalıştım konuya. Sürç-i lisan ettiysem affola...

c++ oop desteği sunuyor fakat pure object-oriented değil ( nesneye dayalı değil, nesneye yönelik şeklinde isimlendiriliyor c++). c++ geliştirme yaparken herşeyin bir nesne olduğu üzerinden tasarım yapılmıyor. Java veya c# da uzun süre vakit geçirdiysen demek istediğimi anlamış olacağını tahmin ediyorum :)

Java'nın teknolojisinin eski olduğunu söylemişsin :) Buna katılmıyorum. java sürekli gelişen bir platform ve arkasında oracle'ın gücü var. Hatta java şuan ergenlik döneminde bence, daha olgunluk dönemine yavaş yavaş adım atıyor. j2ee üzerine biraz araştırma yapmanı tavsiye ederim, ilgini çekecek şeyler olacaktır. Kaldıki javanın teknolojisine eski diyeceksek, c++ gömmüş olmamız gerekmez mi? Şuan birçok şirket eskimiş sistemlerini(bankalar özellikle) java ile yeniliyorlar(söylemleri: yeni teknolojilerle yenilemek) ve önümüzdeki 10-20 yılın yatırımını yapıyorlar.

2. paragrafta bahsettiğin şey en büyük kırılımı oluşturuyor. Debug, hata takibi, geliştirme platformunun ve araçlarının yetersizliği vs c++'ın belini büküyor. Dediğin gibi geliştirme süreleri arasında 3-4 kat fark oluşuyor ve bir proje geliştirilirken maliyet geliştirme süresi ve ayrılacak insan gücü üzerinden hesaplanır. adam x işgünü kavramı vardır; 3-4 kat maliyet de tercih edilebilirliğini düşürüyor. 1 - 3 - 5 - 20 kişilik ufak çapta projeler için belki çok mühim değildir ama 100lerce kişinin üzerinde yıllarca çalıştığı büyük projelerde bu en önemli unsurdur :)

Programcılığı masaüstü uygulamasından ibaret görmeyelim(multiplatform'luk burada anlam kazanıyor), o sadece buz dağının görünen kısmı. c++ hernekadar multiplatform olsada, c++ ile geliştirilen uygulamalar bir şekilde işletim sistemi bağımlı oluyor. c++ ile geliştirilmiş bir uygulama(oyun mesela) windows için çalışıyorken aynı uygulamayı osx yada linux'e taşıyamıyorsunuz, işletim sistemi kütüphanelerine bağılı geliştiriliyor, geliştirici ekip multiplatform olması yüzünden değil performans kaygısıyla tercih ediyorlar. Üzerinde büyük bir çalışma yapılıp entegrasyon ihtiyacı oluyor ki çoğu firma bu çalışmanın maliyetini karşılamayacağını düşünüp elini bile sürmüyor.

web konusunda herhangi bir uzmanlığım yok, işim gereği ufak tefek projeler yaptığım oluyor ama şu iyidir bu kötüdür diyecek kadar kendime güvenmiyorum. Ama gördüğün unsur hangi dil olursa olsun iş dönüp dolaşıp javascript(jquery) de bitiyor. mvc konusuna gelecek olursa jsp ile mvc tasarımını kullanmak durumunda kaldım yaklaşık 1 ay önce. jsp(&mvc) de client side ve server side ayrımı sanki daha bariz ve bu geliştirme aşamasında avantaj sağlıyor. farklı ekipler farklı sidelarda daha rahat çalışabiliyor diye acemi bir yorumda bulunabilirim bilmem katılırmısınz:)

Üstad değilim demişsin :) o zmn gayri meşru bir padavan'ın var.

Reaksiyon puanı
188
Cepten yazıyorum o yüzden kısa kesmeye çalışacağım. 3 aşağı 5 yukarı zaten aynı şeylerin etrafında dönüp konuşuyoruz aslında. C# ve Java ile bol bol vakit geçirmişliğim var ve MSIL ve JavaByteCode olayından tekrar sisteme göre yorumlanmanolayı açıkçası çok sıkıcı ve performansı aşağıya çeken şeyler. Tabi bu performans açığı sistemlerin gücü ile de doğru orantılı biraz. Dediğin gibi performans kaygısı ile ya da çok alt seviye bir iş dışında C++ benzeri bir dili kullanmaya kimse yanaşmıyor çünkü yazılım geliştirmek tam OOP yapısı ile çalışan dillere göre daha sıkıntılı. İşin özü hangisi ile rahatsan onunla devam etmek :)

Kendimi üstat diye nitelendiremem çünkü ne üstatlar var ve onların anında benim böyle bir nitelendirme yapmam (bence) terbiyesizlik olur :) Açıkçası bildiğimizi aktarmaya çalışıyoruz ve deneyimlerimizi paylaşmaya çalışıyoruz. Şahsen iddiam da yok açıkçası :)

LeaveNhA

Doçent
Reaksiyon puanı
5
kimsenin bi iddiası yok aslında, kişisel görüşlerimizin üzerinden taşındı konu buraya kadar ve ben bilgi edine bileceğim, kendimden tecrübeli gördüğüm herkeze o şekilde hitap ederim, yada bağzen dil yada klavyede el refleksi haline geliyor (sonuçta aynı yapı karar veriyor ama ayrım yapamicaklarına inanıyorum.) hemen hemen herkeze söyleyebiliyorum, aslında yalanda değil, öğrenmesini bilirse insan en gerizekalıdan bile bişeyler öğrenebilir, bu konuşma en güzel örnektir mesela... ;)

bana en son padawan yakıştırmasını yapan çok sevgili arkadaşım bi 20 gün sonra c++ konusunda benim öğrencim oldu, sanırım 4 aya yaklaşık devam ettik beraber, bunun övünülcek bi kısmı yok, ama yerinde saymayıp geliştiği her gün her insan için umut vardır. ;)

zeratul

Asistan
Reaksiyon puanı
0
buradaki tartışmalara bakıyorum da akıllara ziyan. Arkadaşlar, o dil iyi bu dil kötü diye tartışacağınıza hangisi sizin ihtiyacınızı görüyorsa onu kullanın. Ne diye polemikle zaman öldürüyorsunuz anlamak mümkün değil.

LeaveNhA

Doçent
Reaksiyon puanı
5
belkide dedim öğreniceğim bişeyler vardır diye, ama işte...